De teelt van knolselderjjplanten Rond half maart beste zaaitijd uw verzekering wordt elk jaar IHGGf waard ZO is dat met een polis van ONDERLINGE LEVENSVERZEKERINGMIJ 23 B. STEENBERGEN Consulentschap voor de Tuinbouw „Goes", De meeste knolselderijtelers in Zeeland laten hun planten telen door plantenkweekbedrijven. Op zich een goede zaak, want goede planten telen is niet altijd eenvoudig. Enkele telers overwegen wel eens om zelf de planten te gaan telen. Afgezien van de vraag of dit verantwoord is, willen we in dit artikel de opkweek van het plantmateriaal be spreken. Voor een goed resultaat van de teelt is het van belang dat we beschikken over goed plantmate riaal. Is het plantmateriaal van een minder goede kwaliteit, dan verloopt de hergroei na het planten minder vlot en is de kans op uitval groter. Naast een juiste planttijd zijn dit twee factoren die in vloed hebben op de opbrengst. WAT IS EEN GOEDE PLANT OM UIT TE PLANTEN? De beste planten zijn die welke op het moment van uitplanten 6 a 8 echte bladeren hebben gevormd en voldoende zijn afgehard. DE GLASOPSTANDEN Voor de teelt van planten moet de voorkeur worden gegeven aan platglas. Dit houdt niet in dat het in een kas niet mogelijk zou zijn. Het nadeel van een kas is dat er minder goed afgehard kan worden. Een enkele maal wordt wel eens geprobeerd om het onder plasticfolie te doen. De resultaten hiermee zijn nogal wisselvallig, de kwaliteit van het geteelde plantmate riaal laat vaak te wensen over en een gehele of ge deeltelijke mislukking is niet uitgesloten. DE GROND Bij de aanleg van het platglas is het van belang dat we een stuk grond kiezen met een prima struc tuur, waarop de afgelopen paar jaar geen knol- of andere soorten selderij zijn geteeld. Dat de grond een goede structuur moet hebben houdt verband met het veelvuldig gieten dat nodig kan zijn en met het ge makkelijk opwinnen van de planten, waarbij wortel beschadiging zoveel mogelijk beperkt moet worden. Dat er in voorgaande jaren geen selderij geteeld mag zijn, houdt verband met een aantasting door schurft van het plantmateriaal. HET ZAAIBED Voor de opkweek van selderijplanten is het nodig dat we over een zeer fijn zaaibed beschikken, omdat het zaad zeer fijn is en het kiempje gevoelig is voor verdrogen. Om er voor te zorgen dat we een goed zaaibed krijgen, wordt het glas enkele weken voor het zaaien op de bak gelegd, waardoor bereikt wordt dat de grond op het moment van zaaien goed bewerkbaar is en niet te koud. Wordt het glas op de bak gelegd op het moment dat de grond flink nat is, dan zal luch. ten noodzakelijk zijn. Bij het opbrengen van het glas moet de grond bewerkt zijn, liefst voor de winter. Met andere grondbewerkingen van het zaaibed wach ten we tot we gaari zaaien. ZAAITIJD De beste tijd van zaaien is rond half maart. Omdat het zaad van knolselderij traag kiemt, wordt het als regel voorgekiemd totdat de kiempjes zichtbaar zijn. Als de kiempjes groter zijn dan twee millimeter is de kans op schade bij het zaaien zeer groot. Om het zaad voor te kiemen wordt het vooraf 24 uur ge weekt. Daarna wordt het vermengd met vochtig zand en weggezet bij een temperatuur van 15 tot 20° C. Regelmatig om de twee dagen doorroeren is gewenst om een gelijkmatige kieming te krijgen. Te vens wordt dan gecontroleerd of het nog vochtig ge noeg is. Om uitdrogen te voorkomen wordt het bakje of de schaal affgedekt met een glasplaat of plastic. Op deze wijze wordt het risico van een minder goede opkomst kleiner en men vervroegt iets, waardoor er later wat meer gelegenheid is om de planten af te harden. Het voorkiemen duurt ongeveer 7 dagen. Een goede verdeling van het zaad op het zaaibed is een eerste vereiste. Daar het zaad fijn is zal het, om een goede verdeling te krijgen, met zand gemengd moeten worden. Voor het zaaien wordt de grond goed fijngemaakt. Na het zaaien wordt het zaad weer licht ingeharkt of afgedekt met een dun laagje van een mengsel van goede tuingrond en zand. Het geheel wordt afgedekt met plasticfolie, om uitdrogen tijdens de verdere kieming te voorkomen. Wordt niet afge dekt met plasticfolie, dan zal regelmatig broezen, om de grond bovenop vochtig te houden, nodig zijn. De voorkeur moet worden gegeven aan afdekken omdat de structuur van de grond beter blijft en verdrogen van het kiempje minder snel plaatsvindt. Daarna wordt het glas weer op de bak gelegd. De te gebruiken zaadhoeveelheid hangt af van de grofheid en de kiemkracht; tot 1 gram zaad per m2 is ruim voldoende. Hiervan kunnen gemakkelijk 400450 goede planten per raam worden geteeld. Staan er meer dan deze genoemde aantallen, dan zal de kwaliteit tegenvallen. Het plasticfolie wordt verwijderd zodra de plantjes boven staan. Het verwijderen van het plastic luistert vrij nauw. Doen we het te vroeg, dan is er kans op verdroging van de kiem. Doen we het te laat, dan krijgen we al direct een gerekte plant en ook is er kans dat het gaat verbroeien. Na het verwijderen van het plastic moet er op gelet worden dat de grond bovenop voldoende vochtig blijft. Bij zonnig weer kan enkele malen broezen noodzakelijk zijn. Tijdens de opkomst en enkele weken daarna kun nen de jonge plantjes tijdens scherp zonnig weer gemakkelijk verbranden. Het schennen van het glas met krijtwit is dan noodzakelijk. Luchten van enige betekenis is in dit stadium nog niet aan te bevelen en moet zich beperken tot een klein kiertje op enkele plaatsen gedurende enkele uren op het warmst van de dag. Vooral in de eerste periode moet voorzichtig worden, gelucht. DUNNEN Zodra de plantjes drie echte blaadjes hebben ge vormd, moet er zo nodig gedund worden. Als regel zal volstaan kunnen worden met op de plaatsen waar de planten op dotjes staan deze uit te dunnen. Heb ben we een zeer goede opkomst, dan kan het nodig zijn om over de gehele oppervlakte wat te "dunnen. Bij het dunnen moeten we er rekening mee houden dat bij een groter aantal dan 400 planten per raam de stevigheid van de planten afneemt. Bij het dunnen worden de slechtst ontwikkelde en afwijkende plan tjes verwijderd. LUCHTEN EN AFHARDEN Na het dunnen wordt nog enkele dagen weinig ge lucht. Daarna gaan we, afhankelijk van weersomstan digheden en ontwikkeling van de planten, ruimer luchten. Bij koud en schraal weer luchten we minder. In een periode dat veel gelucht wordt, moeten we opletten dat de grond niet te droog wordt. Extra gie ten kan dan nuttig zijn. Hebben de planten ongeveer de gewenste grootte bereikt, dan gaan we zo ruim mogelijk luchten om ze af te harden. Dreigt er nacht vorst in die periode, dan worden de ramen 's nachts gesloten. Omstreeks eind april-begin mei, als de planten groot genoeg zijn, wordt het glas van de bak verwij derd om ze verder af te harden. Ook in deze periode kan het zijn nut hebben als er nachtvorst dreigt de bak gedurende de nacht af te dekken. hoge winstuitkering zekerheid lage premies r m leeuwarden 05100 27044 postbus 328 Prima knolselderij, ook voor de landbouw. Grot% ronde knollen, stevig en opgaand looL ZIEKTE- EN ONKRUIDBESTRIJDING Zaadontsmetting is als regel uitgevoerd door de zaadleverancier en behoeft door de teler niet meer te worden gedaan. SLAKKEN Het gaat hier voornamelijk om de kleine slakjes. Deze kunnen in een vrij korte tijd een groot aantal planten te gronde richten. Ook de omstandigheden' waaronder de planten worden geteeld zijn gunstig voor de slakjes omdat het altijd vochtig is. Een goede methode van bestrijden is om, als het glas op de bak wordt gelegd, 50 gr. Mesurol slakkenkorrels of 70 gr. metaldehydekorrels te strooien over de gespitte grond. De slakken hebben dan niets anders dan het bestrij dingsmiddel. Met de laatste grondbewerking voor het zaaien worden ze dan door de grond gewerkt, waardoor voorkomen wordt dat ze tussen de jonge plantjes gaan liggen schimmelén. Een bestrijdingseffect heb ben ze dan niet meer. Na het zaaien kunnen dan nog wat slakkenkorrels gestrooid worden op die plaatsen waar men slakken verwacht. Dit is meestal aan de onderkant van de bak langs de badding. LUIZEN Als het glas gelicht is en de planten voldoende zijn afgehard, kan het nuttig zijn een luisbestrijding uit te voeren. We doen dit ongeveer een week voor we gaan planten met een daarvoor geschikt middel. BLADVLEKKENZIEKTE Ook hiertegen wordt de eerste bestrijding uitge voerd op het plantenbed kort voor het planten. We gebruiken dan een middel op basis van maneb. ONKRUIDBESTRIJDING Als we op schoon land hebben gezaaid, kan een chemische bestrijding achterwege blijven. Het onkruid dat er eventueel nog komt, wordt tijdens het dunnen verwijderd. Staat er veel onkruid, dan kan het met een che misch middel goed worden bestreden. Op het zaaibed geven we de voorkeur aan selectieve olie, 6 h 8 liter per 100 m2 wanneer de plantjes 1 2 echte blaadjes hebben. Selectieve olie spuiten we het liefst bij een hoge luchtvochtigheid. Is het veel droog weer, dan 's morgens licht broezen en tegen de avond spuiten met selectieve olie. Is het de dag na het spuiten even eens scherp weer, dan kan een licht broesje nuttig zijn. Voor opkomst kan ook gespoten worden met linuron, maar kan bij de in dit artikel omschreven werkwijze het zaaien van gekiemd zaad en afdek ken met plastic bezwaarlijk zijn. TEN SLOTTE Gaat u zelf uw planten telen, bedenk dan dat: 1. het een secuur werk is; 2. het tijdig luchten en vooral tegen het eind van de opkweek ruim luchten de nodige aandacht vraagt; S. de standdichtheid op het zaaibed een belangrijke Invloed heeft op de kwaliteit van de planten. Als u ziet dat het niet geheel is gelukt, neem dan snel contact op met een plantenkweker, zodat u tijdig over goede planten kunt beschikken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 23