TUINBOUWKLANKEN Groenteteelt omzetvergroting noodzakelijk Indrukken van de fruitteeltdag te Goes Fruitteeltkater - koude douche Doorgaanin de hoop op betere toekomst 22 Daar ons eerste artikeltje in 1970 een nogal echerpe visie onzerzijds was op voor ons onaan vaardbare gezagondermijnende symptomen, meen de de redactie dit als te persoonlijk niet te kunnen plaatsen. Derhalve zijn we nu pas aan de lijn voor een eerste WALCHERS praatje in 1970. Als alle goede wensen voor onze gezondheid en voorspoed in 1970 in vervulling gaan, en dat zal voor ieder uwer wel niet anders zijn, dan hebben we ons voor 't Nieuwe jaar in feite nergens meer tramelant over te maken. Immers Jeronimus v. Alphen dichtte reeds dat gezondheid de grootste schat is om vergenoegd te leven. En vóór hem reeds vele anderen. Ook onze zéér wijze spreu kendichter attendeert reeds op de voorrang van gezondheid boven materieel geluk. Kan het sa mengaan dan is dit wel echt ideaal. Dit ideaal wensen we u alsnog toe. Vele prognose's zijn door leken en deskundigen gesteld. Zelfs de meest optimistische laten toch 'n ondertoon van bezorgdheid doorklinken. Thans is de arbeidsrust weer gekocht. Is dit inderdaad dit offer waard Onze enige houvast is dat in vele landen de inflatie eveneens doorgaat en er dus ook voor ons land met dit paardenmiddel ge nezing mogelijk kan zijn. Persoonlijk zien we het niet zo erg zitten. We worden duur en staan meer aan de kant van de afgetreden Minister van Economische Zaken. Eén ding is o.i. zeker n.l. dat de Staatsinvloed in de jaren 1970/80 groter zal worden. In E.E.G.-verband produceren de agrariërs overschotten, mede als gevolg van de garantie prijzen. In concreto ook een verkapt geleid staatsmonopolieGrote takken van industrie kloppen aan bij de rijkskas Wordt de gevraagde steun gegeven dan is dit uiteraard onder 'n zekere voogdij of minstens voldoende toezicht. Ook wordt een lawine van fusie's verwacht en reeds 2 januari werd de fusie van twee grote tex- tielconcerns bekend gemaakt. Dit zal de enige manier worden om enigszins de onafhankelijkheid te behouden. Om wat concreter bij huis te blijven: We heb ben vernomen dat men er op het Ministerie van Landbouw zwaar aan tilt dat de fusie tussen de veilingen niet is doorgegaan. Ook verdeeldheid aan de top van onze organisaties heeft waarschijn lijk de fruitteeltzaak geen goed gedaan. Onze ZLM treft hierbij geen blaam, maar ons inziens ontbrak het te vaak aan medewerking van ande ren, die de moeilijkheden in de fruitteelt te laat onderkenden en ook hebben onderschat. Gelukkig heeft de groenteteelt door de meer- omzet in '69 zijn mééronkosten gedekt gezien. Om deze trend ook in 1970 te houden zullen alle groentetelers o.i. zonder meer, weer een 10 minimaal, verhoogde omzet moeten halen. Dit wordt zwetenHet spijt ons maar we durven geen betere prognose voor 't komende teelt jaar te voorspellen INGEZONDEN Het was een goed idee om verschillende top figuren uit ons organisatieleven te confronteren met datgene wat er onder de doorsnee Zeeuwse fruittelers leeft tengevolge van de huidige crisis in deze bedrijfstak. De samenvatting van drs Zijl stra, van wat reeds gedaan is en van wat nog te wensen overblijft, was overzichtelijk en duidelijk. De forum-vergadering was aanvankelijk nog al rumoerig en de stemming niet bepaald vriende lijk. Gezien de noodtoestand waarin velen onzer bedrijfsgenoten verkeren, was dit niet verwon derlijk. De drie jonge fruittelers die deze noden en de bezwaren tegen de onvoldoende overheidsmaat regelen naar voren brachten, kweten zich voor treffelijk van hun taak en werden goed gesteund door „de zaal". Het forum had het niet gemakke lijk met de verdediging van het beleid der orga nisaties en de uitleg van de reeds getroffen maat regelen was soms bepaald zwak. Zoals o.a. bij de beantwoording van de vraag of van de overbrug gingsregeling al dan niet profijt getrokken kan worden alvorens het (eventueel) nóg aanwezige eigen kapitaal volledig is opgesoepeerd. De weinige aanvragen voor de overbruggings regeling werden „van achter de tafel" weer ten tonele gesleept ter staving van de bewering dat het met de nood nog wel meevalt Beter ware geweest dit aan te voeren als bewijs voor de im populariteit van dit ingewikkelde lapmiddel. De Zeeuwse fruitteler heeft al blijk gegeven dan maar liever naar de bijl te grijpen, ondanks het gevaar dat hierdoor juist die opstanden worden „afgeslacht" die de basis moeten vormen voor de fruitteelt van „morgen". Sommige forumleden vonden een ha-toeslag, tegelijk met een rooipremie iets onmogelijks Waarom eigenlijk Een ha-toeslag voor de blij vers en een rooipremie voor de wij kers, zou een mes zijn dat aan twee kanten sneed. Wanneer (zoals drs Zijlstra stelde) inderdaad van een tij delijke crisis sprake is, zouden de blijvers daar mee het best geholpen zijn. Tevens zou een betere selectie bij het rooien mogelijk zijn, zodat het wel degelijk sanerend zou kunnen werken. Eindindruk: De standpunten van „deze kant van de tafel" en „de zaal" kwamen niet zo erg veel dichter bij elkaar. Toen ik, door de avondschemer, weer naar huis reed kwam ik langs een gerooid perceel boom gaard. In het midden daarvan een hoog oplaaiend vuur! Een fantastisch mooi gezicht maar tevens erg triest: In rook en vlammen gingen daar waar schijnlijk de illusies van een fruitteler op die een jaar of tien geleden had ingeplant met de ver wachting in deze jaren de „baet" te plukken van de „cost" die toen vooruitging. Wat blijft er van ons mooie Zeeland over, dacht ik zo, straks geen bloeiende boomgaarden meer, in plaats daarvan, vuile lucht uitbrakende fabrieken. Mijn stemming DALENDE APPELPRODUKTIE IN ONS LAND.? DEGELMATIG wordt gezegd dat ook Nederland de fruitproduktie, met name wat de appels betreft, vrij sterk Heeft opge voerd. Dat is o.ci. door minister Lardinois naar voren gebracht tijdens de bijeenkomst te Bilthoven. De laatste cijfers van het Produktschap voor Groenten en Fruit wijzen daar echter niet op. Eerder het tegendeel! Als in een overzicht wordt weergegeven hoe de veïlingaanvoer was per kalenderjaar, dan krijgt men een heel ander beeld, dan wanneer men het per oogstjaar bekijkt. De oogsten schommelen namelijk nogal sterk. Door de aanvoer per kalenderjaar te nemen, worden die schommelingen afgevlakt. Im mers, een groot deel van het fruit wordt pas na december geveild. Hier volgen de cijfers: 1964: 391 miljoen; 1965: 367 min1966: 335 min; 1967: 317 min; 1968: 319 min; 1969: 290 min (raming) kg appels. Deze cijfers betreffen de veiling aanvoer en. Wellicht wordt er de laatste jaren meer bui tenom de veiling verkocht dan vroeger. Maar zelfs als hiermee rekening wordt gehouden, is er eerder sprake van een daling, dan van een stijging van de appelproduktie. „Geef ons een rentesubsidie over het in het bedrijf geïnvesteerde vermogen", was de voor naamste wens van de fruittelers in het telegram dat aan het eind van de fruitteeltdag aan minis ter Lardinois werd verzonden. Reeds de volgende dag werd hierop antwoord gegeven. Op een C.B. T.B. vergadering te Goes werd het verzoek door ir. Wellen, directeur-generaal van de landbouw nadrukkelijk verworpen. Het was de zoveelste koude douche voor de in nood verkerende fruit telers. Er is een verdeling gemaakt tussen a- en b- bedrijven. Voor de grootste groep ziet men geen toekomst meer: te klein en te veel verouderd. Maar men zou een kern van levenskrachtige be drijven willen houden, die de ruggegraat van de toekomstige fruitteelt moeten vormen. Wie tot de laatste groep van zogenaamde per spectief biedende bedrijven behoort, is in theo rie bevoorrecht. Maar wat is het perspectief? Voor lopig alleen grote verliezen. Zelfs groter dan van de bedrijven die geen perspectief bieden, want die zijn kleiner in oppervlakte. Perspectief betekent: uitzicht, verschiet. Een teler merkte bitter op: met één jaar rente voor nieuwe leningen, wordt een stropdas gegeven aan iemand die poedelnaakt in de winterkoude staat. De das biedt weinig perspectief, maar de strop des te meer. En inderdaad, de overbruggingsregeling biedt in de huidige vorm onvoldoende perspectief. Er zijn aanvullende „kledingstukken" nodig. was in mineur toen ik de huisdeur achter me sloot. De volgende dag, een grote kop in de P.Z.C.: Ir. Wellen zegt op alg. verg. van de C.B.T.B. „Die overheid doet nu genoeg voor de fruittèelt". Wel een vlug en afdoend antwoord op het telegram van de fruitteeltdag! We weten het nu tenminste! We kunnen doorgaan met „de bijl er in"! Wie zegt daar, dat er in Nederland niet met twee maten gemeten wordt? De garanties bijv. aan het Verolme Concern en de behandeling van de Nederlandse fruitteelt wijzen wel in andere richting Bergen op Zoom. C. VAN GORSEL. VOOR EENDERDE VAN HET APPEL- EN PERE-AREAAL ROOIPREMIE AANGEVRAAGD In totaal zijn in de periode van 1 augus tus 1968 tot 1 januari 1970 12.834 aanvragen voor de (nationale) rooipremie ontvangen. De gemiddelde oppervlakte per aanvrage be draagt ruim 1 ha. Dit betekent, dat voor ruim 13.000 ha, zijnde ongeveer Va van het totale Nederlandse appel- en pere-areaal, een rooipremie is aangevraagd. Op 31 dec. 1969 waren reeds 8855 aanvragen goedge keurd, terwijl 595 aanvragen werden afge wezen. De meeste aanvragen zijn gekomen uit de provincies Gelderland, Limburg, Utrecht, Zeeland en Noord-Brabant met respectievelijk 4255, 2482 en 1357, 1296 en 1230 aanvragen. We hebben ons weer „gezet" om de eerste tuinbouwklank te schrijven in het jaar 1970. Het valt echt niet mee om over de gang van zaken in de fruitteelt te schrijven, zonder daarbij de ernstige financiële moeilijkheden, niet aan te roe ren. Want we kunnen nog zo optimistisch zijn, maar toch telkens komen weer de vragen op doemen en vaak vinden we geen juist antwoord, zoals we dat enkele jaren geleden wel vonden. We gaan 's morgens niet opgewekt aan het snoeien want we lopen als het ware geregeld in de scha duw van alle narigheden. Wanneer de cijfers juist zijn, dan gaan we met veel minder ha fruit en daardoor ook minder fruittelers dekomende oogst tegemoet. Momenteel is wel al beslist wat we doen in ons bedrijf, en wat nog van veel meer belang is wat „ze" doen voor ons bedrijf in de nabije toekomst. We gaan dus door, in de hoop op een beter resul taat, o.a. door de rooiregeling en andere regelin gen, om er nog eens één te noemen die van en kele bestrijdingsmiddelen die kunstmatig hoog worden gehouden (volgens licentie-rechten of Joost mag weten wat). Weg met dergelijke ge zwellen want je bent er weer een paar dagen be roerd van. We gaan dus door in de hoop op een beter resultaat, door een goede begeleiding van regering en diegenen die aangewezen zijn namens ons, om onze belangen te bepleiten. Uit volle borst durven we te roepen: ze kennen onze moeilijk heden, ze weten onze verlangens. Er is misschien één moeilijkheid n.l. dat wij weer niet de moei lijkheden, van al deze mensen die over ons moe ten beslissen, begrijpen. Eénerzijds laten we zeggen duizend gulden pa* ha toeslag geven, en anderzijds een rooipremie vaststellen zijn dingen die blijkbaar niet samen kunnen gaan. Er is geen oplossing voor de vraag wie de toeslag toekomt en wie de rooipremie in ontvangst moet nemen. Er is geen sterveling die van iedere vijf fruit telers er een aantal wil of kan aanwijzen om te stoppen, dat laat men over aan de tijd en de om standigheden. We gaan door met de wens dat er rust komt voor de teler, want we moeten ons voor 100 concentreren op de cultuurmaatrege len, we zijn weer aan het snoeien en zo gaan we door, we kunnen nu niet meer stoppen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 24