UIT DE PRAKTIJK Onder hoogspanning Er kan opgeschoten worden Niet te vroeg wintertarwe zaaien Koolzaadteelt sterk uitgebreid Europese landbouwpolitiek kost volgend jaar ruim vier miljard dollar Het aanhoudende droge weer tot eind septem ber heeft er ook in WALCHEREN toe bijge dragen dat de werkzaamheden bijzonder vlot ver lopen. „Goed weer is je beste èrrebeier" zei deze week een kollega. Het is ook wel uitzonderlijk dat vrijwel binnen één maand de oogst van zo- mertarwe, bruine bonen, uien en aardappelen kon worden afgewerkt. Inderdaad gewerkt, want het heeft mede door het warme weer toch nog wel Wat zweet gekost. Het werken met vrijwel onver zadigbare machines draagt ertoe bij dat alles on der hoogspanning werkt voor een goed verloop. Loopt het niet zoals het behoort te lopen, wat toch nog wel eens voorkomt bij het inbrengen van aardappelen in de schuur, dan is het dikwijls een aware last. Het opzakken van de uien ging bijzonder vlot. Sommige uientelers hebben er echter tabak van. Het elk jaar moeten verwerken van duizenden zakken uien, zowel van eigen bedrijf als van de buren, vindt men wel wat teveel van het goede. Het verzamelen los op de wagen wordt in de toe komst gezien als „de methode". Bij opslag op ei gen bedrijf zal dat geen moeilijkheden geven. Mogelijk wel bij direkte aflevering, maar moei lijkheden zijn er uiteindelijk om opgelost te wor den. Het rooien van de suikerbieten gaat ondanks de droogte goed. Op sommige bedrijven is er al een flinke oppervlakte gerooid. Andere bedrijven hadden nog geen tijd of verwachten een beter financieel resultaat door ze nog wat te laten groei en. Het laat zioh aanzien dat de kg-opbrengst op veel percelen toch nog redelijk goed zal zijn. Van het gehalte is tot op heden nog weinig bekend. De weersomstandigheden lijken gunstig te zijn geweest. Wij leven weer in de maand oktober. De uitzaai van de wintertarwe staat voor de deur. Tegenwoordig draaien we daar de hand niet meer voor om. Een paar uur rijden met de certifu- gaalstrooier en er zijn ettelijke ha. gezaaid. Na tuurlijk moet het werk wel met de nodige zorg worden uitgevoerd, wat betreft o.a. afstelling strooier en strooi- en rij breedte. Wanneer een bespuiting tegen duist in de herfst moet worden uitgevoerd, dient het zaaibed niet te grofkluiterig te zijn. Breedwerpig rooien wordt dan ontraden, tenzij alle zaaizaad voldoende is ondergewerkt. |\e aardappeloogst is deze nazomer zeer vlot ''gegaan. In de 2e en 3e week van september is zo ongeveer 80 a 85% van alle aardappelen ge rooid. Het restant dat nu na 1 oktober nog ge rooid moet worden is van geen betekenis meer. Ook de uienoogst is vlot gegaan en is onder gunstige droge omstandigheden in ren of koelcel bijeen gebracht. In de tussentijd is een begin gemaakt met het rooien van de suikerbieten. De animo, om ge bruik te maken van de eerste levertermijnen met extra premie was dan ook vrij groot. Op ver schillende bedrijven is dan ook al heel wat ge rooid. De bieten komen goed en schoon uit de grond. Tot op dit moment hoeft er niet veel tarra in de vorm van grond meegevoerd te worden. Opbrengstresultaten kunnen nog niet gegeven worden, in het algemeen wordt op een goede opbrengst gerekend. Leek het er enkele weken terug op dat het vrijwel geen zin meer had om stoppelbewerkin gen uit te voeren, door het droge weer is hiér in de tussentijd toch nog al heel wat aan gedaan. De graanbesmetting, of het nu gaat om rode klaver, italiaans raaygras of wikken, is in de laatste weken nog flink gegroeid. Op vele perce len wordt het een geslaagd gewas voor de verbe tering van de organische stofvoorziening en de structuur. Op vele bedrijven is al heed wat op zaaivoor geploegd. Hoewel er hier en daar toch nog altijd enkelen zijn die pre se vroeg, in de eerste dagen van oktober de wintertarwe willen zaaien, wordt door de overgrote meerderheid de voorkeur ge geven om in de tweede helft van oktober te zaai en. In de zwaardere polders is intussen een begin gemaakt met het op wintervoor ploegen. Op de gemengde bedrijven werden de laatste dagen al heel wat suikerbietenkoppen en -blad in gekuild. Bij het onder droge omstandigheden en vrij van grond bijeen brengen kan een goed kuil- produkt worden verkregen. De naj aarswerkzaamheden verlopen tot nu toe op NOORD-BEVELAND zeer vlot. Het verschil met nog maar 1 jaar geleden is wel erg groot. Nu zijn alle aardappelen en uien geborgen. Toen zat eind september nog bijna de helft van de aardappelen in de grond. Vorig jaar zijn de eerste termijnen bieten met veel gemodder en ten koste van ka- potgereden land bij elkaar gekomen. Dit jaar ver loopt dit werk tot nu toe zonder problemen. De stand van het werk is dan ook prima bij of zelfs voor. Op de zware gronden is men volop aan het wintervoor ploegen. Voor slempgevoelige grond is dit nog aan de vroege kant. Bovendien groeien de groenbemesters nog volop. We hopen dat de vergevorderde werkzaamheden niet tot gevolg hebben dat men erg vroeg winter tarwe gaat zaaien. Dit verhoogt de gevoeligheid voor voetziekte vrij sterk. Hoewel deze voetziek tes de laatste paar jaar, dank zij klimatologische faktoren, weinig schade hebben gedaan moeten we met ons huidige graanareaal hiermee toch ter dege rekening houden. Daarom zouden wij het tarwe zaaien liefst nog maar tot half oktober wil len uitstellen. Van de wintertarwerassen zal de Manella ongetwijfeld weer de grootste oppervlak te gaan bezetten. Dit neemt niet weg dat er daar naast toch ook enkele andere rassen zijn zoals Caribo, Cyrano, Joss Cambier en Norda die het waard zijn om een deel van het areaal in te ne men. Het lijkt er op dat de aardappelen dit jaar wat kiemlustiger zijn dan normaal. De bewaarpartij- en zullen hun dosis kiemremmingsmiddel dus tij dig toegediend moeten krijgen. Voor een juiste In WEST ZEEUWS-VLAANDEREN is de aard appel en uienoogst dit jaar bijna zonder JBen druppel negen aan de kant gedaan. Wel een schril-1 le tegenstelling met vorig jaar. Iedereen heeft vlot kunnen werken. De opbrengsten zijn minder dan vorig jaar, maar toch op een redelijk niveau. De prijs van deze produkten is goed, zodat deze gewassen weer een groot gedeelte van het inko men van de boer gaan uitmaken Er is dit jaar een zeer sterke uitbreiding geweest van het los op de wagen leveren van uien. Een ontwikkeling die we alleen maar toejuichen en eigenlijk wel eerder hadden verwacht. De handel heeft zich hierbij aangepast en ook de komst van de Amac 2-rijige aardappelrooier, die zich voor uienladen prima leent, heeft dit bevorderd. Voordat we het weten is het weer najaar en zijn bietencampagne en het jaar weer zo ten ein de. Er was met het mooie weer veel belangstel ling voor de vroege bietenlevering met premie. Het is natuurlijk prima om onder deze omstan digheden de vooreinden en dergelijke te rooien. De fabrieken hadden dan ook geen gebrek aan bieten, ondanks de vroege start. Inmiddels zijn veel boeren bezig met zaailand ploegen voor de wintertarwe en zelfs al op de zware grond win terland ploegen. Over de rassenkeuze van de tarwe is elders in dit blad al genoeg geschreven. We willen nog at tenderen op de mogelijkheid van duistbestrijding in het najaar met b.v. Igran-50, dat tevens de an dere onkruiden meeneemt, wanneer het perceel athans niet te grof ligt. Daarvoor zal het eerst nog eens moeten regenen. Het is opvallend dat in ons gebied het koolzaad zich sterk heeft uitgebreid, vooral met het nieu we ras Marcus. De vroege rond ihalf augustus ge zaaide percelen staan goed. Maar de later, na de vele regen gezaaide percelen staan matig en aan de dunne kant. Deze hebben na het zaaien vrij wel geen regen meer gehad terwijl het zaaibed meestal grof en korrelig was. Verschillende per celen die echt te dun staan zal men dan ook beter kunnen uitrijden. Het is niet te verwachten dat dit koolzaad na regen nu nog kiemt. Aan de uit breiding van koolzaad is de inkrimping van de vlasteelt waarschijnlijk wel debet. temperatuurbeheersing is het noodzakelijk uit te gaan van goed afgestelde thermometers en thermostaten. In de praktijk blijken soms afwij kingen voor te komen van meerdere graden. Dit kan kwaliteitsverliezen geven die gemakkelijk voorkomen hadden kunnen worden. Daarom is regelmatig ijken geen overbodige luxe. Dit kan men laten doen of met behulp van een paar brok ken ijs uit een diepvrieskluis is dit ook zelf wel uit te voeren. Uien vragen belangrijk meer uren ventilatie dan aardappelen. Na intensief droogdraaien zijn voor uien gedurende de bewaarperiode nog bijna altijd zo'n 20 a 30 ventilatieuren per week nood zakelijk. Diegene die gewend is aan het bewaren van aardappelen moet zich dit verschil goed realise ren. ristreeks 1960 verwachtte men, dat de Euro pese landbouwpolitiek aan restituties en in- tervënties ongeveer 200 miljoen dollar per jaar zou gaan kosten. In 1968 was het bedrag echter al een miljard dollar en in 1969 anderhalf mil jard dollar. De uitgaven voor restituties en inter venties worden voor 1970 geraamd op 2,5 mil jard dollar. Aan inkomsten via de heffingen staat daar een bedrag van maar 700 miljoen te genover, zodat de netto-lasten 1,8 miljard dollar zullen bedragen. Dit rekensommetje presenteerde dr. M Zeijl- mans, direkteur van het Europees Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw van de E.E.G. in Utrecht op de internationale tentoonstelling „Ornithophilia", waar hij sprak over de financie ring van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. In de Europese landbouw werken zo'n tien mil joen mensen. Als men bij de kosten van restitu ties en interventiemaatregelen nog eens 2,5 mil jard dollar optelt die per jaar aan structuur ver beterende maatregelen worden uitgegeven, komt men op een direkte eigendomsoverdracht van de nationale begrotingen naar de landbouwbedrij ven van 400 dollar per persoon per jaar. Daarbij is dan nog geen rekening gehouden met de inko mensoverdracht aan de landbouwer door de con sument, die in het bestaande systeem prijzen moet betalen, die hoger zijn dan de wereldmarktprij zen. Bij het systeem van heffingen, restituties en interventies is uitgegaan van twee groepen, na melijk produkten die alleen aan de buitengrens van de E.E.G. worden beschermd (zoals eieren en gevogelte) en produkten waarvoor op de binnen markt met prijsgaranties wordt gewerkt. Het tweede systeem is 'heel wat duurder dan het eerste. Voor de melkmarkt wordt bijvoorbeeld per jaar netto een miljard dollar uitgegeven, ter wijl op de eieren in de periode 1967-1968 een net to-,, winst" van 7,2 miljoen dollar werd gemaakt, aangezien er aan heffingen acht miljoen dollar binnenkwam, terwijl aan restituties maar 800.000 dollar werd uitgegeven. De heffingen op slacht- gevogelte brachten 8,3 miljjoen dollar op, de re stituties beliepen maar 3,4 miljoen dollar. Dr. Zijlmans sprak de hoop uit, dat de pluim veehouderij verstandiger zal zijn dan de melk veehouders en zal voorkomen, dat er overpro- duktie ontstaat. De zelfvoorzieningsraad in deze sector ligt in de E.E.G. al dicht bij de honderd procent en een overproduktie zou gezien het ont breken van een interventiesysteem onherroepelijk tot forse prijsdalingen leiden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 5