Loonbesprekingen opnieuw vastgelopen DUUR KLUSJE! LUCHTVERONTREINIGING EN DE LAND EN TUINBOUW FRUITVEILINGEN EN 3 C. L. O. ZEELAND SAMEN OM DE TAFEL PACHTPRIJSNORMEN IN DISCUSSIE VERONTRUSTING OVER AARDAPPELTEELTBEPERKING (Vervolg van pagina 1) «ijn, zal zij haar mening kenbaar dienen te maken aan diegenen die direct verantwoordelijk zijn voor het gevoerde beleid in de betreffende sector, uiter aard zonder daarbij op de zetel van de rechtstreeks verantwoordelijke instellingen te willen plaatsne men. De vergadering vroeg zich af of het geen aan beveling verdienen zou om haar gedachten over een toekomstige ontwikkeling van de afzet van agrarische produkten in het zuidwesten nader te concretiseren en in een nota neer te leggen. rrVOERIG ook beraadde de vergadering zich over de op handen zijnde besprekingen inzake een eventuele aanpassing van de pachtprijsnormen. De vergadering overwoog dat enerzijds de steeds stijgende produktiekosten voor land- en tuinbouw, zonder dat daar een inkomensverhoging tegenover staat, een pachtprijsverhoging momenteel niet op portuun maken, maar dat anderzijds evenzeer de kostenstijgingen voor de verpachter bezien dient te worden. In ieder geval achtte de vergadering een ver laging'van de pachtprijzen voor de fruitteelt een absolute noodzaak. De vergadering behandelde eveneens een schrij ven van een drietal afdelingen van de ZLM, te weten de afdelingen 's-Heer Arendskerke en Nisse/'s-Heer Abtskerke. De afdelingen hebben het Dagelijks bestuur gevraagd stappen te onder nemen inzake een door de suikerindustrie aan gekondigde wijziging in de aflevering van suiker bieten in Zuid-Beveland. Het bestuur besloot ver tegenwoordigers van de beide Suikerindustrieën te verzoeken in een met de betreffende afdelin gen te beleggen bijeenkomst de kwestie nader te bespreken. De vergadering nam voorts kennis van de ver ontrusting van een aantal Thoolse afdelingen van de ZLM inzake de nieuwe teeltverordening voor de aardappels. Dé nu verplichte teelt van 1 op 4 brengt juist voor een gebied als Tholen, waar de vroege aardappelen in vele gevallen een derde van het totale bouwplan uitmaken, grote prakti sche en financiële moeilijkheden met zich mee. Hoewel het mogelijk is om op de oude basis van 1 op 3 te blijven telen, indien men grondont- smetting toepast, blijkt dit inde praktijk in de eerste plaats een vrij kostbare zaak te zijn. In de tweede plaats is hiermee nog betrekkelijk weinig ervaring opgedaan. Ook de mogelijkheid om te komen tot een teelt eens in de twee jaar, indien grondontsmetting wordt toegepast en gebruik ge maakt wordt van een zgn. A.M.-ras, blijkt in de praktijk moeilijkheden te geven aangezien niet voldoende AM rassen beschikbaar zijn. De af delingen hebben in een schrijven aan de G .weste lijke Raad van het Landbouwschap in Zeeland kennis gegeven van hun verontrusting en ge vraagd de voor het jaar 1969 geldende subsidie regelingen ook voor i970 van kracht te doen zijn. Bovendien is verzocht gelden beschikbaar te doen stellen voor het ontwikkelen van vroege aard appelmoeheid-resistente rassen. Het bestuur on derschrijft deze verlangens en zal de wensen on- steunen. AKKERBOUW TEN aanzien van de situatie in de akkerbouw deelde de heer Becu mede, dat de situatie sinds de vorige maand weinig veranderingen heeft ondergaan. Het overleg van de ministers van Landbouw in Brussel wordt momenteel bemoei lijkt door de politieke situatie in Italië, waardoor de Italiaanse vertegenwoordiger geen beslissingen wenst te nemen. Daardoor moet verwacht wor den, dat de huidige besprekingen, waarin onder meer aan de orde zijn de prijzen van de tarwe, voedergranen, suikerbieten en vlas, weinig con- crète resultaten zullen opleveren. Het bestuur blijft bij zijn standpunt dat een verlaging van de prijzen zonder meer afgewezen dient te worden en dat ook momenteel het jaar te ver gevorderd is om nog veranderingen in de bestaande suikerregeling aan te brengen. Door de bezwaren van Italiaanse zijde komt nu waar schijnlijk een Europese vlasregeling, die naar ver luidt gebruiksklaar ligt, ook niet uit de verf. Het bestuur heeft reeds lang aangedrongen op een Europese regeling voor het vlas en het is van oordeel, dat nu te verwachten valt dat op E.E.G.- niveau geen overeenstemming bereikt kan wor den, het de taak van onze nationale minister zal zijn om niet te aarzelen de E.E.G.-regeling, natio naal toe te passen. Deze regeling zou neer komen op een toeslag van 360 gulden per hectare, te ver delen voor 50 voor de teler en voor 50 aan de verwerker. Ten aanzien van de situatie op de consumptie-aardappelmarkt laat het zich aanzien, dat er een evenwicht is ontstaan tussen vraag en aanbod. FRUTTEELT IYE situatie in de fruitteelt vervult het bestuur nog steeds met grote zorgen. De maatrege len, welke getroffen zijn door onze minister zijn zeer onvoldoende om werkelijk enige verlichting te bieden. De toezegging van de minister, dat hij bereid is om in mei, als de vooruitzichten voor het komende oogstjaar zich iets duidelijker af tekenen, de noodzaak van de door de georgani seerde landbouw gevraagde aanvullende maat regelen nader te bezien, is in dit verband een hoopgevend punt. Het bestuur wees er met klem op dat de aan vullende n^aatregelen waarvan de globale wen sen door het Landbouwschap op tafel zijn gelegd, in de uitwerking een daadwerkelijke steun aan het perspectief biedend bedrijf moeten bieden. Het secretariaat der ZLM bereidt intussen een aanvullende nota voor waarin de noodzakelijke maatregelen zullen, worden aangegeven. VEEHOUDERIJ IYE heer J. M. van Heijst deelde ten aanzien van de ontwikkelingen in de veehouderij sector mede, dat de weersomstandigheden van de laatste tijd van invloed zijn geweest op het aan bod van gebruiksvee. Er is een redelijke vraag naar weidevee. De prijzen op de slachtveemarkt trekken lang zaam op, doch liggen toch ongeveer 0,40 per kg geslacht gewicht lager dan in de vergelijkbare periode van het vorig jaar. De invloed op de markt, als gevolg van het afslachten van koeien in het kader van de afslachtregeling, schijnt te zullen meevallen. Naar verluidt zouden er plan nen zijn om minder bevroren vlees in te voeren in verband met de slachtveepremieregeling om dalingen in de prijzen te voorkomen. De gemid delde marktprijs in ons land was in de week van 16 tot 20 februari iets boven de vastgestelde oriën tatieprijs van ƒ246,16. De heffing is dan ook ver laagd tot ƒ39,68. Op de vette kalverenmarkt wa ren de aanvoeren niet groot en weken de prijzen weinig af van die van vorig jaar. Op de nuchtere kalverenmarkt gaan de aanvoeren met sprongen omhoog, doch desondanks blijven de prijzen sta biel. De varkensmarkt is na een prijsdaling van een maand geleden toch weer behoorlijk aange trokken en is ongeveer weer bij het oude prijs peil beland van 3,45 per kg geslacht gewicht. Inzake de praktische uitvoering van de wet op de antibiotica zijn een aantal bezwaren doorge geven naar de Veehouderij commissie van het K.NL.C. waar men begrip heeft getoond voor de argumenten die door Zeeland zijn aangevoerd. De veemarkt te Rotterdam zal per 1 december 1970 worden gesloten. Utrecht zal vergunning krijgen om op maandag een slachtveemarkt te houden. Het loonoverleg tussen werkgevers en werk nemers in de land- en tuinbouw in de H.A. Sociale Zaken van het Landbouwschap is wederom afge broken. Voor een eventuele voortzetting van het overleg werd geen nadere datum vastgesteld. Ten einde onze werkgevers zo volledig mogelijk te in formeren over de ingenomen standpunten volgt hieronder een overzicht hetgeen van werkgevers zijde geboden en van werknemerszijde gevraagd is. De 3 C.L.O.'s zullen zich nu op korte termijn gaan beraden over de te volgen gedragslijn! yAN werkgeverszijde is geboden: een loonsverhoging van 10 een verhoging van het maximum van de waarderingstoeslag van 4 tot 6 De geboden loonsverhoging was als volgt opgebouwd: 3 verhoging van het reële loonpeil 4 als voor-indexering van de in 1970 te ver wachten stijging van de kosten van levensonder houd 3 inhaal loonachterstand - een verkorting van de arbeidstijd met 35 uur (met looncompensatie) te regelen en nader uit te werken door contractspartijen in de provin cies en wel zodanig dat voor het individuele bedrijf een zekere vrijheid t.a.v. de indeling van de arbeidstijd behouden blijft. - uitbreiding van de vakantie met 1 dag, waarbij ermee akkoord werd gegaan dat het secreta riaat van de Hoofdafdeling zsl nagaan in hoe verre deze maatregel zou moeten leiden tot een correctie van de waarde van de vakantiebon voor losse werknemers. ingestemd werd met de invoering van een in dexeringsclausule mits omtrent de redactie hier van overeenstemming zou kunnen worden be reikt. Een dergelijke clausule in de c.a.o.'s, zou uitsluitend voor het contract jaar 1970/71 moeten gelden en mitsdien een éénmalig karakter dra gen. (Zie verder volgende pagina) T/OOR de boerlaten we hem A noemen, die een partijtje kunstmest naar zijn land moest brengen was het besluit gauw genomen. Wat lag er meer voor de hand dan dat hij bij deze rit ook enkele meubels oplaadde die toch naar zijn zoon moesten. Deze woonde dicht bij het te mesten per ceel, het ging dus in één moeite door, kostte prak tisch geen tijd en geld en was dus bedrijfsecono misch beslist verantwoord Dit extra vervoer bleek echter uiteindelijk een dure service aan zijn zoon te worden. Want wat was het geval? De politie konstateerde deze be scheiden verhuizing, maakte proces-verbaal op en de inspecteur van de motorrijtuigenbelasting leg de in eerste instantie een naheffing aan verschul digde motorrijtuigenbelasting op van f 1620,20 en een extra verhoging (boete) van f500,De be paald niet meer fraai uitziende meubeltjes hadden voordeliger nieuw aangeschaft kunnen worden! /VTA een door A ingediend bezwaarschrift streek de inspecteur de hand over zijn hart en ver minderde de naheffincj tot f 139,07 en de extra ver hoging tot f69,53. Maar ook dit vond A nog al veel en in strijd met zijn rechtsgevoel. De gezamen lijke waarde van het bijgeladen oude kastje en tafeltje, zo stelde hij, was hoogstens f 10,Hij had volkomen te goeder trouw deze spullen bijgela den en zonder opzet de overtreding begaan door zich niet te realiseren dat hij door dat vervoer een dienstverrichting voor 'n derde verrichtte dat niets uit te staan had met zijn landbouwbedrijf. Aldus ging hij teaen de beslissing van de inspecteur in beroep bij het Hof te Arnhem. Ti/I AAR ook daar pleitte hij voor een verloren zaak. Het Hof wees hem er in de uitsvraak op dat in de motorrijtuigenbelastingwet uitdruk kelijk is vastgesteld dat om voor de landbouwvrij- stelling van de motorrijtuigenbelasting in aanmer king te komen aan twee voorwaarden voldaan moet worden n.l.: het motorrijtuig trekkermag alleen ten dien ste van het landbouwbedrijf van de openbare weg gebruik maken; het motorrijtuig moet ingericht zijn om elders dan op wegen te worden gebruikt en als zoda nig uiterlijk kenbaar zijp. 14LHOEWEL de tweede voorwaarde geen moei- lijkheden gaf, kon het vervoer van enkele oude meubeltjes beslist niet tot vervoer ten dienste van zijn landbouwbedrijf gerekend worden. Het Hof overwoog dan ook o.m. dat vaststond dat A met zijn landbouwtrekker voor of mede voor andere doeleinden dan het landbouwbedrijf op de open bare weg had gereden. Dit was geschied zonder dat de verschuldigde wegenbelasting voor het voer tuig was betaald. Het Hof overwoog tevens dat deze strikte beperking verbonden aan de vrijstelling, die trouwens al tientallen jaren bestaat, genoegzaam bekend geacht kan zijn. Tevens achtte het Hof dat het met de beslissing van de inspecteur tot vermin dering van naheffing en boete, de belangen van A voldoend# in acht had genomen. Het bevestigde de beslissing van de inspecteur en verwierp het be roep van A inzake zijn bezwaren tegen de bij de naheffing toegepaste verhoging. Het werden uiteindelijk toch dure meubeltjes die beter op een andere manier overgebracht had den kunnen worden. Vandaar nogmaals het advies, bezint eer ge begint! Twijfelt u of een bepaald vervoer onder de landbouwvrijstelling van de we genbelasting valt informeer dan eerst, voordat u met een bevaald karwei begint, op het secretariaat van de ZLM te Goes en niet daarna!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 3