De keerzijde van de medaille DINGEN VAN DE WEEK (Vervolg van pag. Jl) Melkveehouders, die hun land alleen gebruiken voor beweiding, kunnen de melkveestapel aanzien lijk uitbreiden zonder dat ze meer grond nodig hebben. Zij betrekken dan het nodige voeder in ge droogde en geconcentreerde vorm, van bedrijven die zich geheel of ten dele op de voederbouw gaan toeleggen. Dit zouden bedrijven kunnen zijn, die hun melkvee hebben afgestoten, wellicht in het kader van de slachtpremieregeling. Ook kunnen het akkerbouwbedrijven zijn, die hun vruchtwis seling willen verbeteren. Het Ontwikkelings- en Saneringsfonds zal voor deze vorm van speciali satie en integratie een proef met tien bedrijven nemen. WE mogen de laatste tijd niet klagen over ge brek aan belangstelling voor onze agrarische ^problemen by publiciteitsmedia. Jammer genoeg is deze belangstelling weieens wat eenzijdig kri tisch en verschijnen er zo nu en dan commentaren, die door het vermelden van onjuiste feiten veel van hun waarde verliezen. Ik denk hierbij met name aan de titelverhalen over de landbouw, die eind vorige maand in Elseviers Magazine en in HP-Magazine verschenen. Waarbij ik direct wil vaststellen, dat wy de oorzaak van het gebrek aan kennis over de landbouwproblemtiek ook bij ons zelf, bij de landbouwwereld moeten zoeken. Het gaat inderdaad om voor velen ondoorzichtige en ingewikkelde zaken. Het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat er zo nu en dan een journalist uitglydt over onze boter. Alleen al de tegenstelling tussen de honger in vele arme landen, en de overschotten in het wes ten, is voor het publiek vaak onbegrijpelijk en on- schouwen. Er wordt landbouwpolitiek gevoerd juist omdat er overschotten zijn, met andere woorden omdat de boeren van West-Europa zonder markt en prijsbeleid geen redelijke inkomens zouden kun nen halen. Tegen wereldmarktprijzen kunnen wij met een aantal produkten wél, maar met de be langrijkste bodemprodukten niet concurreren. Het is echter niet juist, als beide weekbladen bij hun lezers de indruk wekken dat onze totale voedsel- behoefte veel goedkoper zou kunnen worden ge dekt op de wereldmarkt. Het aankopen van het voedsel voor 200 miljoen consumenten zou de prij zen een geheel ander aanzien geven. En dat is de andere kant van landbouwpolitieke medaille: schaarste en zeer hoge prijzen zijn voor de con sument niet acceptabel ik hoef u maar op het voorbeeld van de aardappelen te wijzen. De hui dige situatie van een ruim tot een té ruim aan bod van de meeste agrarische produkten is veel nadeliger voor de boeren dan voor de consumen ten. De overschotten zijn dan ook niet ontstaan om dat de agrarische inkomens zo hoog zijn de in- komenscijfers en de afvloeiing wyzen in een an dere richting maar doordat de boeren in hun streven er het beste van te maken de produktivi- teit zo snel hebben opgevoerd. Een prestatie, waar aan Elsevier en HP helaas weinig aandacht beste den. In beide artikelen komen opvallende onjuist heden voor. Ik kan daar nu niet op ingaan, maar ik kan wel aankondigen dat het Landbouwschap zo spoedig mogelijk een boekje zal uitgeven, waar in de vragen over het landbouwbeleid worden be antwoord. Niet alleen de vraag „Wat kost ons een boer?" maar ook en vooral: „Wat is de betekenis van onze landbouw voor de nationale welvaart?" Het zal blij- aanvaardbaar. Dit is echter nog geen aanleiding ken, dat hierop ook in 1970 een positief antwoord om de EEG-landbouwpolitiek als mislukt te be-moet worden gegeven. ZWAKKE STEMMING FRUITMARKT DUURT VOORT Ook in de afgelopen periode was er nog een enkel teken van herstel waar te nemen op de fruitveilingen in ons gebied. Na het hoopgevend begin van het nieuwe jaar zijn de prijzen van de belangrijkste appelrassen weer geleidelijk aan teruggelopen en verschillende rassen zyn thans goedkoper dan in november en december. Met name betreft dat het ras Cox's Orange Pippin, waarvan vooral de veilingen van Terrieuzen en Fijnaart een ruim aanbod hadden. De grote ma ten van dit ras deden nog tot 60 cent per kg maar een groot deel werd verkocht op een prijsniveau van 40 tot 50 cent en de maat 65-70 mm kwam dikwijls weinig boven 30-35 cent per kg, terwijl in de laatste weken van 1969 voor deze veel voor komende maat steeds rond en soms iets boven 40 cent per kg werd betaald. Wanneer men klasse II kwaliteit moet leveren .krijgt men helemaal een lage prijs. Met de Gol den Delicious is het al niet veel beter gesteld. Er komen steeds meer partijen uit de c.a.-cellen. De kwaliteit is goed en de kleur behoorlijk, maar wanneer men 45 cent per kg maakt voor de grote maten zit men goed en veel wordt verkocht op een prijs van 35-40 cent per kg. De maat 65-70 mm komt weinig boven 25 cent per kg en wan neer de maat 60-65 mm wordt verkocht, brengt ze niet meer op dan 15-17 cent per kg. Zelfs de Goudreinette die het tot nu toe zo goed heeft gedaan, kon in de afgelopen periode moei lijk mee komen. De beste partyen kwamen niet hoger dan 45 cent per kg voor wat de grote maten betreft en de maat 65-75 mm van de klasse I kwa liteit was met een prijs van 27-30 cent per kg zelfs gemiddeld ongeveer 10 cent per kg goedkoper dan een maand geleden. Beter gaat het met de Zoete Ermgaard, maar daarvan staan dan ook maar en kele kistjes op de veiling en dan betaalt men er vlot een gulden en meer per kg voor. Bij de peren kon de Conference zich goed handhaven of nog iets herstellen van het verlaagde prijsniveau van eind vorige week. Donderdag in Goes werd voor de klasse I 65-70 mm 58-63 cent per kg betaald; de maat 60-65 mm deed toen 56-57 cent en de maat 55-60 mm 50-53 cent. Doyenné du Cornice zakte verder in. De beste partijen kwamen aan 70 cent per kg maar een groot deel van het aan bod van dit ras werd verkocht voor 45-60 cent per kg. Zoetappelen noteerden onveranderd 11-13 cent per kg. LIET belangstelling hebben we vorige week kennis genomen van enkele uitspraken van minister Lardinois ten aanzien van de situatie in de fruitteelt. De minister sprak in Reusel over het EEG Landbouwbeleid en uit het officiële persbe richt dat het Ministerie van Landbouw hiervan uit gaf blijkt, dat ook de fruitteelt in die toespraak aan haar trekken is gekomen. Minister Lardinois zei best te begrijpen dat de' fruittelers klachten hebben over concurrentiever valsing en dat dit hen prikkelt nu zij in moeilijk heden zitten. In de concurrentievervalsing zijn vol gens de minister echter niet de oorzaken van de moeilijkheden gelegen. Hij gaf echter de verzeke ring dat er op het gebied van de concurrentiever valsing eiders, in de komende maanden van hem een scherp tegenbeleid verwacht mag worden. Onze Minister van Landbouw zei in het Brabant se Reusel dat hij begrijpt dat de fruitteelt scherp reageeri op de moeilijkheden, maar toch meende hfj te moeten zeggen dat er in de afgelopen veertig jaar waarin er een modern landbouwbeleid in Ne derland wordt gevoerd, niet zoveel voor de fruit teelt is gedaan als in de afgelopen vier maanden het geval is. Hiermede worden niet van vandaag op morgen de prijzen hersteld, maar er is lijn ge geven aan een bewust en positief beleid voor de fruitteelt, welke tak vooral zichzelf zal moeten hel pen om uit de moeilijkheden te komen. De minister zei dat er geen koud saneringspro ces aan de gang is maar er is een teveel aan fruit in heel Europa en daarbij zal de Nederlandse fruit teler zich moeten toeleggen op het telen van ras sen waarbij wij een specifiek voordeel hebben in smaak of anderszins. TOT zover dit persbericht. We hopen dat we 1 de resultaten van de nieuwe aanpak van minister Lardinois ook spoedig in de praktijk zul len zien, want het kan toch beslist niet worden ontkend dat juist door de subsidies van het ver leden en dan met name in Frankrijk, de overpro- duktie in de fruitteelt voor een belangrijk deel is ontstaan. Dat is dan ook wel een van de grootste grieven van de Nederlandse fruittelers. Dat er ook door de individuele fruittelers niet stil gezeten mag worden, is een vaststaand feit. Er zijn nog fruitbedrijven met een verouderde op stand en daarvoor is geen plaats meer en zal ook in de toekomst geen plaats meer komen. Maar ook voor het moderne en gezonde bedrijf zijn de uit komsten zodanig dat de kosten niet worden gedekt door de ontvangsten en dat is een zaak die niet kan blijven voortduren. Dat is voor een belangrijk deel gekomen door de overproduktie op de Euro pese fruitmarkt die met subsidies in andere landen is tot stand gekomen. Daaraan ontleent de Nederlandse teler het recht om geholpen te worden In deze moeilijke situatie. We hebben waardering voor wat dè minister heeft gedaan voor het perspectief biedende fruitbedrijf dat een overbruggingsfinanciering nodig heeft, maar daarmede zijn we er niet. Op de Fruitteeltdag In Goes hebben de leiders van de organisaties toch in feite allemaal gesteld dat deze regeling verbeterd moet worden. Dat ze meerdere mogelijkheden moet gaan bieden en met name werd genoemd het verstrekken a fonds per- du van de kosten van 26 weken levensonderhoud alsmede het garanderen van aflossingsverplichtin gen. We hopen en vertrouwen dat de leiders van onze organisaties er de minister van zullen kunnen over tuigen dat hij nog een taak heeft voor het gezonde ZLM NAAR HOGER NIVEAU (Vervolg van pag. 3) Commissie van toezicht, directeur: hier Is Uw school, gebruik deze goed en misschien anders dan aanvankelijk de bedoeling was. In het belang van het voortgezet onderwijs op Tholen. In het be lang van de kinderen. Het bestuur der ZLM wil U daartoe alle ruimte en steun geven". Aldus besloot de heer Prins zijn toespraak. DE heer A. C. Breure voorzitter van de C. v. Toezicht kon in zijn openingswoord een groot aantal genodigden welkom heten. Hij memoreerde de geschiedenis van de school. Een bewogen bestaan, zowel wat de huisvesting als het leerprogramma betreft. Van een eenvoudig zaaltje zonder hulpmiddelen tot dit moderne ge bouw met alle hulpmiddelen. Van één dag onder wijs per week tot full-time onderwijs. Opgericht in 1943 had de school een constante gemiddelde aanmelding van 16 leerlingen per jaar. Onge veer 275 leerlingen ontvingen het diploma. Zijn dank ging uit naar de algemeen voorzitter der ZLM. die door zijn stuwende kracht de bouw mede mo gelijk heeft gemaakt en bovendien gaarne bereid was de opening te verrichten. Als blijk van waar dering overhandigde hij ir. Prins o.a. een boekwerk over Tholen, terwijl mevr. Prins een kleine bloe menhulde In ontvangst mocht nemen. DE inspecteur van het landbouwonderwijs, ir. L. M. Bouten, zei er steeds van overtuigd te zijn geweest, dat deze voorziening nodig was en wenste de school het beste voor de toekomst Ook de burgemeester van Scherpenisse, de heer D. C. Bouwense, en de heer M. C. J. Kosten, voor zitter van de kring Tholen, spraken hun gelukwen sen uit De heer Kosten deed deze namens hoofd- en kringbestuur vergezeld gaan van spel materiaal voor de leerlingen. Ir. M. A. Geuze gaf in zijn felicitatietoespraak een uitleg over de herkomst van de naam „Sasse- grave", een voormalige kreek tussen Scherpenisse en Poortvliet De symboliek van deze naam schuilt echter in het „Sas" of sluis. Een sluis kent twee niveau'». In de school „Sassegrave" worden de leerlingen geschut naar het hoger niveau. Na een woord van dank van de directeur, de heer A. C. van Heusden, werd de bijeenkomst be sloten door de heer Breure, die behalve de spre kers en de aanbieders van geschenken ook de leerlingen van de huishoudschool te Tholen bedank te voor hun bloemrijk en smakelijk aandeel In het slagen van deze feestelijke dag. Nederlandse fruitbedrijf. Er zijn maatregelen ge troffen, maar voor de blijvers zijn ze niet afdoende. Deze week trad het Zeeuwse Aktle Comité voor de fruitteelt weer voor het voetlicht Het stuurde brieven aan de hoofdbesturen van de drie centrale Landbouworganisaties en de N.F.O. Daarin werd nogmaals gewezen op de grote verantwoordelijk heid die de leiders van deze organisaties dragen voor het voortbestaan van de fruitteelt en gevraagd wordt zich tot het uiterste in te zetten om op korte termijn maatregelen te verkrijgen die het voortbe staan van de fruitteelt waarborgen. Tegelijk maakte het aktie-comité bekend dat men op 28 februari in Utrecht een landelijke vergade ring hoopt te beleggen om met collega fruitteler» te spreken over de situatie in de fruitteelt. De vet- lingbesturen kregen de vraag van de Zeeuwse Ak- tiegroep om medewerking te verlenen om een halt toe te roepen aan de katastrophale ontwikkeling die zich in de fruitteelt voltrekt Men kan over dit Zeeuwse aktie-comité denken zo men wil, maar het kan een groot enthousiasme en vasthoudendheid niet worden ontzegd. Soms worden de feiten ongenuanceerd gesteld, maar men denkt er toch mee dat heel Nederland weet hoe enorm moeilijk de situatie in de fruitteelt is. Het zijn allemaal mensen uit de praktijk die in dit aktie-comité zitten. Mensen die van 's morgens tot 's avonds op het fruitbedrijf werken en dan aan het eind van het jaar merken dat ze weer verlies hebben geleden, Zij zien dit als een onrecht en daarvoor hebben ze besloten zich in te zettenl Ze stellen daarbij ook dat ze voort zullen gaan tot er een bevredigende regeling is bereikt. Dat de sympathie voor het comité groeit blijkt uit de vele reacties uit het gehele land die men reeds heeft ontvangen. 300 collega fruittelers stuurden geld of brieven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 12