Het boek over H. D, Louwes Bittere, geladen stemming op fruitteeltdag 17 zlm Ir. M. A. GEUZE (~\NLANGS werd in dit blad aangekondigd het verschijnen van een levensbeschrijving van Herman Derk Louwes van de hand van J. P. Wiers- ma, in opdracht van en uitgegeven door de vier grote organisaties, waarvan Louwes voorzitter is geweest, t.w. de Groninger Maatschappij van Land bouw, het K.N.L.C., het Landbouwschap en Cebeco. Ik heb het boek 193 blz. geboeid en met grote interesse gelezen en er groeide al lezende bij mij de behoefte naar aanleiding van deze bio grafie nog enige opmerkingen op schrift te stellen, zowel voor ouderen die hem gekend hebben, als voor jongeren die na de tijd van H.D., zoals wij hem noemden, volwassen of belangstellend zijn gewor den. Het hanteren van de initialen H. D. geschiedde ter onderscheiding van zijn oudere grote broer S. L., Stephan Louwe Louwes, de Direkteur-Generaal van dc Voedselvoorziening in en na de Tweede Wereldoorlog. Toen Louwes gestorven was, 67 jaar oud (in okt. 1960), schreef ik in het Zeeuws Landbouwblad: „Zelden hebben we een mens gekend, die zo kon werken als Louwes zich veroorloofde. Hij heeft voor onze nationale land- en tuinbouw gepresteerd zo veel, als twee, drie andere mensen tesamen niet opbrachten. Hij heeft, we menen het zo te mogen zeggen, zich letterlijk tot het laatste wat in hem was gegeven en toen was hij ook tenslotte in korte tijd op- en leeggebrand." „Maar", schreef zijn vrouw in de dankbrief na het laatste afscheid, „elke dag opnieuw tijdens zijn ziekte wilde hij weer opstaan en afreizen naar zijn werk dat hem in Holland wachtte." IN het boek van Wiersma vonden we dit alles bevestigd. H. D. Louwes wag een groot man en wat meer is een groot mens; het is goed dat de vier genoemde organisaties met dit werk zijn na gedachtenis hebben willen eren. De Louwes, zoals de buren in de Westpolder, de dorpelingen van Vierhuizen en omgeving, de rede rijkers van Groningen, de agrariërs in Nederland, de leden en besturen van onze coöperaties, de plattelandsvrouwen en de huisvrouwen, de leden van de volksvertegenwoordiging, de ambtenaren én de waterschapsbestuurders, de kerkmensen en de studenten, de radioluisteraars, de kollega's van de internationale landbouworganisaties, die kon den leren kennen in dé jaren 19201960, wie was dat nu eigenlijk Wie vinden we in de biografie van Wiersma terug, getoetst aan mijn eigen -erva ringen De boer op een akkerbouwbedrijf van 66 ha. Met 20 koeien. Die zijn van mijn vrouw, placht hij half ernstig te zeggen. Prima kleigrond met een goedé verkaveling in een zeewaterkerende polder aan de Lauwerszee. De welsprekende. Als jongeman reeds bedreven in de kunst van de rederijkerij, gevormd in de Kamer Asinga te Ulrum. Louwes had een voor name stijl, ongetwijfeld mede voortgekomen uit een natuurlijke aanleg voor talen. Iedere avond voor het slapen gaan las hij een kwartier in een Franse Bijbel. De organisatieman. Vertrouwensman van de landbouworganisatie, voorzitter, woordvoerder, organisator. Gestaald in de belangenvertegenwoor diging en -behartiging der agrarische wereld in de zware crisisjaren van 19301940, toen het water de boeren, veehouders en tuinders tot de lippen kwam. In de oorlogsjaren in het geheim overleg doordrongen van de gedachte samen te werken als bedrijfsgenoten, dus met de landarbeiders er bij. In het verlengde van Stikker's schepping, de Stichting voor de Arbeid, kwam He Stichting voor de Landbouw, de voorloper van het Landbouw schap tot stand. (Zie verder pag. 26) I begrijpt dat we het deze week moeten hebben over de fruitteeltdag die vorige week in Goes werd gehouden. Met de ruim 600 andere fruittelers hebben we in de zaal gezeten. We hebben geluis terd naar de sprekers en de vragenstellers. We hebben meegeklapt als daar aanleiding toe was, we hebben ons soms geërgerd en soms geamu seerd! We zijn weg gegaan met de gedachte dat het een bijeenkomst was geworden die bracht wat we er van hadden verwacht. Dat was in de eerste plaats het duidelijk tekenen van de noodsituatie in de fruitteelt in aanwezigheid van de voormannen van de landelijke organisaties. Op overduidelijke wijze Is dat gebeurd. In de eerste plaats door de „open bare aanklagers". Goud, Van 't Westeinde en De Jager spraken de taal van het volk en dat ze be grepen werden, bleek uit de reakties van het forum. In de tweede plaats was het goed dat er in een dergelijke bijeenkomst „stoom" kon worden afge blazen. De nood is groot. De ontevredenheid niet minder. Donderdag in Goes werd duidelijk dat als er iets bereikt kan worden voor de oplossing van dit vraag stuk, dat zal moeten gebeuren in een gezamenlijk optreden van de organisaties. De leiders hiervan zullen zich „scherp" moeten opstellen. Hun leden verlangen niets minder, ja ze eisen het. Een woord van lof mogen we niet onthouden aan onze ZLM-voorzitter ir. Prins, de voorzitter van het forum, die de zaak voortreffelijk in de hand wist te houden. Hij had een zware taak. Er heerste een ge laden stemming en af en toe dreigde het mis te lopen, dreigden de emoties de overhand te krijgen, maar de voorzitter wist dit op sublieme wijze steeds opnieuw in het rechte spoor te leiden. Alle hulde hiervoorl Van de vergadering als zodanig moet u hier geen woordelijk verslag verwachten. Elders is hierover nog het een en ander opgenomen. We hebben genoteerd de toezegging van de voorzitters van de 3 C.L.O.'s dat ze zullen pleiten voor verruiming van de overbruggingsregeling. We hebben genoteerd de bevestiging van Ir. De Zeeuw dat ook qua vermogen gezonde bedrijven in aan merking komen voor de overbruggingsregeling. We hopen en vertrouwen dat in deze overbruggings regeling in elk geval zal worden ingebouwd het ver strekken van 26 weken kosten van levensonderhoud fonds perdu zoals deze zit in de Rijksgroeps regeling zelfstandigen! MOEILIJK hadden we het met de opmerking van drs. Zijlstra dat ook Nederland een bij drage heeft geleverd tot de moeilijkheden op de appelmarkt met een produktie die dit jaar 40% hoger is dan het vorig jaar. Wanneer hij zich wat beter had georiënteerd, had hij kunnen weten dat de Nederlandse appelproduktie de laatste jaren niet gestegen is! (In onze rubriek „Tuinbouwklan- ken" wordt hieraan in het kort aandacht besteed). Hij gebruikte als vergelijkingsbasis een jaar met een misoogst en dat is niet reëel. Ook menen we bezwaar te moeten maken tegen zijn opmerkingen over het dieptepunt van de crisis. Met de nodige voorbehouden heeft hij gezegd dat de kans er in kan zitten dat 1970 het dieptepunt van de crisis in de fruitteelt zal brengen en dat daarna de weg terug weer snel gevonden zal kunnen worden. Ge zien de betrekkelijk geringe invloed van het Neder landse rooien op de E.E.G.-fruitproduktie en het feit dat voorlopig over de minder gunstige E.E.G.- rooiregeling nog niets te zeggen valt, zijn we over dat dieptepunt van de crisis niet zo gerust! Al blij ven we het hopen! We zullen echter niet mogen vergeten dat de sanering in de fruitteelt door zal moeten gaan en een opmerking als die van drs. Zijlstra kan gemakkelijk anti-sanerend werken. Hoe vervelend het ook is, we zullen er van uit moeten gaan dat er voor een groot aantal fruitbedrijven geen toekomst is. Overigens was het een goede rede die drs. Zijl stra in Goes hield. De telers konden horen dat er heel wat is gedaan door de organisaties en dat er ook reeds veel is bereikt, al is men niet voldaan. Hopelijk zullen de voormannen van onze organisa ties er bij de Minister bij voortduur op blijven aan dringen dat hij tegemoet komt aan de nog niet ver vulde voorstellen van het georganiseerde bedrijfs leven. Ir. Staf kwam ons vertellen dat de Minister positief heeft geantwoord op de vraag of er toe komst is voor de Nederlandse fruitteelt. Om het perspectief biedendé bedrijf die toekomst ook te geven zullen de bestaande regelingen verbeterd en uitgebouwd moeten worden. Daarvan was iedere fruitteler overtuigd en hopelijk ook de forumleden! Ir. De Zeeuw vertelde dat er in Zeeland tot dat ogenblik 34 aanvragen voor de overbruggingsfinan ciering zijn. Een gering aantal dat mogelijk in de komende tijd nog wat zal stijgen. Aanvragen als men maar enigszins het vermoeden heeft er voor in aanmerking te komen, lijkt de aangewezen weg. Dat is trouwens geen nieuw geluid. f")AT de afzet besproken en bekritiseerd zou worden, was te begrijpen. Dat er op dit ter rein anders gewerkt zal moeten worden, is al en kele jaren duidelijk', alleen het aanpassen zelf ver loopt moeilijk. De pogingen van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen om er verandering in te brengen, verdienen de medewerking van elke teler. En wat die bepleite veilingconcentratie be treft, daarover hebben we het al zo dikwijls gehad, dat we daar niet dieper op in gaan. Samenvattend menen we vast te mogen stellen dat het goed was vorige week donderdag in Goes te zijn. Als telers konden we de overtuiging krijgen dat onze organisaties toch echt wel wat doen, al vinden we dat het niet genoeg is. Onze voorman nen konden een uitstekende indruk krijgen van de stemming onder hun leden. Zij zullen naar we mo gen aannemen onder de indruk gekomen zijn van de bittere en geladen stemming. Als fruittelers zijn we over het algemeen erg gouvernementeel inge steld. We gaan niet zo gauw de barricaden op en over rust- en ordeverstoorders spreken we nog algemeen onze ernstige ontstemming uit. Hopelijk zal in de komende tijd blijken dat een dergelijke levenshouding in Nederland niet uit de tijd is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 19