r c IG> v». W|j moeten steeds verder. VRIJDAG 2 JANUARI 1973 58e Jaargang No. 3012* Officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant r\E Zeeuwse boer heeft in 1969 ook wel al of niet via de t.v. naar de maan opgezien en zich verwonderd. Hij heeft ook bewonderd. Doch de aarde heeft hem verde. vastgehouden. Zijn jaar was ook merkwaardig, zij het niet helemaal als de maanreis. Een onrustbarend lang koud voorjaar, 'n gelukkige korrektie door een in doorsnee betere zomer, een ongekend langdurig droog en daarom land en tulnbouwb In dit nummer o.m. Openingsrede Algemeen Voorzitter op de Alg. ver gadering. Pag. 3, 4, en 5 Inleiding ir. Tuynman over „Verslindt de groene revolutie haar eigen kinde ren?" Pag. 6 en 7 Sociale verzekerings premies in 1970. Pag. 8 Verzekeringszaken., Pag. 9 Hoe staat het met da kleinfruitteelt. Pag. 10 Witlofteelt - economisch en teelttechnisch. Pag. 11 De maand januari op het akkerbouwbedrijf. Pag .12 en 13 Stoken en belichten van glasaardbeien. Pag. 15 Graszaadteelt, situatie rond het vlas, „Bram", „Erf en akker" enz. Pag. 17 en 18 Markt en „Plattelands- jeugd" - „Praats". Pag. 20 en 22 De kalenders zijn verwisseld en 1970 heeft zijn intrede gedaan. Ook verwisseld is de kop van het Land- en Tuinbouwblad, die aangepast is aan de tot stand gekomen integratie van Z.L.M. en Noord-Brabantse Mij van Landbouw, daar nu ook onze Brabantse leden het ZLM-verenigingsorgaan zullen ontvangen. In verband daarmee is de opzet van ons blad enigszins gewijzigd omdat zowel aan Zeeuwse- als Bra bantse zaken aandacht besteed moet worden. De praktijk zal uitwijzen in hoeverre een en ander nog nadere aanpassing vraagt. De kwaliteitsverbetering van druk en uitvoering zal eerst begin juni kunnen plaats vinden. Deze zal gerealiseerd kunnen worden als het ZLM-blad in offset gedrukt zal gaan worden. De offset rotatiepersen zijn besteld CEN van de kleine zaken, die bijdragen tot de onwennigheid in een nieuw jaar, wordt bij mij gevormd door het feit dat ik de eerste drie weken mijn brieven fout pleeg te dateren. Ik schrijf dus telkens nog 1969 in plaats van 1970. Wij zitten blijkbaar hardnekkig aan het verleden vast. Of acht u bet alleen maar een verschijnsel van het voort schrijden der jaren en heeft u als optimist en mo dern mens, levende naar de toekomst toe, geen last van dit verschijnsel? Ik betwijfel het; we zijn van nature aardegebonden. Daar verandert de reis naar de maan, ondanks alles, maar een schijntje aan. Dat is toch wel het grote feit van 1969. „The first man on the moon" staat er op de postzegel uit de V. S. Zoals zovele van zijn voorspellingen is zelfs dit top punt van de profetische geest van Jules Verne wer kelijkheid geworden. fraai en werkbaar najaar. Mede dientengevolge een opleving van sommige prijzen, die na twee matige of slechte jaren perspektief openen voor het eind resultaat van '69/70. In schrille tegenstelling daar tegenover staat de toekomst van onze fruitteelt. Hier is de klap die zich reeds enige tijd aankondig de, doorgeslagen en het beeld is als onze dagen van nu: laat en weinig licht, vroeg en lang donker. De door de Minister geboden hulp zal, naar de deskundigen menen, niet afdoende kunnen zijn. Het zelfde geldt voor enige groenvoederdrogerijen. En dat terwijl men van overmacht van buiten moet spreken, niet in beginsel van onvermogen. Het is te betreuren dat de vreugde om het her denken van de zilveren bevrijding van Zeeland (op Schouwen-Duiveland na) op 1 november j.l. voor diegenen voor wie het zelfstandig bestaan thans wankel staat niet onvermengd heeft kunnen zijn. Toch had deze herdenking nog alle zin. Thans leven nog t\ e generaties die de tweede wereldoorlog en de bezetting aan den lijve hebben meegemaakt. Over 25 jaar zal het alleen nog een groepje zeer oud an bewust betreffen. QOCH de vraag naar het toekomstig bestaan is een van de meest klemmende gespreks onderwerpen ten plattelande geworden. Het plan- Mansholt bleef aktueel en blijrt ook grote schadu wen vooruit werpen. Zeker wanneer Dr. Mansholt zelf meent zich symbolische „grapjes" te kunnen veroorloven, die door een belangrijke en over wegende rest van het Nederlandse volk ernstig genomen worden. De boerenstand kan het terecht slecht verwerken, wanneer iemand, die uit zijn eigen kring is voörtgekomen, de public relations tussen de agrarische sektor en de rest van Neder land welke de eerste ten koste van een arbeid van verschillende jaren zorgvuldig heeft trachten te ver beteren met enige slordige politieke slagzinnen in een enkel moment vernietigt! De bestaansvraaq werd evenzeer geschokt door de verwarring in de E.E.G. ontstaan: eerst na de devaluatie van de Franse frank en daarna weer de revaluatie van de Duitse mark. De E.E.G. ervaren wij als een ballon die telkens opzwelt, om ook tel kens, als het wat gaat lijken, weer doorgeprikt wordt. Daaroverheen loopt nu de vraag naar de voortgang en de gevolgen van een toetreding van Engeland en andere E.F.T.A.-ianden. Hoe en wan neer? (Zie verder pag. 3>

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 1