VRIJDAG 13 FEBRUARI 1970 58e Jaargang No. 3018 officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt In zeeland en noord-brabant STAP NAAR STERKERE E.E.G. k. n. l. c. In dit nummer o.m.; Wensen en verlangen# van het Landbouwschap Pagina 5 Slot Studiedag; Kleine gewassen in het bouwplan Pagina 7 De teelt van herfstprei technisch en economisch en de klimaatsregeling in de tomatenteelt Pagina 8 en 9 Recreatie-Caravan R.A.I. 1970 Pagina 17 Hoge belastinggolven blijven rollen Pagina 18 Varkenshouderij Pagina 19 Tarieven loonwerk Noord-Brabant 1970 Pagina 21 Veehouderij Pagina 22 en 23 Het mechanisch en het drijfmest-afvoersysteem rundveestailen Pagina 24 en 25 Een groot deel van de in ons land verhandelde slaplanten wordt tegenwoordig opgekweekt uit z.g. pil lenzaad. Omhuld zaad, waarvan het omhulsel een zodanige samenstelling heeft dat de kiemkracht niet nadelig beïnvloed wordt maar een min of meer regulerende werking heeft op de ontkieming. De kwe ker beschikt hiertoe over een perspotmachine met daarop een zaaiapparaat gemonteerd. Dit zorgt er voor dat volautomatisch in elke perspot één zaadpilletje wordt gedeponeerd. Ook bij uitzaai in de volle- grond wordt met succes van dit pillenzaad gebruik gemaakt. Arbeidsbesparend want bij deze methode geen verspenen of uitdunnen. Er zijn meerdere uitstekend werkende precisie-zaaimachines in de han del, waarmee de zaadpillen zonder problemen uitgezaaid kunnen worden. Deze methode wordt ook ge bruikt voor de uitzaai van witlof, wortelen, sla, verschillende koolsoorten, enz. Royal Sluis te Enkhuizen, die ons deze foto toezond, brengt onder de naam „Split-Pill" onder meer dit pillenzaad in de handel. zlm en tuinbouwblad BRUSSEL GAAT MEER AAN HET GELD DOEN laatste tijd hebben vooral de, hernieuwde, moeilijkheden over het financieringsakkoord en op landboi^wterrein het moeizame prijzenge- sprek de aandacht gekregen. Daardoor kan een aantal besluiten van de E.E.G.-ministers van eco nomische zaken en financiën van enkele weken minder opgevallen zijn. Wij willen die besluiten be treffende de economische en de geldpolitiek even naar voren halen, omdat ze van wezenlijk belang voor de voortgang in de E.E.G. moeten worden geacht. Voltooiing, uitbreiding en versterking van de E.E.G. waren de wachtwoorden van de top-confe- rentie van regeringsleiders in Den Haag begin december j.l. De voltooiing (financiering en parle mentaire bevoegdheden!) en de uitbreiding (toe treding Engeland!) waren de grote blikvangers. Maar de georganiseerde landbouw had minstens zo veel belangstelling voor het onderdeel: verster king van de E.E.G. Want dat betrof vooral de voort gang op andere terreinen dan de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek, o.a. het beleid met be trekking tot de geldwaarde. De landbouw had im mers in de loop van 1969 aan den lijve ondervon den, welke gevaren' hier dreigen voor het voort bestaan van de éne, vrije landbouwmarkt. Eerst de devaluatie van de Franse franc, daarna de op waardering van de mark deden de Euro-landbouw markt bijna ter ziele gaan. Frankrijk is voor de basis-landbouwprodukten tijdelijk een afscheiden laag-prijs-gebied geworden en de Duitse boeren verkregen voor de rtaaste toekomst beduidende aanvullende rechtstreekse betalingen vanwege de feitelijke daling van hun prijzen. HARMONISATIE VAN ECONOMISCH BELEID LJET was dan ook goed te begrijpen dat het 1 COPA in zijn beroep op de regeringsleiders ter top-conferentie wees op de noodzaak van wer kelijk gemeenschappelijk optreden bij de geldpoli tiek en ander beleidsonderdelen. Tot behoud van de éne markt voor landbouwprodukten, van het ge meenschappelijk beleid en uiteindelijk van de ge meenschap zelf. De E.E.G.-landbouw kon nader hand met voldoening konstateren dat de regerings leiders dit punt niet vergeten hadden. Het commu niqué van de top-conferentie maakt melding van overeenstemming over de uitwerking in 1970 van een plan in fasen tot verwezenlijking van de econo mische en monetaire unie. De Commissie van de Europese Gemeenschap pen liet er geen gras over groeien. Trouwens zij had al veel eerder in februari 1969 naar aan leiding van de toen al lang bestaande verwachtin gen aangaande een Franse devaluatie een plan tot verdergaande samenwerking op geldpolitiek terrein voorgelegd. Men kan hier denken aan aktie op korte termijn tot steun van zwakke valuta, b.v. om een storende devaluatie te voorkomen, vooral dus een gezamenlijke aktie van de centrale ban ken. Maar evenzeer moet men verder denken, met name aan de sociaal-economische politiek van de verschillende E.E.G.-landen. Want daar ligt immers vooral dë wortel van het kwaad van een zwakke geldeenheid: het bijvoorbeeld meer willen beste den dan in feite mogelijk is. Op beide punten, de aktie op korte termijn en het beleid op langere ter mijn, heeft nu da E.E.G.-Ministerraad belangrijke eerste stappen gezet. Met de bedoeling zoals de Commissie het ook had gepresenteerd om te proberen te voorkómen dat verstoringen als in 1969 weer ernstig nadeel voor de gemeenschap pelijke markt en onzekerheid over de verdere één wording zouden veroorzaken. (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1