Studiedag rundveehouderij op 13 januari 1970 te Axel 20 De bedrjjfs voorlichter, J. M. J. VAN AERTS Consulentschap Akkerbouw Veehouderij Goes De voorzitter, de heer A. Matthijs, kon op de op 13 januari te Axel gehouden studiemiddag Rund veehouderij 100 personen welkom heten, in het bij zonder de sprekers de heren ir. W. Davids en C. den Engelsen. De voorzitter zei in zijn openingstoe spraak dat de voeding van het vee van zeer grote betekenis is en veel aandacht verdient. In Zeeuwsch-Vlaanderen spelen de bijprodukten van de akkerbouw en de nagewassen daarbij een grote rol. Een schaduwzijde hiervan is, dat het inkuilen van deze produkten in de zeer drukke najaars periode valt. Wij zullen nagaan hoever de kant-en-klaarpro- dukten (droge pulp, gras- en luzernebrok, L.P.M.- brok, e.d.) de eigen gewonnen produkten meer of minder kunnen vervangen. De heer Matthijs bracht in dit verband naar voren dat er momenteel bij Gez. Borm te St. Jan steen een proef opgezet is met 30 stieren die een volledig kant en klaar produkt krijgen en 30 stie ren die eigen ruwvoer aangevuld .met krachtvoer ontvangen. De uitslag van deze proef zal t.z.t. ge publiceerd worden. „ECONOMISCH VOEREN VAN MELKVEE" DOOR IR. W. DAVIDS Ir. Davids wees er op dat de melkopbrengst voor 30 bepaald wordt door de erfelijke aanleg en voor 70 door uitwendige omstandigheden (voeding, huisvesting, e.d.). De voerkosten zijn bij mest vee 70 en bij melkvee 50 van ..de totale kosten (incl. arbeid). Bij de voeding van het melkvee kunnen er drie perioden onderscheiden worden: Vraag: Hoe is de voederwaarde van najaarsgras? Antwoord: Dit is aanmerkelijk minder dan voor- jaars- en zomergras. Vraag: Is inkuilen van stoppelklaver, Italiaans raaig ras als nagewas en bieten koppen en -blad nog verantwoord? Antwoord: Bij de huidige prijsverhoudingen is in- indien er arbeid beschikbaar is, het inkuilen van bovengenoemde produkten rendabel. Vraag: Wat wordt er van voederbieten gedacht? Antwoord: Voederbieten is een prima, smakelijk, gezond voer, dat een ZW-opbrengst van 7500 kg per ha kan opleveren. Het mecha nisch rooien van voederbieten gaat nog niet altijd tot volle tevredenheid. Het opnemen van een kleine hoeveelheid voederbieten i» het rantsoen is economisch verantwoord. SOMMIGE K.I. VERENIGINGEN sturen regel matig een overzicht naar hun leden met de resul taten van de aanwezige stieren. Zo blijven zij goed op de hoogte. Als dit in Uw vereniging nog niet gebeurt, móet U als lid hierop aandringen. De stier is de halve veestapel. NAAST EEN GOEDE VOEDING vragen kalve ren ook een goede huisvesting. Niet te warm maar ook niet op de tocht. Richt de hokken zo in dat per kalf 0,50 m baklengte beschikbaar is. Vanaf 2 weken begint het kalf met de opname van hooi en korrels. Stel deze dan ook volop beschikbaar want krachtvoer is belangrijker dan melk, 200 250 l kunstmelk in totaal is voldoende. BLIJF STEEDS AANDACHT schenken aan de verzorging van de klauwen van de koeien. Te lange klauwen veroorzaken afwijkende beenstanden; de gewrichten worden zwaar en onevenwichtig belast waardoor de koe eerder versleten is. Vooral in de winter is voor verschillende dieren regelmatig be kappen nodig. WAT RASSENKEUZE is voor het bouwland ia een goede stierenkeuze voor Uw rundveestapel Maak zoveel mogelijk gebruik van de stieren die bewezen hebben dat ze goede, melkrijke afstam melingen geven. Zeker voor die koeien waarvan U straks kalveren wilt aanhouden voor vervanging van oude koeien. „PRIJS- EN WA ARDE VERGELIJKING VOEDERMIDDELEN" DOOR C. DEN ENGELSEN Bij de prijsvergelijking dient o.a. gelet te worden op: a. De kwaliteit van het voer. Van een goede kwali teit ruwvoer wordt niet alleen meer opgenomen, maar het werkt tevens enorm krachtvoerbespa- rend. b. De concentratie. De concentratie is de hoeveel heid voedingsstoffen die in een voedermiddel voorkomen. c. De bijzondere eigenschappen. Hieronder verstaat men smakelijkheid, bewaarbaarheid, caroteen- gehalte e.d. Vraag: Welke vorm van rundvleesproduktie ls bet meest rendabel? Antwoord: Stieren mesten tot 450475 kg op een leeftijd van ±15 maanden is economisch het meest aantrekkelijk Van bedrijf tot bedrijf moet apart bekeken worden of deze vorm van rundvleesproduktie past. Vraag: Hoe staat het met het gedroogd gras ka wafelvorm? Antwoord: Er zullen enkele proeven met grote melkveestapels (o.a. ook in Zeeland) geno men worden. Op 15 ha grasland kunnen dan 50 melk koeien, inclusief bijbehorend jongvee, gehou den worden. Voor een normale conditie van het dier is het gewenst voor voldoende voedingsstoffen te zorgen voor een melkproduktie van 10 kg melk. Varia ties naar boven kunnen naar gelang van de melk- produkten en de ontwikkeling van de dracht ver sterkt worden. De rentabiliteit van het melkvee is afhankelijk van: dagen na afkalven Het gearceerde gedeelte is de meeropbrengst aan melk als gedurende de eerste 8 weken van de lactatieperiode per dag 3 kg kracht voer boven de voedemorm verstrekt wordt. Opbrengstniveau en veebezetting per ha gras- FORUM land. Melkproduktie en vetgehalte Hoeveelheid en kwaliteit ruwvoer Gebouw enk ost en. Vraag: Rundvee houden zonder hooi? Antwoord: Dit is mogelijk indien het ruwvoer van goede kwaliteit Ls. Er dient gezorgd te wor den voor de ruwe celstof voorziening (bij voorbeeld gerststro, graszaadstro). Goed gewonnen ruwvoer van eigen bedrijf bespaart krachtvoer. De periode tijdens de hoogdrachtigheid. Deze periode dient om de reserves op te bouwen en een goede groei van het ongeboren kalf te waarborgen. Gedurende de vijfde tot en met de negende maand treedt er een steeds sterkere groei op van de ongeboren vrucht. Door deze groei neemt de ruimte in de buikholte af, terwijl tevens meer voedende stoffen nodig zijn. Dit heeft tot gevolg dat er in de laatste maanden van de dracht minder ruwvoer kan worden opgenomen. Het ruwvoer dient dan van goede-kwaliteit te zijn en er zal extra krachtvoer verstrekt dienen te wor den. De eerste weken van de lactatie. Na het kalven kunnen de koeien dikwijls door een tekort aan eetlust te weinig opnemen. Een goed, smakelijk rantsoen gedurende de eerste acht weken is zeer belangrijk. Door gedurende deze periode wat extra krachtvoer te verstrekken heeft men kans op een goede nawerking, waardoor de top van de produktie op een later tijdstip wordt bereikt en hoger wordt: zodat de totale produktie stijgt (zie grafiek). De voeding tijdens het midden van de lactatie periode. De invloed van extra krachtvoer is dan veel geringer en geeft weinig nawerking. Welis waar reageren de koeien op extra voer, maar in mindere dan in de eerste acht weken van de lactatie. d. De arbeidskosten. Daartoe wordt de benodigde arbeid voor conserveren, opslag en voeren ge rekend. Aan de hand van tabellen liet de heer Den Engel sen zien, dat de eigen gewonnen ruwvoermiddelen nog steeds tot de goedkoopste behoren. Zolang men nog voldoende arbeid beschikbaar beeft, is het winnen van eigen ruwvoer de meest aangewezen weg. Hoe duurder en schaarser de arbeid wordt, hoe eerder vervanging door kant-en-klaarprodukten economisch verantwoord is. De kwaliteit van het gemaaikneusde gras is de laatste jaren sterk teruggelopen door het hoge zandgehalte. Bestrijding van de mollen en een beter gebruik van de maaikneuzer en de cyclomaaier kunnen hopelijk het zandgehalte weer aanmerke lijk doen verlagen. Het voordrogen van gras dient meer belangstelling te hebben, evenals het ventile ren van hooi. ft) <TQ P3 JO p- 4*-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 20