UIT DE PRAKTIJK Smalle basis voor bedrijfsresultaten Actiecomité fruitteelt doet beroep op Eerste en Tweede Kamer Bouwplan 1970 vraagt de aandacht 5 Op ter vergadering. Bemesting vraagt de aandacht Aan de vele reeds gesproken en geschreven nieuwjaarswensen wil schrijver dezes gaarne de zijne toevoegen. Met de wens dat 1970 voor NOORD-BEVELAND in alle opzichten een goed jaar mag zijn. Over de resultaten van het afgelopen jaar wordt terecht met voldoening gesproken. Althans wat betreft de akker bouwbedrijven en die uit de ver- edelingssektor. Gaan we die resultaten uit de akkerbouwsektor (en dat is tenslotte in onze streek de hoofdmoot) nader analyseren dan blijkt dat dit gunstige resultaat maar aan één produkt n.l. de aardappelen te danken is. Uien worden op Noord-Beveland weinig verbouwd en die er wa ren zijn meest niet meer in handen van de telers. De opbrengsten van de granen waren gemiddeld maar matig, van de zomertarwe zelfs slecht. Ook de kg-opbrengst van de erwten was gemiddeld slecht. Hier maakt de redelijke prijs nog wat goed. De opbrengst van de suikerbieten was nor maal. Maar er is toch weer een-prijsreduktie te verwachten i.v.m. het surplus aan magere suiker. Van de overige gewassen is de oppervlakte inmid dels zodanig ingekrompen dat dit gemiddeld geen grote rol meer speelt. Men heeft dit jaar vooral in de eerste helft van augustus en in septmber en oktober vlot en onder prima omstandigheden kun nen werken. Hoewel wij de laatste zullen zijn om tegen te spreken dat dit erg belangrijk en bijzon der aangenaam is voor alle betrokkenen wordt het effekt hiervan op het totale kostenniveau meestal sterk overschat. Het grootste deel van de kosten zijn of worden in de loop van het seizoen vaste kosten die toch normaal doorgaan. Blijft alleen het produkt aardappelen over dat vooral door de tot nu toe zeer goede prijs een zodanige opbrengst geeft dat hierdoor 1969 een goed boe ren jaar lijkt te gaan worden. Bij een kritische beoordeling van de gehele be drijfsorganisatie moeten we ons de smalle basis van dit resultaat goed realiseren. Wordt er b.v. eens een begroting gemaakt van de te verwachten kosten en opbrengsten voor het komende jaar (en deze rustige wintermaanden zijn hiervoor bij uit stek geschikt) dan moeten we uitgaan van gemid delde opbrengsten en prijzen. Is alleen bij extra meevallers aan b.v. de prijzenkant een redelijk resultaat haalbaar dan is het een zwakke zaak. Het actiecomité fruitteelt Zeeland heeft zich met oen schrijven gericht tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer met het dringend ver zoek aandacht te besteden aan de belangen van de fruittelers, die de laatste jaren enorme verlie zen lijden tengevolge van de oneerlijke concur rentie in de E.E.G.-landen. Bij het schrijven is een overzicht gevoegd van de bedrijfsuitkomsten in de fruitteelt in 1968 berekend door het L.E.I. van 44 goede tot zeer goede fruitbedrijven uit alle delen van het land, alle in volle produktie. Uit de L.E.I.-cijfers over 1968 van deze bedrijven blijkt, dat er gemiddeld per bedrijf een verlies werd geleden van 20.500, terwijl de gemiddelde bedrijfsgrootte 8.G ha be droeg, hetgeen dus neerkomt op een verlies van 2480,per ha. Van de 44 fruitbedrijven hadden er slechts drie een voordelig saldo. Het fruitteelt actiecomité zegt, dat over 1969 de verliezen nog veel groter zullen zijn. Ze stelt dat, als dit zo door gaat, de fruitteelt in Nederland in enkele jaren zal verdwijnen, en vraagt met klem aan de kamer leden hieraan aandacht te besteden. Verder wordt een overzicht gegeven van de uit slag van de fruitteeltenquête die het -ctiecomité heeft opgezet. Daaruit blijkt, dat slechts 2 van de fruittelers die meededen, het beleid van minis ter Lardinois goed vindt; 17 vindt het beleid matig, en 79 slecht tot zeer slecht. 2 procent heeft geen mening. 93 procent van de fruittelers die aan de enquête meededen is niet tevreden m^t de maatregelen die tot nu toe genomen zijn, 4 is wel tevreden en 3 heeft geen mening. Na de feestdagen en de jaarwisseling tracht ook WALCHEREN weer wat in het gareel te komen. De laatste weken hebben de werkzaamheden zich op vele bedrijven beperkt tot de hoogst noodza kelijke. Op de gemengde bedrijven betrof dit hoofdzakelijk de veeverzorging. Nu we met volle moed aan het nieuwe jaar beginnen komen ons verschillende problemen aangaande de bedrijfs voering weer tegemoet. Het bouwplan met zijn gewassen- en rassen- keuze vragen weer de aandacht. Wanneer de plan nen nog niet afgerond zijn, zullen nu toch op kor te termijn beslissingen moeten worden genomen. Verschillende kollega's zullen in de verleiding komen vooral de oppervlakten uien en aardappe len drastisch uit te breiden. Vooral wat het laatste gewas betreft zal toch ook rekening moeten wor den gehouden met de grondsoort, wat betreft de geschiktheid voor aardappelen en de organisatie bij het rooien, vervoer en opslag. Najaar '69 ging alles op rolletjes maar dit was niet normaal. Ook voor de teelt van uien bestaat grote belang stelling. We menen toch te moeten waarschuwen voor overdrijving wat betreft de te telen opper vlakte per bedrijf. Vrucht wisseling, organisatie bij oogst en eventueel eigen opslag moeten ook een rol spelen bij de overweging hoe groot de opper vlakte uien zal zijn. Daarnaast vraagt ook het bemestingsplan weer de aandacht. We willen hierbij vooral de aandacht vragen voor een ruime kalibemesting van aard appelen en uien. Degenen die zelf spuiten zullen er goed aan doen een spuitplan op te stellen voor het verkrijgen van een goed inzicht voor de beno digde bestrijdingsmiddelen. Zo zijn er weer di verse plannen die bekeken moeten worden om de eigenlijke werkzaamheden voor oogst 1970 zo vlot mogelijk te kunnen uitvoeren. Er zijn in ons gebied ten oosten van het kanaal door Walcheren aktiviteiten gaande om te komen tot een gezamenlijke aanpak van de rattenbestrij ding. We denken hierbij aan de landbouworgani saties, gemeenten en waterschap, waarbij een be geleiding door de plantenziektenkundige dienst gewenst is. Een bestrijding van de ratten is voor geheel Walcheren noodzakelijk, maar het meest urgent in bovengenoemd gebied. Hier bevinden zich enkele stortplaatsen van huisafval waar in de wijde omgeving daarvan zeer veel ratten voor komen. Het is zeer toe te juichen als in dit gebied, dat van overig Walcheren gescheiden is door het kanaal, deze winter tot een massale bestrijding kan worden overgegaan. te blijven door zulke vergaderingen te bezoeken. Vooral bij de rassenkeuze van de suikerbieten zal men in moeten calculeren hoeveel handwerk men aan het dunnen nog wil en kan besteden. Bij de nieuwe genetisch éénkiemige rassen, waarvan één van Van der Have pas in de rassenlijst is op genomen, zal men door het lage vrijwel onbe tekenend percentage dubbele met zeer weinig handwerk kunnen volstaan, misschien zal na me chanisch dunnen, zelfs nadunnen niet meer nood zakelijk zijn. Het geeft wel eens te denken, wanneer we ons voor het eerst in de zeventiger jaren neerzetten om de bijdrage voor THOLEN en ST. PHILIPS- LAND voor deze rubriek te schrijven. En hoewel we zo kort na de jaarwisseling van gedachten ple gen te wisselen, wat het toekomstige jaar ons zal brengen, willen we ook nog wel even een blik terug werpen. We kunnen wel stellen, dat 1969 voor de akkerbouwers over het algemeen, spe ciaal die met een aanzienlijk percentage aardap pelen en uien in hun bouwplan, een gunstig jaar was. De kg-opbrengsten van de laatste jaren wer den over het algemeen niet gehaald, maar geluk kig werden de financiële resultaten van die jaren overschreden. Jammer dat onze collega's in de fruitteelt zo'n geheel ander geluid moeten laten horen. Jammer ook, dat onze gewassenkeuze, door o.a. de slechte financiële resultaten van de lucer- neteelt steeds kleiner wordt. Het uitvallen van gewassen, de verruiming in de regeling aardappel moeheid, de suikeroverschotten (met kortingen op de bietenprijs) enz. geven de nodige zorgen bij het samenstellen van het bouwplan. De aardappel- en uienprijzen stijgen voor deze tijd van het jaar tot ongekende hoogte. Het geeft wel even te denken, dat zo'n beperkt aantal telers van de verhoogde aardappelprijzen profiteert. Na de aardappelmisère van de laatste jaren zouden allen dat toch ook best kunnen gebruiken. Hoe wel in ons gewest nogal eens gemakkelijk gezegd wordt, dat concentraties van de afzet van late aardappelen in een jaar met hoge aardappelprij zen niet van de grond kan komen, kunnen we ons toch niet aan de indruk onttrekken dat diverse Thoolse telers aan het eind van het aardappelsei zoen '69'70 erg gelukkig zouden kunnen zijn met een middelprijs uit een aardappelpool. Op merkelijk is het ook hoe weinig gebruik er wordt gemaakt van de subsidiemogelijkheid voor samen werkingsvormen in de landbouw. Wanneer we in de toekomst een redelijk inkomen verlangen, zul len we daar zelf ook iets aan moeten doen. We kunnen met onze standsorganisatie's vechten voor een rechtmatig stukje van de welvaart, maar dan moeten wij zelf alles doen om de kosten van pro duktie zowel als afzet zoveel mogelijk te beper. ken. Alleen dan kunnen we voor honderd procent achter onze eisen staan. Het vergaderseizoen staat weer voor de deur. Deze week hield de Vereniging van Bedrijfsvoor lichting haar jaarvergadering met een interessant programma. Een prachtige gelegenheid om ons nader te informeren over de eerder beschreven moeilijkheden bij het samenstellen van ons bouw plan. Volgende week treffen we de jaarvergade ring van Cavetho in onze agenda aan. Ook bij een dergelijke vereniging, waarvan het beleid van enorm belang is voor de bedrijfsvoering van haar leden, zou men toch ieder lid op een dergelijke vergadering verwachten. Teveel zien we echter nog, dat de belangstelling pas komt, wanneer het niet goed gaat. Laten we onze verantwoordelijk heid ook als lid in deze goed bewust zijn. Wij wensen alle lezers naast een in alle opzichten goed 1970, in de komende maanden een vergader seizoen toe met waardevolle informaties en vol van uw belangstelling. Aan het opstellen van het bemestingsplan dient i.v.m. de uit te voeren bestellingen de nodige aan dacht besteed te worden. Er zal een keuze ge maakt moeten worden tussen enkelvoudige- of mengmeststoffen. De hoeveelheden die men aan N, P2O5 en K2O wenst te geven, alsmede de prijs spelen een belangrijke rol. Voor de suikerbieten moet steeds weer opnieuw de opmerking gemaakt worden dat men hierbij de hoeveelheid N niet moet overdrijven. Bij veel N geven is men heel tevreden over de stand en de kleur van het loof, vrijwel steeds valt het suikergehalte tegen, waar door de geldopbrengst per ha gaat dalen. De juis te gift zal veelal liggen tussen de 140 en 170 kg N per ha. Mocht met de mengmeststoffen meer P2O5 en K2O gegeven worden als voor het gewas. bijv. aardappelen of bieten nodig is, dan is dit niet be zwaarlijk. Het is goed mogejijk om de behoefte aan P2O5 en K2O voor het volgende gewas gelijk mede te strooien. Dit bespaart een keer strooien. Verder wordt in deze periode aandacht gevraagd voor de vergaderingen, waar technische onder werpen als rassenkeuze, chemische onkruidbestrij- ding of ziektebestrijding worden besproken. Steeds weer komen uit onderzoekingen en proefvelden nieuwe gegevens naar voren. Probeer dan ook bij 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 5