Instelpremie (str[jkgeld) bij verkoop grond onredelijk Rattenbestrijding weer aktueel Naar tweede maiskern op Schouweu-Duiveland Gespreksgroepen over integratie Rijafstand bij uienteelt in discussie 7 TIJDENS een kringvergadering van één der standsorganisaties in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN, kwam een groot ongenoe gen naar voren aangaande de instelpremie die wordt uitgekeerd aan de hoogstinschrijvende bij publieke verkoop van grond. Het betrof hier een recent geval waarbij de pachter was uitgesloten van het zgn. „voorkeursrecht" voor koop van het door hem gepachte bedrijf dat een oppervlakte had van plm. 40 ha. Deze pachter werd door de ongeveer 300 aanwezigen het bedrijf gegund, na dat een buitenstaander, dewelke wist dat do hui dige pachter er tijdens het bieden toch wel zou hoven gaan, de instelpremie tot de zijnen kon re kenen Alleen de pachter heeft slechts éénmaal moeten opbieden om zijn bedrijf te kunnen voortzetten. Dit systeem kan dus tot de hoge grondprijzen lei den. Men wenste dan ook dat de standsorganisa ties hier wat aan zouden gaan doen. Verder werd er beslist dat er een commissie zal worden gevormd die o.a. de volgende punten zal onderzoeken: a. De vergoeding bij bietenvervoer naar de fa briek die voor het beroepsvervoer een stuk hoger is, dan wanneer de teler dit zelf doet. b. Volgens de suikerfabjiek-direktie kost 1 ton bieten, die door de telers zelf naar de haven in Breskens wordt vervoerd, plm. 3,meer, dan wanneer deze direkt met de vrachtauto's naar de fabriek te Sas van Gent wordt ver voerd. Velen voelen er wel voor met dit eigen vervoer te stoppen. Maar dan moet het moge lijk zijn deze ƒ3,aan de telers extra uit te keren. Dit te meer omdat vrijwel een ieder zich kosten heeft getroost dit vervoer zelf te kunnen verrichten. c. Hoe kan een jaarlijks terugkerende te grote suikerproduktie in de toekomst worden voor komen? By een prijs van ƒ55,per ton en steeds maar stijgende kosten, is het saldo op den duur niet veel hoger meer dan van bijv. granen. d. Is het niet mogelijk als er bijv. 7 „magere" suiker wordt geproduceerd, deze 7 er niet uit te halen maar in de droge pulp te laten zitten De prijs van droge pulp lijkt gunstiger dan die van de suiker op de wereldmarkt Verder werd nog gewezen op de herzieningen van de pachtnormen in het volgende jaar, waarbij er een grote kans bestaat op een drastische ver hoging van de pacht. Op deze zeer levendige vergadering, die o.a. om tijdswille moest worden afgebroken bleek men verder nog voor één i.p.v. drie standsorganisaties te zijn. Op deze vergadering bleek de tijd voorbij te zijn, dat de aanwezige leden moeilijk of niet in discussie komen. Neen, een paar aanwezigen stonden nog recht terwijl de voorzitter de verga ring sloot (Reeds jarenlang streeft het bestuur van de 7J M ri"nr af schaffing van het strijkgeld. Mede op aandrang van onze zijde is dit punt opgenomen in het uropntie-nrnnramma van het Landbouwschap. Red.) IIOE goed de verdelgingsaktie tegen de bruine rat op ZUID-BEVELAND in de voorgaande winter ook is geweest, toch is het nu nog gewenst om een tweede aktie te voeren om ook de laatste ratten te bestrijden. Rond 16 februari is deze tweede aktie begonnen. Vooral op plaatsen waar afval aanwezig is van fruit, aardappelen, bieten, huishoudelijk afval en op de vuilnisbelten komen incidenteel nog ratten voor. Zorg dat ze geen voedsel meer kunnen vin den, zodat de kansen tot een nieuwe populatie uitbreiding van de ratten voorkomen kan wor den. Help dan nu ook weer mee om de aktie goed te doen slagen. Op enkele dorpen is reeds met de aktie begonnen. Door de sneeuwval zal wellicht enige .dagen uitgesteld moeten worden. De meest gewenste tijd om de stikstof op het graszaad te strooien is de 1ste helft van februari. Andere jaren krijgen we daar dikwijls een goede kans voor. De afgelopen periode hebben we ech ter zoveel neerslag gekregen dat dit onuitvoerbaar was. Verder ziet het er nog niet naar uit dat we vroeg met de vootjaarswerkzaamheden zullen kunnen beffinnen. Vrijdag 20 februari wordt in Goes een uienstu- diemiddag gehouden. Nu er nog geen veldwerk- zaamheden zijn, is er dan ook voldoende gelegen heid om deze bijeenkomst bij te wonen. Onder meer zullen het rassenonderzoek, alsmede allerlei teeltgegevens worden behandeld. De afgelopen weken is op enkele bijeenkomsten gesproken over de luchtverontreinigingen die mede kunnen komen bij de verdergaande indus trialisatie in ons gebied. Problemen als het vast stellen van de nul-phase, het tijdig ingelicht wor den over de industrieën die in ons gebied willen komen, het controleren van ongewenste bestand delen in de afgewerkte gassen en het stellen van bepaalde eisen en voorzorgsmaatregelen zullen de nodige aandacht en studie vereisen om het de omringende landbouwers en veehouders mogelijk te maken hun beroep onbelemmerd en gevrij waard van schade te kunnen doen uitoefenen AOK op SCHOUWEN-DUIVELAND kon tot nu toe maar weinig werk buiten de bedrijfsge bouwen verricht worden. Ondanks 't feit, dat de eerste lenteboden zich alweer hebben aangekon digd en dan mogen we aannemen, dat we niet ver meer van 't voorjaar afstaan ziet het er momenteel niet naar uit dat we vóór de laatste week van de wintermaand nog veel landwerk zul len kunnen doen. Voor de structuur van de grond zouden we nog wel wat vorst kunnen gebruiken, al was het alleen maar wat goede nachtvorsten met opdrogend weer. Zo gauw als de weers- en grondomstandigheden 't toelaten is het wenselijk N aan graszaadper celen te geven. Hier geldt normaal, hoe vroeger N gezaaid, hoe groter kans op maximale op brengst. Het graszaad moet over de N kunnen be schikken op 't moment dat de plant gaat groeien, anders krijgen we te maken met opbrengstver mindering van 200300 kg zuiver zaad per ha. Wordt N gegeven als de plant flink aan 't groeien is, dan te veel bladvorming en weinig zaadsten gels. De kunstmest zal in vele gevallen bestaan uit mengmeststoffen. De veelheid van samenstellin gen maakt de keuze niet gemakkelijk. Er kan hierbij langs verschillende zijden geh.lpen wor den', maar 't grote hulpmiddel is natuurlijk toch de uitslag en 't advies van 't grondonderzoek. De kali- en fosfaatbehoefte voor de verschillen de gewassen op de diverse percelen kunnen zon der meer van het analyserapport afgelezen wor den. De behoefte is afhankelijk van de bemes tingstoestand van 't betreffende perceel. Zijn er geen analyses, dan moet er ergens in 't midden gegokt worden, m.a.w. uitgaan van de toestand „goed", waarbij we dan de kans lopen dat we of te veel of te weinig aan fosfaat en kali strooien. Dit kost in beide gevallen geld. Het grondonderzoek vermeldt niets omtrent de voorziening met stikstof voor de diverse gewas sen. De boer moet zelf deze behoefte naar erva ring bepalen. Een juiste en verantwoorde bemes ting legt mede de basis voor een hopelijk goede oogst in 't komende jaar. Eind vorig jaar kwam de maiskern Oosterland tot stand. Deze omvat ong. 70 ha. Deze kern kwam goed opgezet en begeleid van de grond. In de Westhoek is men momenteel ook bezig een mais kern op te richten. Van verschillende zMden is be reidheid getoond, maar alleen daarmee komt men er niet. Coördinatie van de belangen is een ver eiste. HET vergaderseizoen draait in WALCHERtfN nog op volle toeren, maar er begint wel ■chot in te komen. Dit moet ook wel want wan neer het eenmaal maart gaat worden heeft zelfs de meest trouwe bezoeker van vergaderingen er zyn buik van vol We hopen dat de leden van crnze kring nog in grote getale aanwezig zullen zijn op de kringver gadering in Middelburg. Onze nieuwe konsulent zal op deze vergadering een inleiding houden. De rattenbestrijding in Oostelijk Walcheren is de vorige week gestart. De eerste dag waren de weersomstandigheden gunstig. De daaropvolgende dagen, nodig voor het kontroleren of van het uit gelegde bestrijdingsmiddel was verbruikt, en be keken moest worden of opnieuw moest worden uitgelegd, waren de weersomstandigheden on gunstig. Bij koud weer zijn de ratten weinig ak- tief. Verschillende sloten waren volgesneeuwd. Het zal nu zaak zijn om bij beter weer nog wat bestrijdingsmiddel uit te leggen op die plaatsen waar alles weg is. Voor een goed resultaat is het nodig dat ze enkele dagen van het bestrijdings middel eten. Op de laatstgehouden ledenvergadering van de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting is een voorstel aan genomen om te komen tot oprichting van één of meer gespreksgroepen. Dit naar aanleiding van het onderwerp „Integratie van landbouwbedrij ven" dat op de betreffende vergadering werd be handeld. Om te komen tot een goede samenwer king, hetzij als ondernemers onderling, hetzij in samenwerking met de loonwerker, is het nood zakelijk dat hieraan de nodige studie voorafgaat. Door middel van gespreksgroepen in enkele delen van ons gebied, zou -hieraan gestalte kunnen wor den gegeven. Aan de blijvers waarvan velen toch wel van mening zijn dat één of andere vorm van intensieve samenwerking in de toekomst nood zakelijk is, wordt nu de gelegenheid gegeven deel te nemen aan studie betreffende de toekomstige ontwikkeling van hun bedrijven. AP THOLEN en ST. PHILIPSLAND staan de V uien de laatste weken in het middelpunt va« de belangstelling. In de eerste plaats, dachten wij, vooral vanwege de uitzonderlijk goede prijs die kort na de jaarwisseling opliep tot 75 cent per kg, maar die daarna toch wat terrein moest prijs geven. In de tweede plaats vanwege de rij-afstand, die thans enorm in discussie is. Heel veel uien- telende bedrijven hebben ondertussen de rij-af stand genormaliseerd op 12% cm. De trekkerspoorbreedte is 1.50 m en de daarbij aangepaste rij-afstand voor uien is op 37 cm ge bracht. Ontegenzeggelijk een prettige rij-afstand voor al ons trekkerwerk, zoals wieden en spui ten. Helaas wijzen de proefveldresultaten uit dat deze afstand opbrengstdepressies geeft die va riëren van 2 tot 10 t.o.v. de voorheen gebruike lijke rij-afstand van 33 cm De gemiddelde op brengstdepressie ligt over een reeks van jaren ongeveer bij de 7 Vandaar dat het bestuur van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting adviseert om i.p.v. op 37% cm te gaan zaaien op 30 cm. Dan correspondeert de rij en-afstand ook op een trek kerspoorbreedte van 1.50 m. Bij sommigen bestaat de vrees dat men met de sproeimachine toch nogal wat schade zal veroor zaken bij een rij-afstand van 30 cm. Met 7 inch- banden kan dit o.i. geen grote vormen aannemen. En ook met 8 inch-banden lijken de moeil ij kneden niet zo groot. Uitgaande van een spuitboom van 20 meter staan er op deze afstand bijna 67 rijen van 30 cm; ruim 60 rijen van 33 cm en ruim 53 rijen van 37% cm. Dit betekent dat er ongeveer 13% rij meer uien staan als er op 30 cm rij-afstand dan op 37 cm wordt gezaaid. Als men er van uitgaat dat men er zonder meer niet door zou kunnen met de sproeimachine dan rijdt men zonder meer midden over 2 rijen heen en dan heeft men spoorsneden van 2 x 30 60 cm, dus dan creërt men doelbewust een verlies- 2 percentage vanx 100 3 Maar houdt men 66% o.i. toch nog altijd een winste over van 4 En als men er wel door kan dan is de winst groter Uit gaande van een ha-opbrengst van 45 ton per ha betekent deze 4 meer dan 1800 kg per ha! Bij een prijs van 0,20 per kg betekent dit toch het o.i. niet te verwaarlozen bedrag van 360 per ha. Wij dienen steeds meer op de kleintjes te letten, vandaar dat deze berekening toch wel het over wegen waard is. Wij zijn benieuwd of deze rij afstand het zal halen, maar het lijkt ons nuttig dat een aantal uientelers e.e.a. toch eens in de praktijk proberen Jammer is dat deze rij-afstand nogal wat pro blemen opwerpt voor onze loonwerkers die daar voor weer extra voorzieningen zullen moeten treffen. Dit omdat er vanzelfsprekend toch telers zullen blijven die op 33 en 37% cm rij-afstand zaaien. Wij zijn dan ook van mening dat een goed samenspel tussen boer en loonwerker in dezen beslist op zijn plaats is. Als men verandert dan zullen de boeren die dit doen mede de verant woordelijkheid daarvoor moeten dragen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 7