oktober Wintertarwe Het ploegen op wintervoor Veehouderij 11 V IJE tweede helft van oktober is het meest gunstig voor uitzaai van wintertarwe. Aan het zaaibed dient de nodige aandacht te worden besteed. Bij voor keur dient op zaaivoor geploegd te worden, i.v.m. een grotere waterberging wat vooral op vochtgevoelige gronden speelt. Elk jaar ziet men boeren winter tarwe in aardappelland zaaien zonder te ploegen. Zo op het oog lijkt dergelijk land er goed bij' te liggen, doch deze schijnstniktuur zakt na het zaaien weer spoedig in elkaar. Gevolg: waterplekken, te ondiepe be worteling en slecht op gang komen in het voor jaar. Voor wat de rassenkeuze betreft, verwijzen wij U naar het onlangs gepubliceerde artikel hierover in de vakbladen. Reeds op veel bedrijven wordt wintertarwe met de pendel- of centrifugaalstrooier gezaaid. Hieraan zijn beslist enkele voordelen verbonden. Om een goed resultaat te krijgen, dient de afstelling nauwkeurig te geschieden. Bij niet te zware grond en een redelijk zaaibed is niet meer zaaizaad nodig dan bij rijenzaai. DUIST De laatste jaren worden steeds meer wintertarwe- percelen in het najaar gespoten tegen duist. De vol gende middelen zijn hiervoor goedgekeurd: Igran 50 tegen 34 kg per ha. Werkt goed en kan reeds kort na het zaaien worden gespoten. Bestrijd ook muur en kamille. TOK E-25 tegen 810 1 per ha. Toepassen kort na het zaaien. Muur en kamillebestrijding iets minder dan van Igran 50. Avadex BW tegen 4 1 per ha. Toepassen plm. 1 week na het zaaien. Vooral op zijn plaats waar wilde haver verwacht wordt. Bovengenoemde middelen werken het beste indien het zaaibed niet te kluiterig ligt, er tijdig gespoten wordt en er geen al te droge periode op volgt. (Zie voor nadere gegevens over de duistbestrijding het artikel van de heer Verhage van vorige week in ons blad). ONTSMETTEN Voor het ontsmetten van de wintertarwe zijn thans de fungiciden op basis van een methylkwikverbinding niet meer toegestaan. Met dien verstande dat bij dit verbod een uitzondering wordt gemaakt voor de tarwe die voor de keuring wordt aangegeven. Voor de ontsmetting van het zaaizaad van winter tarwe bestemd voor konsumptieteelt, zijn dan mo menteel beschikbaar (géén methylkwikbevattend): a. Poedervormige middelen: Aseptasan, Ceresan- Nieuw, Germisan-Droog, Jebosan-Droog en Orga Abavit. b. Vloeibare middelen: AAgrano-69-vloeibaar, Cere- san vloeibaar droogontsmetter, Germisan-Nat, Pa- nogen N, en Ceresan A vloeibaar droogontsmet ter. {JEDURENDE deze maand dienen alle beschik bare dagen waarop het op wintervoor ploegen onder gunstige omstandigheden kan plaats hebben, benut te worden. Hierbij dienen percelen die van na ture een minder goede struktuur hebben voorrang te krijgen. Behalve tijdig ploegen en ploegen tijdens gunstige omstandigheden is eveneens de kwaliteit van het ploegwerk belangrijk. De ploegsneden moeten goed aaneengesloten en vlak liggen. Tijdig geploegd land .kan later eventueel met een kultivator worden bijge- vlakt. Het onderploegen van klavers levert over het alge meen geen problemen op. Anders is dit met raaigras, waarvan de uitgezaaide oppervlakte nog elk jaar stijgt. Bij diverse boeren geeft het ploegen van dezo groenbemester moeilijkheden. Met de nieuwe ploe« gen van tegenwoordig is wel degelijk goed ploegwerlc mogelijk. Zorg voor scherpe scharen en plaats de voorschaar zodanig dat deze voldoende diep en breed snijdt, en het afgeploegde deel geheel wordt los^ gesneden en onder in de voor wordt gebracht. Goede ervaringen zijn opgedaan door een paar dagen voor het ploegen het gewas met 3 1 per ha Gramoxone dood te spuiten. Doordat de handel hier* bij een „subsidie" van 15,per ha verstrekt, val-? len de kosten nog wel mee. Wellicht kunnen door aanschaf van een goede ploeg en door hiermee goed te werken de kosten lager worden gehouden, dan met deze extra bespuiting. JN veel weilanden is nog gras voorradig. Laat het vee, behalve de jongere dieren, dit nog afgra zen. Dit spaart tijd en voer. Let goed op de grasmat, omdat het stuktrappen van de zode zich zal wreken in de kwaliteit en de opbrengst van het gras in vol gende jaren. Op lage, slecht gedraineerde weilanden kan men nu beter geen runderen meer laten grazen in ver band met infektiegevaar door de leverbot. Indien bijv. door mestonderzoek blijkt dat het vee is besmet, laat dan de dieren hiertegen behandelen in het begin van de stalperiode. De weersomstandigheden zijn de afgelopen zomer ook weer gunstig geweest voor maagdarm- en long- wormen. Vooral kalveren zijn gevoelig voor besmet ting. Raadpleeg tijdig de veearts. Oktober is op de gemengde bedrijven meestal een erg drukke maand, daar ook voor wintervoer moet worden gezorgd. Het rooien en verzamelen van voederbieten gebeurt nog overwegend op oude wijze. Toch zijn er reeds hoogdrogestofgehaltige rassen die zich evenals suikerbieten goed machinaal laten rooi en. Ook het inkuilen van suikerbietenkoppen en -blad vraagt veel tijd. Zelflossende wagens, kippers, bieten-! netten en voorladers kunnen echter een flinke ar-: beidsbesparing en -verlichting geven. Hoewel bieten- loof een goed produkt is om onder te ploegen, is het een vrij goedkoop veevoeder en wordt het graag door het vee opgenomen. Zorg steeds voor zo weinig mo gelijk verontreiniging met grond. Verstrek van dit produkt, zowel vers of ingekuild, i.v.m. produktie en smaakbeïnvloeding van de melk zeker niet meer dan 50 kg resp. 20 kg per koe per dag. Inkuilen van stoppelklaver kan goed gemengd met bietenloof geschieden. Indien apart wordt ingekuild kan, indien wordt gemaaikneusd, vooraf 500 kg land* bouwzout per ha op een vochtig gewas worden ge< strooid als toevoegmiddel. Wanneer niet wordt gemaaikneusd is toevoeging van gedenatureerde suiker op de kuil tegen 400 kg per ha gewenst. Een zo goed mogelijke verdeling is zeer belangrijk. Per stuks grootvee is in de stalperiode 4 a 5 ton saprijk ruwvoeder en 1 ton hooi en/of peulvruchten^ stro nodig. Wanneer er voer moet worden gekochC dient deze norm als leidraad gehanteerd te worden. Wacht niet te lang met het toedienen van kiemremmingsmlddelen, als er niet gepoederd is» GOVERS jnsidentschap Akkerbouw en mdveehouderij Goes an bieten uit langszwaden vraagt de nodige aandacht Vooral ats moet veel transportmateriaal worden ingezet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 11