LI de vroegste brouwgerst de stevigste brouwgerst de meest productieve brouwgerst BRABANTS OVERZICHT - FEBRUARI 1970 JUBILEUM NEDERLANDSE WOLFEDERATIE Vijftigjarige werkzaamheden voor de gezamenlijke wolafzet 4 De maand februari heeft weer de nodige activitei ten in de afdelingen en kringen met zich meegebracht. Zoveel mogelijk zal getracht worden van de activi teiten mededeling te doen in de „agenda" van het landbouwblad. Van de agenda's die vanuit Zeven bergen worden verzonden zal hiervoor steeds een exemplaar naar de redactie in Goes gaan. Afdelingen die zelf hun convocaties verzorgen worden verzocht ook een mededeling te sturen naar de redactie in Goes. WEGENNET IN WEST-BRABANT De afgelopen maand is het wegennet in West-Bra bant onderwerp van gesprek geweest in verband met het klaarkomen van de Volkerakdam. De komende jaren zal er aan dat wegennet nog heel wat gesleu teld worden. Naast de doorgaande wegen zullen ook, door de industriële ontwikkeling, belangrijke nieuwe verbindingen tot stand komen. Te denken is hierbij aan de verbinding Breda met het Moerdijkgebied, de aansluiting van het Moerdijkgebied op het spoor wegennet en de midden-Brabant route. Nu er weer gesproken wordt over gegadigden voor het Reimers- waalplan is men geneigd om de wegen die ontsluiting van dit gebied met zich mee zal brengen weer meer in de bespiegelingen te betrekken alsmede een nieu we oeververbinding tussen West-Brabant en Zuid- Holland. In dit licht bezien is d>e voorbereiding van ruilverkaveling voor heel West-Brabant van belang. In het voorbereidingsprogramma 19701974 van de ruilverkavelingen in Noord-Brabant is het blok Oud- GastelOudenbosch opgenomen omdat dit in West- Brabant momenteel als het meest urgent wordt be schouwd. Gezien de toekomstige wegenaanleg zal ook de urgentie van andere blokken bekeken moeten wor den. ONTWERP FACET-STREEKPLAN VOOR DE NATUURSCHOON. EN RECREATIEGEBIEDEN Dit ontwerp heeft in Brabant ter versie gelegen en zal binnenkort in de provinciale staten worden behandeld. Reeds in 1963 werd door provinciale sta ten van Noord-Brabant een dergelijk plan vastgesteld maar bij Koninklijk Besluit werd in 1965 aan dit plan de goedkeuring onthouden. Onder de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening is goedkeuring door de kroon niet meer nodig en is vaststelling door Provinciale Staten voldoende. Gezien de vele raakvlakken die er liggen tussen de landbouw en de recreatie is het be grijpelijk dat dit plan speciaal van landbouwzijde de noddge aandacht heeft getrokken. Door de organisa ties is in het kader van het landbouwschap aan Pro vinciale Staten een uitvoerig commentaar toegestuurd. EXCURSIES Bij de leden in Noord-Brabant bleek belangstelling te bestaan om er deze zomer nog eens op uit te trek ken. Dit is de reden geweest dat er plannen zijn ge maakt door het secretariaat voor twee excursies. Dit lijkt wat veel opeens, maar doordat ze van verschil lend karakter zijn verwachten we toch voldoende animo. Het gaat hier om een korte excursie, speciaal voor akkerbouwers naar Noord-Frankrijk. Gegevens hierover hebt u in het landbouwblad van 20 februari j.l. kunnen lezen. Daarnaast zal er de mogelijkheid zijn een wat langere tocht van 6 dagen te maken naar Engeland waar naast excursies naar bedrijven ook een bezoek aan een grote landbouwtentoonstelling „The Royal Show" zal worden georganiseerd. Deze laatste excursie kunt u met uw vrouw of verloofde maken. Gegevens over deze reis elders in dit blad. HET 50-jarig bestaan van de Nederlandse Wolfede ratie is op een eenvoudige, maar daardoor juist bijzonder treffende wijze herdacht op een buitenge-, wone ledenraadsvergadering op 26-2-1970 in het Hilton Hotel te Amsterdam. Daarbij werden tevens gehuldigd de twee aanwe zige mede-oprichters van deze coöperatieve vereni ging, Dr. H. Molhuysen, oud-secretaris van het KNLC, die al deze 50 jaar bestuurslid en daarvan de laatste 29 jaar voorzitter van de Nederlandse Wolfederatie is geweest en de heer E. Dzn Govers, de onvermoeide pionier voor de verbetering van het Nederlandse schaap en voor de gezamenlijke wolafzet. QR. MOLHUYSEN bracht in zijn herdenkingsrede allereerst dank aan wijlen de heer Jac. Zuur bier en aan de heer E. Dzn Govers, met wie hij- in oktober 1919 een eerste bespreking had om te komen tot een georganiseerde afzet van de wol. Het was daarmee toen maar slecht gesteld. De wol werd des tijds opgekocht door handelaren, die in overleg met de fabrikanten de prijs voorstelden. Naar de heer Govers vertelde, werd al in 1913 door een aantal schapenherders uit Noord-Holland, die hiermee geen vrede hadden, een zending wol naar Londen gestuurd om daar te worden geveild. Dit ge beurde na de mobilisatie-jaren, ook in 1919. De veiling te Londen had een groot succes, waarbij de wol veel hogere prijzen opbracht dan hier te lande - de handel. Nadat de heer Molhuysen in 1919 in het KNLC reeds had aangedrongen op gezamenlijke verkoop van de wol, werd op 9 maart 1920 op een vergadering van afgevaardigden van landbouworganisaties te Urtecht door de oprichting van de wolfederatie daar toe de grondslag gelegd. Liet deze aanvankelijk de wol voor gezamenlijke rekening tot dekens en stof voor kleding verwerken, die in hoofdzaak door de leden werden gekocht, in 1946 werd de vereniging gereorganiseerd en vervangen door een landelijke coöperatie met provinciale afdelingen. In het bijzon der bracht Dr. Molhiiysen hulde aan de heer Ir. J. A. Haverhals, sinds 1946 directeur van de Nederlandse Wolfederatie die deze gestimuleerd heeft om haar ak- tiviteiten te ontplooien door zelfstandig deel te nemen aan de verwerking van de wol en door de detail-afzet van de produkten door middel van wolwinkels en van rijdende autowinkels met succes ter hand te nemen. Vol vertrouwen gaf Dr. Molhuysen zijn func tie als voorzitter van de NWF dan ook over aan de heer Haverhals. 0IVERSE sprekers, waaronder Ir. Wellen, Direc teur-Generaal van de Landbouw, brachten hulde aan de heren Molhuysen en Govers, voor wat zij in een vijftigjarige werkzaamheid hadden bereikt voor de afzet van de wol naar kwaliteit en voor de verbetering van de schapenfokkerij in Nederland. Dit deed ook Ir. Haverhals, die Dr. Molhuysen dank te voor zijn leiding en vertrouwen en voor zijn talrijke bemoeiingen om de Nederlandse boer zijn plaats in de wereld te doen innemen en de heer Govers voor zijn onvermoeid streven tot verbetering van de Ne derlandse wol via uitbetaling naar kwaliteit. Aan Dr. Molhuysen werd, namens het Bestuur door de heer L. S. Hilarides uit Arum (Fr.) het adviseurs schap van de NWF aangeboden, alsmede een buiten landse reis naar keuze en aan de heer Govers met zijn vrouw een reis naar familie in Denemarken. De NWF is thans een hecht geïntegreerd bedrijf, dat aan alle fasen van de wolafzet de verwerking daarvan en de verkoop aan het publiek deelneemt t.b.v. haar leden en daarbij in belangrijke mate bij draagt tot een goede prijs voor onze wol. Ter herinnering aan dit jubileum werd aan alle aanwezigen als geschenk een spoel van een oud weef getouw, waarin gemonteerd een thermometer aange boden. Inderdaad een bijzondere herinnering aan het 50-jarig bestaan van de Coöperatieve Nederlandse Wolfederatie. Ir. M. K. HYLKEMA. NIEUWE SECRETARIS COVO - TERNEUZEN In de onlangs gehouden bestuursvergadering van de Coöp. Aan- en Verk.ver. „Oost Zeeuwsch-VIaande- ren" G.A. (COVO) te Terneuzen werd tot secretaris benoemd de heer W. J. de Putter, Langeweg 9 te Axel. BEVORDERING GEBRUIK AARDGAS IN DE TUINBOUW Tussen de daarbij betrokken departementen is overleg gepleegd over het tot stand brengen van een regeling, die ertoe kan leiden, dat tuinders in Neder land op hun bedrijven kunnen overgaan tot het ge bruik van aardgas, met alle daaraan voor hen en voor hun omgeving verbonden voordelen. Fiscale maat regelen, zoals de teruggave van accijns op stookolie voor tuinders, belemmerden in de tuinbouw het ge bruik van aardgas op grote schaal. In de tweede helft van december 1969 heeft de regering het principebesluit genomen om financiële medewerking te verlenen aan de totstandkoming van een regeling, die het gebruik van aardgas voor de tuinders aantrekkelijker zal maken. Het gevoerde overleg met de'vertegenwoordigers van de gasindus- trie heeft ertoe geleid, dat overeenstemming is be reikt over een regeling, waarbij het aardgas op de meeste tuinbouwbedrijven concurrerend met stook olie kan worden toegepast. Deze regeling is echter alleen gericht op die gebieden, waar tuinbouwbedrij ven zijn geconcentreerd en een belangrijke meerder heid wil medewerken aan het totstandkomen van een economisch verantwoorde gasvoorziening. Over het verlenen van aanvullende faciliteiten, die de omscha keling van stookolie op aardgas in de beginperiode kunnen bevorderen, wordt thans nog overleg gevoerd. Nadere mededelingen kunnen hierover binnenkort worden verwacht. (Vervolg van vorige pagina) uitstel van behandeling van het georganiseer- den/ongeorganiseerden-vraagstuk tot de ko mende zomermaanden. Deze toezegging werd door de werkgevers gedaan nadat de werkne mers te kennen hadden gegeven dat met hen ook te praten viel over de vorming van een fonds t.b.v. het seholings- en vormingswerk van de vakbeweging. Over de wijze waar#p een der gelijk fonds zou moeten worden gevormd werd niet gesproken. - een verhoging van de diplomatoeslagen van 10 met handhaving van de bestaande verhouding tussen de hoogte van de verschillende toeslagen. TIJDENS het overleg in de Hoofdafdeling bleek voorts overeenstemming te bestaan over het volgende: handhaving van de huidige regeling de afstands vergoeding betreffende. invoering van één dag vrijaf bij 25- en 40-jarig huwelijk van de werknemer. handhaving van de basis voor de akkoordtarie ven op 2 ct boven het basisloon van de seizoen arbeiders. het nader bespreken in de komende maanden over de berekeningsmethodiek voor de vaststel ling van de waarde van de vakantiebon voor losse werknemers. HET bovenstaande bleek niet voldoende om met de werknemersvertegenwoordigers tot een akkoord te komen. Na een schorsing werden van deze zijde de navolgende aanvullende voorstellen gedaan: verhoging van de toeslagen voor oogstwerk- zaamheden in tijdloon met 10 Met deze maat regel zouden de toeslagen worden gebracht op 55 ct. per uur. gelijkstelling van het basisuurloon voor de losse arbeiders met dat van de vaste. verhoging van de door de werkgevers geboden loonsverhoging van 10 tot 11 In plaats hier van zouden de Iwèrknemers ook bereid zijn ak koord te gaan met de geboden 10 mits daar boven voor het overleg in de provincies een extra ruimte zou worden geschapen voor 2 Deze 2 loonsverhoging zouden contractspar tijen naar keuze kunnen besteden aan een ver betering van de secundaire arbeidsvoorwaarden. In deze gedachtengang zou het loonoverleg in de provincies over de besteding van 2 loons verhoging extra, moeten worden voortgezet. Van werkgeverszijde werd in deze aanvul lende loon voorstellen geen basis gezien om tot overeenstemming te komen. Hierbij werd te kennen gegeven dat eventueel nog akkoord zou kunnen worden gegaan met de gevraag de verboging van de oogsttoeslagen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 4