Overleg landbouwlonen 1970/71 afgebroken AARDAPPEL-ALFABET VRIJDAG 23 JANUARI 1970 58e jaargang No. -3015 officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant In dit nummer o.m.: Overleg landbouwlo- nen 197Q/'71 afgebroken Pagina 3 Uit de praktijk Pagina 5 Wat mankeert aan het witlof Pagina 7 De Zeeuws-Vlaamse studiedag Pagina 8 en 9 Afscheid van Kring- voorzitter C. de Zeeuw Pag. 9 De rundveehouderij administratie geeft waar devolle cijfers Pagina 10 Mechanisatienieuws Pagina 12 en 13 Langs de melkweg (II) Pagina 15 Het boek over H. D. Louwens (slot) Pagina 17 Markt en Plattelands- jeugd Pagina 20 en 22 Bij de officiële opening van de Land- en Tuinbouw R.A.I. 1970 heeft de burgemeester dr. I. Samkalden van Amster dam in zijn openingstoespraak enkele ondertitels aan deze tentoonsteling gegeven. „Landbouw in omwenteling" was de eerste, en die had betrekking op de stroomversnelling waarin de land- en tuinbouw door de behoefte aan schaal vergroting is geraakt. De tweede ondertitel was „Instrumenten van vernieuwing", waarmede het proces van mecha nisatie en rationalisatie op deze tentoonstelling tot uiting wordt gebracht Enkele nog niet vermelde nieuwtjes zijn op pagina 12 en 13 verwerkt. zlm land en tuinbouwH Zoals reeds in het kort in de dagbladpers is ver-' meld kon in de Hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap geen overeenstemming worden bereikt over een landelijk advies over de land bouwlonen 1970/71 dat voor de contractspartners in de provincies had moeten dienen als grondslag ✓oor de nieuw af te sluiten regionale c.a.o.'s. Het door de werkgevers gedane bod, naar aanleiding van eerder van werknemerskant ingediende loon- voorstellen, werd afgewezen. De landarbeiders bonden zullen nu rechtstreeks contact opnemen met de gewestelijke landbouworganisaties over het afsluiten van c.a.o.'s zonder een landelijk advies van de Hoofdafdeling. Het valt dan ook te ver wachten dat binnenkort de Sociale Commissies van de Gewestelijke Raden in Zeeland en Brabant zich over de problemen van de lonen en arbeidsvoor waarden in de land- en tuinbouw voor het alweer snel naderende nieuwe kontraktjaar 1970/1971 zul len moeten buigen. DE VOORSTELLEN De landarbeidersbonden zitten met hun loon- voorstellen wel bijzonder hoog in de boom. Ge vraagd werd een integrale verhoging van de hui dige c.a.o. basis-uurlonen met 10% om het c.a.o.- loon op een niveau te brengen van de lonen. Lonen die naar het oordeel van de bonden, reeds nu al gemeen worden uitbetaald. Op het aldus verhoog de loonniveau zou een loonmaatregel moeten wor den getroffen zoals de Sociaal Economischs Raad in zijn 14e en 15e halfjaarlijkse rapport heeft aan bevolen. Dat wil zeggen, 4 ter compensatie van de dit jaar te verwachten stijging van de kosten van levensonderhoud met daarboven 3 ter ver betering van de reële inkomenspositie van de werknemers. Voorts wenste men in de c.a.o.'s een aanpas- Het stencil van exportvergunningen voor diver se derde landen dat door de Produktschap is ont worpen is kennelijk onder druk van het ministerie van economische zaken tot stand gebracht. Tot voor kort was men op het ministerie van landbouw hier tenminstf geer voorstander van. Ondanks deze laatste gelukkige omstandig heid is het evenwel toch gebeurd. Nu weten we wel dat uit deze afgekondigde maatregelen direkt geen bloed vloeit. De export kan nog normaal door gaan. Daar is in het persbericht dat hierover ver scheen ook uitdrukkelijk op gewezen. De enige be doeling is om een instrument te hebben dat gehan teerd kan worden als het verdere verloop van de mar'.t daartoe aanleiding 2ou geven. Het lijkt alle maal niet zo ernstig. In de praktijk van het agra rische bedrijfsleven wordt het echter anders ge zien. Het feit dat men een instrument ontwerpt om daarmede eventueel In te grijpen in de marat- en singsclausule op te nemen voor het geval het prij- zenniveau meer mocht stijgen dan voorzien kan worden. De lonen zouden dan automatisch moe ten volgen. Met betrekking tot de arbeidstijden werd een verkorting van werktijd voorgesteld met 114 uur per weck ofwel met 65 uur per jaar. Tot slot zouden de basis-uurlonen voor losse arbei ders gelijk moeten worden gesteld met die van de (Zie verder pag. 3) prijsontwikkeling toont aan dat men van overheids- zijde principieel geen bezwaar heeft om in te grij pen. Dat is een ernstige zaak, nadat jarenlang de lan den zijn afgehouden van de aardappelmarkt en na dat ook bij herhaling is verkondigd dat een ingreep niet zou plaats vinden. Met die (zekerheden) zijn door de telers o.a. de groto verliezen van twee jaar geleden geslikt. Het is op zijn minst een onevenwichtig beleid, maar er zijn ook sterkere termen voor te beden ken. Het évenwicht zou wel enigszins hersteld wor den indien het ministerie van landbouw direkt op dracht zou geven om een stencil te ontwerpen waar mee aan de crisis van twee jaar geleden zou tege moet gekomen worden, en wat ook zou kunnen die nen voor crises die ongetwijfeld in de toekomst komen. Wie a zegt moet ook b zeggen, wie wat wil doen als de prijzen hoog zijn, zai ook wat moeten doen als ze laag zijn. Dat geldt zeker voor de overheid. Pr.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1