Nogmaals: Aktualiteiten over de graszaadteelt 18 INGEZONDEN Geachte redakteur, |N uw blad van 24 december 1969 is o.a. een artikel geplaatst „Aktualiteiten over de gras zaadteelt", door de Nederlandse Kontrakttelers Vereniging van de drie C.L.O.'s. Wij zouden graag op dit artikel enige aanvulling willen geven, omdat wij van mening zijn dat enkele onderdelen in ge- nr- rid artikel onjuist zijn en in een verkeerd dag licht worden gesteld. Om klaarheid en volledige openheid van zaken te geven, zouden wij het zeer op prijs stellen, in dien u dit ingezonden stuk als antwoord op het ar tikel van de Nederlandse Kontrakttelers Vereniging zoudt willen plaatsen. IVAEN schrijft o.a.: „De huidige ligging van de markt biedt onvoldoende houvast om kon trakten af te sluiten op participatiebasis, met welke verdeelsleutel ook". Deze zinsnede ondermijnt het vertrouwen bij een aantal graszaadtelers en toe komstige graszaadtelers. Er worden momenteel een aantal kontrakten met garanties aangeboden, die wel degelijk voldoende houvast bieden, waarvan onderstaande voorbeelden een inzicht geven. Veldbeemdgras PRATO l Op basis 72/28 van de netto groothandelsprijs, met als minimum garanties: Klasse I: Max. 0.1 kuituur 0.1 schadelijke onzui verheid, 202,50 per 100 kg. Klasse II: Max. 0.2 kuituur 0.1 schadelijke on zuiverheid, 180,per 100 kg. Klasse III: Max. 0.5 kuituur schadelijke onzui verheid, 157,50 per 100 kg. Roodzwenkgras GOLFROOD Op basis 72/28 van de netto groothandelsprijs, met als minimum garanties: Klasse I: Max. 0.1 kuituur schadelijke onzuiver heid, doch vrij van grove grassen zoals krop- aar, lolium, beemdlangbloem, ƒ240,per 100 kg. Klasse II: Max. 0.2 kuituur schadelijke onzuiver heid, doch vrij van grove grassen zoals krop- Bij het L.E.I. is een publikatie verschenen, waarin de resultaten zijn opgenomen van een on derzoek onder de varkenshouders in Oost-lNeüer- land die een contract of overeenkomst hebben voor de varkenshouderij. Hierbij is .m. onder scheid gemaakt naar loonmesterij, biggenringen en andere contractvormen. Bovendien is een over zicht gegeven van de ontwikkelingen sinds 1960 in de varkenshouderij in dit deel van het land waar zich in 1968 24 van de Nederlandse var kensstapel bevond in vergelijking met die in het gehele land en in het zandgebied van Noord- Brabant. Het aantal varkens in Nederland is van 1960 tot 1968 toengenomen van 2.954.000 tot 4.726.000, dat is met 60 De varkensstapel in Oots-Nederland nam in die periode toe met 83 en in Noord- Brabant met 94 In beide gebieden dus een sterke uitbreiding, die vooral betrekking had op mestvarkens waarvan het aantal ruim verdubbel de. Het aantal fokzeugen nam in Nederland toe met 30 in Oost-Nederland met 45 en in Noord-Brabant met 58 Van de 15.580 varkenshouders in Oost-Neder land (die ten minste 10 mestvarkens of 5 fokzeu gen houden) heeft 45 alleen mestvarkens, 34 uitsluitend fokzeugen en 21 zowel fokzeugen als mestvarkens. Het grootste deel van de ca. 7000 mesters, namelijk 71 heeft geen enkele con tractuele band of overeenkomst met v^erleveran- ciers of slachterijen. Dit houdt in dat 29 wèl aar, lolium, beemdlangbloem, ƒ230,per 100 kg. Klasse III: Max. 0.5 kuituur schadelijke onzui verheid, doch vrij van grove grassen zoals kroo- aar, lolium, beemdlangbloem, 207,per 100 kg. Roodzwenkgras DAWSON Op basis 72/28 van de netto groothandelsprijs, met als minimum garanties: Klasse I: Max. 0.1 kuituur schadelijke onzuiver heid, doch vrij van grove grassen zoals krop- aar, lolium, beemdlangbloem, 185,per 100 kg. Klasse II: Max. 0.2 kuituur schadelijke onzuiver heid, doch vrij van grove grassen zoals krop- aar, lolium, beemdlangbloem, 170,per 100 kg. Klasse III: Max. 0.5 kuituur schadelijke onzui verheid, doch vrij van grove grassen zoals krop- aar, lolium, beemdlangbloem, 150,per 100 kg. Bij afkeuringen te velde vervallen de minimum garanties en alle kwaliteiten dienen vrij van duist te zijn. De hierboven genoemde minimum garantie prijzen zijn volgens het Van der Have „All-in" kon- trakt. KONTRAKTVOORWAARDEN OOK willen wij graag een aanvulling geven onder het hoofd „Kontraktvoorwaarden". De schrijver merkt daar o.a. in op: „Ongetwijfeld zul len de handelaren ook voor oogst 1971 weer hoge kwaliteitseisen aan hun kontraktprijzen verbinden. Dit houdt kortweg in dat bij niet voldoen aan deze eisen de gegarandeerde prijzen vervallen en op par- ticinatiebasis wordt afgerekend". Op dit punt willen wij de geachte schrijver als volgt antvnoorden: De hierboven vermelde kontrakteisen zijn beslist niet extreem. Uit onderstaand staatje moge blijken dat b.v. van oogst 1969 onderstaande percentages van onze telers de hoogste kwaliteiten hebben kun nen bereiken: Veldbeemd PRATO 85 klasse I Roodzwenkgras GOLFROOD 75 klasse I Roodzwenkgras DAWSON 80 klasse I Deze cijfers spreken voor zichzelf. UOORTS wordt onder het hoofd „KOSTEN" ver- meld dat de N.K.T.V. bij geruchten vernam daar ook een tweede kontraktfirma voor het „AU- in"-kontrakt heeft gekozen. De voorlichting van de N.K.T.V. dient een voorlichting te zijn die klinkt als een klok. Daar hebben de leden recht op. Een voorlichting gebaseerd oo geruchten is beneden de waardigheid van de N.K.T.V. Wij delen u mede dat ons bedrijf ook op „All in"« kontrakt «rasz^den onderbrengt. Indien de schrij ver van de N.K.T.V. niet voldoende op de hoogte was, ware het beter geweest dat hij eerst bij de Nederlandse graszaadbedrijven zijn licht eens had opgestoken om te informeren op welke kontrakt- kondities en bijzondere garanties men voor oogst jaar 1971 gaat kontrakteren. Met het schrijven van een eenzijdig artikel zonder voldoende geïnfor meerd te zijn, doet men aan de Nederlandse belan gen meer afbreuk dan goed. Hiermee is de Neder landse landbouw niet gediend. varkens op contract of overeenkomst houdt; 16 loonmesters en 13 mesters die minder vérgaan de contracten hebben. Van de fokkers heeft 14 een overeenkomst of contract voor de afzet van biggen. Omstreeks deel daarvan heeft deze overeenkomst g.sloten in het kader van een „biggenring". Overigens heb ben relatief minder fokkers dan mesters hun af zet geregeld; van de mesters heeft slechts 9 geen vaste afnemers(s), maar van de fokkers 49 De fokkers/mesters fokken doorgaans niet voor de „biggenmarkt", maar voor hun eigen mesterij. Zij stemmen de omvang van de fol.zeugen- en mestvarkensstapel zoveel mogelijk op elkaar af. Het gevolg is dat hun contractuele bindingen veel overeenkomst vertonen met die van de mesters: 11 heeft een contract of overeenkomst. Loon mesterij is evenwel in deze groep niet aangetrof fen. Tot zover enkele cijfers uit deze publikatie waarin voorts aandacht wordt besteed aan de sa menhang tussen bedrijfsomvang en "ontractpro- duktie, aan de betekenis van varkenshouderij ker nen voor de contractproduktie, etc. Bovendien zijn de gegevens van de afzonderlijke delen van het onderzochte gebied onderling vergeleken. De publikatie kan worden besteld door overschrij ving van 4,50 op postrekening no. 412235 t.n.v. het L.E.I. te Den Haag. Vermeld dient te worden: „Zend publikatie No. 2.15". HET VAN DER HAVE „ALL-IN" KONTRAKT DEN nadere informatie over het Van der Have „All in"-kontrakt laten wij hieronder volgen: Toen in het begin van de vijftiger jaren de gras zaadteelt in Nederland op gang kwam, is hiervoor het afrekeningssysteem 80/20 ingevoerd. Dit sys teem gold jarenlang als de basis van de graszaad- kontraktteelt. Het heeft echter in jaren met ex treem lage prijzen niet steeds aan de verwachtingen van de telers voldaan, waarna wij een wijziging hebben gekregen in de kondities. Door een aantal bedrijven, waarbij ons bedrijf is voorgegaan, werden er toen minimum prijzen in gesteld, waar beneden de teler niet kon zakken, ook al zou de prijs een abnormaal dieptepunt be reiken. Een bezwaar van verschillende graszaad telers bij het kontraktsysteem 80/20, kwam steeds meer naar voren, n.l. dat men geen voldoende over zicht had van alle aftrekposten. Begonnen werd wel met redelijk tot goede af- rekeningsprijzen, maar nadat alle kosten waren afgetrokken, viel het netto-resultaat in een aan tal gevallen tegen, met name bij natte partijen met hoge afvalpercentages. Van telerszijde werd er daarom steeds meer bij ons op aaangedrongen: „Kom met prijzen en voorstellen, waarbij veel gemakkelijker kan worden nagegaan wat het eindresultaat is. Kom dus met netto-prijzen OM zo weinig mogelijk aftrekposten te krijgen is het zogenaamde all-in kontrakt ontwor pen, wat voor een aantal telers en belangstellen den een nadere toelichting vereist. Voor insiders is het beslist een veel eenvoudiger kontrakt dan het bekende 80/20 kontrakt, maar voor outsiders heeft een en ander toch een nadere toelichting nodig. Doordat wij veel meer kosten voor onze rekening gingen nemen, moest het percentage 80/ 20 ook wel enigszins gewijzigd worden. Er wordt thans door ons bedrijf gekontrakteerd op basis 72/28 met minimum garantieprijzen, (zie boven staande voorbeelden). Het all-in kontrakt bete kent desondanks, dat de kontrakterende firma zelf in vele gevallen meerdere kosten voor zijn rekening gaat nemen. Het VANDERHAVE all-in kontrakt houdt in, dat de kosten van stamzaad, huur van de vulzak- ken, schoningskosten, veldkeuringskosten, vracht kosten en begeleidings/adviseringskosten geheel voor rekening van ons bedrijf komen. DIJ het VANDERHAVE all-in kontrakt komen de volgende kosten voor rekening van de teler: kosten voor plombering van het graszaad, kosten monsteranalyse Wageningen en droogkos- ten. Met de nieuwe schoningstarieven die door de V.H.Z. ingevoerd zijn, betekent het VANDER HAVE all-in kontrakt een vereenvoudiging. Met dit systeem heeft de teler een veel beter inzicht en overzicht van de eventuele aftrekposten. Voor al landbouwbedrijven die zelf over een droog- inrichting beschikken, kunnen op deze wijze de aftrekposten beperken tot voorplombering en analysekosten van het R.P.v.Z. te Wageningen. Dit betekent een belangrijke vereenvoudiging, wat voor vele graszaadtelers een stimulans is om deze teelt (vooral met gunstige garantie- en bodem prijzen) op grotere schaal uit te oefenen. ALS toelichting dient echter wel vermeld te worden, dat partijen welke te velde afge keurd worden, buiten dit all-in kontrakt vallen, omdat deze regeling alleen geldt voor te velde goedgekeurd zaaizaad. Wat het uitschoningsper- centage betreft; hiervoor is een limiet gesteld dat jaarlijks door de Vertrouwenskommissie wordt vastgesteld. Verder wordt bij het all-in kontrakt ook met kortingen en toeslagen gewerkt voor partijen met een hoog afvalpercentage resp. een laag afvalper- centage. Telers die een partij leveren met een af valpercentage beneden het jaargemiddelde krij gen een toeslag en bij telers die een r rtij leve ren boven het jaargemiddelde, wordt een korting toegepast. Dit is een stimulans om een schoon ge dorst produkt te leveren. IVIT systeem heeft zowel voor de teler als voor ons bedrijf belangrijke voordelen vanwege de grote eenvoud en het geeft ook veel meer in zicht en overzicht. Na overleg met onze Vertrou wenskommissie graszaden is dit systeem nu inge voerd voor oogst 1971. Het doet ons bijzonder veel genoegen u mee te delen, dat dit systeem bij een aantal landbouwers, waarmee we het reeds heb ben besproken, grote waardering krijgt en wij durven met recht te schrijven dat het VANDER HAVE all-in kontrakt een overeenkomst is tussen graszaad teler en ons bedrijf: „Recht op de man af". Onze dank voor de opname van dit stuk. Hoogachtend, Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. VAN DER HAVE N.V. (w.g.) D. VAN DER HAVE. VARKENSHOUDERIJ EN CONTRACTPRCDUKTIE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 18