POLYX POLYX POLYX SUIKERBIETENZAAD SUIKERBIETENZAAD SUIKERBIETENZAAD Momenteel geen graanproblemen in E.E.G. Eregalerij 20 Op 15 januari herdacht de heer P. Cornelisse te Nieuw en St. Joosland 30 jaar trouwe dienst op het bedrijf van de familie D. A. van Nieuwerihuyzen te Nieuw en St. Joosland. Onze gelukwensen KANTOOR D. H. B. - AXEL Met ingang van 12 januari 1970 is het kantoor van de D.B.H. voor Oost Zeeuws-Vlaanderen van de Pro vinciaal Voedselcommissaris en de Stichting tot Uit voering van Landbouwmaatregelen, de heer J. Burger, overgeplaatst van Gentsevaartstraat 2 naar Prins Hendrikstraat 32 te Axel. Het telefoonnummer blijft 01155—1426. RUILVERKAVELING KIELDRECHT De Voorbereidingscommissie voor de ruilver kaveling Kieidrecht maakt bekend dat de volgen de voorlichtingsvergaderingen zullen worden ge houden, waarin de ontwerpplannen voor de ruil verkaveling Kieidrecht zullen worden besproken: op 20 januari 1970 om 13.30 uur in café R. P. Thilleman te Nieuw-Namen; op 21 januari Ï970 om 13.30 uur in café J. L. de Vilder te Clinge; op 23 januari 1970 om 13.30 uur in het Parochiehuis te Graauw. RADIO Dinsdag 20 jan. a.s., Hilversum I, 12.3012.40 uur: „De akkerbouwdag te Franeker", m.m.v. diverse rijks- landbouwconsulenten. Groningen kreeg een nieuwe veemarkt, een reportage van de ingebruikneming. Aktualiteiten van Proefstation voor de groente- en fruitteelt onder glas te Naaldwijk. Vrijdag 23 jan. a.s., Hilversum I, 12.3012.40 uur: „Ervaringen met een ligboxstal in een koude winter", m.m.v. ir. G. Brilman, consulent voor de rundveehou derij in Z.W. Friesland. „Landbouwkundige winter- varia", de heer M. Scharringa van het K.N.M.I. te De Bilt. WILDSCHADE De Wildse hadecommissi e voor de Provincie Zee land brengt de navolgende vragen onder uw aan dacht: Welke maatregelen heeft u genomen om de schade door lopend wild te voorkómen? Werden alle hopen hout, stobben en takken op geruimd, of heeft u de konijnen aan een extra goed onderkomen geholpen? Werden de afrasteringen nagezien op gaten of verzakte plaatsen? Heeft u er aan gedacht uw ingeboete bomen op een of andere wijze te beschermen door afweer middelen? Laat u het snoeihout zolang mogelijk liggen? Controleert u regelmatig of er schade gedaan wordt? Het zijn maar enkele vragen, maar voor u van belang! De secr. voor de Wildschadecommissie voor Zee land: H. Griffioen, Paukenshoekstr. 27, Kapelle 01102 —1953. De secr. voor de Wildschadecommissie Noord- Brabant E. Dootjes, Vredenburghsingel 34. Breda 01600—36194. VEE EN VLEES NOG STEEDS GOEDE VOORUITZICHTEN IN DE VLEESSECTOR Onder voorzitterschap van de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, Mr. F. G. van Dijk, werd begin vorige week de eerste Openbare Vergadering in 1970 gehouden. Door het Bestuur werd besloten om aan de researchgroep voor Vee en Vlees TNO een subsidie te verlenen van 161.400,voor de in 1970 te verrichten onder zoekingen. Ket Bestuur wil geïnformeerd worden over de stand van zaken van de verschillende proe ven. Aan de Stichting Voorlichtingsbureau's Vee en Vleeswaren en Vleesconserven zal een subsidie bedrag van 580.000.zijnde 2/3 gedeelte van het aangevraagde subsidiebedrag, beschikbaar worden gesteld. VARKENSMARKT De voorzitter, Mr. van Dijk, constateerde dat dé varkensprijzen vanaf 8 december 1969 tot heden stabiel zijn gebleven. Van de groothandelsprijzen van onderdelen kan dit niet worden gezegd. De poothamrnen gaven in de 2e helft van december een inzinking te zien, echter in de le week van het nieuwe jaar is 'n lichte prijsstijging waar te nemen. Ook de schouders gaven de laatste weken een be hoorlijke daling te zien terwijl de ribben behoorlijk in prijs zijn gestegen. De voorraad spek, die iets is gestegen, zal geen moeilijkheden geven. Het aantal dekkingen loopt gestadig omhoog, ook tegenover notering. In de week van 29 december3 januari was de gemiddelde marktprijs van kalfsvlees in de 1968. Dekkingen in november 1968 (84900) en in november 1969 (93300). Voor de feestdagen zijn veel varkens geslacht. In de week van 8—13 decem ber 162000 en van 1520 december 178000 en in de Kerstweek zelfs nog 880000. De biggenprijzen zijn de laatste weken stabiel. Nederland exporteerde in 1969 de meeste varkens naar Frankrijk. Ook buiten de EE.G. is vraag naar varkensvlees met name Hongarije. Mr. van Dijk merkte op over deze gang van zaken tevreden te zijn. Het bestuurslid de heer Ziengs was van mening, dat de consumptie van varkensvlees nog meer zal stijgen. Ook in de Oostbloklanden, waar de bevolking meer gaat verdienen en Joegoslavië is vraag naar varkensvlees. Ook Japan, een land waar de bevolking momenteel goed verdient, heeft een enorm tekort aan varkensvlees. SLACHTVEEMARKT De laatste twee weken handhaafden de slacht- veeprijzen zich goed en in de week van 29 decem ber3 januari bedroeg de gemiddelde marktprijs in de E.E.G. 248,41. Nederland noteerde in dezelf de week 236,41. Gewezen werd op het feit dat de gemiddelde marktprijzen in de E.E.G. verschillend zijn. Luxemburg heeft momenteel de laagste note ring 233,87) en Italië met ƒ266,04 de hoogste E.E.G. 395,65 en in Nederland f 416,27 (dus ruim 20,hoger)Op kalfsvlees wordt geen heffing toegepast, omdat de prijs boven de oriëntatieprijs in de E.E.G. ligt. SLACHTPREMIEREGELING Voor de slachtpremieregeling zijn van 2420 be drijven aanvragen binnen gekomen. Voor dit aan tal bedrijven zijn gezamenlijk ruim 15.500 slacht koeien aangemeld. Per provincie zijn de volgende aantallen aangemeld. Friesland Groningen Overijssel Drenthe Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg 956 koeien 556 1039 1065 1571 242 575 535 318 5734 2976 De van verschillende zijden uitgesproken ver wachting dat de belangstelling in Zeeland voor de slachtpremieregeling beperkt zou zijn, blijkt hier mee te zijn uitgekomen.' S. NIEUWJAARSREDE VOORZITTER PRODUKTSCHAP GRANEN. ZADEN EN PEULVRUCHTEN In zijn nieuwjaarstoespraak aan het begin van de vergadering van het Bestuur van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten constateerde de voorzitter, dr. C. H. J. van Beukering o.m., dat in de eerste elf maanden van 1969 de problemen, waar het in de E.E.G. werkelijk om ging, niet wer den aangepakt. Gedoeld werd hierbij, zoals uit het vervolg van het betoog bleek oa op de uitbreiding van de Ge meenschap en op het ontbreken van samenwerking op monetair gebied. De Top-Conferentie op 1 en 2 december be schouwde de heer van Beukering niet als mislukt, al zal de toekomst leren of hij gelukt is. Maar het communiqué houdt enkele belangrijke intentiever klaringen in ter zake van het zogenaamde „Euro pese drieluik", de voltooiing, de verdieping en de uitbreiding der Europese Gemeenschappen. GRAANS1TUATÏE Sprekend over de graansituatie in de E.E.G. merkte de voorzitter op, dat de produktie in 1969 praktisch gelijk is aan die van de voorgaande oogst n.l 70 miljoen ton. De tarweproduktie was 1 mil joen ton kleiner, maar die van mais Vz miljoen ton groter. Het exportsurplus werd per 1 augustus 1969 voor tarwe op 5,3 miljoen ton geraamd en voor gerst op 1,2 miljoen, een raming die ruim 1 miljoen ton lager was dan die op 1 augustus 1968. Waren de verwachtingen t.a.v. de afzetmogelijk heden aanvankelijk niet hoog gespannen, in de tweede helft van het afgelopen kalenderjaar is de situatie aanmerkelijk verbeterd. De vraag uit derde landen, met name uit de Oostbloklanden nam toe terwijl de uitvoering van het voedselhulpprogram ma, zoals dat voor 1968/1969 was vastgesteld, in versterkte mate ter hand kon worden genomen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de interventie- voorraad van tarwe, gerst en rogge die op 1 augus tus j l. nog 6,6 miljoen ton bedroeg op eind decem ber was teruggelopen tot 4,2 miljoen ton. De voorzitter constateerde dan ook, dat de graan situatie in de Gemeenschap zich thans aanmerke lijk minder somber laat aanzien dan een half jaar terug het geval was. Het was z.i. zelfs de vraag of op dit moment, gezien de voorraadpositie in de Ge meenschap, nog van een graanprobleem sprake is. Als men de graansector in zijn geheel beziet, kon zelfs een half jaar geleden eigenlijk niet van een overschotsituatie worden gesproken. Jaarlijks vindt namelijk in de E.E.G. een netto- graanimport plaats van 18 miljoen ton en voorts een belangrijke invoer van niet-belaste produkten, die in de veevoeders worden verwerkt. Zelfs de produktie van zachte tarwe boven de hoeveelheid, die nodig is voor consumptie- en zaai- doeleinden was de heer Beukering geneigd niet als een overschot te beschouwen, omdat zachte tarwe zeer goed bruikbaar is in de veevoeders, zij het na overbrugging van het prijsverschil tussen con sumptie- en voertarwe. LAGERE TELERSPRU ZEN Wat ons eigen land betreft herinnerde de voor zitter eraan, dat de graanproduktie wederom 1,6 miljoen ton heeft bedragen, de produktie van peul vruchten ruim 48.000 ton en van zaden 19.000 ton. Eind december had reeds 80 van de in Neder land geoogste tarwe een bestemming gevonden (naar tijdens de vergadering bleek, moet dit per centage zelfs op 85 worden gesteld i.v.m. lagere raming van de opbrengst van de zomertarwe). De hoeveelheid brouwgerst, die beschikbaar is gekomen, is 85.000 a 90.000 ton, waarvan reeds 80 is geruimd. De telersprijzen rijn evenwel lager dan vorig jaar. Bij de peulvruchten is de kwaliteit van deze oogst beter dan die van 1968, maar ook hier liggen de telersprijzen, m.u.v. die van groene erwten over het algemeen lager. Met betrekking tot de verwerkte produkten me moreerde de heer van Beu kering o.a. de aktivitei- ten op het terrein van de minimum broodprijzen en die voor de handelsmouterijen. Voor de handelsmouterijen is een werkgroep in gesteld, die een struktuuronderzoek instelt en aan bevelingen moet doen voor een herstru kturering van de bedrijfstak. O.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 22