v Bouw en inrichting van het melklokaal Onderhoud weeuwenplanten Rond de Schelde 19 Wij prijzen ons gelukkig ergensia Zeeland, een opvolger voor ,JBram uit de Slikhoekgevon den te hebben. Hij zal het ongetwijfeld anders doen dan Bram. Eens in de veertien dagen zult XJ zijn bijdrage over dagelijkse gebeurtenissen in ons blad kunnen vinden. Rét'is nu echt de tijd voor een intensieve ratten bestrijding. Door de vorst is het plantaardig voed sel op de akkers voor dit ongedierte ver verloren gegaan, reden waarom de ratten met graagte de vergiftigde haver zullen consumeren. De water schappen en de gemeentebesturen hopen spoedig tot een grote rattenbestrijdingsactie over te gaan, maar daarbij dienen ook wij als bewoners en grondgebruikers de helpende hand te bieden en actief mee te spelen in de verdelging van de rat ten, maar laten we uiterst voorzichtig te werk gaan met dit vergif. „Spaar de vogels, spaar het wild, Verdelg de ratten zeer gezwind". Vanwege de griep ben ik een paar dagen later bij de buren nieuwjaar wezen wensen. Bij mijn komst zat buurvrouw alleen in de keuken aan de koffie en al spoedig bleek, dat haar man de eerste week van het jaar in de kamer aan zijn bureau vertoefde en dan ook niet gestoord wenste te wor den. Hy zit dan bedolven onder zijn administratief Volgens zijn vrouw slaapt hij dan slecht en ook zijn humeur is wat van de kook! Maar even later echter kwam buurman met veel gestommel de keuken in; grommend óp zijn koffie, die over zijn papieren was omgevallen. Op mijn vraag of hij zijn winst al uitgerekend had, kreeg ik ten antwoord dat de boekhouding '69 al klaar was en ook al het nieuwe bouwplan en het bemestingsplan, maar dat hij nu muurvast zat in zijn spuitplan! Op welk insekt, ziekte of on kruid valt nu eigenlijk nog te bezuinigen? We kwa men er niet uit. Wel rekende buurman globaal de jaarlijkse spuitkosten even uit en kwam tot de con clusie, dat zijn grootvader vroeger van die centen kon gaan rentenieren. Teneinde raad hebben we maar besloten om vrij dag samen naar de Zeeuwse Spuitdag te gaan om onze problemen aan het forum voor te leggen! Want zes man weten toch nog steeds meer dan twee! VOORTGEZETTE EXPANSIE BIJ NEDATO N. V. Op 17 december j.L vond de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders plaats van de Nederlandse Aardappeltelersorganisatie NEDATO N.V. te Oud-Beijerland. Aan het door de direktie uitgebrachte jaarverslag over het boekjaar 1 juli 1968 tot en met 30 juni 1969 ontlenen wij het vol gende; Dank zij een omzetstijging van ruim 17 ten opzichte van het voorgaande jaar en een daar mede gepaard gaande goede bezetting van de sor- teer-afdeling, wasserij, kleinverpakking en de be schikbare opslagruimten kon de stijging in de kos ten meer dan gecompenseerd worden en een be hoorlijk financieel resultaat worden bereikt. Be sloten werd over het gestorte gedeelte van het aan delenkapitaal 8 dividend uit te keren. Het gun stige financiële resultaat opende tevens de moge lijkheid het eigen vermogen der onderneming te versterken. In het verslagjaar werd de verwer kingscapaciteit van de sorteerafdeling, alsmede die van wasserij en kleinverpakkingsafdeling aanzien lijk uitgebreid. Door de bouw van een nieuwe expe ditie-loods aansluitend aan het bestaande gebou wencomplex, waarvoor de nodige grond kon wor den verworven, verwacht men de grotere hoeveel heden te verwerken aardappelen in de komende jaren te kunnen opvangen. Op het gebied van het transport vond een ontwikkeling plaats, waarbij een steeds groter kwantum aardappelen met buik wagens werd vervoerd. De efficiency bij het lassen van deze wagens werd door plaatsing van mecha nische apparatuur sterk bevorderd. De afzet van aardappelen die op grond van het aandelenbezit moesten worden geleverd, vond dit jaar voor de eerste maal uitsluitend door middel van het sys teem van gemiddelde jaarprijzen plaats. Verheu gend in de ontwikkeling mag ook het feit worden genoemd dat de basis van de organisatie verder werd verbreed door een toename in het aantal ge plaatste telers-aandelen met ruim 14 Met na druk wijst de direktie in haar verslag op het belang van kwaliteitszorg bij teelt, opslag en verwerking van aardappelen en zij kondigt in dit verband aan dat zij haar medewerking zal verlenen aan een uit gebreid kwaliteitsonderzoek dat in samenwerking met wetenschappelijke instituten en voorlichtings diensten zal worden gehouden. UITVOERING De wanden moeten voorzien zijn van een spouw muur, de binnenwanden zijn halfsteens. Wanneer een van de binnenwanden als draagmuur moet fun geren, is het wenselijk, deze als steens werk uit te laten voeren. In de praktijk zien we ook buiten wanden van hout. Dit is ook goed mogelijk, wan neer de binnenmuren in steen of van steenachtige materialen zijn opgetrokken. Bestaat de buiten wand uit hout, dan tussen de houten wand en de binnenmuur een mineraalwolplaat aa^rengen van 5 cm dikte voor isolatie. Bij sténen wanden in het melklokaal moet de binnenmuur tot 1.20 m öf 1.50 m gemeten vanaf de vloer glad afgepleisterd of be tegeld worden. Het overige deel uit te voeren in schuurwerk. Door tweede keus tegels te gebruiken is het meestal mogelijk een zeer keurige afwerking van het melklokaal te verkrijgen tegen lagere kos ten. DEUREN De dubbele buitendeur moet 2 m breed zijn. Dit is nodig voor het kunnen plaatsen van de tank. De deur naar melkstal wordt 1 m breed. Deze deur uit te voeren als draaideur. We behouden dan meer wand-oppervlak in het lokaal. Een schuifdeur geeft te veel wandverlies. RAMEN EN VENTILATIE Voor ramen nemen we kiepramen. De ramen moeten zodanig worden geplaatst, dat niet alleen een goede dagverlichting wordt verkregen maar ook een goede ventilatie. Het gewenste raamopper- vlak bedraagt 1/10 van het vloeroppervlak. De onderkant van de ramen moet 1.20 m boven het vloeroppervlak worden geplaatst. Ventilatie voor de koelmachine kan het beste worden ver kregen door plaatsing van een jaloezieraam. Dit raam wordt aangebracht in de buitenmuur in de hoek van het lokaal 30 cm boven de vloer. De af metingen voor dit raam zijn 85 bij 35 cm. Het aanbrengen van een schuif zou wenselijk kunnen zijn bij strenge nachtvorst VLOER De vloer bij voorkeur uitvoeren in gresspijttegel. Woi*dt hij uitgevoerd in beton, dan niet ruw afwer ken. De vloer moet gemakkelijk te reinigen zijn. De benodigde helling van de vloer naar het schrobputje is 2 cm per meter. De hoeken van het schrobputje moeten zoveel mogelijk rond worden afgewerkt en het putje moet voorzien zijn van een stankafsluiter. PLAFOND Het plafond moet stofdicht en vochtbestendig en goed geïsoleerd zijn. Een plafond geïsoleerd met 6 cm mineraalwoldeken aangebracht op asbestboard is een goed plafond. Uit verschillende andere ma terialen is echter ook een goede keus te maken. Een hoogte van 2,5 m tot het plafond is voldoen de. INRICHTING Bij de inrichting moet er op worden gelet, dat alle bedieningsknoppen van de aanwezige appara tuur onder handbereik worden aangebracht. De opstelling moet zo geschieden, dat direkt alles in het oog valt en in een logische volgorde is geplaatst. ELECTR1CITEIT Bij nieuwbouw moet men een vijfaardige kracht- stroomkabel laten binnen brengen. De hierop aan te brengen groepenkast kan dan alle motoren etc. van stroom voorzien. Voor het aanbrengen van een goede verlichting zijn twee T.L.-armaturen van 40 dk. in waterdichte uitvoering wenselijk. WATER Een warmwatervoorziening door middel van een boiler met een inhoud van 120 liter is noodzakelijk. Verder moet er een wasbak met werkblad of dubbele wasbak, uitvoering roestvrij staal, aan wezig zijn. Hierboven een kraan voor warm en een voor koud water. De wasbakhoogte is 80 cm ge meten bovenrand wasbak tot aan de vloer. OPBERGKAST Een opbergkast is onmisbaar. Ze wordt geplaatst in een hoek van het lokaal. Een afmeting van 70 x 70 x 40 is voldoende. Deze opbergkast biedt vol doende ruimte voor plaatsing van de stoppenkast. MELKPOMPPUT In een melklokaal, dat aansluit op een stal met een laaggelegen melkleiding, moet een melkpomp- put aanwezig zijn. De beste plaats voor deze put, is in een hoek van het melklokaal. De diepte van de melkpompput is gelijk aan de diepte van de mel- kersnut. In verband met de afvoer van spoelwater is het wenselijk, dat deze put niet te diep is. De ge wenste maximale diepte is 40 cm. Men moet er ech ter wel rekening mee houden, dat bij deze putdiep te de koeien in de melkstal op een verhoogde stand moeten staan, n.l. ook 40 cm als de vloer van bet melklokaal als peil wordt aangehouden. In de melk pompput moet ook een schrobputje met stankaf sluiter aanwezig zijn. Na deze opsomming van eisen zal het duidelijk zijn, dat het melklokaal mede een hoofdonderdeel van het bedrijf is en alle aandacht verdient. Gaat u bouwen of verbouwen, raadpleeg dan deze gegevens of vraag advies bij uw bedrijfsvoorlichter. Hierdoor krijgen we langgerekte en weelderige planten die vaak te groot worden. Willen we bij het uitplanten beschikken over gedrongen of ge harde planten, dan is het noodzakelijk dat we di rekt na een vorstperiode het afdekmateriaal ver wijderen. Bij open weer gaan we ruim luchten zoals in de periode voor de winter. Ook een belangrijke eultuurzorg by de weeuwen planten is het afharden waaraan we in het alge meen te weinig aandacht besteden. Het afharden van de weeuwenplanten is noodzakelijk omdat deze moeten wennen aan het klimaat dat begin maart in de open grond heerst. Daarom gaan we eind februari bij groeizaam, windstil weer het glas van de planten verwijderen. Bij koude nachten wordt de eerste paar dagen 's avonds het glas weer opgelegd, om een geleidelijke overgang te verkrij gen. Bij een koude herfst of een langdurige winter is het niet uitgesloten, dat ze in het voorjaar te klein zijn. Dit kan ook het geval zijn wanneer de pot grond te schraal is. In die gevallen is in februari een overbemesting met kalisalpeter op zijn plaats. Een goede manier van toepassing is om een oplos sing te maken van 1 ons kalisalpeter of kalksal- peter op 10 liter water en hiermee 10 m2 planten bed te begieten. Uiteraard kiezen we hiervoor een gunstige bewolkte dag uit. ZIEKTE EN BESCHADIGINGEN I. Valse meeldauw, ook het „wit" genoemd. Deze schimmelziekte kan veel schade veroorzaken. De beste bestrijding is ruim verspenen, veel luchten en een goede onkruidbestrijding toe te passen. II. Klemhartbestrijding mogen we bij de teelt van bloemkoolplanten zeker niet vergeten. Dit kan op twee manieren bestreden worden: a. Door het mengen van 10 gr. ammonium- molybdaat per m3 potgrond. De moeilijk heid, die zich bij deze methode voordoet, is 10 gr. goed verdeeld te krijgen. In de prak tijk blijkt deze methode dan ook vaak niet afdoende te zijn. Een goede menging is te verkrijgen door het ammonium-molybdaat op te lossen in 10 liter water en bij het om- tcheppen van de potgrond er doorheen te gieten. Daarna de potgrond nog drie keer omscheppen, b. Het gewas voor het uitplanten 2 a 3 maal te bespuiten met 1 gr. ammonium-molybdaat op 10 liter water voor een oppervlakte van 20 m2 plantènveld. EH. Huizen kunnen zeer veel schade aanrichten in de plantenrijen. Ze worden vooral aktief tijdens een aanhoudende vorstperiode of sneeuwval. Men dient daarom zodra de vorstperiode invalt muizentarwe uit te leggen. IV. Tot slot willen we nog even noemen de schade die veroorzaakt kan worden door slakken. Deze schade kan ernstige vormen aannemen. De bestrijding heeft het meeste resultaat wan neer we 's avonds en 's morgens een keer spui ten met Slugit. Als voorzorgsmaatregel de plan tenbak niet langs een ruige slootkant leggen. Indien we de cultuurmaatregeien zoals ze hierboven omschreven zijn uitvoeren, dan zullen we beslist begin maart een gedrongen, stevige weeuwenplant kunnen uitzetten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 19