Geslaagde praktijkcursus Centrale Hengstenkeuring „Den Bosch" 18 (Vervolg van pag. 17) de heer Smit daarbij onder meer de kostbare voor zieningen als riolering en zuiveringsinstallaties in gedachten had. Voorzieningen waarvan de kosten individueel door een kampeerterreinhouder prak tisch niet op te brengen zijn. Staatssecretaris Van de Poel antwoordde hierop dat de regering, wat de gemeentefinanciën betreft, er naar streeft de bronnen waar de gemeente uit put, te vergroten. De gemeenten zullen dat doen, zij moeten dat doen, willen zij niet met tekorten komen te zitten die de recreanten, die in 9 van de 10 gevallen uit andere gemeenten komen, ver oorzaken. De regering is bereid op het gebied van de openluchtrecreatie belangrijke investeringen te doen, die naar mate van het nationale belang dat er aan kan worden toegekend groter wordt va riëren van 50 tot 100%, aldus de staatssecretaris. De kosten van beheer en onderhoud zullen echter uit de regio moeten komen. Het is een gezond be ginsel, dat de regio alle passende mogelijkheden benut om die kosten op de gebruiker te verhalen! Mr. Van de Poel zei er daarbij vanuit te gaan dat de gebieden in hun algemeenheid voor het publiek vrij toegankelijk zijn en de retributies wor den geheven bij in deze gebieden voorkomende specifieke voorzieningen. Wij zullen eraan moeten gaan wennen dat wij in het bijzonder voor voor zieningen die aan onze individuele verlangens tege moetkomen, moeten betalen, aldus de staatssecre taris. I")EZE gedachtengang kunnen wij in zijn alge meenheid volgen. Mits tenminste de inkom sten uit de retributies ten goede komen aan de recreatie-voorzieningen, niet in de gemeentepot „verdwijnen" en voor andere doeleinden worden gebruikt. Overigens lijkt het ons voor een gemeen te een bijzonder moeilijke zaak om de dagrecrean ten hun geldelijk „steentje" te laten bijdragen. (Vervolg van pag. 17) dinois heeft hierop begin februari een antwoord gezonden dat op pag. 21 is opgenomen. De vergadering was hierover teleurgesteld. De minister heeft verklaard de perspectief biedende bedrijven te willen handhaven, doch maakt dit niet waar. Wat schiet een teler er mee op dat zijn be drijf wordt aangemerkt als perspectief biedend, als hij eerst al zijn eigen vermogen zo ver moet interen, dat hij daarna kansloos door de te maken schulden ten onder dreigt te gaan? De overheid heeft door onderwijs, onderzoek, voorlichting en het stichten van fruitbedrijven in de IJsselmeerpolders de fruitteelt gestimuleerd. Men moet nu helpen om de moeilijke periode te over bruggen. En dan niet middels een beetje rentever goeding als sociale steun, doch door verdergaande maatregelen. Hierbij behoort een bedrag a fonds perdu, mits zodanig toegepast dat ook de sanering er mee wordt bevorderd en tevoren bepaald wordt dat de steun een tijdelijk karakter zal dragen. Verder moet met klem worden aangedrongen op verhoging van de rooipremie, zodat ook in de andere E.E.G.-landen op flinke schaal zal worden gerooid. Alleen hierdoor kan het vraagstuk van de overproduktie (en te lage prijzen) op bevredigende wijze worden opgelost. GEVOLGEN ROOIACTIE In ons land is voor 13.000 ha rooipremie aange vraagd. Waarschijnlijk zal niet precies gerooid wor- Vandaar ook onze bezwaren tegen een toeristen belasting, waar al zoveel over geschreven en ge praat wordt. Bepaalde categorieën, recreatiezoeken den, zoals pensiongasten, huurders van huisjes en kampeerders zullen als de plannen doorgaan deze belasting op moeten gaan brengen. De dagrecrean ten vallen er weer buiten omdat ze „ongrijpbaar" zijn. Bepaald onbevredigend! BI. den in dit winterseizoen als dit cijfer weergeeft, maar 't is wel duidelijk dat 't areaal drastisch zal verminderen. In Zeeland is voor 1600 ha rooipremie aange vraagd, dat is 26 van het areaal. Hiervan bijna 1200 ha op Zuid-Beveland, waar de fruitteelt dus een geduchte aderlating zal ondergaan. Dat zal ook zijn weerslag hebben voor de veilingen in dit ge bied, die toch al kampen met dalende geldelijke opbrengsten van het fruit en snel stijgende kosten. Uitgebreid werd hierover gediscussieerd. Er werd naar voren gebracht dat de omstandigheden nopen tot samenwerking van de veilingen. Ook de minis ter heeft in zijn antwoordbrief hierop de nadruk gelegd en geschreven dat hij het op prijs zou stellen indien het bedrijfsleven voorstellen doet ter ver betering van de afzet. Subsidies van zowel de E.E.G. als de Nederlandse overheid -zijn dan mogelijk; ook als centralisatie van de afzet in het geding is. De voorzitter wees er op, dat het punt alle aan dacht heeft, doch men kan niets forceren. Hij is zelf ook van mening dat centralisatie van de afzet drin gend nodig is. Vorig jaar is de fusie tussen Goes, Kapelle en Middelburg echter niet doorgegaan en er zijn geen redenen om te verwachten dat de standpunten intussen belangrijk gewijzigd zijn. Verder werd nog gewezen op de betekenis van 'b landelijk goede en eensgezinde aanpak bij de afzet. Daarbij kwam de kwaliteit weer ter sprake. Er is een alleszins begrijpelijke neiging tot kostenbezui- niging, doch als dat gebeurt door minder snoeien, onvoldoende ziektebestrijding, te weinig dunnen, e.d. gaat het helemaal de verkeerde kant op. Gezien de vele kleine Cox's Orange en klasse H van de Golden Delicious is het oppassen dat de zuinigheid de wijsheid niet bedriegt. Anders kan het veel geld kosten. SLUITING Aan het eind van de vergadering kon de voor zitter gewagen van een vruchtbare vergadering. Hij dankte allen voor de openhartige wijze waarop werd gediscussieerd. M. KRIJGER, Prov. Raad Bedrijfsontwikkeling Landbouw in Zeeland. IEDER jaar worden er in het kader van de tech nische voorlichting aan land- en tuinarbeiders in Zeeland in samenwerking met o.a. de Kommissie Vakonderwijs een aantal kursussen georganiseerd voor personen, wei'kzaam in de landbouw. Dit be treft kursussen volgens de Rijks voorschriften voor de subsidiëring van land- en tuinbouwkursussen. In het algemeen worden deze kursussen gedurende het winterseizoen gegeven en wel op 1 avond per week. Het 's avonds volgen van kursussen is niet altijd even gemakkelijk met als gevolg dat niet ieder, die daarvoor in aanmerking komt, een kursus volgt hoewel zij het wel zouden willen. Bovendien duurt het zeker bij een omvangrijke kursus geruime tijd voor deze afgesloten kan worden, terwijl het be zwaarlijk kan worden in verband met de werk zaamheden, dat een kursus omstreeks eind februari nog niet geëindigd is. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen zou de kursus overdag gegeven moeten worden. Er kunnen dan tevens meer lesuren gemaakt worden dan op een avond. Om dit echter te kunnen verwezenlijken dient er ruimte te zijn om de kursus te geven en bovendien een leerkracht beschikbaar te zijn, die genegen is de lessen te verzorgen. De beschikbare ruimte dient, zeker voor een aan tal praktijkkursussen niet te klein te zijn, zoals b.v. voor de praktijkkursus maaidorsen en persen. In Zeeland is voor kursussen overdag niet voldoende ruimte beschikbaar; ook zijn er niet altijd voldoen de werktuigen en/of machines aanwezig. AP initiatief van de P J.Z. op Noord-Beveland is daarom gezocht naar een andere oplossing. Deze is dank zij de bijzondere medewerking van be stuur, direkteur en een leerkracht van de Land- bouwpraktijkschool te Schoondijke gevonden. Een praktij kkursus aardappel- en bietenrooimachines kon in de week van 2 t/m 6 februari j.l overdag worden gegeven aan dè Praktijkschool. 'Door het grote aantal lesuren van deze kursus moest ook enkele avonden les gegeven worden om de lesstof in één week te kunnen behandelen. Er namen in totaal 9 personen aan d«el, aan wie na het met goed gevolg afgelegd examen het diplo ma uitgereikt kon worden, t.w. D. F. Lindenbergh. 's-Heer Hendrikskinderen, A, W. Marcusse, Wissen- kerke, J. J. Marcusse, Kamperland, P. M. de Moor, Wissenkerke, F W. M. Ploegaert, Schoondijke, C. P. Remijnse, Wissenkerke, P. C. van Schaik jr., Kort- gene, D. P. Verhulst, Kamperland, J. C. Zuydweg, Wissenkerke. Dit experiment, zo mogen wij dit wel noemen, is volledig geslaagd. Een dergelijk opgezette kursus met daarbij de uitstekende outillage van de Prak tijkschool, heeft grote voordelen. Het verdient dan ook aanbeveling dit experiment geen eenling te laten blijven maar op deze weg voort te gaan om degenen, die in de landbouw werkzaam zijn zo goed mogelijk te bekwamen. De afd. Noord-Brabant van de K.V.N.T. hield dit jaar weer haar jaarlijkse premiekeuring, wat ook in houdt dat de hengsten zich presenteren aan hun cliëntèle. Deze cliëntèle en hun paardenvrienden ook van buiten de provincie waren weer talrijk, en zoals altijd in de hallen gezellig bijeen. Altijd is er nieuws of een verrassing te besprekenZo ook nu weer. We noemen enkele: bij de Herkeuring, die plaats vond voor de Centrale Keuring werd gemakkelijk goedge keurd Alexander van Cromstrijen nu van J. Smits te Gerwen, stond op de verplichte keuring verreist en ongedurig, liet zich toen echt slecht zien, stond nu extra verzorgd, dik, droog en gedresseerd, kwam, zag en overwon. Het volgende nieuws was, dat de Nationale Kam pioen van 1968 Gamin van Hooi van Askes, Drente hier werd geshowd en afgeleverd aan Gebr. Simons, Grubbenvorst. Deze Gamin die '"erkelijk" een Na tionale Kampioen is blijkt best fokken (heeft een beste Gamin moeder) en is zodoende een aanwinst voor Limburg en Oost-Brabant. En vervolgens nog een ander feit, het hengstenbe- drijf van C. H. Wouters te Gilze, jaren bekend als het grootste in den lande, is overgegaan op broer en meesterknecht en zodoende blijft het behouden voor Midden- en West-Brabant. We hopen ook dat vriend „Kees", die in Groningen een groot landbouv edrijf gaat exploiteren, in zijn gewest een steun - Aa paar denfokkerij blijft. |TN nu de categorieën. Ze zijn ook verkleind; maar Brabant is toch altijd nog de voornaamste pro vincie, met kwaliteit en kwantiteit! 3-jarigen, grote maat: la. Martien van het Leiseind door Wïlfried van Kruisschot van H. van Bommel en Gerrickens, Stiphout. Mooi dik paard met goede gangen, lb. Thierry door Costaud van de Kapelstraat van F. van der Heijden, Veghel, iets vrouwelijk, goed zonder meer. Middenmaat: la. Alexander van Cromstrijen door Costaud van de Heihof van Smits vnd. Eersterangs afstamming, moeder is Zaza van Bergerhof, is fors gebouwd grof vooral in voorhand, krijgt wel hals genoeg, maar viel sterk op in de rij. lb. Nico van de Hooidonk door Baron van Axel van Roovers, Breugel, had het goed gedaan sinds de verplichte keuring, heeft veel soort en goede gan gen, hoofd stoort wat. In de kleine maat kreeg een 2e prijs Jonnie van Oventje door Fric de Leftinge van Teunissen, Haps. Is niet slecht, maar toch wat eenvoudig. 4- en 5-jarigfn: Gr. M. 1. Costaud van de Ranohoeve door Costaud van Soesterhof van Bommel en Zn, Stiphout. Best verzorgd, is grof en gespierd, met veel actie in de gangen. Ook moeders vader Herseur van Alstein is in hem te zien. Middenmaat: 1. Fric van de Kantstraat door Fric de Leffinge van W. M. Bens en Zn te Mill. Is mannelijk gebouwd, met goede benen, het geheel kon wat mal ser aandoen. 2. Costaud van Akkerzicht door Costaud van Soes terhof van A. Pelkmans en N. C. Wouters, Alphen. Gewoon leuk dienstpaard. 68-jarigen: le. Kleine maat: Karei van 't Broek door Carlo van Aardenhof van H. van den Heuvel, Erp, is niet fors van onder, maar dik en soortig, fokt goed. Middenmaat: la. Baron van 't Hoekske door Baron de FHosté van F. van der Heijden vnd. Is apart in zijn „ras", maar zonder fouten, grof en beste gangen, lb. Wilfried van Kruisschot door Nico van Faira van Van Bommel vnd., dik paard met voldoende gan gen. Ouderen middenmaat: Baron van Zuiddorpe door Baron de l'Hosté van Pelkmans en Wouters vnd. Best in vorm, mooi met goede benen, zeer aantrekkelijk geheel en nog prima gangen (12 jaar!). Hij werd verdiend Kampioen met als reserve Costaud van de Rano hoeve. Hierna presenteerden zich de oud-Kampioenen en imports: Nico v. d. Verwe (v. Bommel); Dinant d'Orange (Wouters); Fric de Leftinge (Bens) in prima conditie, maar de „oude dag" i? zichtbaar, vervolgens Negus van Kammerberg (Bens) wat toch wel een" zomerpaard blijkt te zijn; Baron van Axel in werk- conditie. Vervolgens Infernal de Boussemont (Wou ters) die Belg. import is, maar veel kwaliteit heeft, kan gemakkelijk prima fokken. PAERDENVRIEND

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 18