ZlM DSM 15 E R I JÉ'S Stamifert* 20+20+0 23+23+0 26+14+0 (Vervolg van pag. 21) drijven. Wanneer er een goede kool kan geleverd Worden, is er ook meestal wel een ruim afzetge bied aanwezig, zodat dan de teelt ook goed lonend li. In de afgelopen weken is er ook weer een po ging gedaan of de praktisch nu al begonnen aard appelteeltregeling van 1 op 4, niet wat verzacht kan worden. Veel Thoolse telers zouden er almee gebaat zijn, wanneer er desnoods een rooidatum gesteld kon worden van op zijn vroegst 15 juli. De mogelijkheid voor aardappelteelt van 1 op 2 met grondontsmetting en gebruikmaking van niet aaltjes vatbare rassen, stuit by veel vroege telers op grote bezwaren verbonden aan de dikwijls dure en slecht uitvoerbare grondontsmetting. Boven dien zijn de dan toegestane rassen door minder goede smaak, niet gewild bij de consument en daardoor laag in pry's. In een toelichtingsverga dering door de plantenziektekundige dienst, welke werd bijgewoond door een flink aantal gedupeer de telers, werd hierover uitvoerig van gedachten gewisseld. Helaas werd door de P.D„ vastgesteld dat in.de regeling absoluut geen verzachting kon worden aangebracht, ook niet voor de specifiek vroege Thoolse aardappeltelers. Uiteraard heerste onder de aanwezigen een wat kribbige stemming, omdat zij zo dikwijls in hun bestaansmogelijk heden door de overheid worden bemoeilijkt. Een suggestie werd ook nog gedaan of het dan niet mogelijk was om telers van de nog niet gangbare rassen (die dan verplicht zijn) als overgangs maatregel in de geldelijke opbrengstderving tege moet te komen door middel van premie uit het O. en S.-fonds. Een en ander werd door de P.D. niet uitvoerbaar geacht. Wel werd geadviseerd om het meer in de rich ting te zoeken van een ruimere subsidie in de ont- smettingskosten, waar misschien wèl een kans in zat. Aangezien echter veel telers bang zijn dat hun grond bij ontsmetting door dè daarbij nodige meerdere diepe grondbewerkingen, de struktuur bij een wat nat jaar, totaal verprutst dreigtte worden, heeft deze suggestie voor de telers ook niet veel aantrekkelijks. Toch heeft deze vergadering er wel toe bijge dragen tot een juister beeld hoe de bevoegde in stanties tot deze maatregel zijn gekomen. Echter waren de aanwezige telers er na afloop nog niet van overtuigd, dat er voor hun belangen geen verzachtende uitvoering van deze maatregel kon gevonden worden. Op een éérder gehouden ver gadering waar het óók over deze materie ging, werd de suggestie gedaan, dat het wel zeer nut tig zou zijn dat de leden door de standsorganisa ties zo mogelijk méér en op tijd ingelicht worden in het hoe en waarom van maatregelen waarbij de land- en tuinbouw zo nauw betrokken is. In zonderheid de laatste jaren wordt er zo dikwijls over ons, maar zonder ons geregeerdZóveel maatregelen worden er genomen dat het er eens op lijkt dat de agrarische ondernemer een kind is dat onder voogdij staat Dat de ZLM te weinig gedaan zou hebben aan het aardappelmoeheidsbeleid lijkt ons niet ge heel redelijk. Verschillende keren is deze zaak in de vergaderingen van het D. B. in de afge lopen jaren aan de orde geweest en is daaraan in ons blad aandacht geschonken. In verband met de bezwaren uit de praktijk tegen de voor gestelde regelingen is destijds voor de Hoofd bestuursvergadering van de ZLM van 23 JUNI 1967 ir. II. J. de Bruin van de Plantenziektekun dige Dienst te Wageningen uitgenodigd, waarin door hem op de hoofdlijnen van het nieuwe be leid betreffende de aardappelmoeheid is inge gaan. Wij herinneren ons nog dat kringvoorzit ter Van Westen, gesteund door de algemeen voorzitter, toen gepleit heeft voor een soepele en praktische regeling in het bijzonder voor ge bieden met de vroege aardappelteelt. Deskundig gen waren van mening (en we moeten aanne men dat zij dat nog steeds zijn) dat alléén door het toepassen van de verschuiving van de wet telijke vruchtwisseling van 1:3 naar 1 4 da» wel resistente rassen of grondontsmetting de aardappelmoeheidbesmetting tegen gehouden dan wel teruggedrongen kan worden. RED. GEVRAAGD: VEE, om in te scharen. A. B. DE GROOTE, Noordstraat 32, Kamper land, tel 01107—412. 0 vóór des maandags zenden aan redaktie Goes of administratie te Terneuzen. niet onder nummer. Te koop: Dekbeer, 7 mnd. B. M. v. GOUDS WAARD, Zuidlangeweg 3. Kats, tel. 01109—252. Te pachten gevraagd: Een akkerbouwbedr. van pl.m. 40 ha, in Zeeland, West-Br. of Z.-H., liefst roven oogst '70. Desge wenst genegen inventa ris over te nemen. Brie ven onder letter T, bu reau van dit blad te Ter- neuzen. Te koop wegens samen werking: 1 twee-rijige Vicon bie tenrooier 1967 1 één-rijige Vicon bie tenrooier 1967; 1 getrokken Super 500 Claes combine: 1 stropakkenlader Faihr. Alles in prima staat. Te bevragen bij: IZ. WISSE, Prov.weg 3, Geersdijk, tel. 01108—260. Te koop: Tractor David Brown 990 54 pk; Rumpt- stad 2-schar wentel- ploeg; wanmolen en lind- zaag; 400 aardappelkist- -jes, Te koop gevraagd: automatische drinkbak- jes en afrasteringsweide- palen. J. KOSTER, Pol derstraat 11, Zaamslag, teL 01153—360. Te koop: Spijkstaal 5 t. 4 W. 3-zijdige kipper, als nieuw. F. G. ISRAEL, Hofstede „Prinsland", Kortgene, teL 01108-242. Te koop: Eén van de bes te lastrafo's in de Bene lux een Varios en E.G.W. lastrafo, Varios ïaselectroden (2Q25 pet korting). Ook gietijzer electroden. Tevens voor radig 2 gebruikte auto geen lasapparaturen. D. NIJSSEN, Deltafarm, Yerseke, tel. 01131-1979. voorkom zoutschade Een hoge zoutconcentratie in de bovengrond kan aan het opkomend gewas ernstige schade toebrengen. Voorkom dit met een vroege kali-gift, gevolgd door een STAMIFERT stikstof- en fosfaatbemesting in het voorjaar. Veel bedrijven op kleigronden doen dit al met groot succes. Profiteer van hun ervaring. NP-mengmeststoffen zijn verkrijgbaar in de volgende soorten: de welbekende fosfaatammon8alpeter de nieuwe soort van DSM met voor de plant direct opneembaar fosfaat met hoog stikstofgehalte en eveneens direct opneembaar fosfaat U spaart werk, tijd en geld met makkelijk strooibare STAMIFERT. Vraaa uw leverancier. handelsmark DSM

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 26