Meer Campings wenselijk? Overheidssteun nodig Tuinbouwcommissie besprak situatie in de fruitteelt 17 Het is opmerkelijk welke vlucht de Raiffeisenbank de laatste jaren genomen heeft met zeven vestigingen in West-Brabant, n.l. te Fijnaart, KI jndert, Zevenbergen, Willemstad, Moerdijk, Hei ningen en Breda, en een omzet in 1969 van 333 miljoen gulden. |~bE ondernemer, ook in de land- en tuinbouw, die op een bepaald moment moet beslissen of hij zich in de recreatiesektor zal gaan begeven, door op een daarvoor geschikt perceel een cam ping in te gaan richten, staat voor een moeilijke keus. Naast de vaak moeizame weg die gegaan moet worden om de toestemming daartoe van de overheid te verkrijgen, staat hij voor belangrijke investeringen. Deze te onderschatten zou niet reëel zijn. Men dient rekening te houden met be paalde hygiënische eisen, o.m. wat betreft was gelegenheid, toiletten, douches en verantwoor de afvoer van afvalwater. Wat sommigen jaren te rug als aanloop met enkele eenvoudige voorzienin gen nog wel gelukt is (maar zich wel tijdig aan de gestelde eisen zullen moeten aanpassen) wordt nu niet meer geaccepteerd. De wet „Hygiëne Kam peerterreinen" stelt eisen waaraan voldaan moet worden tnerzijas dus hoge investermgsKoscen, anderzijds zijn de uiteindelijke exploitatie-resulta ten van een kampeerterrein grotendeels afhanke lijk van de bezetting. En het voorspellen daarvan is een onzekere zaa*. atnanKeiijK van tal van fak- toren, zoals ligging, inrichting, enz. JVAAAR ook de mening van deskundigen of er al dan niet behoefte is aan meer campings verschilt. Bij de opening van de Caravan R.A.I. 19/0 j.l. zaterdag benadrukte de voorzitter van de R.A.I. de heer W. Smit namens de leden-leveranciers van kampeerwagens, de hun inziens duidelijke behoef te aan uitoreiding van het aantal kampeerterreinen. De sterk stijgende verk<?opcijfers van caravans wij zen daar naar hun mening op. En gezien de enorme belangstelling op de Caravan R.A.I. ligt het voor de hand dat er dit jaar weer enkele tienduizenden bij de nu reeds 105.000 caravans in Nederland bij zullen komen. Daarvoor zal ook weer een stand plaats gevonden moeten worden. Staatssecretaris mr. H. J. van de Poel van het ministerie Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk haakte in zijn toespraak bij de officiële ope ning hierop in. hij kon zich, zei hij, de zorgen voor de groeiende behoefte aan caravanterremen wel voorstellen. Hoe meer keuze-mogelijkheden, hoe aantrekkelijker voor de caravanbezicter! Maar, aldus de staatssecretaris, „Caravanterreinen die- „nen te worden geëxploiteerd; zij vormen een bron „van inkomsten voor de ondernemer. En als ik het „van die kant bekijk dan bevind ik me op het „terrein van mijn ambtgenoot van economische za- „ken dan moet ik opmerken dat door de orga nisatie recreatie-ondernemers wordt gesteld dat „het aantal Nederlandse caravan- en kampeerbe- .drijven zijn optimum heeft bereikt en dat zij wel „naar kwaiittatieve maar niet naar kwantitatieve ver betering streven. Deze spanning tussen ideëel en „commercieel optimum levert een probleem dat ik „gaarne aan de Nederlandse Kampeerraad voor- „leg". Wij wachten met belangstelling de reactie van de Kampeerraad af, temeer daar het ons bekend is dat de belangstelling in Zeeland bij een aantal van onze leden groot is om in de recreatiesector te stappen. CEN ander belangrijk punt waar de voorzitter L van de R.A.I. de aandacht van de Staats secretaris voor vroeg waren de landelijk zeer sterk in hoogte uiteenlopende vergoedingen die in de vorm van leges door de plaatselijKe overheden aan caravanbezitters in rekening worden gebracht. De vraag rijst of de gemeenten die door de aard van hun situering kostbare voorzieningen voor de recreatie moeten treffen, uit rijksoverheidsmidde len moeten worden geholpen. Wij nemen aan dat dat tegenover de gedane offertes geen biedinen ston- (Zie verder pag. 18) Op dinsdag 24 februari j.l. kwam de Tuinbouwcommissie der ZLM in vergadering bijeen onder leiding van de heer P. J. J. Dekker. Op de bijeenkomst, die zeer goed was bezocht, kwamen vooral fruitteelt problemen aan de orde. Hierover werd in opbouwen de zin van gedachten gewisseld, waarbij weer duide lijk naar voren werd gebracht dat de tot nu toe genomen steunmaatregelen zeer onvoldoende zijn om de kern van levenskrachtige bedrijven te handhaven. AFZET Betreffende de afzet deelde de voorzitter mede, dat het prijspeil voor de specifieke wintergroenten als witte kool, rode kool, spruiten, witlof en was- peen over net geheel genomen bevredigend was. De aanvoer van spruiten en witlof loopt, thans terug. Het aanbod van glassla en komkommers neemt toe; de prijzen zijn redelijk tot goed. Wat het fruit betreft, neemt de aanvoer van peren af, bij iets toenemende vraag. Het belangrijkste ras is de Conference. Van appels is een zeer ruim aan bod, met teleurstellende prijzen. Bij de Golden Deli cious is er tevens een kwaliteitsprobleem, omdat naar schatting slechts 30 tot de sortering klasse I kan worden gerekend. In de buurlanden is de prijs van de appels nog lager dan hier. Dit als gevolg van de grote voorraden. In 1988 was er om deze tijd van het jaar in West-Europa nog 1.748 miljoen kg, in 1969 1.587 miljoen kg en thans 1.824 miljoen kg. Lichtpuntjes zijn dat de voorraad in Frankrijk iets kleiner is dan vorig jaar en dat de oogst in Argen tinië beneden normaal is. Dat zou eventueel kunnen voorkomen dat de prijs nog verder daalt. De export mogelijkheden zijn evenwel beperkt, doordat het prijspeil hier hoger ligt dan in België en Frankrijk en doordat het moeilijk is om grote uniforme par tijen van goede kwaliteit aan te bieden. Overigens lijken speciaal Cox's Orange en Goudreinette, mits goed van kwaliteit, redelijke kansen te bieden, zeker in de komende jaren. Wat de Golden Delicious betreft, is het van het grootste belang dat 't vraag stuk van de ruwschilligheid wordt opgelost, want anders wordt de concurrentie met de Franse Golden dubbel zwaar. Er is een redelijke kans dat de nieu we E.E.G.-interventieregeling vervroegd mag wor den toegepast.'Hierop wordt althans sterk aange drongen. Dit zou vooral van betekenis zijn voor de klasse II van de Golden, die thans 't prijspeil drukt, doch dan eventueel voor een 3 cent hogere inter ventieprijs uit de markt genomen zou kunnen wor den. Ook is met klem gevraagd om toepassing van de vrijwaringsclausule. Indien hierin wordt toege stemd mag men evenwel daarvan op korte termijn weinig effekt verwachten, omdat de vele stomende partijen hier niet onder vallen. ANTWOORD MINISTER Op de fruitteeltdag werd door de gewestelijke landbouworganisaties en de Kring Zeeland der N.F.O. per telegram gevraagd om verdergaande steunmaatregelen voor de fruitteelt. Minister Lar- (Zie verder pag. 18) Vrijdag 13 februari j.l. was een belangrijke dag voor Fijnaart en het aldaar gevestigde kantoor van de Coöp Raiffeisenband „Noord-Westhoek". Onder grote belangstelling van de vele geno digden vond de officiële opening van het prach ige nieuwe gebouw plaats dat van alle moderne middelen is voorzien. Een fraaie entree met mo >ie hal, 8 loketten, een direktiekamer, een twee tal spreekkamers, een kantine, een postkamer, kortom een lustoord om te werken en te ver keren. Na de opening begaf men zich naar de 3raanbeurs, waar een aantal sprekers hun ge lukwensen aan bestuur en directie overbracht ?n. Een receptie volgde hierna, waarvan zeer velen uit zaken- en bedrijfsleven gebruik maakt2n. Tijdens de opening vlogen een drietal vlieg tuigen over West-Brabant die deze gebeurtenis wereldkundig maakten. De receptie werd be sloten door een serenade van de drie plaatse ijke muziekkorpsen, die van drie punten uit te zamen opmarcheerder naar de Voorstraat. Een waardig slot van een prachtige dag voor de Raiffeisenbank „Noord-Westhoek".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 17