DINGEN VAN DE WEEK KORTE WENKEN 8 SOCIALE VERZEKERINGSPREMIES IN 1970 QE inhoudingen van het werknemersaandeel in de premie sociale verzekeringen voor werkgevers aangesloten bij de B.V.A.B. (A.S.F.) zijn voor 1970 als volgt vastgesteld Werknemers Vaste Losse 65 j. of ouder 1 1 1 3,75 3,75 3,75 0,4 3,8 Ziektewet Ziekenfondswet Werkloosheidswet Arbeidsongeschikt heidswet 1,3 1,3 Totaal 6,45 9,85 4,75 vast los 1. Z.W. 5,7 5,7 2. Z.F.W. 7,5 7,5 3. W.W. 0,8 7,6 4. W.A.O. 5,3 5,3 5. A.W.B.Z. 1.2 1.2 6. A.O.W. 9,1 9,1 7. A.W.W. 1.5 1.5 8. K.W.L. 3,3 3,3 9. A.K.W. 2,0 2,0 10. B.P.L. 3,5 3,5 Totaal 39,9 46,7 Daarvan wordt door de werknemer betaald Z.W. 1.0 1,0 Z.F.W. (ziekenfonds) 3,75 3,75 W.W. 0,4 3,8 W.A.O. 1,3 1,3 A.O.W. 9,1 9,1 A.W.W. 1.5 1.5 B.P.L. 1,75 1,75 Totaal 18,8 22,2 |N verband met ons regelmatig bereikende vragen betreffende de kosten voor de werkgever aan sociale lasten geven wij onderstaand een overzicht van de door de werkgever af te dragen premies en het gedeelte dat de werknemer zelf daarin bijdraagt. Door werkgever af te dragen premiepercentages in dienstverband 21,1 24,5 12,0 12,0 1.0 1.0 34,1 37,5 Resteert voor werkgever bijkomendfeestdagen, vakantie, vakantiebonnen, enz. regenverlet, enz. Totaal sociale lasten werkgever ±- De loongrens voor de Ziekenfondswet is per 1 januari 1970 voorlopig vastgesteld op 14.850,per jaar. De maximaal te verkrijgen uitkering bedraagt 48,per dag of 12.480,per jaar. Voor de Wet op de Arbeidsongeschiktheid is per l-l-'70 de maximale uitkering bepaald op 89,per dag of 23.140,per jaar. Het inkomen waarover de premie A.O.W., A.W.W., A.W.B.Z. en A.K.W. moet worden afgedragen is vast gesteld op 17.450,Dit komt neer op een maxi male premiebetaling van 13,8 of ƒ2408,10 per jaar. Voor Kinderbijslagwet loontrekkenden is de premie- grens eveneens op 17.450,bepaald. IA/ANNEER dit blad verschijnt is het 1970 ge worden. Een nieuw jaar is begonnen en zoals altijd vragen we ons af wat het ons zal brengen. Wanneer we als tuinders terug zien op het jaar dat voorbij ging, zal dat zijn met zeer gemengde ge voelens. De verschillen binnen onze bedrijfstak waren in 1969 bijzonder groot. Voor sommigen was het een jaar met beste financiële resultaten. Vooral was dat het geval met de glastuinders en dan spe ciaal zij die groenten teelden op de meest mocjerne manier. De telers van kasaardbeien, gevolgd door toma ten hadden ook geen reden tot klagen, hoewel er door hen geen grote winsten werden gemaakt. De uientelers hadden een best jaar evenals degenen die knolselderij voor de vrije markt teelden. De kleinfruittelers met een voldoende gespreid bedrijf hadden geen reden tot klagen. Er moest door hen lang en hard worden gewerkt maar dan ontvingen ze in elk geval ook een redelijke be loning voor hun werken al waren er produkten die het er wat bij lieten zitten zoals de vollegronds aardbeien en de zwarte bessen en in mindere mate de rode bessen. Duidelijk kwam in deze sektor naar voren hoe belangrijk het is een voldoende spreiding in de teelten te hebben. In schrille tegenstelling tot degenen die een rede lijk jaar hadden, stonden de resultaten van de meeste hardfruittelers. De perenoogst was niet bij zonder groot maar viel toch niet tegen. De gemid delde prijs werd niet, wat er van werd verwacht en wat het zou moeten zijn om van een rendabele teelt te kunnen spreken. Met de appels zat het helemaal fout. Er waren er teveel en het gevolg was dat de prijzen daalden tot een ongekend laag peil. Dezer dagen bleek dat de gemiddelde prijs van de appe len bij de Zuid-Bevelandse veilingen in het afge lopen jaar heeft bedragen 25 cent per kg. Wanneer we er van uitgaan dat de kostprijs 40 cent per kg bedraagt en dat is heus geen overdreven prijs betekent dat een tekort van 15 cent per kg op elke kilo appels die werd geproduceerd. Enkel op Zuid- Beveland was dat 33 miljoen kg zodat er alleen vooif de appels in dit gebied een verlies te bereke nen valt van ongeveer 5 miljoen gulden. Geen won der dat velen de moed dreigen te verliezen en dat de stemming onder de fruittelers tot beneden het nulpunt is gedaald. Het is moeilijk om opwekkende woorden te schrijven voor deze bedrijfstak. Alleen een ding moet ons toch van het hart: Er wordt nog teveel minderwaardige kwaliteit aangevoerd, ook in Zee land. We hebben het al dikwijls geschreven, maar we moeten het blijven herhalen: alleen het beste is In deze tijd goed genoeg voor consumptie. Fruit waar wat aan mankeert brengt geert prijs meer op. Voor de afzet hiervan zijn we aangewezen op de fabrieken en het aanbod hiervoor is zo groot dat ondanks de enorme verwerkingscapaciteit van die kant, er toch geen redelijke prijs uit de bus komt. Dikwijls horen we de opmerking dat het fruit buiten hangt en dat men de kwaliteit niet in de hand heeft. Het eerste is waar het tweede maar ten dele. Met het zeer zorgvuldig en nauwgezet uitvoeren van de ziektebestrijding en cultuurzorgen kan er veel wor den gedaan ter verbetering van de kwaliteit, De boomvorm en teeltwijze speelt hierbij een grote rol. Er staan ook in Zeeland nog teveel bomen waar aan zelfs onder de meest gunstige omstandigheden geen fruit meer groeit dat de consument wil kopen. HiervooK is maar één oplossing en wel zo gauw mogelijk opruimen. Degenen die fruitteler zijn en het willen blijven zullen dat enkel kunnen wanneer ze een modern bedrijf hebben met aangepaste boomvormen waaraan alleen eerste kwaliteit fruit groeit. Dat er dan om fruitteler te kunnen blijven nog wel meer moet gebeuren is een andere zaak waar op we nu niet nader zullen ingaan. Uit de verschillende publikaties weet u dat er op donderdag 8 januari a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes een fruitteeltdag wordt gehouden, voorbe reid door de standsorganisaties en de N.F.O., waar in de noodsituatie in de fruitteelt centraal zal staan en ook de maatregelen van de overheid voor deze bedrijfstak besproken zullen worden. Dringend willen wij u opwekken deze dag bij te wonen. Het gaat om niets minder dan de toekomst van onze bedrijven waarover wordt gesproken. Zelfs in deze tijd waarin het een kwestie wordt van te zijn of niet te zijn, blijkt dat velen, ja de meeste onternemers in onze sektor, maar gelaten afwach ten wat er gaat gebeuren. Zeker, we behoeven de barricaden niet op. We hebben organisaties waarop we mogen vertrouwen, maar we zullen als onder nemers ook zelf moeten tonen dat we interesse hebben voor wat er rond en voor ons gaat gebeu ren. DUIST IN GRASZAAD is een lelijk onkruid dat tot gevolg kan hebben dat uw perceel belangrijk minder geld opbrengt. Tot half februari is het nog mogelijk duist- en straatgras in alle grassen te be strijden met 6 liter Endothal per ha. Inspekteer uw perceel goed op het aanwezig zijn van deze on kruidgrassen en bedenk ook dat veldbeemd met minder dan 0,1 straatgras een veel hogere prijs geeft. VOOR HET GOED SLAGEN van de Endothal- bespuiting moet wel aan enkele voorwaarden wor den voldaan. Een bestrijding tijdens droog weer, waarbij enkele dagen geen regen is te verwachten en 14 dagen aanhoudend koud zijn de beste voor waarden. Niet spuiten TIJDENS vorst. Wij geven toe dat u dit alles moeilijk te voren kunt weten omdat u geen weerprofeet bent, maar toch is het nodig te weten onder welke omstandigheden een bestrijding het best is. EEN GOEDE DEKVRUCHT voor de gazongras sen is nog wel eens een probleem. Uit tot nu toe genomen proeven door het P.A.W. te Wageningen blijkt dat zomertarwe als dekvrucht NIET geschikt is voor de langzaam groeiende grassen zoals veld beemd, fiorin en gewoon roodzwenkgras. Zomer- gerst is beter geschikt als dekvrucht voor gewoon ■roodzwenkgras en natuurlijk ook voor het uitstoe lend type. DE SNELLER GROEIENDE grassen zoals Engels raaigras, beemdlangbloem en andere zijn wat dek vrucht betreft niet zó kieskeurig. Deze doen het wel onder dekvrucht granen en zijn ook niet zo ge voelig voor de opslag daarvan. Wilt u dat allemaal zelf eens bestuderen, dan verwijzen wij u naar mededeling no. 162 van het P.A.W. te Wageningen. NU EEN AANTAL VEEHOUDERS de beschik king hebben over drijfmest is het zaak deze ook regelmatig te kunnen uitrijden. De mest die u in januari uitrijdt past het best op de percelen gras land die in de voorzomer beweid worden met melk vee. Na januari kan de drijfmest gebracht worden op de percelen waarvan de eerste snede wordt ge maaid. De kans op kopziekte bij het vee wordt hier door kleiner. Het uitrijden over bevroren grond is geen bezwaar. NU DE VOEDERPOSITIE in het algemeen aan de matige kant is, moet u extra aandacht schenken aan de u toegezonden winter rantsoenen die zijn samenaestéld door het provinciaal veevoederbu reau. Ga eens na of u voldoende voer hebt tot het einde van de staloeriode en bekijk ook eens welk rantsoen u nu het best kunt voeren. Zo laat b.v. snijmais zich het beste smaken gedurende de win ter. DOOR ALLERLEI VOORLICHTING is iedere geïnteresseerde nu wel ongeveer op de hooate van de perspectieven, voor- en nadelen van de teelvan korrelmais. Een nadere teelttechnische voorlichting zal de landbouwvoorlichter in uw gebied u zeker geven. Toch is het raadzaam niet o-o uw eentje te gaan verbouwen maar u aan te sluiten bij een mais- kem, zodat afspraken over oogsten, drogen en afzet kunnen worden gemaakt. HOEWEL NOG MET WEINIG zekerheid kan worden gezegd of het gewas tuinbonen zich in de vruchtwisseling gedraagt als erwten, lijkt het voor lopig beter deze beide gewassen als één te beschou» wen. Dat betekent dus erwten en tuinbonen te- samen vragen een ruime vruchtwisseling van een maal verbouwen in de 6 d 7 jaar. VOORLICHTINGSDAG FRUITTEELT OP HOOG NIVEAU Op 8 januari a.s. wordt een voorlichtings dag voor de fruitteelt gehouden te Goes. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de gewestelijke standsorganisaties en de Kring. Zeeland der N.F.O. Als spreker zal de heer Zijlstra, voorzitter van de C.B.T.B., optreden, terwijl aan een forum onder leiding van de voorzitter van de ZLM, ir. i. Prins, vragen gesteld kunnen worden. In het forum hebben de voorzitters van de 3 landelijke standsorganisaties zitting, n.l. de heer Knottnerus, Mertens en Zijlstra, alsmede de voorzitter van de N.F.O., de heer Staf. Het wordt dus een bijeenkomst op hoog niveau!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 8