BOUWPLAN EN RASSENKEUZE -fFrrV VRIJDAG 9 JANUARI 1970 58e Jaargang No. 8013 Officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabarft In dit nummer o.m. De E.E.G. - Van over gang naar definitieve aan pak Pagina 3 Van geld en goed Pagina 4 Uit de praktijk Pagina 5 Onderhoud weeuwen- planten in de winter Pagina 6 Graszaadteeit in dis cussie Pagina 11 De schijnwerper op Centra Vakopleiding Pagina 12/13 Veehouderijzaken met o.m. wenken voor jonge kalveren opfok. Bouw en inrichting melkiokaal. Klei ne eenheden rundveehou derij nauwelijks rendabel Pagina 14/15 Normprijzen voor het verrekenen bij onderling gebruik van werktuigen en arbeid Pagina 16 MarktPagina 20 land- en tuinbouwblad Als illustratie op de voorpagina van dit nummer waarin da Consulentschappen voor de Akkerbouw en de Rundvee houderij in het Zuid-Westelijk kleigebied en de S.N.Ui.F. de proefveldresultaten van de belangrijkste akkerbouwge wassen publiceren, hebben wij maïs gekozen. Een gewas dat dit jaar weer in de belangstelling is gekomen hetgeen een verruiming in de mogelijkheden van het bouwplan kan betekenen. De rassenberichten 1970 zijn op pagina 7, 8, 9, 10 en 11 opgenomen. Ir. L. Th. J. M. DE WIT. en de Rundveehouderij te Goes. |>l deze wintermaanden bezint elke boer zich weer op zijn bouwplan en wanneer hij dit heeft vastgesteld en de diverse te telen gewassen bekend zijn moet hij ook nog de rassenkeuze doen. In een tijd waarin de financiële resultaten van di verse gewassen te wensen overlaten, wordt vooral het samenstellen van een bouwplan met te telen gewassen bijzonder moeilijk. Welke gewassen moet een boer in Zuid-West Nederland immers kiezen om tot bevredigende fi nanciële resultaten te komen? Hij kan daarbij alle gewassen eens de revue laten passeren en consta teren dat er een groot aantal de laatste jaren met een laag saldo uit de bus komt. De oorzaak van dit lage saldo is zowel terug te voeren tot lage finan ciële bruto opbrengsten als tot hoge toegerekende kosten. Het uiteindelijke resultaat bij steeds stij gende vaste kosten moet dan wel zijn, dat met een groot aantal akkerbouwgewassen geen winst valt te behalen. CLECHTS van enkele gewassen is het bekend dat zij winstgevend kunnen zijn. Toch zal de boer al zijn akkerland ook in 1970 weer willen be telen al is het dan gedeeltelijk met gewassen die hij voor de vruchtwisseling nodig heeft of om on- kruidbestrijding te kunnen uitvoeren of om andere redenen zoals bodemvruchtbaarheid, bodemziek- tenbestrijding, etc. De waarde van deze gewassen ligt dan ook vaak niet direkt in het financiële vlak voor dat jaar, maar moeten we indirekt toerekenen. Het bouwplan in Zuid-West Nederland bestaat vnl. uit 3 gewassen, n.l. 44 granen, 22 suiker bieten en 15 aardappelen. Daarnaast nemen peulvruchten 9 vlas 3 fijne zaden als karwij, koolzaad en graszaad ook 3 in. Uien vragen nog eens 3 De rest wordt dan ingenomen door di verse gewassen als luzerne, klavers, zaadcontract- teelten, enz. Li ET is wel duidelijk dat de drie hoofdoewassen de nodige aandacht vragen en dat dit zeker voor de groep granen geldt. Sij deze groep is er een vergrote belangstelling naar tarwe te bespeu ren, terwijl ook de haverteelt de laatste iaren enige belangstelling geniet De korrelmais is, vooral ook door de aandacht het afgelopen jaar er aan be steed, in de volle belangstelling gekomen. Geluk kig dus weer enige verruiming in de keuze van ge wassoorten binnen de graangroep. Daar de kans op complicaties toeneemt met een hoger percentage is deze verruiming wel zo plezierig, vooral ook omdat haver en mais anders eageren dan de aargranen. Waar het tarwe en gerst samen boven 40 in het bouwplan uitkomt, is het toch raadzaam bij de gewas- en raskeuze rekening te houden met resistentie tegen oogvlekkenziekten bij tarwe en op vroegrijpheid. In dit rassennummer kunt u met name voor de zomergranen goede informatie vin den. Daar suikerbieten het op één na grootste areaal beslaan, is het ook hier gewenst dat men bij zijn rassenkeuze zeer zorgvuldig te werk gaat. Immers 1/5 deel van het bouwland wordt met dit gewas ge teeld. Het is dan ook noodzakelijk dat de rassen keuze zoals in dit nummer beschreven, zeer bewust gebeurt. (Zie verder pagina 3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1