Kritische bespreking kritieke situatie fruitteelt 23 „Een pittige vergadering, die op een zeer goed peil stond". Aldus de mening van een verslaggeef ster van de Nieuwe Rotterdamse Courant, die de ..fruitteeltdag" op 8 januari J.I. te Goes had bijge woond. Ze vertelde als Randstandbewoonster weinig van de fruitteelt te weten. Maar ze was tijdens de bijeenkomst heel wat wijzer geworden, mede door de indringende wijze waarop de huidige problemen door de telers naar voren waren gebracht. De Provinciale Zeeuwse Courant schreef over een soms roerige vergadering. En inderdaad, het ging er nu en dan fel toe. Er werd veel kritiek geuit en vooral werd beklemtoond dat de tot nu toe ge nomen maatregelen beslist als zeer onvoldoende moeten worden beschouwd. REKENING EN VERANTWOORDING JYE vergadering, waarin de noodsituatie in de W fruitteelt werd besproken, was georgani seerd door de gewestelijke standsorganisaties (C.B.T.B., N.C.B. en ZLM) in samenwerking met de Kring Zeeland der N.F.O. Het was een bijeen komst op hoog niveau, want er waren een flink aantal landelijke topfunctionarissen aanwezig. De morgenvergadering werd geleid door de heer J. Kakebeeke en duurde vrij kort, namelijk slechts een uur. De zaal was toen met ca. 500 bezoekers niet geheel gevuld. De heer Kakebeeke ging in zijn overzicht vrij uitvoerig in op de moeilijkheden in de fruitteelt en gaf uiting aan het onbehagen dat er in telers kringen is over de mate waarin de overheid be paalde toezeggingen waar maakt. Minister Lar- dinois heeft verklaard dat hij een kern van goede fruitbedrijven in ons land wil houden, maar als er geen grotere bijdrage wordt verstrekt om dit doel te bereiken zullen er zéér weinig bedrijven de strijd overleven. Hierna volgde een lezing door drs R. Zijlstra, voorzitter van de Ned. C.B.T.B. Titel van het on derwerp: Fruitteeltbeleid - rekening en verant woording. De heer Zijlstra ging in op het ontstaan van de moeilijkheden. De oorzaak ligt in een te sterke produktie-uitbreiding. Hij wees op de rol en ver antwoordelijkheid van de zelfstandige onder nemers. Als de overheid de fruitteelt helpt, is dat niet omdat ze verantwoordelijk is voor de oor zaak, maar omdat ze verantwoordelijkheid wil nemen voor de gevolgen. Spreker gaf een overzicht van hetgeen de orga nisaties hebben gevraagd en wat de nationale overheid daarvan heeft ingewilligd. Er is nog een lijst van onvervulde verlangens. Hij wees er op dat er in ons land 13.000 ha voor de rooipremie is aangemeld, wat neerkomt op bijna een derde van het totaal. Hierdoor vermindert de E.E.G.-fruit- produktie echter met slechts 1 terwijl een ver mindering van ca. 10 waarschijnlijk nodig is. Daarom is het erg belangrijk dat er ook in de an dere landen wordt gerooid. Als de E.E.G. rooi premie aanslaat is het zeker mogelijk dat reeds dit. jaar of volgend jaar het dieptepunt van de crisis wordt bereikt, waarna een snel 'herstel ver wacht kan worden. De lezing werd beloond met een spontaan applaus. DE PRAKTIJK AAN HET WOORD I\E middagvergadering werd drukker bezocht. Er waren nu ca. 600 personen aanwezig, waaronder ook vrij veel van buiten Zeeland. Het enige agendapunt was: gelegenheid tot het stel len van vragen, te beantwoorden door een forum onder leiding van Ir. J. Prins. Forumleden: de heren ir. C. Knottnerus, C. G. A. Mertens en drs. R. Zijlstra als voorzitters van de landelijke stands organisaties: ir. C. Staf, voorzitter N.F.O.ir. A. de Zeeuw, directeur bedrijfsontwikkeling van het Min. van Landbouw en W. C. van Kempen, J. H. Stoutjesdijk en W. Vermue als fruittelers. Ge schut van zwaar kaliber, zoals men ziet. Ter inleiding werd door drie telers een korte voordracht gehouden. De heer M. Goud opende de rij. Hij wees er op dat zich een catastrofe vol trekt. De bedrijven worden gewurgd. De verlie zen zijn hoog; het lage prijspeil is te wijten aan overschotten, die niet het gevolg zijn van uitbrei ding in ons land, want hier is de oppervlakte juist ingekrompen. Elders worden subsidies gegeven in allerlei vorm en voor velerlei doeleinden. Hij ge loofde niet in afschaffing van deze concurrentie vervalsende maatregelen. En als ze nog eens af geschaft zouden worden, blijft nog een reeks van jaren het effect nawerken. Bewogen schetste hij de hopeloze situatie waarin velen verkeren, bit ter liet hij zich uit over de tot nu toe genomen maatregelen, die de teler weinig kansen bieden de crisis te overleven. De heer J. van 't Westeinde sprak in de eerste plaats over de gevolgen van een en ander voor de aanverwante bedrijven, o.a. de boomkwekerijen en de veilingen. Zeer scherp bekritiseerde hij het beleid van een groot aantal organisaties en instan ties. Als derde spreker ging de heer W. de Jager in een helder, zakelijk betoog allereerst in op de overbruggingsregeling. Speciaal de voorwaarde dat men alleen in aanmerking komt als er geen kredietmogelijkheid meer is, vond hij onjuist en hoogst onbillijk. Men helpt nu alleen de zwakste bedrijven. De nu nog redelijk gezonde bedrijven komen pas aan bod als ze ook in een uiterst moeilijke, eventueel hopeloze positie zijn geraakt. Er zijn veel verder gaande maatregelen nodig. Met klem drong hij aan op gelijke rechten en fa ciliteiten als de kollega's in Frankrijk en Italië. Dat is ons indertijd bij de totstandkoming van de E.E.G. beloofd. Onze overheid protesteert als er toevallig weer eens iets over een bepaalde Franse subsidie uitlekt, maar de Fransen hebben dan al drie andere subsidies ter vervanging in petto. Geef ons dezelfde Subsidies, dan "zullen de onder handelingen over afschaffing heel wat vlotter verlopen. Of is er besloten dat we moeten ver dwijnen? Laat de overheid dat dan ronduit zeg gen. want het is beter eensnelle dood dan een lang lijden. OVERBRUGGINGSREGELING EN CONCURRENTIEVERVALSING UIERNA kwam het forum in actie. Er waren tientallen schriftelijke vragen ingediend (ca. 50), terwijl er tevens nog een aantal mondeling werden gesteld. Forumleider Prins stelde eerst het beleid van de organisaties in discussie. Uit een aantal vragen sprak onbehagen, zo stelde hij vast. Men twijfelt of de organisaties wel voldoende strijdbaar waren, men meent dat er niet hard ge noeg gedrukt is, dat de aanpak niet tijdig is ge beurd en dat er onvoldoende werd bereikt. Vooral toen een forumlid hierop inging en ver klaarde dat de overheid zijns inziens de fruit telers in belangrijke mate was tegemoet gekomen, werd het een ogenblik erg rumoerig. Het boe geroep overstemde alle andere geluiden. De ver gadering ging overeenkomst vertonen met een Poolse landdag. De heer Prins kreeg de zaak echter snel in de hand. Een verzoek om rustiger overleg had suc ces. Het was duidelijk dat de aanwezigen geko men waren om scherp doch. zakelijk van gedach ten te wisselen en de topmensen van de organi saties aan de tand te voelen, zodat niemand het tum-ulf wou handhaven. Ieder kreeg dan ook later de gelegenheid rija wensen, grieven en inzichten naar voren te bren gen. Zowel bezoekers in de zaal als de forum leden kregen hiertoe de kans, als ze dit te ken nen gaven. Regelmatig werden ze hiertoe ook uitgenodigd. Zeer uitgebreid werd van gedachten gewisseld over de overbruggingsregeling. Erg verwarrend werd het daarbij toen het ging over de rol die het eigen vermogen speelt bij een aanvrage. Ten slotte werd men het eens over de formulering: men komt voor de regeling in aanmerking als men voor krediet niet meer bij de banken terecht kan. Overigens waren de forumleden het er over eens, dat er eigen vermogen nodig is om een fruitbedrijf redelijk draaiend te houden: zonder eigen vermogen is een bedrijf kwetsbaar. Over eenstemming was er betreffende de noodzaak de regeling te verbeteren. De heer De Zeeuw deelde mede dat er in ge heel Nederland 324 aanvragen voor de overbrug gingsregeling binnen waren, waarvan 34 uit Zee land. Dat is weinig. Eens te meer werd betoogd dat er meer aangevraagd moet worden. Als er veel afwijzingen zijn, zullen er voor de organisaties meer aanknopingspunten zijn om de tekortkomin gen en bezwaren aan te geven. De heer Prins stelde verder dat het inconsé quent is, om in een overbruggingsregeling, die geënt is op de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen, geen bedrag a fonds perdu beschikbaar te stel len voor 26 weken levensonderhoud. Uitvoerig werd ook van gedachten gewisseld over de concurrentievervalsende maatregelen. Hierbij kwamen geen nieuwe punten naar voren. De één bleek er zwaarder aan te tillen dan de ander. Niet geruststellend was het antwoord op de vraag hoe het staat met het voorstel voor een rentesubsidie over het geïnvesteerde vermogen. De meeste forumleden waren weliswaar voor stander, doch met name de heer Mertens had nog al restricties. VERLENGING ROOIREGELING ACTUEEL was een vraag om verlenging van de Nederlandse rooinegeling. Indertijd is via een officieel persbericht van het Min. van Land bouw bekend gemaakt dat in verband met de ver vangende E.E.G.-regeling, de Nederlandse rooi- beschikking slechts tot 1 mei 1970 geldig was. Vóór die datum moest dus gerooid worden. Eind december werd echter bekend dat de rooi beschikkingen een vol jaar geldig bleven, zodat ook het volgend rooiseizoen (sept.-dec. 1970) hier op nog gerooid kan worden. Deze belangrijke mededeling werd zo laat doorgegeven, dat slechts een klein deel van de fruittelers nog op de hoogte kon worden gesteld. (Zie verder pag. 29) INGEZONDEN REGELMATIGE FRUITAANVOER KOMT AFZET EN PRIJSVORMING TEN GOEDE Geachte Redaktie, MAG ik als handelaar in fruit voor één keer een plaatsje in uw blad, om ook de andere kant eens te bezien; overigens zonder enige pretentie het beter te weten. Wij van onze kant hebben nu al zoveel gelezen over moeilijkheden in de fruit teelt, en zijn daar natuurlijk voor 100 van over tuigd. Het lijkt ook niet direkt in ons belang dat er nog een keer 30 gerooid wordt, dus lopen onze belangen wel parallel. Ook is er al zeer veel te dóen geweest over de afzet van onze produkten. Nu is dit ook een zeer moeilijk punt, en ik wou me dan ook liever niet te veel op dit terrein begeven. Er wordt heden op alle manieren geëxperimenteerd, doch dat er een beter systeem gevonden is heb ik momenteel nog niet gehoord. Wel het tegendeel, in hoofdzaak van veilingmensen en ook van telers. Nu is dit een punt waar we voorlopig toch niet uit komen, dus liever laten rusten. Waar het mij en vele anderen omgaat is de kwes tie aanvoer. Mogelijk zou dat toch wel iets beter kunnen lopen! En dat dan nog niet alleen in de maanden december en januari, maar ook al in de herfst. Als er van die hikaanvoeren zijn, lijkt mij dat niet best voor de prijsvorming. Neem b.v., dat een zekere soort enkele veilingen niet aangevoerd wordt, en dan weer ineens een paarduizend kisten. Als de drie veilingen op één dag elkaar zo dicht volgen, dat er nauwelijks tijd is om alles op te nemen, dus zeker niet om je afnemers op te bellen, dan komt dat de afzet en de prijsvorming niet ten goede. Lang niet altijd zijn de afnemers overdag te bereiken. Is de prijs dan voor de telers niet mee gevallen, dan besluiten deze om nog maar eens even aan te zien. Wij, als handelaren, proberen 's avonds voor de volgende dag eèn order te pakken te krij gen. Laten we aannemen dat het lukt! Dan blijkt dat er die volgende dag geen aanvoer is van dat produkt. Ik dacht, dat er op dat gebied toch wel mogelijkheden tot verbetering zijn. Hetzij door af geven voor de klok, of d.m.v. mededelingenbord, net als de weersverwachting. (Zal wel niet altijd kloppen, maar je weet toch iets.) 1BSOLUUT een feit is, dat regelmatige aanvoer de afzet en prijsvorming ten goede komt. Dat er in december en januari geen goed fruit beschik baar komt, lijkt mij ook zeer schadelijk, zeer zeker in jaren met een overschot. Als er een tijd geen aanvoer is van goed fruit zal de handel gaan zoe ken naar elders: import. Als wij nu met kunst en vliegwerk moeten exporteren (zie Oost-Duitsland) en van de andere kant het fruit vasthouden, zodat we moeten gaan importeren, wil ik de baten nog wel eens zien. Als we deze week zien dat de bin-, nenlandse handel voor de III grof Goudreinette be taalt wat voor Oost-Duitsland de klasse I opbrengt, en een Zeeuwse veiling helemaal niet veilt, maar 10 wagons Golden en Jonathan uit de koelcellen voor Oost-Duitsland klaar maakt, ben ik van mening dat men de trouwe afnemers die graag meer willen betalen, nu niet zo best beloont, AOK als Centraal Bureau Golden II heeft aan te bieden, die op de veilingen niet te koop zijn, dan dacht ik dat er aan de aanvoer toch ook nog wel wat verbeteren valt. Als we spreken om alle afzetmogelijkheden te benutten, onderschat dan ook de binnenlandse markt niet. Het is zeer zeker uw belangrijkste, afnemer. Wat de afzet van be- waarappelen betreft, dacht ik aan een schema van b.v. 1 in dec./jan. en zo verder. Het zal niet elk jaar gelijk uitvallen, maar doorelkaar genomen, zal wie in januari goed fruit veilt niet het slechtst uit de bus komen. Als de aanvoer maart/april pas goed opgang komt, lijkt mij dat toch ook riskant. Zeker als dat percentage wachters te groot wordt. In Frankrijk weten ze mogelijk ook dat ze de laatste Hollandse Golden duur moesten betalen. Als boven dien de handel gedwongen moet overgaan op im port, zal het ons dan straks niet meer kosten om ze van de markt te krijgen? Nogmaals, ik wil aller minst beweren dat ik het weet of beter zou kunnen regelen, maar ik wou ook de andere kant eens be lichten. Verder wens ik alle telers een jaar als thans de uien en aardappelmensen meemaken! U bij voorbaat dankend voor opname verblijft, KEES VAN OOSTEN. Krabbendijke. f

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 25