Dagelijks Bestuur vergaderde zlm SNELLERE PROCEDURE OVERBRUGGINGSREGELING GEWENST OOK REGERINGSMAATREGELEN NOODZAKELIJK IN SITUATIE VAN AARDApPELOVERSCHOT- TEN EN/OF LAGE PRIJZEN GAAT E.E.G.-LANDBOUWBELEID ZICH ALLEEN RICHTEN OP PRODUKTIEBELEID ELEKTRICITEITSVOORZIENING, ZAAIBIETEN, SUIKERPROBLEMATIEK ENZ. BESPROKEN Het Dagelijks Bestuur van de ZLM was maan dag 2 februari j.l. in vergadering bijeen. Bij deze eerste vergadering in het jaar 1970 stond de voor zitter, ir. J. Prins, een ogenblik stil bij het afgelo pen jaar. Hij constateerde dat het jaar 1969 een boerenjaar is geweest met zeer uiteenlopende re sultaten voor ie diverse bedrijfstakken. De akkerbouwer kan over het algemeen terug zien op een niet onbevredigend jaar, terwijl ook de situatie in de veehouderij niet onredelijk was. De voorzitter legde er de nadruk op, dat deze rede lijk goede resultaten te danken zijn aan toevallige omstandigheden en tot stand gekomen zijn, on danks de in Nederland en de E.È.G. gevolgde land bouwpolitiek. In dit verband wees hij op de vele wensen, die er neergelegd zijn in het urgentiepro gramma 1970 van het Landbouwschap, waar de ver gadering zich volledig achter stelde. Heel duidelijk heeft deze onvolkomenheid van het landbouwbeleid zich het afgelopen jaar afge spiegeld in de catastrofale ontwikkeling in de fruit teelt. In dit verband memoreerde de voorzitter de vergadering te Goes van 8 januari, georganiseerd door de Standsorganisaties en de N.F.O., waar duidelijk de gehele problematiek aan het licht is gesteld en waar ook duidelijk is gebleken hoe moei lijk bepaalde zaken politiek liggen. Het bestuur was van oordeel dat zonder aflaten steeds opnieuw bij de nationale regering aange drongen dient te worden op een vervolmaking en een uitbreiding van de maatregelen, die momen teel getroffen zijn. Het bestuur kon zich volledig verenigen met de wensen van de fruittelers, zoals die in het telegram aan de minister zijn neergelegd. Voorts sprak de vergadering de wenselijkheid uit, dat op zeer korte termijn gekomen wordt tot één Centrale Provinciale Beoordelingscommissie voor de aanvragen van fruittelers, die van de over bruggingsregeling voor de fruitteelt gebruik ma ken. Hierdoor kan de procedure aanzienlijk ver sneld worden. Indien het op korte termijn niet mo gelijk blijkt om te komen tot een provinciale com missie, dan pleit het bestuur voor een proefneming met een regionale commissie voor Zuid-Beveland en West-Brabant, waar het grootste aantal aanvra gers woont. De vergadering stond voorts stil bij de situatie op de consumptieardappelmarkt en besprak de re gelingen, zoals deze zijn uitgewerkt door het Pro duktschap voor Aardappelen. Nu de regering zich in principe bereid heeft verklaard om bij een situa tie van schaarste en hoge prijzen via het door het Produktschap opgestelde stelsel van exportver gunningen in te grijpen is het naar het oordeel van het bestuur evenzeer noodzakelijk, dat de rege ring zich ook voorbereidt en de maatregelen klaar heeft om in te grijpen in een situatie van over schotten en lage prijzen. Het bestuur zal verzoeken om een nationale be studering van deze zaak, waarbij de mogelijkheden om te komen tot een systeem als gevolgd wordt door het Engelse patatoe-board zeer zeker onder zocht dienen te worden. Een eenzijdig ingrijpen alleen aan de top is een voor iedere ondernemer onaanvaardbare zaak. Voorts nam de vergadering met belangstelling kennis van de vorming van een commissie, welke de problematiek van de individuele contingentering van de suikerbietenteelt zal bezien. Het bestuur zal de bevindingen van de commissie nauwgezet vol gen. Hét Dagelijks bestuur was van oordeel dat, indien vanuit Brussel onverhoopt nog voor dit sei zoen op een ander systeem voor de suikerbieten zou worden overgegaan, dan ook Nederland van systeem zal moeten wijzigen. Overigens is het be stuur van oordeel, dat een wijziging voor dit sei zoen bijzonder ongewenst is omdat primo, dit vol ledig in zou druisen tegen de gemaakte afspraken, waarop het nationale suikerbeleid is afgestemd en secundo door de individuele telers het bouwplan voor het komende jaar reeds is gemaakt en het bietenzaad reeds is besteld. In dit verband kwam eveneens aan de orde de vraag of het voor het Zuidwesten aantrekkelijk is om te komen tot het op grotere schaal telen van zaaibieten. Zoals bekend is er momenteel een ver bod in Zeeland voor deze teelt. De vergadering besloot om de commissie van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap te verzoeken de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot een wat uitgebreidere proefneming in het Zuidwesten. De vergadering zal de commissie adviseren zich terdege te laten voorlichten door deskundigen. Naar aanleiding van een uiteenzetting door de heer Mr. J. F. G. Schlingemann vroeg de vergade ring zich af of het huidige E.E.G.-landbouwbeleid zich niet meer gaat richten op het produktiebeleid en of het structuurbeleid nog wel de aandacht krijgt, die het verdient. Het is de vraag, zo stelt het be stuur, of deze ontwikkeling in het beleid op den langen duur gunstig is övor de Nederlandse agrari sche producent in zijn totaliteit. Uitvoerig ook stond de vergadering stil bij de lopende loononderhandelingen tussen de agrari sche werkgevers en werknemer. De voorstellen van werknemerszijde werden nauwgezet afgewogen. Het bestuur toonde zich in dit verband wederom ernstig verontrust over. de sterke kostenstijging in haar produktietak, waar nog steeds geen enkele compensatie aan de inkomstenzijde tegenover staat. De vergadering nam kennis van de vergevorder de plannen tot fusie van de N.A.K.'s in het Zuid westen en in het Zuidoosten. Het bestuur kon zich in grote lijnen verenigen met de gedachte tot concentratie en de voorlig gende voorstellen hebben dan ook zijn instemming. Het heeft dit aan de N.A.K.-besturen laten weten eh tevens zijn wensen ten aanzien van bepaalde onderdelen kenbaar gemaakt. Voorts benoemde de vergadering een tweetal leden in een 3 C.L.O.-commissie voor West-Bra bant, welke tot taak zal krijgen een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken in de afgelopen periode bij de N.A.K. West-Brabant. Het bestuur werd in deze vergadering opnieuw geconfronteerd met een geval, waarbij een uitbrei ding van een boerenbedrijf aanzienlijke moeilijk heden ondervond, omdat de elektrische installaties verre van toereikend blijken voor normaal agrarisch gebruik. Het probleem van de energievoorziening voor de agrarische producent is reeds een punt van gesprek tussen de Gewestelijke Raad voor Zee land van het Landbouwschap en het Provinciaal be stuur. De vergadering drong er op aan, dat op kor te termijn tot concrete voorstellen van landbouw- zijde gekomen zal worden en zal de Gewestelijke Raad verzoeken een zo groot mogelijke spoed in dezen te betrachten. Tenslotte achtte de vergadering het wenselijk dat aan de nieuw gevormde commissie, die tot taak zal hebben te adviseren in het opstellen van de voor waarden krachtens de Hinderwet, waaronder aan Pechiney vergunning zal worden verleend tot ves tiging in het Sloegebied, een vertegenwoordiger van de zijde van de landbouw wordt toegevoegd. AKKERBOUW De heer J. B. Becu ging allereerst in op de situ atie rond de aardappelmarkt. In december is hier over in de Raad van Ministers te Brussel gespro ken. In januari j.l. is het Produktschap voor aard appelen gekomen met een regeling, waarin bepaald wordt dat de handel binnen de E.E.G. vrij toegela ten is en eveneens geen belemmeringen in de weg zal leggen aan regelmatige kleinere afnemers als bijvoorbeeld Ceyfon. Wel werd bepaald <fat con tracten met incidentele afnemers als Engeland, Zweden en Spanje, aangemeld dienen te worden. De verkopen achter het IJzeren Gordijn dienen geregistreerd en goedgekeurd te worden. Deze goedkeuring wordt momenteel steeds gegeven, in dien binnen een termijn van 14 dagen wordt afgezet. De vergadering sprak de wenselijkheid uit om te komen tot een verlenging van deze termijn. De prijzen op de termijnmarkt zijn scherp ge daald, mogelijk als reaktie op de restrictie ten aan zien van de handel met de Oosteuropese landen. Het prijspeil is nog steeds redelijk. Gezien de voor- raadpositie is het echter nodig regelmatig door te gaan met ruimen. De heer Becu gaat vervolgens in op de overig» landbouwprodukten. De oogst van suikerbieten was weer groot, zodat er een aanzienlijke hoeveelheid magere suiker is. Er is sprake van een verlaging van het contingent voor het komende seizoen, ter wijl het er naar uitziet dat de uitzaai ongeveer even groot zal zijn. Bij de granen wordt gesproken over verlaging van de tarweprijs en tevens over invoering van een nieuw interventiesysteem, hetgeen voor de Neder landse boer neer zou komen op een verlaging van 1,68 per 100 kg. De afzet van de graanoogst 1969 verloopt na een moeizaam begin vlot; de prijs ligt thans ongeveer gelijk met de richtprijs. Wat het vlas betreft verwijst de heer Becu naar het artikel van de heer Friderichs in het blad van onze maat schappij. Het is zeer de vraag of de E.E.G.-vlasregeling voor dit seizoen nog rond zal komen; als dit niet gelukt, zal hier een taak liggen voor onze nationale Minister. De nieuwe verwerkingsmethode (vittnol) wordt nog steeds beproefd; het is de vraag of dit zal kun nen verhinderen dat de verwerking tenslotte geheel naar het buitenland zal gaan verdwijnen. VEEHOUDERIJ De heer Van Heijst deelde ten aanzien van de ontwikkelingen in de veehouderijsektor mede dat in het kader van de E.E.G.-slachtregeling in totaal 266.000 koeien zijn opgegeven, verdeeld over de volgende landen: West-Duitsland 170.000 stuks, Frankrijk 50.000 stuks, België 20.000 stuks, Neder land 15.000 stuks, Luxemburg 1000 stuks en Italië 10.000 stuks. De E.E.G.-ministerraad zal moeten be slissen of dit kwantum geheel wordt toegewezen omdat het oorspronkelijk het plan was om maar tot 250.000 dieren te gaan. Het cijfer van ruim 15.000 koeien voor ons land betekent dat er circa 2400 veehouders zullen stoppen en dat het aantal die ren voor 30 april geslacht zal moeten worden. Men moet verwachten dat hierdoor een druk op het prijs peil zal uitgeoefend worden. De slachtveeprijzen, aldus de heer Van Heijst, zijn op dit moment toch reeds niet zo goed en wij zitten in Nederland be langrijk onder de gemiddelde E.E.G.-prijs. In de week van 19-23 januari was de prijs in ons land 234,09 per 100 kg levend gewicht, terwijl de ge middelde E.E.G.-prijs 248,36 was, een verschil dus van 14,27 per 100 kg. De heffing voor derde lan den is dan ook 39,68 gebleven. De slachtveeprij zen in Duitsland liggen echter ook lager dan het E.E.G.-gemiddelde, voornamelijk als gevolg van de ruime invoer uit Denemarken. De prijzen op de ge- bruiksveemarkten voor goede kalf- en melkkoeien schommelen tussen de ƒ1600,en ƒ1.750, De handel in jongvee is nog traag te noemen, maar gezien de tijd van het jaar zal hierin wel ver betering komen. De vette kalverenmarkt staat ook iets onder druk de laatste twee weken; de prijzen zijn met onge veer 15 cent per kilo gedaald, maar staan echter nog boven de E.E.G.-prijs. Ten aanzien van de var- kensmarkt merkt de heer Van Heijst op, dat hier de lang verwachte kentering schijnt te zijn geko men; de export wordt wat moeilijker ook naar Frankrijk en ook de afzet van hammen, schouders en karbonades schijnt wat terug te lopen. De prij zen zijn dan in de laatste week ook ongeveer met 20 cent per kilo gedaald. De biggenmarkt is leven dig met goede prijzen-, niettegenstaande er nogal wat invoer is van biggen uit Duitsland. De melk- aanvoer neemt nog steeds toe. De vraag van de zijde van de consumptiebedrijven is door verlaging van de noteringen in de afgelopen weken wat toe genomen. De vraag van de zijde van de condens- en kaasindustrie blijft stabiel, doch is echter niet groot genoeg om de aangeboden hoeveelheid ge heel op te nemen; de rest moet dan ook tot melk poeder worden verwerkt. De magere melkpoeder bij de producenten blijkt geheel geruimd te zijn, maar bij de handelaren schijnen er voldoende voorraden te zijn om de ver werkende industrieën van grondstoffen te voorzien. Wat de boter betreft wordt opgemerkt dat er nog steeds meer verse boter wordt geproduceerd dan In de vergelijkbare periode van 1969. De afzet van koelhuisboter bedraagt naar schatting 400 ton per week. In E.E.G.-verband is de botervoorraad in ver gelijking met januari 1969 met ongeveer 8.000 ton geslonken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 19