Luchtverontreiniging en de land- en tuinbouw Fruitveilingen en 3 C.L.O. Zeeland samen om de tafel Pachtpr[jsnormen in discussie Verontrusting over aardappelteeltbeperking VRIJDAG 6 MAART 1970 58e Jaargang No. 3021 officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt ïn zeeland en noord-braban! r\E voorzitter deed de vergadering voorts mel- ding van het initiatief van de 3 C.L.O.-Zee land om de bestuurderen van de fruitveilingen in het zuidwesten uit te nodigen tot een oriënterend gesprek en in dit gesprek tot uitdrukking te bren gen, dat de gezamenlijke standsorganisaties ern stig verontrust zijn over de huidige situatie in de fruitteeltsector er. dat naar hun mening dit o.a. eveneens ernstige gevolgen zal hebben voor de fruitafzetorganisaties, nu duidelijk het fruitareaal in Zeeland en West-Brabant ten gevolge van de rooi- regelingen inkrimpt. In dit nummer o.m.: In verband met de op maak de marktpaqina deze keer op Pagina 15 Uit de praktijk Pagina 5 PCND en de bestrij ding van Rhizoctonia en schurft bij pootaardappelen Pagina 7 Uienmiddag te Goes en de voorjaarswerkzaam heden bij de teelt van zaai- uien Pagina 8 en 9 Produktie van mest- varkens stijgt langzaam Pagina 17 Aspecten van de rund veehouderij op groter wor dende bedrijven Pagina 19 Tuinbouwnieuws, o.m. de teelt van knolselderij- planten Pagina 22 en 23 Na de overvloedige regen- en sneeuwval van de laatste tijd is het van het grootste belang dat het overtollige water vlot kan worden afgevoerd. Goed lopende drainages kunnen daarbij de helpende hand bieden. Maar voor een goede werking van de drainreeksen is het nodig dat deze open zijn en geen slib- of ijzerafzettingen dan wel verstoppingen de waterafvoer belemmeren. Op gezette tijden moeten de drainreeksen dan ook schoongespoten worden. De Tech nische Handelsonderneming Fr. Smits jr. te Someren brengt voor de „doe het zeiver" die over een drukpomp be schikt met ten minste 20 atmosfeer druk en een capaciteit van 30 a 40 liter per minuut de nodige apparatuur in de handel zoals spuitkoppen, polyethyleenslangen en haspe!s, zodat deze drainschoonspuitwerkzaamheden zelf uitgevoerd kunnen worden. Meer hierover in onze „Mechanisatienieuws"-rubriek op pagina 24 en 25. zlm land- en tuinbouwblad IN de op maandag 2 maart J.l. gehouden ver gadering te Bergen op Zoom heeft het Da gelijks bestuur van de ZLM zich onder voorzitter schap van ir. J. Prins in haar maandelijks samen zijn wederom gebogen over cie problematiek in land- en tuinbouw in het algemeen en voor Zee land en Noord-Brabant in het bijzonder. Ook in deze vergadering heeft het bestuur wederom stil gestaan bij de industriële ontwikkelingen, zoals die zich de laatste tijd in Zeeland en Brabant voltrek ken. Met name recente berichtgevingen omtrent een eventuele vestiging van een aardolieraffinade rij in het Sloegebied en de publiciteit van het rap port van professor Eilers inzake de eventuele scha delijke gevolgen daarvan voor de volksgezondheid, deden de vergadering besluiten de ontwikkelingen op dit gebied nauwlettend te volgen. Verheugend noemde de vergadering het dat aan de wens van de georganiseerde landbouw tege moet gekomen is en aan de commissie, die de voor waarden, waaronder aan industrieën een vergun ning tot vestiging gegeven zal worden, nader zal bezien, een landbouwvertegenwoordiger zal wor den toegevoegd. De vergadering nam voorts met instemming ken nis van de mededeling, dat het zich laat aanzien dat inzake een in de nabijheid van het Sloegebied geconstateerde schade aan landbouwgewassen in het afgelopen jaar, een bevredigende regeling is getroffen met de betreffende industrie. Het bestuur sprak de wens uit, dat problemen over eventuele in de toekomst nog te veroorzaken schade, ten gevolge van luchtverontreiniging op een even be vredigende wijze tot een goed einde gebracht zul len kunnen worden. In dit verband wees de vergadering ook op de schade, die in een aantal gevallen veroorzaakt is door de mobiele asfaltfabrieken, die ten behoeve van de wegenbouw in Zeeland staan opgesteld. Het bestuur besloot Rijkswaterstaat te verzoeken na te gaan of de betreffende fabrieken inderdaad voldoen aan de eisen die destijds gesteld zijn als voorwaarden voor plaatsing. Bij de beschouwingen over de verdergaande in dustrialisatie kwam eveneens ter sprake het idee om alle leidingen, welke voor de diverse doelein den noodzakelijk zijn in z.g. leidingstraten te leg gen. Het bestuur besloot deze materie in een vol gende vergadering aan een kritische beoordeling te onderwerpen. De standsorganisaties kunnen zich, naar het oor deel van het bestuur, niet geheel onttrekken aan een verantwoordelijkheid voor de ontwikkelingen op het terrein van de afzet in de agrarische sector. Wanneer dan ook een standsorganisatie tenden sen meent te onderkennen, waarvan zij het wense lijk acht dat deze aan de belanghebbende bekend (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1