ALBATROS SUPERFOSFAATFABRIEKEN N.V. MEST BEST MET ASF DOYENNE DU COMICE EN KWEE ADAMS gmmm InderdaadAlbatros meststoffen over de gehele wereld, ook In het Midden-Oosten De beste zuidvruchten, die wij ook hier In Nederland waarderen: sinaasappelen, citroenen, dadels en vijgen, komen uit het Midden-Oosten. Het is dan ook niet verwonderlijk dat één van de grotere afzetgebieden van Albatros mengmeststoffen ligt In het Midden-Oosten. Uiteraard weet U ook, dat er voor Uw land- en tulnbouw- gewassen In Nederland juist ASF Korrels van Albatros zijn, die beantwoorden aan de hoogste eisen op bemes- tingsgebied. 22 H. MOELIKER Consulentschap voor de Tuinbouw - Goes wel veroorzaakt zijn door de verschillen in op brengst, dié er tot nu toe als volgt uitzien: Geplant herfst 1960 als 1-jarige boom Doyenné du Comice kwee Adamj kwee A 1964 4 kg/boom kg/boom 1965 6 kg/boom kg/boom 1966 10 kg/boom 1 kg/boom 1967 6 kg/boom 4 kg/boom 1968 23 kg/boom 11 kg/boom 1969 6 kg/boom 3 kg/boom Totaal 55 kg/boom 19 kg/boom In 1969 waren er zeer veel dode knoppen in dit perceel, waardoor de produktie tegenviel. rjOYENNé du Comice, de koningin der peren, is al voor zeer veel fruittelers een uitdaging geweest, maar ook voor velen een grote teleur stelling geworden. Het is een ieder bekend dat deze kwaliteitspeer elk jaar hoge prijzen opbrengt, onge acht of het nu een jaar is met hoge of lage prij zen van de overige pere rassen. De vele teleurstellingen zijn dan ook geen ge volg van de prijzen die voor dit ras worden ge maakt, maar altijd de matige en nog veel meer de slechte opbrengsten in kilo's per ha. In de jeugd jaren is het al vanzelfsprekend dat dit ras het niet doet, maar ook op oudere leeftijd zijn de opbreng sten dikwijls zo laag, dat de goede prijzen dit niet meer goed kunnen maken. TOCH is er de laatste jaren weer meer belang- stelling ggekomen om Doyenné du Comice te planten. Als oorzaak van deze wat meer optimis tische stemming kunnen genoemd worden: a. Dat Doyenné du Comice zonder tussenstam Beurré Hardy minder moeilijkheden geeft. Dit wil overigens niet zeggen dat met het direct veredelen op kwee de problemen zijn opgelost. b. Door het kiezen van andere ziektebestrijdings middelen is de kans op vruchtrui kleiner ge worden. Ook dit is wel een stap vooruit in de goede richting, maar nog niet om in een hoera- stemming te geraken. c. De door wijlen de heer Guilliams geïntrodu ceerde snoeimethode heeft een ware beroering onder de Doyennételers doen ontstaan en zowel felle voorstanders als even felle tegenstanders verkregen. De aanhangers, in dit geval de op timisten, zullen moeten toegeven, dat de resul taten van deze snoeimethode tot op heden wel wat tegenvallen. De tegenstanders of pessimis ten echter moeten beamen dat door deze ont wikkeling de moeilijke pererassen meer in de belangstelling zijn gekomen Een bredere belangstelling en grotere aandacht kunnen de teelt alleen maar ten goede komen. Voor de bestaande percelen kan men alleen maar hopen dat door nog meer onderzoek de produktie vroe ger, regelmatiger en hoger zal worden. Ook de laatste ontwikkelingen op het gebied van groeibeheersing en verhoogde zetting door groei- remmers en gibberellinen heeft bij Doyenné du Comice nog niet het resultaat opgeleverd dat er van verwacht werd. Alles bij elkaar zijn de problemen waar iedere Doyennételer mee zit, door deze ontwikkelingen nog niet opgelost. Iets betere resultaten in de be ginjaren zijn wel verkregen, maar nog steeds zijn de opbrengsten in de eerste 10 a 12 jaar erg wis selvallig en ook op latere leeftijd nog niet om over te juichen. DE OPLOSSING NU GEVONDEN? jyjEERMALEN is reeds gebleken dat problemen in de fruitteelt veelal slechts door vele proe ven en moeizaam onderzoek opgelost kunnen wor den. Soms echter komt er uit de praktijk onver wachts iets naar voren waar al lang naar gezocht is. Het gaat er sterk op lijken dat dit ook bij Doyen né du Comice is gebeurd. Reeds vele jaren gele den heeft de boomkweker Adams te Ruisbroek bij Brussel een bepaalde selectie uit de kwee onder stam gehaald. Hierop zijn verschillende pereras sen veredeld en na enkele jaren bleek dat o.a. Doyenné du Comice en Beurré Hardy op deze se lectie vroeger vruchtbaar waren. Er is echter in die tijd niet bijzonder veel aandacht aan besteed. In 1960 heeft een Zeeuwsvlaamse fruitteler een perceel Doyenné ingeplant op deze selectie Adams, met als bestuiver Conference. Er staat in dit per ceel ook een rij op kwee A, zodat een goede ver gelijking mogelijk is. En nu blijken er na 10 jaar inderdaad verschil len te zijn. De groei op kwee Adams is heel anders dan op kwee-A. De bomen op kwee Adams zijn breder uitgegroeid, waardoor een veel betere be lichting mogelijk werd, de groei is veel kalmer, de harttak minder zwaar en de bezetting met vruchthout veel groter. Toch zijn deze bomen niet kleiner dan op kwee A. Voor een deel zullen deze uiterlijke verschillen ANDERE RESULTATEN 7TJN dit nu de enige resultaten die over de kwee Adams bekend zijn? Neen, ook op jon gere percelen lijkt het er op dat inderdaad Doyen né du Comice op kwee Adams vroeg vruchtbaar is. Geplant herfst 1965 als 1-jarige boom 1968 2.5 kg/boom 1969 8.0 kg/boom Jammer dat er op dit perceel geen vergelijking is met andere onderstammen. Er zijn echter andere jonge percelen Doyenné geplant op kwee Adams waar wel kwee A als vergelijking bijstaat. De ko mende jaren zullen er dus veel meer vergelijkende gegevens beschikbaar komen. Ook in België zijn betrouwbare gegevens bekend van Doyenné op kwee Adams en andere onderstammen. Opbrengst van 6-jarige aanplant totaal kwee A onbetrouwbaar kwee B 10.9 kg kwee C 15.2 kg kwee Adams 17.8 kg In 1968 was de opbrengst per boom: kwee A 7.kg kwee B 8.25 kg kwee C 9.2 kg kwee Adams 9.3 kg Hierbij zijn de verschillen minder treffend dan in de voorgaande voorbeelden, maar toch is ook Adams beter dan de andere onderstammen. ONDERSTAM KWEE ADAMS OVERWEGEN IJOEWEL al deze ervaringen van jonge per- celen afkomstig zijn en op latere leeftijd nog onvoldoende zekerheid bestaat, geeft dit toch stof tot nadenken. De al meer dan 20-jarige ervaring van kweker Adams mag beslist niet worden verge ten en al zijn er dan van oudere bomen geen goede vergelijkingen, de winst in de jeugd bereikt is vast meegenomen en de oudere bomen dragen ook goed. Het is dan ook beslist niet overdreven om bij aan plant van Doyenné du Comice ernstig te overwe gen of de onderstam niet de naam pioet dragen van stamvader Adams. C^kJI Albatros Wendt U voor deskundige adviezen tot onze Landbouwkundige Afdeling Postbus 45 Utrecht Telefoon (030) 2 69 51, toestel 923

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 22