Erwten en bonen in Zeeland Groenteteelt in akkerbouwbedrjjven De kleine gewassen in het bouwplan 19 STUDIEDAG "TENEINDE de rentabiliteit van onze bedrijven niet in het gedrang te doen komen is het duidelijk dat grote machines grote oppervlakte vra gen. Het slechts in het algemeen korte tijd gebrui ken van de machines in de landbouw werkt een hoog niveau van vaste kosten in de hand. Alleen daarmee rekening houdend zou ons bouwplan zo eenvoudig mogelijk moeten zijn op dat, mede door samenwerking met buren en loonwerker het kos- tenpakket zo laag mogelijk gehouden kan worden. Vruchtopvolgingsbeperkingen voor de aardappe len en de suikerbieten, die beide bedrijfsecono misch goed in het bouwplan passen, maken dat het samenstellen van een bouwplan niet zo een voudig ligt. Granen zijn arbeids- en vruchtwisse- lingstechnisch aantrekkelijk, maar bedrijfsecono misch zijn het geen hoogvliegers. Hiermede rekening houdend kan gesteld wor den dat ongeveer 30 van de oppervlakte moet worden ingenomen door andere gewassen, moge lijk door de kleinere gewassen in het bouwplan. A LDUS In zijn openingswoord de heer M. O. J. Kosten, voorzitter van de federatie van Verenigingen voor bedrijfsvoorlichting Schouwen- Duiveland, Tholen, St. Philipsland, Noord-Beveland, Walcheren en Oost en West Zuid-Beveland, op de Studiedag te Goes over kleinere gewassen in het bouwplan, in samenwerking met het Consulent schap voor Akkerbouw en Rundveehouderij te Goes georganiseerd. De gewassen vlas en lucerne zijn hun aantrek kelijkheid in het bouwplan kwijt en zullen die moei lijk terug krijgen. Het is dus zoeken naar nieuwe gewassen. Een aantal zal vandaag behandeld wor den. Er zijn er uiteraard meerdere, waarvan de heer Kosten met name de mais noemde. Deze teelt is opgezet in kernverband, hetgeen hij gunstig noem de vanwege de investeringen. Het jaar 1969 heeft wat de mais betreft een matig voorjaar gegeven, wat ook een matige op brengst tot gevolg had. Wanneer de opbrengst ho ger zou kunnen worden, wordt de teelt, mede ge zien haar „vaste" prijs, mogelijk aantrekkelijk. Dit te meer, daar de verwachting omtrent de prijzen van de suiker en granen ten gevolge van de over produce, niet zo erg hoopgevend zijn. De heer Kosten besloot zijn openingswoord met het uitspreken van de wens, dat deze dag die in formatie mag geven, die het mogelijk maakt het bouwplan zo evenwichtig mogelijk te kiezen. In dit nummer en dat van de volgende week plaatsen wij de door het Consulentschap Akker bouw en Rundveehouderij te Goes gemaakte sa menvattingen van op deze dag gehouden inleidin gen. door ir. P. R. LAMMERS DROGE ERWTEN Ronde groene Zeeland is het belangrijkste teeltgebied van droge peulvruchten: circa 75 van het Nederlandse areaal wordt in deze provincie verbouwd. Door allerlei factoren is de markt voor de Hol landse groene erwten zeer moeilijk geworden. Op de internationale markt ondervinden we o.a. con currentie van Franse, Belgische, Amerikaanse en Oostblok erwten. Door toenemende verwerking tot spliterwten en in de soepen alsmede minder gewenste handels praktijken is de roem van de Hollandse erwten verbleekt. Wil men de erwtenteelt in het bouw plan kunnen handhaven, dan zal er naast een rede lijke kg-prijs een hoge kg-opbrengst per ha nood zakelijk zijn. We moeten snel over goede gewassen kunnen beschikken die geschikt zijn voor de mo derne arbeid vragende oogstmethode, zoals zwad en stam maaidorsen. Van de beste rassen die mo menteel beschikbaar zijn heeft Rovar een 5V» en 5822 allround een 6 voor de geschiktheid yoor zwadmaaien. Het wachten is op betere kleurvaste rassen. Schokkers In het verleden was Engeland onze grote afne mer voor dit produkt. De Engelse markt is voor door Tj. BUISHAND De laatste jaren neemt de oppervlakte met groentegewassen niet toe, wel is er een uitbrei ding van het areaal dat op contract wordt geteeld. Dit is een gevolg van het feit dat verschillende teelten verschuiven van het tuinbouwbedrijf naar het akkerbouwbedrijf. In 1969 was de oppervlakte contractteelt 15.000 ha. De voornaamste gewassen hierbij zijn doperw ten, stamslabonen, spinazie. De contractteelt vindt overwegend plaats op het akkerbouwbedrijf. De akkerbouwmatige teelt neemt dus toe. De in dustrie kan echter niet meer verwerken, omdat de maximale behoefte constant blijft. Wel is er mis schien een andere vorm van contractteelt moge een groot deel weggevallen door het op grote schaal importeren van Amerikaanse en Alaska erwten. Voorts is de teelt daar op veel hoger plan gebracht. Ook voor dit gewas is het gewenst dat er rassen komen die geschikt zijn voor het zwadmaaien. De „Maro"-schokker is eigenlijk niet geschikt voor zwadmaaien, verbleekt te snel. De nieuwe donkere „Mansholf'-schokker valt tegen in op brengst. Cebeco heeft een nieuwe schokker die daarvoor misschien wel geschikt is. Doperwten Tot voor enkele jaren was de teelt van dit ge was in Zeeland van weinig of geen betekenis. Enke le jaren geleden is een Belgische firma met het af sluiten van contracten gestart. De teelt van dop erwten is voor vele Zeeuwse boeren een geheel nieuw gewas; in dit verband mogen wij de begin nende teler verwijzen naar het artikel in „Land- bouwactualiteiten 1969". Inleider bespreekt vervolgens enkele punten die van belang zijn bij de teelt van doperwten. Wat kan de kg-opbrengst gemiddeld op het in dividuele bedrijf zijn, want tegen die achter grond moet men de contractprijs afwegen. Rassen verschillen in opbrengst en opbrengst zekerheid. Bijvoorbeeld „Cobri" is relatief sterk tegen minder goede structuur (artikel ir. Boe kei). Percelen met plekken St. Jansziekte zijn min der geschikt. Goede onkruidbestrijding is gewenst omdat par tijen met onkruidzaden kunnen worden gewei gerd. Wormstekigheid mag niet voorkomen. De knop- made doet bij doperwten meer schade dan bij rijpe erwten. Bij zwaddorsen is het gewenst dat de grond goed vlak ligt, daar anders bij het zwadmaaien teveel verliezen optreden. 1 lijk, n.l. voor de verse markt via het grootwinkel bedrijf. De hiervoor noodzakelijke schakel, het pak- station, ontbreekt echter veelal. Een derde afzet mogelijkheid is de teelt van verse groente voor een exporteur, zoals b.v. bij knolselderij gebeurt. Enkele gewassen die in Zeeland in aanmerking komen, zijn: knolselderij. De oppervlakte hiervan is jaar lijks 700 ha, waarvan 300 ha op contract. Er is uitbreiding mogelijk, mits de produktie goed koper kan dan tot nu toe. Dit moet dan gevon- den_worden in de arbeid. Het machinaal rooien gaf tot nu toe geen arbeidsbesparing, door de vele arbeid die het schoonmaken vergde. Hier voor is nu een veelbelovende machine ontwik keld. spinazie. Dit is een bijgewas, n.l. een voorteelt of een nateelt. Er is een toenemende behoefte vooral voor diepvries. Het saldo voor de boer is echter laag. Misschien biedt de teelt van winter- spinazie (zaaien september-oktober, oogsten april) voor Zeeland mogelijkheden. spruitkool een qua afzet sterk gewas, 50 wordt geëxporteerd. Er is nog ruimte voor ver groting van de produktie. Het is een arbeidsin tensief gewas, de volledige handpluk vraagt 625 Tot slot vroeg spreker aandacht voor het con tractsysteem. Een firma rekent af op korrelop brengst en zeefsortering. Een betere en rechtvaar diger methode is korrelopbrengst x prijs per kg naar gelang de hardheid (T.M.-getal). Stamslabonen In 1969 is een voorzichtig begin gemaakt met deze teelt. De contracterende firma wil dn 1970 de oppervlakte belangrijk uitbreiden. Waar moet de teler van slabonen vooral aan denken? rassen: grote verschillen in eigenschappen en resistenties; zaaitijd: niet te vroeg zaaien, b.v. tweede helft mei; slabonen zijn over het algemeen zeer windge voelig, door de rijenafstand minimaal te houden denk aan oogstmachine kan eventuele windschade enigszins worden beperkt; zaaizaad anno 1970: de zaaizaadpositie is zeer moeilijk. Bij het afsluiten van een contract moet men de garantie vragen dat de zaaibonen goed zyn; onkruidbestrijding: de gevoeligheid voor „Ivo- rin" is zeer uiteenlopend; zeer gevoelig: Probatine, Lotus, Dubresco; nogal gevoelig: Corene, Tip top, Simplo; vrij gevoelig: Prelude, Centrum, Cordon; minder gevoelig: Felix, Jolanda, Greenstar. Tot besluit De peulvruchten bieden in Zeeland een sterk gevarieerd beeld. Voor vakbekwame telers met geschikte grond biedt de teelt van peulvruchten ongetwijfeld nog enig perspectief. Laten wij hopen dat de industrie zich kan hand haven tegen de huidige zware concurrentie mede dankzij de goede teeltresultaten in Zeeland. manuren per ha. Er komen mogelijkheden voor de machinale pluk. witlof. Vooral de wortelteelt biedt mogelijkhe den voor het akkerbouwbedrijf. De mooiste vorm van contractteelt, waarbij ook de wortel- teler belang heeft bij de uitkomst van de trek- kerij. Anders wordt er te veel op een hoge op brengst aan wortels gemikt, hetgeen ten koste gaat van de kwaliteit van het lof. wortelen. Het areaal waspeen neemt toe; er is een toenemende behoefte zowel voor indus triële verwerking als voor export. Ook de teelt van breekpeen heeft teelttechnische mogelijkhe den voor het akkerbouwbedrijf, poor precisie- zaai kan er een mooier uniform produkt verkre gen worden. Conclusie Op korte termijn is er geen grote uitbreiding van de -roduktie aan groentegewassen te verwach ten. Wel een verschuiving van de teelt, van de tuin bouw naar de akkerbouw en ook van kleine opper vlakten naar grote. In het bijzonder biedt Zeeland door het gunstige klimaat voor enkele gewassen goede mogelijkheden. (Zie verder pag. 25)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 21