Wat mankeert aan het witlof 'Eerlijk gezegd zaai ik Polykuhn omdat ik er meer geld aan verdien!' 7 A. J. VAN OYEN, Consulentschap voor de Tuinbouw, 's-Hertogenbosch Het witlofseizoen Is momenteel op zijn hoogte punt. De resultaten die men tot nu toe behaald heeft zijn erg wisselvallig. De oorzaak hiervan zit niet in de prijsvorming, doch veel meer in de kwa liteit. De prijs is in het algemeen vrij redelijk tot lelfs goed geweest. Met de kwaliteit is het dit sei- loen heel anders gesteld. Diegene die regelmatig de veiling bezocht heeft, weet dat de kwaliteit tot heden matig tot slecht is geweest. Naast eigen na latigheden hebben ongetwijfeld de klimatologische omstandigheden een aandeel gehad op de kwaliteit van het witlof. FORCEREN ZONDER DEKAARDE Er blijkt momenteel in de praktijk over de me thode forceren zonder dekaarde enig misverstand Se bestaan. Men heeft waarschijnlijk ergens gelezen gehoord dat forceren zonder dekaarde mogelijk is en zich verder niet afgevraagd aan welke voor waarden moet worden voldaan. Men is op enkele bedrijven gaan forceren volgens deze nieuwe me thode en is tot de ontdekking gekomen dat 't witlof van zeer slechte kwaliteit is. Het afdekken van de wortels met dekaarde heeft echt wel invloed op de kwaliteit van het lof. For ceren zonder dekaarde is met de huidige rassen on mogelijk. De raseigenschappen zijn dusdanig dat de krop-ontwikkeling beslist onder druk moet plaats vinden. Forceert men toch zonder dekaarde dan blijkt dat maar 10 van de kroppen vast en goed gesloten lof is. De overige 90 groeit erg los @n is bovendien licht van soortelijk gewicht. Het foordeel dat dan wordt behaald door lof te oogsten met minder aanklevende gronddeeltjes, valt ge heel weg tegen de veel slechtere kwaliteit en lagere kg-opbrengst. Toch is in deze richting grote vooruitgang te ver wachten. Door het I.V.T. te Wageningen zijn n.l. selekties gewonnen welke zich speciaal lenen voor de trek zonder dekaarde. Op enkele bedrijven in het land wordt momenteel deze methode met suc ces beproefd. De voordelen hiervan zijn betere kwaliteit lof en 50 arbeidsbesparing op de öogstwerkzaamheden. Voorwaarden zijn echter dat gekuild wordt in een kas of schuur, waarin dan onder zwarte plastic tunnels wordt getrokken. OP TIJD OOGSTEN In tegenstelling tot b.v. prei heeft witlof maar een zeer korte oogstperiode. Vooral als we wat eisen aan de kwaliteit stellen is de oogsttijd be perkt tot maximaal een week. Oogsten we te laat dan wordt het lof te lang en overrijp waardoor het gaat rotten. Bovendien groeit het als het ware open zodat van de kwaliteit niets meer te maken is. Te vroeg oogsten betekent onvolgroeide kroppen, het geen lage kg-opbrengsten en een slechte maat- sortering tot gevolg heeft. De wijze van oogsten heeft eveneens invloed op de kwaliteit. Een goede methode is de wortels met krop op banen te leggen en pas nadat ze wat op gedroogd zijn af te breken. Rechtstreeks afbreken geeft vuile kroppen, hetgeen bij het schonen extra afval betekent en zelfs moeilijk helemaal te ver wijderen is. Bij het schonen pakt men de krop met de ene hand bij de punt vast en met de andere hand ver wijdert men alle vuile en losse blaadjes. Blijf met de volle hand tijdens het schonen van de krop af. Ook is een slechte gewoonte het lof na het schonen de nog eventueel aanklevende gronddeeltjes aan onze „mouw" af te vegen. Het witlof wordt dan als het ware geschuurd, waardoor roodverkleuring kan optreden. SORTERING Grote variaties in kropafmetingen zijn" momen teel in de aangevoerde partijen waar te nemen. Uniforme partijen witlof zijn uitzonderingen. De huidige kwaliteits- en sorteringsvoorschriften wer ken dit zelfs min of meer in de hand. Kwaliteit I mag b.v. kroppen bevatten van 10-16 cm lang. Elke lengte heeft zijn eigen diameter. Verschillende lengten en dikten in een kist gaat natuurlijk ten koste van de uniformiteit. Terwille van de unifor miteit verdient het aanbeveling enkele sorteringen meer te maken. Kwaliteits- en sorteringsvoorschriften moeten gezien worden als minimum eisen, ons streven moet echter gericht zijn op maximale kwaliteit. De handel zal ons hiervoor gaarne belonen. SMET Voor elke witlof trekker is het optreden van smet een bekend beeld. Het lof is „aangeslagen" ofwel natrot, hetgeen een lichte bruine verkleuring ver oorzaakt. Diverse oorzaken kunnen hiervoor de aanleiding zijn. De grootste boosdoener is Sclero tica. Het treedt op in de kuil en veroorzaakt pleks- gewijs rotting in de kuil. Bij het oogsten en vei- lingklaarmaken tracht men wel de kroppen van de rotte bladeren te ontdoen, doch de ziekte loopt als het ware door. Een halve dag na het schonen ver toont het lof wederom aanslag, hetgeen erger wordt naarmate de tijd tussen schonen en verkoop langer duurt. De bestrijding van Sclerotinia zal daarom steeds uw aandacht blijven vragen. Het wassen van het lof kan eveneens het smet in sterke mate bevorderen; ofschoon dit beslist niet nodig is. Gewassen witlof stelt namelijk de eis dat het direkt na het wassen wordt gedroogd. Verpak ken meteen na het wassen, zonder te drogen, geeft altijd narigheid. Het witlof gaat dan als het ware broeien waardoor het nat enige tijd smet vertoont. Een goede witlofwas- en droogmachine kan hier de uitkomst bieden doch is alleen rendabel voor de grotere trekkers. zware wortels door elkaar gekuild, dan krijgt men bij het oogsten deels lof dat overrijp is en begint t« rotten en deels lof dat nog niet rijp is, dus onvol doende kg-opbrengst. Voor het opzetten van de wortels sorteren in drie verschillende gewichts klassen is hiervoor de oplossing. BLAUW Een verschijnsel dat vrij regelmatig voorkomt is het zogenaamde „blauwe lof". De kroppen vertonen in de nerven een blauw-zwarte schijn, als gevolg van het afsterven van de inhoud der cellen in de nerven van de bladeren. Het witlof loopt hierdoor snel in kwaliteit terug en is bij ernstige aantasting onverkoopbaar. Een goede remedie hiertegen is echter niet be kend. Wel schijnen kalktoestand van de kuilgrond en forceertemperatuur hierop enige invloed te heb ben. De wortels opzetten in een kuil met een lage p-HKCL geeft in deze praktisch altijd moeilijk heden. Kuilen op een grond met een goede p-HKCL verdient daarom aanbeveling. Enkele kilogrammen kalk strooien in de kuil voor het opzetten van de wortels is eveneens raadzaam. Hoge kuiltemperaturen, ontstaan door eigen warmtetoevoer of door abnormale hoge buiten temperaturen, zijn eveneens bevorderlijk voor het optreden van „blauw lof". Hoe hoog de kuiltempe- ratuur moet zijn is moeilijk aan te geven. De ver schillende gronden en rassen vragen min of meer een aangepaste, temperatuur. Een goede graad meter zijn vaak de eerste kuilen. In het algemeen kan worden gesteld dat forceren bij een tempera tuur van 20° C veilig is. Naarmate men hier boven gaat neemt het gevaar voor blauw-worden toe. VERPAKKING De laatste hand is als het ware de verpakking. Al onze zorg over de kwaliteit heeft weinig zin in dien hieraan niet de grootste aandacht wordt be steed. Het fust is vaak een gegeven. Het wordt be paald door de veiling waarvan men lid is. Unifor miteit is dan ook in zijn geheel niet aanwezig, het geen toch echt wel wenselijk zou zijn. Denk b.v. eens aan de presentatie van het produkt zowel in binnen- als buitenland. Aanschaffing van gelijk soortige of misschien wel eenmalig fust verdient zeker overweging. Afhankelijk van de afmetingen van het fust wordt het lof verpakt. Bij het huidige fust komen de lagen in twee rijen in een strakke lijn naast elkaar, met de punt naar elkaar toe. In 't midden komt een rij ter afdekking overheen. Hoe strakker het lof ligt des te mooier is het. HET „BLAUWTJE" Indien witlof geurende enkele uren aan het nor male daglicht wordt blootgesteld treedt gemakke lijk groenverkleuring op. Direkt na het oogsten moet het lof binnen worden gebracht en afgedekt Een andere remedie is het lof zo blank mogelijk te trekken, waardoor wassen overbodig is. Als der de vaak onderschatte kwaliteitsbederver is het op zetten van ongesorteerde wortels. Lichte wortels groeien sneller als een zware. Worden lichte en worden met zwarte plastic. Bij de verpakKing moet het fust voorzien worden van blauw papier. Het moet zodanig worden aangebracht dat het lof ge heel in het papier opgesloten zit. Een extra velle tje papier is echt niet weggegooid!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 7