MONOHIL praktisch 100 eenkiemig nietingehuld: kiemkracht minimum 90% Goedgekeurd voor alle c.-apparatuur Ook ingehuld (procédé Linz) hoge kiemkracht en direct leverbaar FARMHAND BIETENROOIER NIEUWE EICHERS De bestrijding van de schuimplastickever 27 MECHANISATIE- NIEUWS Rij snelheden tot 14 km per uur heeft de Farm hand bietenoogstmachine onlangs tijdens demon straties gemaakt en tegelijkertijd uitstekend werk geleverd. Deze extreme prestatie is natuurlijk al leen mogelijk bij gunstige omstandigheden van ge was, bodem, weer e.d., maar 10 km/u is toch wel normaal voor deze Amerikaanse getrokken 3- rijige bietenrooier. Bij dit tempo kunnen 5 man met de Farmhand 10 ha bieten per dag koppen, rooien, reinigen, op wagens laden en afvoeren tot aan de weg of op het erf. Aldus meldt ons LiQdeteves- Jacoberg N.V. afd. Landbouwtechniek te Harder wijk. Het wachten is nu op landbouwwagens met capaciteiten van 8 tot 10 ton, waardoor met 4 man kan worden volstaan. Dan zal het voor de loonwer ker economisch mogelijk worden de complete bie- tenoogst „aan te nemen" en het karwei zonder hulp van de bietenteler of derden in één werkgang af te maken. Gedurende twee seizoenen is het Farmhand bie- tenoogst-systeem door het ILR grondig bestudeerd en onderzocht. De bevindingen van de expert zul len in een rapport worden gepubliceerd. De Farmhand heeft een verzamelbunkêr met een capaciteit van 3000 kg, waardoor de machine on gehinderd kan doorwerken tijdens het wisselen van de wagens. Rijden en keren gaan soepel en gemakkelijk dankzij de grote wielen (11.25 x 28), waarvan de spoorbreedte kan worden aangepast aan de rijenbreedte van het gewas. De machine is ca. 5,30 m lang, 4,50 m hoog, 3,45 m breed in trans portband en weegt ca. 4200 kg. Betreffende de Eicher trekker meldt Lindeteves- Jacoberg N.V. dat de uitvoering 1970 aanzienlijk verschilt van zijn voorgangers. Met de introductie van deze werkelijk complete serie van 17 machines, waaronder twee smalspoortrekkers en verschillen de modellen met naar keuze normale of vierwiel- aandrijving en/of hydrostatische bediening, bewijst de Eicher-fabriek opnieuw tot de kleine groep voor uitstrevende producenten van landbouwtrekkers te behoren. Geheel nieuw zijn de Poema 1 (smalspoor) en de imposante Wotan 1 en 2, die onlangs te Harder wijk aan de agrarische pers werden getoond. Standaard op alle Eicher trekkers is de geheel nieuwe, volgens wetenschappelijke inzichten ont wikkelde gezondheidszitting. De vorm, de bekle ding en de verstelmogelijkheden zijn geheel af gestemd op de behoefte van de trekkerbestuurder die urenlang met zijn machine aan het werk moet zijn. Hij zet de zitting precies in de juiste stand en op de juiste plaats ten opzichte van stuur en be dieningsorganen. AJle instrumenten liggen over zichtelijk vóór hem. Hij ziet de duidelijk afleesbare trekkermeter met bedrijfsurcnteller en de :nstru- mentenklok met thermometer, brandstof'meter en waarschuwingslichten voor oliedruk, laadshoom, verlichting en knipperlichten. Hij hoeft nooit naar een pedaal of handel te „zoeken". De opstap is ruim en de verstelbare torsiestaafvering vang^ alle schokken en stoten op. De dubbele koppeling met bediening via twee gekoppelde pedalen maakt snel en veilig werken mogelijk. Met het grote pedaal wordt de rij koppe ling bediend; met het kleinere tweede pedaal de aftakaskoppeling. Daarmede kan de rijbeweging tijdens het draaien van de aftakas of de aftakas tijdens het rijden naar keuze in- of uitgeschakeld worden of voor korte tijd vastgehouden worden. De motor-aftakas is daardoor volledig onafhankelijk van de andere bewegingen geworden. Beide peda len kunnen ook in een tweede stand gedrukt wor den, waardoor gelijktijdig de rijbeweging en draai- beweging van de trekker worden uitgeschakeld. Dat betekent extra veiligheid onder alle omstandig heden. TVE laatste tijd zien wij in onze pluimvee- en varkensstallen steeds veelvuldiger het optre den van een een rood-zwart kevertje, dé schuim plastickever ook wel meelkever genoemd. Zowel de larven als de kevers van deze soort leven in hoofdzaak van schimmels, meel en ander plant aardig materiaal. Deze kever wordt vooral in rot tend en schimmelend voer, hout en strooisel aan getroffen. Dit, voor kevers aantrekkelijke mate riaal, komt steeds in grotere of kleinere hoeveel heden voor in onze pluimvee- en varkensstallen, vooral als er onvoldende hygiëne wordt betracht. Prijs stellend op een warme omgeving, zoekt deze kever de isolatie op en vreet gangen in het schuimplastic. De schade kan zeer groot zijn, door dat de isolatie onvoldoende wordt. Of en in hoe verre deze kever een rol speelt bij het overbren gen van ziekten, is niet bekend. In Amerika heeft men wel gedacht, dat deze kever een rol speelt bij de overdracht van de verschillende leukose- virussen, o.a. de ziekte van Marek. Mogelijk bren gen deze kevers diverse coli- en salmonellebakte- riën over. Voorheen werd de bestrijding vaak uit gevoerd met carbaxylhoudend poeder. Het is ge bleken, dat dit middel ons de laatste tijd dikwijls in de steek laat; de diertjes zijn er aan gewend. DIT was voor ons aanleiding kontakt op te ne men met de proefafdeling van de bestrijdings- middelenfabriek Orgachemia te Boxtel. Na enkele proeven bleek Orgavumitex fenitrothion het beste resultaat op te leveren. Het voordeel van dit be strijdingsmiddel is, dat het een nawerking heeft van ruim een maand; het werkt bovendien tegen een groot arsenaal van ongedierte bijvoorbeeld vliegen en vederluis. Als men veel last heeft van schuimplastickevers wordt geadviseerd de wan den te bespuiten alvorens men de stal schoon maakt. Bij de schoonmaak vluchten de kevers via de wand naar het isolatiemateriaal. Dit kan dus voorkómen worden. Na de schoon- 'maak de vloer en de wanden weer bespuiten, om dat vele kevers zich in spleten en kieren verbor gen houden totdat de temperatuur weer aantrekke lijk wordt. Aldus een mededeling van de Gezond heidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant te Box tel. NIEUWE GENITEURSLIJST AARDAPPELRASSEN 1969 PR is een nieuwe Geniteurslijst voor Aardappei- rassen 1969 verschenen, samengesteld door Ir. J. A. Hogen Esch en H. Zingstra, Ing. Het boekje, waarin een beschrijving van ruim 700 binnen- en buitenlandse aardappelrassen in alfabetische volg^ orde is gegeven, is bij vooruitbetaling a 6,per stuk verkrijgbaar bij het IVRO, Postbus 32, Wage- ningen, postrekening no. 943919. Voor zover bekend zijn alle aardappelrassen opgenomen waarvan in 1969 in de E.E.G.-landen keuring van pootgoed plaatsvond. Verder zijn van de andere Europese landen de rassen vermeld die in de laatste jaren werden ver bouwd. Ook werden veel rassen opgenomen die buiten Europa worden geteeld. Met letters wordt aangegeven in welke landen verbouw plaatsvindt. Verder worden vermeld de kruising, naam van de kweker, het jaar van in de handel brengen, rijptijd, opbrengst, kwaliteit, bestemming, knoleigenschap pen de resistentie tegen ziekten en of bessen wor den gevormd. Het boekje is niet alleen van groot nut voor de kweker van nieuwe aardappelrassen, doch is stellig ook van belang voor telers en expor teurs van pootaardappelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 27