KANTEKENINGEN OVER AARDAPPELEN Aardappel exportvergunningen in discussie Andermaal aktualiteiten over de graszaadteelt 20 IN de de vorige week gehouden openbare be- stuursvergadering van het Produktschap voor Aardappelen heeft de voorzitter, Dr. C. H. J. van Beukering, een aantal aktuele zaken over de aard appelsituatie aangesneden. Hij wees er o.m. op dat door de grote aardappeloogsten in de laatste jaren het noodzakelijk is dat daarvan rond één derde uitgevoerd wordt. Daardoor zijn de binnen landse prijsvorming en de financiële uitkomsten voor het bedrijfsleven nog meer afhankelijk ge worden van de waardering die ons produkt op de buitenlandse markten ontmoet. Zowel de telers als het afzetapparaat dienen zich goed te reali seren dat de buitenlandse waardering in hoofd zaak bepaald wordt door de kwaliteit, door de wijze van bediening en door de verkoopaktiviteit van de exporteurs. Deze faktoren zullen dan ook de volle aandacht van het bedrijfsleven moeten blijven opeisen, daar anders bij deze grotere pro- duktie en exportnoodzaak het prijs- en afzetrisico onevenredig groot zou worden. Voor een van na ture speculatief produkt als aardappelen is dat niet verantwoord en zeker niet voor de telers voor wie de aardappel de basis van hun bestaan is. In dien het bedrijfsleven zich op de juiste wijze blijft inzetten kan er op worden vertrouwd dat onze positie van deze laatste jaren op de markten bin nen de E.E.G. en daarbuiten kan worden behou den en wellicht verder kan worden versterkt. Wel meen ik te moeten waarschuwen tegen het voor nemen van meerdere telers het. areaal in 1970 noemenswaard uit te breiden, omdat de afzet van een daaruit voortvloeiend groter exportsurplus grote moeilijkheden kan opleveren. TEVENS wees Dr, Van Beukering pp de nieu- we bepalingen ter voorkoming van aardap pelmoeheid die onder meer inhouden dat vanaf 1973 éénmaal in de vier jaar aardappelen op de zelfde grond mogen worden verbouwd. De 1 op 3 teelt, zoals tot nog toe door veel consumptie- aardappeltelers is toegepast, mag gehandhaafd blijven indien om beurten resistente en vatbare rassen worden verbouwd, dan wel vooraf grond- ontsmetting wordt toegepast. Voldoet men niet aan een van beide voorwaarden, dan mogen in 1973 geen aardappelen worden verbouwd op per celen waarop voor het laatst in 1970 aardappelen hebben gestaan. Thans bestaan er nog vrijwel geen aan Bintje gelijkwaardige resistente consumptie rassen en met de ontsmetting van kleigrond is nog weinig ervaring opgedaan. Het bedrijfsleven doet er daarom goed aan dit probleem voor de uitpoot in het komende voorjaar goed te overdenken, ook al realiseer ik me de onzekerheden die nog bestaan om thans reeds een zo verantwoord mogelijke keuze te maken. Doet men dit niet dan kan de situatie ontstaan dat In 1973 de aardappelverbouw terugvalt of te veel aardappelen van nieuwe resistente rassen op de markt worden gebracht die nog niet bekend zijn en wellicht minder gewaardeerd orden dan Bintje en de kleinere ingevoerde rassen. De verdere ont wikkeling yan de produktie en afzet zou hierdoor verstoord worden wat ook onze concurrentiepositie zou verzwakken. Vooral omdat in andere landen dergelijke bepalingen niet bestaan en daar de ver bouw van het overal gewilde ras Bintje nog steeds in opmars is. De vooruitzichten voor de teelt van zand con sumptie- aardappe 1 en zijn beter geworden nu de telers zich zijn gaan aanpassen aan de eisen die door de veredelingsindustrie en voor export naar West-Duitsland worden gesteld. Vooral door de toenemende belangstelling van de industrie ver wacht ik dat het areaal zandaardapelen, dat in 15 jaar tijd van 60.000 tot 20.000 ha is ingekrompen, thans door het dieptepunt heen is en een geleide lijke uitbreiding zal plaatsvinden. Onder invloed van de dooreengenomen slechte uitkomsten in het verleden is het begrijpelijk dat de zandtelers de voorkeur geven aan kontraktteelt. TEVENS besteedde Dr. Beukering aandacht aan de aktuele marktsituatie. De prijzen die rond de jaarwisseling hun hoogste peil bereikten zijn de laatste weken flink gedaald. Van de weers omstandigheden en de prijsontwikkeling in de importerende landen zal afhangen in welke mate deze daling verder zal doorzetten. De prijzen zijn thans nog gunstig en de verdere vooruitzichten lijken goed, ook al staat geenszins vast dat de hoge prijzen van begin januari opnieuw kunnen worden bereikt. Intussen is het rumoer om de hoge aardappel prijzen enigszins verstomd. Hij had er volledig be grip voor dat het publiek de prijzen in vergelij king tot vorige jaren hoog vindt en onze regering by de bestaande loon- en prysspanningen liever tegere aardappelprijzen zou hebben gezien. An derzijds zei Dr. Beukering te verwachten dat men zal inzien dat het niet aangaat de prijzen van dit seizoen op zichzelf te beoordelen. Dit is ook niet gedaan in voorjaar 1968 toen de aardappelprijzen volkomen in de goot lagen. Gaan we er b.v. van uit dat het bedrijfsleven over de laatste drie oog sten een dooreengenomen redelijke beloning moet ontvangen, dan zou, onder invloed van de slechte en matige prijzen van de twee vorige oogsten, de telersprijs voor klei-Bintje dit verdere voorjaar in de buurt van de 40,per 100 kg moeten lig gen. Zo beoordeeld is van een extreem prijspeil dus tot nog toe nog geen sprake geweest en zal dat waarschijnlijk ook niet worden bereikt. Niet temin bestaat er onvoldoende zekerheid dat van overheidswege om politieke redenen op een ge geven moment niet op de export naar derde lan den zal worden ingegrepen. Uitsluitend uit voor zorg en met het doel onder die omstandigheden de nadelen voor het bedrijfsleven tot een minimum te beperken, is de export naar derde landen op vergunning gebracht. Een beperking van de ex port betekent dit niet en het bedrijfsleven heeft in het algemeen begrip getoond. Voor het standpunt dat door de overheid tot nog toe is ingenomen, n.l. niets te ondernemen, moeten wij erkentelijk zijn. De verwachting is gerechtvaardigd dat deze behoefte ook niet zal ontstaan. De aardappelen spelen een zo onderge schikte rol in het huishoudbudgetten de uitwijk mogelijkheden naar andere voedingsmiddelen zijn zo groot, dat van overheidsingrijpen hoogstens een zeer tijdelijk psychologisch effekt te verwachten is. Denkbaar is zelfs dat bij een afremming van de export naar derde landen de vraag, met name in West-Duitsland, extra wordt gestimuleerd. PRODUKTSCHAP VOOR AARDAPPELEN IN de vergadering van het Produktschap voor Aardappelen op 29 januari is de invloed ter sprake gekomen die het instellen van exportver gunningen voor uitvoer naar bepaalde landen heeft gehad op de prijsvorming. Van landbouwzijde werd daarover gezegd, dat men in telerskringen er niet van overtuigd is, dat deze vergunningen geen in vloed hebben gehad op de prijsdaling. Het secretariaat van het Produktschap was van mening dat het vergunningstelsel eerder een zekere geruststelling had gegeven bij de telers en dat daarom aan andere oorzaken moest - worden toegeschreven en wel aan: verminderde kooplust in het buitenland, vooral in de derde landen, waar men ons prijspeil te hoog vindt; de reaktie op de grote consumentenaankopen in december; Het artikel over de graszaadteelt in onze Mede delingen van december j.l., dat ook is opgenomen In de landbouwbladen, heeft de firma D. J. van der Have aanleiding gegeven tot een ingezonden stuk in het Zeeuws Landbouwblad om enige aan vulling te geven, met name inzake het Van der Have .,AII-in" kontrakt het bekend worden van de definitieve oogstra- ming, die ongeveer 100.000 ton hoger uitviel; het grotere aanbod en de bereidheid om tegen lagere prijzen te verkopen; de ingevallen dooi, waardoor de aanvoer van eigen aardappelen weer beter mogelijk werd in landen als West-Duitsland en België. Voor dit standpunt van het secretariaat pleitte, zoals in de vergadering werd opgemerkt, dat de daling van de prijs al begonnen is voordat de maat regel bekend was. Als men de Rotterdamse beurs notering nagaat dan blijkt er inderdaad een da ling te zijn ingetreden na het bekend worden van de oogstramingscijfers. Daarnaast zal van invloed geweest zijn, dat ons prijsniveau te hoog lag om b.v. naar Engeland te kunnen exporteren en de teruglopende export. Dit neemt niet weg, dat toch ook zeker mag worden aangenomen dat de aankondiging van het vergunningsstelsel méde zal hebben bijgedragen. ALLEEN kan men zich afvragen of er een al- ternatief bestond. Volgens mededeling van de voorzitter werd de maatregel genomen op sterke aandrang van de Minister van Landbouw, die deze aandrang wel zal hebben uitgeoefend onder invloed van zijn ambtgenoten. Wij kunnen niet geheel beoordelen of en welke andere middelen de Overheid nog ten dienste staan, maar als er iets gedaan wordt, dan geloven wij, dat een ver- HET verheugt ons, dat nog een firma 't „all-in"- kontrakt is gaan toepassen. Het feit, dat we hiervan ten tijde van het schrijven van ons artikel medio november niet zo op de hoogte waren is mi. een gevolg van te weinig communicatie tussen de graszaadfirma's en de N.K.T.V. In het schrijven van 26 september 1969 van Land bouwzijde aan de Vereniging voor de Handel in Landbouwzaaizaden (V.H.Z.) was daarom medege deeld, dat ons was gebleken, dat er onvoldoende bekendheid is bij de betrokkenen met de nieuwe procedure voor het vaststellen van de tarieven voor drogen en schonen, en werd voorgesteld binnenkort een gezamenlijke voorlichtingsbijeenkomst aan dit onderwerp, dat ook het all-in kontrakt ten nauwste raakt, te wijden. Op dit verzoek is in afwijzende zin geantwoord. HET was natuurlijk ook mogelijk geweest, dat de firma Van der Have overleg had gepleegd met de N.K.T.V of ons van haar voornemen het all-in kontrakt tóe te passen, op de hoogte had ge- gunnings^telsel nog het minste pijn doet. De voor stellen, die door de Europese Commissie in decem ber zijn gedaan voor een gemeenschappelijk uit voerbeleid, gingen b.v. veel verder. Gelukkig blijkt de export de laatste dagen weer wat opge leefd te zijn. De definitieve cijfers over januari komen eerst begin februari Gehoopt wordt echter, aldus de Direkteur van het Produktschap, dat Engeland nog wel aan de markt komt. Wij hebben nog een zodanig surplus, dat export daarheen wenselijk is. Door de voorzitter werd er nog op gewezen, dat de exportvergunningen vlot worden afgegeven. Op de dag van aanvraag gaan zij nog de deur uit. JAARVERSLAG 1968 Het Bestuur keurde het ontwerp-jaarverslag over 1968 goed. Voor het eerst zijn daarin de ge gevens opgenomen over een geheel oogstjaar. Voorheen werden de cijfers opgenomen over een kalenderjaar. Volgens ons is de nieuwe opzet een belangrijke verbetering. Zoals gebruikelijk bevat het verslag weer een grote hoeveelheid interessante gegevens over de ontwikkeling van het areaal aantal bedrijven en verdeling naar oppervlakte aardappelen per be drijf, opbrengsten, prijzen, handel enz. T.z.t. zal het verslag in druk verschijnen en nemen wij aan, evenals andere jaren, dat zij verkrijgbaar worden gesteld voor belangstellenden. O. steld. Hopelijk kan in de toekomst de door beide partijen gewenste betere communicatie wèl worden gerealiseerd, hetgeen van groot belang is voor de gehele teelt. Het is immers van groot belang, dat het vertrouwen in de graszaadteelt wordt hersteld. Daartoe kan ook de medewerking van de kwekersA handelaren aan de totstandkoming van een E.E.G.- beleid voor het graszaad in hoge mate bijdragen. rhet begin van de zestiger jaren, toen de „open" participatie-teelt op de bekende 80/20 verhouding met alle kosten voor rekening van de teler nog hoogtij vierde, werd er van telerszijde reeds een andere verdeelsleutel gelanceerd. Een verdeelsleutel, waarbij de firma's meeparticipeer- den in de kosten. Een proto-type van de all-in. Toen dan ook in de zomer van 1967 een zaadfirma op aandringen van een commissie van telers besloot om op all-in basis te gaan kontrakteren en daaraan later all-in garantieprijzen toevoegde, hebben wy (Zie verder pag. 27)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 22