MONOHIL niet ingehuld ligt nu ook voor U klaar en 20% goedkoper dan het piljenzaad MONOHIL natuurlijk EENKIEMIG Zeker zo goed verzaaibaar als precisiezaad van de meerkiemige rassen Stoken en belichten van glasaardbeien Consulentschap voor de Tuinbouw H. J. M. v. d SANDE CTOKEN en belichten van glasaardbeien is J voor een aantal bedrijven een noodzakelijke teeltmaatregel geworden. Ook het gespecialiseer de bedrijf met glasaardbeien is de laatste jaren on derhevig geweest aan schaalvergroting, om een inkomen te behalen dat gelijke tred houdt met de inkomens uit vergelijkbare bedrijven. De oogst is arbeidsintensief. De oppervlakte glasaardbeien is daardoor sterk gebonden aan het kunnen aantrekken van goede plukkrachten. Door de teelt gedeeltelijk te vervroegen is men in staat de oppervlakte glasaardbeien te vergroten. ONDANKS AANVOEKSPREIDING LAGERE PRIJZEN HET stoken en belichten bij glasaardbeien heeft er toe bijgedragen dat er een betere aanvoer- spreiding verkregen kon worden. Dit is voor de prijsvorming van bijzonder groot belang. Ondanks deze aanvoerspreiding zijn de prijzen de laatste jaren steeds dalende geweest. In 1964 werden er 25 ha gestookte en 49 ha koudglasaardbeien geteeld. In 1968 was dit resp. 94 en 145 ha. Een uitbreiding van 40 ha in 1969 geeft een totale oppervlakte van 280 ha. Uit het verloop van deze cijfers kan de prijsdaling min of meer worden afgeleid. Daar nog aan toegevoegd, de toenemende buitenlandse konkurrentie van België en Italië. Het is dan ook niet verwonderlijk dat er voor het komende sei zoen vrijwel geen uitbreiding bij deze teelt is te verwachten. WELKE KANT GAAT HET OP? VELE aardbeitelers zullen zich afvragen welke richting men nu uit moet. De extra kosten van stoken en belichten zijn er in het afgelopen seizoen door een hogere prijs dubbel en dwars uitgekomen. Dit te meer omdat de middenprijs van de koudglas aardbeien veel lager was dan in voorgaande jaren. Door deze prijsontwikkeling zal de belangstelling voor het vervroegen van glasaardbeien het komen de seizoen toenemen. Een te sterke uitbreiding in deze richting, zal echter de prijs ongunstig beïn vloeden. De koudglasaardbeien daarentegen ondervinden steeds meer konkurrentie van de plastickappen- teelf. Een uitbreiding bij de koudglasaardbeien lijkt ook weinig persipektief te bieden. Het moet dan ook een gunstig verschijnsel genoemd worden, dat er voor het komende seizoen slechts een geringe uitbreiding is te verwachten. Hopelijk trekken de prijzen bij een toenemende vraag weer wat aan. Weliswaar geeft oogstspreiding een zekere risico spreiding zoals een aantal bedrijven het afgelopen jaar ervaren hebben. WELKE STOOKAPPARATUUR? DE gestookte teelt m.b.v. belichting komt in Bra- bant en Zeeland nog slechts op enkele bedrij ven voor. Voor sommige bedrijven zou spreiding wenselijk zijn. Er zijn al verschillende bedrijven met 3.0004.000 m2 glasaardbeien. Door een ge deelte te stoken en te belichten zou 'n betere oogst spreiding verkregen kunnen worden. Dit zou de kwaliteit van het produkt zeer zeker ten goede komen. Men kan meer aandacht besteden aan de oogst en verzorging van het produkt. Op de vraag welke stookapparatuur voor het for ceren het meest geschikt is, is niet zo eenvoudig een antwoord te geven. De keuze wordt mede be paald door het gebruik van deze apparatuur in de nateelt. De meeste bedrijven zijn nog te klein voor een buisverwarming, hoewel hiermee de beste resulta ten behaald kunnen worden als de juiste stook- techniek wordt toegepast. De heteluchtkachel die centraal in de kas is opgesteld geeft een slechte warmteverdeling, die slechter is naarmate men vroeger met stoken begint. Men kan dan beter ge bruik maken van de eenvoudige C02 apparatuur. Door het plaatsen van meerdere warmtebronnen ontstaat al een betere warmteverdeling. Wel moet de mogelijkheid aanwezig zijn om de verbrandings gassen af te kunnen voeren. Meer mogelijkheden liggen er voor die bedrijven, die de beschikking hebben over aardgas. Hierbij kan C02 apparatuur gebruikt worden zonder af voer van verbrandingsgassen. Ook kan men ge bruik maken van aardgasbranders met een capaci teit van 27.000 Kcal per brander, die op verschil lende plaatsen in de kas opgesteld kunnen worden. De investeringen kunnen hierdoor op de kleinere bedrijven relatief laag gehouden worden, de brand stof is goedkoop en men geeft tegelijkertijd C02. Bij de gestookte en belichte teelt gaan we uit van 150175 kcal per m2, bij een gestookte teelt is 80100 kcal per m2 voldoende. DE BELICHTINGSINSTALLATIE Wanneer we 10 januari willen gaan forceren is een belichtingsinstallatie nodig. Vanaf die datum wordt er gedurende 40 dagen kunstlicht gegeven m.b.v. gloeilampen, Dit is noodzakelijk voor het strekken van de bloemstengels. Hiervoor is 8 a 10 watt per m2 nodig wat wordt bereikt met een lamp afstand van 9,6 x 6 m en een lamp van 500 watt. Bij een goothoogte van 2,40 m of lager is het wen selijk 'n lampafstand te kiezen van 6,40 x 6 m met lampen van 300 watt. Naar gelang het aantal rijen lampen, passen we een cyclische belichting toe die kan variëren van 10—12 of 15 min. per uur, vanaf 's avonds 23.00 uur tot 's morgens 7 uur. STOOKTECHNIEK Bij de gestookte en belichte teelt kunnen we van af 10 januari gaan forceren. Belangrijk hierbij is dat we de mate van forceren aanpassen aan de in- worteling van het gewas. Daarom is het wenselijk de temperatuur geleidelijk op 't gewenste niveau te brengen. Steeds zal de temperatuur aangepast moeten worden aan de ontwikkeling van het ge was. De ontwikkeling van de bloemstengels dienen we daarbij nauwkeurig in 't oog te houden zodat een evenwichtige groei ontstaat tussen blad en bloemstengels. We houden overdag een temperatuur aan van 1416° C en 's nachts van 710° C. De hoogste temperatuur wordt aangehouden op dagen, dat er van nature veel licht is, de laagste temperatuur op donkere dagen. Bij zonnig weer mag de tempera tuur oplopen tot 25° C. We streven naar een relatieve luchtvochtigheid van 70 Door op de juiste wijze te stoken en te luchten zal deze lucht vochtigheid zoveel mogelijk benaderd worden. Bedrijven, die de beschikking hebben over een buisverwarming stoken op donkere dagen met een buistemp. van 60° C en op zonnige dagen van 4550° C. Wanneer we geen belichting toepassen kunnen we rond 10 februari beginnen met het for ceren. Ook bij deze teeltmethode zullen we geleidelijk aan naar de bovengenoemde dag- en nachttempe- raturen moeten gaan. Verschillende bedrijven heb ben dit jaar laat ingeplant. Sommige zijn verrast door het vroeg invallen van de vorst. Daardoor is de beworteling van het gewas nog onvoldoende. Ook na het planten zijn de weersomstandigheden ongunstig geweest voor het bewortelen van de planten. Laten we daarom voorzichtig zijn met het aanhouden van te hoge temperaturen in 't begin van de forceerperiode. Het forceren van aardbeien gaat enerzijds ten koste van de kg-opbrengst, anderzijds tracht men een hogere prijs te bedin gen. De juiste middenweg is tevoren moeilijk aan te geven. De kg-opbrengst blijft in belangrijke mate de geldelijke opbrengst bepalen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1970 | | pagina 15