UIT DE PRAKTIJK Er moet gekozen worden Voorbereidingen voor het voorjaar Het bouwplan 1970 onder de loupe Publiciteitstegenwicht nodig Bouwplanproblemen 5 UELE PHLIPLANDSE en THOOLSE collega's hebben een bezok aan de R.A.I. gebracht. De oppervlakte was, hoewel heel wat vergroot met de Amstelhal, nog nauwelijks groot genoeg. Uit het grote bezoek blijkt wel dat deze twee jaarlijkse manifestatie in een grote behoefte voor ziet en m.i. ook noodzakelijk om op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen in land- en tuin bouw. Als je zo het oor te luisteren legt, bemerk je dat toch bijna iedereen wacht tot na de R.A.I. met het aanschaffen of vernieuwen van een werktuig. Men wil graag eerst nog eens vergelijken en de laatste ontwikkeling zien. Duidelijk was de tendens naar steeds grotere machines te zien. Trekkers van boven de 100 pk en tot 7-scharige wentelploegen zijn helemaal geen uitzondering meer. Ook was te zien dat veel aandacht wordt besteed aam de bescherming van de chauffeur door middel van veiligheidscabines, die binnenkort verplicht worden op nieuwe trek kers. De bediening van de machines wordt steeds verder geautomatiseerd of vereenvoudigd. Om het allemaal goed te bekijken moet je bepaalt meer dan een dag uittrekken. Vorige week werd onze Lagere Landbouwschool „Sassagrave" officieel geopend. Een mooi en goed geoutilleerd gebouw kwam ter beschikking nadat het vele jaren behelpen is geweest. Al lijkt het perspectief op dit moment wat minder gunstig, we geloven zeker dat deze school in een wat ge wijzigde vorm een goede toekomst heeft. Een zo breed mogelijke basisopleiding van onze jeugd zal in de toekomst immers van bijzonder groot belang zijn, gezien de snelle ontwikkeling en verande ringen. Nu de dagen weer wat langer worden en we al februari boven onze brieven schrijven, gaan we op onze bedrijven ons weer al op het voorjaar voorbereiden. Onze machines worden nagezien en gereedgezet, zodat we straks meteen kunnen be ginnen als de grond geschikt is. Daar moeten we dan ook wel op wachten want anders verknoeien we in enkele dagen meer, dan een heel jaar goed kan maken. Het is te hopen dat men zich niet laat verleiden door de goede prijzen van enkele produkten en daar meer van in z'n bouwplan gaat opnemen dan normaal'het geval is. Al weten we allemaal dat achter de markt aanzaaien niet goed is, het schijnt toch wel heel verleidelijk te zijn voor velen. Ook in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN geeft het bouwplan voor 1970 ons zorgen. Diverse nieuwe gewassen zyn ook in ons gewest ter discussie. Op (ie diverse studieclubbij een komst en zyn de moge lijkheden genoemd van conservenerwten, stamsla- bonen en korrelmais. Drie gewassen die een saldo opleveren ongeveer als zomergerst, terwijl stamsla- bonen wel blijken te kunnen concurreren met tarwe. Gewassen dus, die toch maar van beperkte omvang kunnen zijn en niet meehelpen om het netto-overschot eens te doen verhogen; maar uit vruchtwisselingsoogpunt van belang zijn. De be langrijkste pijlers voor onze akkerbouw blijven de hakvruchten als aardappels, suikerbieten en uien en de w. tarwe. De teelt van aardappels en uien. waarvan de prijsontwikkeling dit jaar gunstig was, moert niet te veel uitgebreid worden. De pootgoed. en uienzaadprijzen vormen hier een remmende fac tor. Wat te denken van de rentabiliteit van de sui kerbieten, als wij de vooruitzichten voor de bieten- prijs zien, zoals die ons op de vergaderingen van de suikerindustrie is medegedeeld. Een ding is zeker, een uitbreiding zit er helemaal niet in. Wel licht kan de teelt van koolzaad voor die boeren die nog niet zo'n grote oppervl. bieten telen het over wegen waard zijn. Deze teelt heeft de laatste jaren goede resultaten gegeven. Blijven dus de gewassen „diversen" die met zo'n 20 a 30 van het bouw landareaal ons de meeste zorgen geven. Meer tarwe of gerst moet met het oog op voetziekte orvtraden worden. De teelt van haver en mais is in dit opzicht gun stig en financieel vergelijkbaar met gerst Mais zal op de lichte gronden misschien aantrekkelijker zijn dan op de zwaardere, omdat de lichte gronden min der alternatieven hebben als bieten en tarwe die daar immers maar matige opbrengsten geven. Waarschijnlijk zal er in ons gewest één maiskern starten in 1970, zodat dit gewas ook hier zijn intrede kan doen. Conservenerwten kunnen financieel concurreren met groene erwten bij zwaddorsen, terwijl conser venerwten dan toch een vroege stoppel geeft met een mooie gelegenheid voor nog een groenbemes- tingsgewas (b.v. gras). Risico's van regen by de oogst geldrn voor beide gewassen en de arbeids- behoefte tn gering. Ook zal vlas op beperkte schaal toch nog in ons bouwplan blijven. Wij willen er nog op wijzen dat voor het gewas: blauwmaanzaad, waarbij de che mische onkruidbestrijding tot nu toe de beperkende faGtor was, inmiddels het middel Asulem is toege laten, dat zowel vóór als na opkomst kan worden toegepast. Wanneer we dan bedenken dat we gewassen als stambonen, karwij en graszaad nog niet genoemd hebben, moet. toch ook voor 1970 't bouwplan weer rond te zetten zijn. Nu de kalender al februari aangeeft denken we op NOORD-BEVELAND weer aan bepaalde veld- werkzaamheden. Voor de stikstofgift op graszaad is half februari proefondervindelijk de beste tijd ge bleken. Tenzij de grond diep bevroren is of onder de sneeuw ligt kan dit dus „land en weder dienen de" gebeuren. Het areaal graszaad was in onze streek vorig jaar gezakt tot 1/3 van de oppervlakte die enkele jaren terug werd geteeld. O.a. op de sttudiedag van vorige week hebben we kunnen horen dat er voor een belangrijk groter areaal af zetmogelijkheden zijn. Voor die bedrijven die kans zien een goed gewas te telen dat ook kwalitatief aan de eisen voldoet verdient deze teelt zeker weer de aandacht. Faktoren als vruchtwisseling, het aan wezig zijn van oogstmachines, grasachtige onkrui den e.d. spelen daarbij uiteraard een rol. Over de vorst kunnen ook zonder bezwaar N-loze meststoffen zoals 0-20-20, 0-15-30 en kalizout wor den uitgestrooid. Kalizout 60 is er in onze streek speciaal voor aardappelen vorig najaar al veel ge zaaid. Voorzover men dat dit voorjaar nog wil doen geldt hoe vroeger hoe beter. Dit laatste vooral om de kans op een te hoge zoutconcentratie voor het jonge gewas zoveel mogelijk te beperken. Eveneens over de vorst is het soms mogelijk nog een voorbewerking uit te voeren. Vooral op de zwaardere gronden en voor gewassen die een fijn zaaibed vragen heeft dit mits goed uitgevoerd be paald voordelen. Een cultivator met vaste tanden is voor dit werk het meest geschikt. In februari kan eventueel ook nog een kweekbestrijding met TC A worden uitgevoerd, mits op het betreffende perceel dit jaar bieten zullen worden geteeld. De granulaat- vorm van TCA is het gemakkelijkst toe te passen maar gemiddeld blijkt een bespuiting toch beter te voldoen. De verdeling en de dosering zijn bij een bespuiting vaak te regelen. In de landelijke pers komt de landbouw er meest al niet al te best af. De lezers van Haagse Post kre gen vorige week een artikel voorgeschoteld onder de titel „Wat kost ons een boer?" en van Elseviers Weekblad getiteld „Onze boter aan de galg". De indruk die men na lezing van de landbouw zal overhouden is bepaald niet verheffend. Het komt er volgens deze bladen zo ongeveer op neer dat de boeren ondanks enorme boter-, suiker- en tarwe- bergen maar een beetje raak produceren. Risico's zijn er weinig want de invloed van de landbouw in regering en parlement is zodanig groot dat de prij zen toch wel op een niveau worden vastgesteld dat de boer er een goed inkomen aan overhoudt. De boer zijn subsidiebed is gespreid en consument en belastingbetaler draaien op voor de kosten. We kunnen het er wel over eens zijn dat er in onze sektor nog veel veranderd en aangepast zal moeten worden. Bovendien is de landbouwpolitiek langzamerhand zo ingewikkeld geworden dat men specialist moet zijn om het nog enigszins te kunnen volgen. Maar zoals sommige zaken in genoemde artikelen worden voorgested is toch wel wat al te gortig en o.i. ook eenzijdig. Is het nu echt niet moge lijk om als georganiseerde landbouw voor wat ge zond tegenwicht te zorgen? Een zaak als de publie ke opinie is toch belangrijk genoeg om aandacht aan te besteden. f\fT voorlichtingsmiddag in januari, georganH seerd door de Fa. v. d. Have, mocht zich ia een goede belangstelling verheugen. Door de heer Hendrikse werd op uitstekende wijze een inlei ding verzorgd over de veredeling van monogerm» 'bietenrassen. Een zeker resultaat is hier dit jaar nu toch wel behaald, nu het door hen geteeld© monogerme ras Solorave in de rassenlijst is opge nomen. Interessant was het ook om een kijkje ta kunnen en mogen nemen in de kassen, laborato ria en werkruimten in en om de gebouwen van de Fa. v. d. Have in de Fredericapolder. In de afgelopen weken heeft een ieder zijn keuze weer kunnen doen uit een behoorlijk aan tal suikerbietenrassen. Het lijkt ons dat bij velen de keuze beperkt is tot slechts enkele rassen. Ras sen die al jaren een groot aandeel in de uitzaai hebben. Incidenteel is er wel belangstelling voor het pillenzaad, toch neemt de oppervlakte niet snel toe. Voor de genetisch éénkiemige rassen Mo- nohil en Solorave is er enige belangstelling. Ge zien de prijsverschillen van het zaad zullen deze rassen het meest aantrekkelijk zijn wanneer op eindafstand zal worden gezaaid. Ook zijn deze wel interessant voor bedrijven waar voor het dunnen vrijwel geen arbeid meer beschikbaar is of wan neer machinaal gedund wordt. Op de de vorige week in Goes gehouden Studie dag is de teelt van verschillende kleinere gewas sen in ons bouwplan nader onder de loupe ge nomen. Enkele van deze, zoals graszaad en knol selderij, worden al in een vrij behoorlijke opper vlakte geteeld. Hoe zullen nu de mogelijkheden voor de knolselderij worden, nu door de over gang naar machinaal rooien de gemiddeld beteel- de oppervlakte in Nederland van 700 ha wel eens behoorlijk vergroot kan worden. Daarnaast is er ook enige belangstelling voor de teelt van oonservendoperwten en stamslabonen, mede door dat op verschillende bedrijven moeilijkheden zijn met de vruchtopvolging. Voor een ander gewas, de mais, dat mogelijk ooV als vervangend gewas in het bouwplan zou kunnen worden opgenomen, blijkt op dit moment de belangstelling wel erg minimaal te zijn. De be langstelling zal toch wat groter moeten worden, willen er voldoende mogelijkheden komen om een behoorlijke kern te kunnen vormen. HET blijkt dat verschillende landbouwers op WALCHEREN nog worstelen met het pro bleem om de laatste ha van het bedrijf nog met een aantrekkelijk gewas vol te krijgen. Naast de traditionele gewassen wordt nog gezocht r.aar een gewas met goede financiële perspektieven en wat ook, wat betreft de arbeidsbehoefte, past op het bedriji Op het ogenblik staat de mogelijkheid van de teelt van knolselderij nogal in de belangstelling Het pleit dat dit gewas zodanig pekontrakteerd kon worden, dat machinaal gerooid mag worden en het produkt ook minder schoongemaakt ge accepteerd wordt, maakt de teelt aantrekkelijker. Bij een gemiddelde kg-opbrengst kan het saldo gunstiger zijn dan van granen en erwten. Om tot een goede kg-opbrengst te komen zal echter aan verschillende teelttechnieken eisen moeten wor den voldaan. Eén hiervan is, dat het betreffende perceel niet besmet mag zijn met uienstengel- aaltjes. In het gebied ten oosten van het kanaal door Walcheren zal in deze maand een rattenbestrij- dingsaktie beginnen. De voorbereidingen daartoe hebben van verschillende personen al zeer veel tijd gevergd. Vele er bij betrokken instanties heb ben hun medewerking toegezegd. Ook de gemeen ten Vlissingen, Middelburg en Arnemuiden geven hun volle medewerking. De kosten van de bestrij dingsmiddelen worden door deze gemeenten ge dragen. We hopen en verwachten dat alle kol lega's, wanneer er een beroep tot medewerking gedaan wordt, deze ook volledig zullen geven. Om deze aktie te doen slagen mag er straks geen en kele plaats meer zijn waar ratten voorkomen en geen bestrijdingsmiddel is uitgelegd. Het agrari sche bevolkingsdeel in dit gebied is, dachten we, wel overtuigd van de noodzaak, zodat we 100 medewerking verwachten. De cijfers wat betreft de prijs van de aardappe len die we de vorige maal vermelden, verdienen nog een nadere toelichting. We schreven dat de deelnemers aan de najaarsaardappelpool ruim 16 cent per kg netto hebben ontvangen. Wanneer men deze wil vergelijken met verkoopprijzen van degenen die niet via de pool verkochten, dan moet bij de prijs van ruim 16 cent nog 1 Ms cent be- waarloon bijgeteld worden voor hen die hun aard appelen zelf hebben bewaard. Deze zijn dus ruim 17 V-2. cent per kg netto uitbetaald. De openbare districtsvergaderingen van liet Waterschap Walcheren zijn ook weer aangekon digd. De belangstelling voor deze bijeenkomsten is doorgaans maar zeer matig. Wij dachten dat deze bijeenkomsten zeer geschikt ziin om wat meer kontakt te kweken tussen Waterschap- bestuur en ingelanden. Daarom verdienen ze meer belangstelling. De Ver. voor Bedrijfsvoorlichting houdt haar jaarvergadering op donderdagmorgen 12 februari, 9.30 uur, in „De Brasserie" te Middelburg. Nog even de tanden op elkaar, na enkele weken is het vergaderseizoen weer voorbij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 5