Hengstenkeuring in „Den Bosch" Kalenders 1970 REVEILLE Rond de Schelde REVEILLE!!*!!! 27 Buurman Piet en ik zijn samen naar de R.A.I. in Amsterdam geweest, 's Morgens in de trein was het al een gezellige drukte. Met ons zaten vele collega's in de trein en de gesprekken over landbouwpro blemen waren niet van de lucht. Vroeger waren we steeds vaste klanten van de „Schipper-Expres- se", maar deze service moesten we deze keer mis sen, zodat we maar op eigen gelegenheid op reis zijn gegaan. Buurman stak het er op, dat de Ex press-heren ook auto's zijn gaan verkopen en dus meer belang hadden, dat hun afnemers nu per auto naar Amsterdam gingen. Op de R.A.I. aangekomen stonden we verstomd van alle tentoongestelde machines. De traktoren worden alsmaar groter en de werktuigenfabrikan ten passen zich ook al geleidelijk hierbij aan. Slechts één werktuig hebben we nog voor paarden- traktie kunnen vinden en als we eens even terug denken moeten we toch wel vaststellen, dat de ver anderingen razend snel gaan. De lichte traktoren worden verdrongen door de zwaardere en over en kele jaren zullen de machtige kolossen ook een greep gaan doen naar het werk op onze bedrijven. Dit gebruik zal echter wel in combinatie tot stand moeten komen, daar het anders veel te duur wordt. Toch is zo'n R.A.I. voor ons als boeren een les waar over we eens goed gebogen moeten gaan zitten en ons eens moeten gaan afvragen hoe ver de ontwik keling is bij de fabrikage van de landbouwmachi nes en welk antwoord voor de toekomst hebben wij daarop! We hebben op de tentoonstelling ook nog een Zeeuwse vriend, die nu in de Flevopolder boert, ontmoet. Hij zat dit jaar heel best met zijn aard appelen, maar hij stelde ons de vraag wat nu te doen: óf veel investeren óf de loonwerker meer in schakelen? We wisten het niet, maar uit dit ge sprek bleek, dat het met een volle portemonnaie op zak ook nog moeilijk is om zijn geld goed te be steden! Na veel geslenter en gepraat zijn we om half vijf de R.A.I. uit gegaan. Buitengekomen stelde buur man voor om maar naar het station te lopen. Van de buitenlucht knappen we op en bij de hoek van de eerste laan wees Piet op de tramrails. Als we die maar volgen kan er niets mis gaan en aan het eind ligt het station. Dus gingen we opgewekt op pad, maar Piet had zich in één ding vergist, n.l. dat er meer rails dan die ene goeie lagen! We zijn dan ook vreselijk gaan dwalen, kwamen over brug getjes, langs grachten en werden zo geconfronteerd met het leven en werken van de mens in de grote stad. Ten einde raad hebben we een zeeman de weg gevraagd en daarna zaten we al gauw in de trein naar Vlissingen. Thuis gekomen snoven we de echte niet verontreinigde Zeeuwse lucht weer op. We hadden die dag veel gezien en gehoord, maar waren weer blij thuis te zijn op ons plekje bij de haard. De afgelopen weken ontvingen wij nog de vol gende kalenders: Drukkerij P. J. v/d Sand«, Temeuzen. De beken de en handige kantoor-maandkalender met data- jaaroverzicht U.TJ).-Mengvoeder, Maarssen. Een twee- maandskalender met mooie foto's van dieren in en om de boerderij. Op het schutblad een overzichte lijke maandindeliwg. Voorzover de voorraad strekt gratis verkrijgbaar bij U.T.O. te Maarssen of bij de plaatselijke U.T.D.-bandelaren. C.H.V., Veghel. Maandkalender met afbeeldingen in kleur van verschillende dieren. Coëp. Verzekeringsfonds O.B.F. Het bekende en doelmatige van grote afstand te lezen kalender- dagblok, in het bijzonder geschikt voor kantoorge- bruik. Assurantie Mij. „De Zeven Provinciën", Den Haag. Kalender met maandblokjè. N.V. Agro-Chemie (Bayer). De bekende, handige en mooi uitgevoerde bureau-agenda. Ook dit jaar weer geïllustreerd met oude boerderijen van uit eenlopende typen uit verschillende landen. Van Driel en Van Dorsten, Hoofddorp. Een leuke kleine maandkalender met tekeningen van meis jeskopjes in kleur en zwart-wit. K.L.M.:Nederland. Ook dit jaar weer een bijzon der goed verzorgde kalender, ditmaal met prachtige kleurenfoto's van vakantieplaatsen over de gehele wereld, die rechtstreeks per K.L.M. bereikbaar zijn. CVENALS vorig jaar werden de hengsten in de bekende Brabanthallen centraal gekeurd, en dat is beslist een voordeel dan in open Zee land. De reis is niettemin vooral voor vele mer riehouders in wintertijd (veeverzorging) te ver, hetgeen natuurlijk een nadeel is. Aangegeven waren 5 jonge en 8 oudere hengsten. De 5 jonge waren beslist als jaargang goed, ze hadden o.i. bij de jury maar matig aanzien, daar 3 van hen zjjn afgekeurd. Vooral het trio van A. N. Steen- dijk viel op, n.l. 3 zonen van Carlo van 't Broek, alle in 't zelfde genre, veel soort en grof, veel gelijkenis op de vader, maar niet of minder de foutjes van papa. Twee van hen werden goedgekeurd, n.l. Zephir van Steenzwaan en Cupido van Schelpweg, en beide een le prijs. Van de oudere hengsten was afwezig Favori van Moercapelle, de anJere zeven werden goedgekeurd en als volgt geprimeerd: 4 en 5 jaar grote maat lepr. Bart van Wijngaarden door Bamum de Maire Bois van Brooymans, Oud-Vosse- meer, en Huysman, Grotegast (Gron.). Best in konditie, is fors, grof en goed van soort, heeft nu ras en lijnen, wat 2 jaar geleden maar gewoon was. In de middenmaat kreeg een 2é prijs Rainier van Kanpelust door Nico v. d. Verwe van Steendijk vnd. Ouderen grote maat la. Diogène van 't Hoogland door Elegant van Braam weg van Al. Serrarens, Ossenisse. Oud Zeeuws Kampioen, bekend vaderpaard, dat geweldig marcheert. ONDERWIJSCONFERENTIE K.N.L.C. Het is langzamerhand gebruikelijk dat het K.N.L.C. op regelmatige tijden een conferentie houdt over het Landbouwonderwijs. Op deze manier stond tot voor kort vooral het lager landbouwonderwijs in de be langstelling. Het K.N.L.C. meent nu dat met name ook voor het Middelbaar Agrarisch Onderwijs de aandacht mag worden gevraagd. Hoe zal dit onderwijs dat vooral zal moeten dienen voor de opleiding van de toekomstige boer en tuinder, er in de komende jaren uit moeten zien? De landbouworganisaties zijn bezig om hieromtrent hun standpunt nader te bepalen, vandaar dat ook het K.N.L.C. de eerstvolgende onderwijsconferentie aan dit onderwerp zal wijden. Deze onderwijsconferentie van het K.N.L.C. wordt gehouden op vrijdag 13 maart a.s. in Woudschoten te Zeist. Het is de bedoeling dat besturen, directeuren en docenten van dit onderwijs met elkaar zullen discussiëren over de toekomst van de middelbaar agrarische school. Belangstellenden hiervoor dienen zich te melden bij de Provinciale Maatschappij waaronder zij ressorteren. good voo rjtêrsnleuwi de moderne groenbemester zeer groot slagingspercentage U geen doorgroei in de dekvrucht hoge organische bemesting; niet door overmatige bladontwikkeling, wel door sterke wortelvorming gemakkelijk onder te ploegen D geen beletsel bij chemische onkruidbestrijding geen extra werk, uitzaai D gemengd door het zaaigraan geringe onkosten voor een D zeer waardevolle verbetering van de bouwvoor Bestel tijdig bij Uw leverancier. TETRAPLOID ENGELS RAAIGRAS EEN VEILIGE EN VOORDELIGE GROENBEMESTER lb. Flic v. d. Meerkoetweg van W. de Buck en Zn., Meliskerke. Trekt door zijn mooi soort en manieren veel op zijn Belgische vader Flic de Roselies, stap is wat nonchalant. Middenmaat la. Henk door Gamin de l'Eaugrenée van fam. Rammelaere, Heille. Stond goed, heeft goed gespierd beenwerk, met voldoende snit. lb. Maurits van Geurte door Costaud van Soes- terhof van Gebr. De Buck, Grijpskerke. Goed in de benen met beste gangen en voldoende soort. 2a. Gamin van Willyhof door Gamin de l'Eaugre née van W. de Buck en Zn vnd. Best fokkend goed gelijnd paard. Tenslotte werd uit drie „Koppen" als Kampioen aangewezen Bart van Wijngaarden, en wel ge makkelijk door zijn macht en manieren. Zeeland telt nu 9 dekhengsten (de jonge zullen hun weg wel verder vinden, of oudere vervan gen). Een fractie van voorheen, maar is niet an ders. We zullen hopen dat de merriehouders hier zo veel mogelijk gebruik van zullen maken. In een fokkerij die toch beslist lonend is, en vooral in deze tijd: een tijdperk van rook en geronk, geeft het paard, hetzij hengst of merrie met veulen, toch rust en charme in het algemeen en aan de fokker in 't bijzonder. PAERDEN VRIEND. OMGANG MET RIJPAARDEN Ter recensie ontvingen wij van L. J. Veen's Uitge versmaatschappij N.V. te Amsterdam, het door J. H. C. Valckenier Kips vertaalde boek „Omgang met rij* paarden", van de auteur Ulrik Schramm. Aan de hand van door hem zelf opgedane en opgetekende ervarin* gen van zijn volbloed merrie „Dorette", wordt de levensloop daarvan stap voor stap gevolgd. Africht ten, springen en jachtrijden inbegrepen. Het is beslist geen „leidraad" maar het geeft op voortreffelijke wijze begrip, liefde en geduld voor de omgang met het paard. De prijs bedraagt 9,90. ANDERMAAL: AKTUALITETEN OVER DE GRASZAADTEELT (Vervolg van pag. 20) in onze voorlichting duidelijk onze voorkeur voor dit systeem laten blijken. De kostenfactor wordt hierbij grotendeels in de kontraktprijs ingebouwd, waardoor de teler reeds bij het afsluiten van het kontrakt een duidelijker inzicht krijgt van het netto-rendement. De krachtige kritiek die de all- in vorm gedurende de laatste twee jaar heeft moe ten verduren, heeft ons niet weerhouden om er te bestemder plaatse voor te blijven pleiten. Van de zijde van de landbouw is bij de besprekingen over de herziening van de A.T.V.-L dan ook ervoor ge pleit het all-in kontrakt in de A.T.V.-L te omschrij ven. MIJ een tweede firma, eveneens zoals zijzelf schrijft, op aandringen van haar telers, voor de all-in vorm heeft gekozen, zien wij dat opnieuw als een aanwinst. Dit sterkt ons uiteraard in onze overtuiging, dat hieraan grote behoefte bestaat en dat we hiermee op de goede weg zijn. De waarschuwing aan onze leden om geen kon trakten af te sluiten op „participatie-basis, met welke verdeelsleutel dan ook", was en blijft gericht tegen de open- participatiekontrakten zonder mini mum garantieprijzen. Voor de attente lezer blijkt dit toch overduidelijk uit* ons advies: „dus, alleen kontrakteren tegen vaste en/of minimum prijzen, die bij normale opbrengst een redelijk rendement garanderen." De kontraktmarkt biedt de telers in rijk gevarieerde vorm thans voldoende gelegenheid aan dit advies gevolg te geven. ALS de handelaren het van belang achten hoge kwaliteitseisen te verbinden aan hun kon- traktprijzen, dan rekenen wij het tot onze plicht onze leden hierop te wijzen. Het is hun belang om te trachten aan deze eisèn te voldoen, daar andera de gegarandeerde prijs vervalt en op open partici patiebasis wordt afgerekend. De officiële landelijke cijfers bewijzen onze zienswijze dat vele graszaad telers deze materie te licht opvatten, met name bij Veldbeemdteelt. Als landelijk circa de helft van de analyses van Veldbeemd meer dan 0,2 tuintjes gras bevat en wel gedurende 3 jaar achtereen, dan dienen wij daarop te wijzen. Daarmede steunen wij o.i. een goede zaak, n.l. om de teelt ook qua zuiveir- Iheid op een hoger plan te brengen. Dat deze cijferg iper firma gunstiger of ongunstiger zijn, is niet uit gesloten, doch wij beschikken niet over gespecifi ceerde gegevens. Voorzitter Zadencommissie N.K.T.V.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 29