Langs de melkweg do Wanneer.u als bietenteler nietzorgtvooreen goed zaaibed moetuookgeen duur precisiezaad in de grond stoppen. Maar bij een goed zaaibed past alleen het beste precisiezaad met hoge cijfers voor kiemkracht en eenkiemigheid. En bovendien wiltu een ras waarvan u zeker bent, lange zware, gladde, onvertakte bieten te oogsten meteen hoog gehalte. ...en dat is nou precies wat'u geeft. 15 J. H. LANTINGA Consulentschap Akkerbouw en Rundveehouderij Goes MELKTANKS MET DIEPKOELAPPARATUUR OP DE BOERDERIJ B" de voortschrijdende mechanisatie van de ar beid op de melkveebedrijven is sinds korte tijd de melktank op de boerderij in de belangstelling ge komen. Deze belangstelling komt van 2 kanten, n.l. van de melkveehouders maar ook van de zuivelin dustrie. Een melktank op de boerderij waarbij de melk met de zogenaamde rijdende ontvangst wordt leeggezogen, vormt een sluitend geheel. Bij een rijdende meikont- vangst is de op een auto geplaatste tank, met een inhoud van 6000 k 8000 liter, voorzien van een op- zuigsysteem en een meter voor de melk. Voor de melkveehouders ligt de aantrekkelijke kant in eerste instantie in een betere kwaliteitsbeheersing van de melk. Uit dit oogpunt schafte de heer J. C. Meule- broeck te St. Kruis in 1967 als eerste in Zeeland een diepkoeltank aan. Een koelaggregaat moet voldoende capaciteit hebben om de melk binnen 3 uur op een temperatuur van 4 C. te brengen. De groei van bacteriën is tijdens het bewaren dan ook zeer gering. Zonder bezwaar kan dan ook koe- warme melk gevoegd worden bij de reeds diepgekoel- de melk van de vorige melktijd. Vermenigvuldiging van bacteriën vindt vrijwel niet plaats, omdat de tem peratuur weinig stijgt en beneden 10° C. blijft. QOK de arbeidsverlichting speelt een niet onbe langrijke rol. De melkbussen worden immers overbodig. Op bedrijven met machines van het melk- leidingtype komt de melk rechtstreeks in de tank, zodat ook de hulpmiddelen voor het vullen van de bussen komen te vervallen. Automatische reiniging van de apparatuur is hierbij zeer goed mogelijk. De moderne apparatuur geeft een zeer belangrijke verlichting van de lichamelijke ar beid, doch de geestelijke belasting neemt toe. Boven dien is technische kennis van de apparatuur nood zakelijk. Doordat de melk bij een lage temperatuur wordt bewaard, is het ophalen van de melk niet meer zo aan tijd gebonden. Dit maakt-een vrijere indeling van het werk mogelijk waardoor de melktijd niet meer gebonden is aan de melkvervoerder. Ook voor de zuivelfabriek is het aantrekkelijk dat het ophalen van de melk meer over de gehele dag verspreid kan worden. Ook de noodzaak om de melk in verband met de verwerking in korte tijd te ont* vangen, wordt veel minder. Bij een gehele overschakeling naar tanks op de boerderij kan de inmiddels traditionele melkontvangst met haar transportbanen, ontvangst- en weegappara* tuur alsmede de bussenspoelmachine vervallen. De aanvoerkosten van boerderij naar fabriek worden lager doordat de melk eens per 2 of 3 dagen per be« drijf wordt opgehaald en gedurende de weekends zelfs geheel achterwege kan blijven. |N enkele streken van ons land, zijn er moeilijk heden met het verkriigen van melkvervoerders. Ook dit werkt de belangstelling van de rijdende melk ontvangst in de hand. Bij de zuivelfabrieken neemt de benodigde ruimte eri apparatuur voor het ontvangen van de melk sterk af; op de boerderij daarentegen vraagt het koelen en tijdelijk opslaan belangrijke uitbreiding. Een stukje van de fabriek wordt teruggebracht naar de boerderij. Hier moet dan gezorgd worden voor aangepaste be- waarruimte en apparatuur, hetgeen belangrijke kos ten met zich meebrengt. Eén en ander betekent een verlegging van een schakel tussen die melkleveran- ciers en de zuivelfabriek. Een nauw overleg tussen de belanghebbenden is dan ook onmisbaar. Een positieve instelling voor toepas sing en gebruik alsmede het opvolgen van instructies is een voorwaarde om teleurstellingen te voorkomen. Precisiewerk.. MONITOR Het nieuwe natuurlijk eenkiemige E-type. beperkt leverbaar voor beproeving. Dit Is een publicatie van de HóHandsche Suikerbieten Selectie MIJ. N.V. Amsterdam. KLEINFRUITTEELTDAG TE KAPEELLE Op dinsdag 17 februari a.s. zal in Kapelle-Biezelin-- ge een kleinfruitteeltdag worden gehouden in de kam tine van het veilinggebouw aan de Stationsstraat. Alle kleinfruittelers uit Zeeland zijn welkom. Aam vang 2 uur. Sprekers de heer J. Blommers, van het landelijk Consulentschap voor de Tuinbouw over de rassenkeuze bij aardbeien; de heer J. Ruissen, van het Consulentschap voor de Tuinbouw te Goes, over de teelt van frambozen en rode bessen. Na de pauze be* handelt een forum vragen. Dit forum staat onder lek ding van de Rijkstuinbouwconsulent, Ir. H. Sytstra, en verder hebben er zitting in de heren J. Blommers, J. Ruissen, L. Nijsse, A. J. Berman en A. C. de Klerk, Dr. Ir. C. W. C. VAN BEEKOM TOT PROVINCIAAL VOEDSELCOMMISSARIS" VOOR ZEELAND BENOEMD Dr. ir C. W. C. van Beekom is per 1 februari 1970 benoemd tot Provinciaal VoedselcommissariB (P.V.C.) voor Zeeland en tevens belast met de pro vinciale directie van de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen (S.T.U.L.M.). Hij blijft daarnaast als hoofdingenieur-directeur belast met de leiding van de agrarische bedrijfsontwikkeling in deze provincie. De heer Van Beekom volsjt ir. J. D. Dorst op, die per gelijke datum zijn functies zal neerleggen. Een jaar geleden werden ir. Dorst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd im een grootse huldigingsbijeenkomst door de toen malige secretaris-generaal van het ministerie van landbouw en visserij de versierselen behorende bij zijn benoeming tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw uitgereikt. Zijn verdiensten over een tijdvak van ruim veertig jaar voor de, in het bijzon der Zeeuwse, landbouw, zijn wijd bekend en leid den in 1947 reedls tot de onderscheiding als officier in de Orde van Oranje-Nassau. Dr. ir. Van Beekom was van 1939 tot 1943 als consulent aan de Neder landse Uien Federatie verbonden. In 1943 volgde zijn benoeming tot rij kslandbouwconsu lent na een latere reorganisatie van ambtsgebied voor de Zeeuwse Eilanden. Sedert 1963 is de heer Van Beekom H.I.D. van de landbouwvoorlichting, na dien van de agrarische bedrijfsontwikkeling, in Zeeland. U. T. D. VOORLICHTINGSDAG VOOR VEEHOUDERS Samen met het Rijksveeteeltconsulentschap van Utrecht en het Consulentschap voor de Varkens- en Pluimveéhouderij voor Noord- en Zuid-Holland en Utrecht houdt N.V. Mengvoeder U.T.-Delfia op dins* dag 27 januari a.s. een Voorlichtingsdag voor veehou* ders uit Utrecht en Zuid-Holland. De bijeenkomst vindt plaats in het Dorpshuis te Zegveld, Molenweg 29. Aanvang 10.00 uur, sluiting om 4.00 uur. Aan de orde komen de toekomstmogelijkheden voor de rundveehouderij; 's ochtends spreekt de heer J. Bangma, bedirijfsdeskundige bij het Rijksveeteelt-, consulentschap te Utrecht over „De mogelijkheden in de rundveehouderij voor vandaag en morgen". Daar* na de heer G. W. van Vulpen, varkensdeskundige bij hét Veredelingsconsulentschap voor Noord- en Zuid- Holland over: „Schaalvergroting en de veredeling". 's Middags behandelt de heer S. van der Wielen het een en ander over de praktische mogelijkheden voor het uitbreiden met varkens of pluimvee. Schriftelijk of telefonisch kan een toegangskaart bij N.V. Mengvoeder U. T.-Delfia te Maarssen (tel. 03465—1343; toestel 25) aangevraagd worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 15