De maand ok Zeeuwse Landbouwbe< op het Suikerbieten N°g slechts zeer sporadisch worden bieten in handwerk gerooid. Het machinaal rooien heeft praktisch overal het handwerk verdrongen. Dat houdt in, dat vrijwel alleen bij, voor de tijd van het jaar, goed weer gerooid kan worden. Aardappelen en uien Graszaad 10 op deze foto is duidelijk te zien hoe de voorschaar moet worden afgesteld. J. GOVERS Konsirientsch JRundveehoud |N het algemeen is tot nu toe de oogst van de gewassen, met uitzondering van de zo- mertarwe en een deel van de wintertarwe en erw ten, tijdig en onder vrij gunstige omstandigheden verlopen. In tegenstelling met vorig jaar zijn in de afgelo pen maand de aardappelen en uien gerooid en ge borgen. De maand oktober kenmerkt zich door de grote drukte in de suikerbietenoogst en het zaaien van de wintertarwe. Op de bedrijven met vee moet te-( vens nog een deel van het ruwvoeder voor de komende winter verzameld worden. Verder brengt voor menige Zeeuwse boer de oogst van witlof, winterwortelen en knolselderij de nodige werk zaamheden mee. Op enkele aktuele punten zal nog wat nader worden ingegaan. Rooien onder gunstige omstandigheden geeft de volgende voordelen: Minder struktuurbederf; Grotere rooikapaciteit; Lagere rooiverliezen; Minder grondtarra. Ongeacht met welk type rooier er gewerkt wordt is het steeds zaak de kop- en rooiverliezen zo gering mogelijk te houden. Dit is te bereiken door met het •volgende rekening te houden: houdt bij een onregelmatige stand in de rij en bij grote kophoogteverschillen de rijsnelheid beperkt tot 5 km per uur, omdat anders de taster en het kopmes te weinig tijd krijgen op de hoogtever schillen te reageren. Het gevolg is ongunstig kop- werk en puntverlies. Tracht bij meerrijige systemen te vermijden, dat tegelijk over 2 verschillende zaaigangen moet worden gewerkt. Stel de tasters goed af en gebruik scherpe kop- messen om afbreken van koppen en scheef en uit de rij duwen te voorkomen. Meestal is het aantal rooibare dagen tijdens de bietencampagne niet zo groot. Als de kapaciteit van de machine niet is afgestemd op de te rooien opper vlakte en het is de bedoeling deze kapaciteit aan te passen door de huidige machine in te ruilen voor een grotere, dan moet bij de keuze steeds gedacht wor den aan het feit dat de oogstkosten per ha niet of zo weinig mogelijk dienen te stijgen. In dit verband zijn door loonwerkers of enige samenwerkende be drijven in Zeeland reeds verschillende 6-rijige rooi- systemen aangeschaft die de bieten in langszwaden terug op het land brengen. Een voordeel van het 6-rijige rooisysteem is dat het raoien van kopakkers, rooibanen en kantrijden geheel mechanisch kan geschieden. Indien het blad moet worden verzameld is het feit dat dit in langszwad komt te liggen toch wel lastig, daar er meer verontreiniging optreedt en voor op laden meer arbeidsuren nodig zijn. AFVOER Steeds meer bieten worden door de fabriek weg gehaald. Daardoor zal dus enige buffervoorraad moe ten worden gevormd, welke, om moeilijkheden te voorkomen, zoveel mogelijk op een verharde losplaats dient opgeslagen te zijn. Ook de reeds veel voor komende verharde perceelsdammen van plm. 30 m lengte, waarop de vrachtwagens kunnen staan, vol doen goed. Bij het afvoeren van de bieten is de tendens waar neembaar dat dit hoe langer hoe meer met wagens met grote bakinhoud gebeurt. Aanpassing van de trekker is niet alleen vereist ten aanzien van de trekkracht, maar ook ten aanzien van de veiligheid: een te lichte trekker kan door een grote geladen wa gen bij een onverhoedse manoeuvre gemakkelijk wor den weggedrukt. IJEGENE die deze produkten zelf opslaat, dient ook in deze maand hieraan de nodige aandacht te besteden. Bij aardappelen is veel ventileren de eerste tijd niet nodig, daar er dit jaar weinig ziekte voorkomt en de aardappelen droog konden worden binnengehaald. In partijen aardappelen, welke bij warm weer wer den gerooid, kan als het ware broei ontstaan. In der-: gelijke gevallen moet 's nachts worden geventileerd. Het toedienen van kiemremmingsmiddelen door middel van vernevelen dient, om een goed effekt te hebben, te geschieden vóór het uitlopen van de ogen. Dit kan na ongeveer 3—4 weken van de oogst reeds het geval zijn. De meeste uien werden vrij goed „afgestorven" en droog binnengehaald. Koprot komt daardoor niet veel voor. Toch zal na het opslaan 3 4 weken ge ventileerd moeten worden. Hoewel veelal gunstig, zal het dit jaar niet strikt noodzakelijk zijn om de lucht op te warmen met een kachel voor de ventilator. De buitenlucht is daarvoor daags voldoende warm. onkruiden, distels en klein hoefblad. Kweekplekken kunnen met een grasdodend middel worden gespoten of met 2 kg Prefix per are worden bestrooid. Tegen duist kan in goed ontwikkeld veldbeemd worden gespoten met 3.5 1 Chloor-IPC of 5 6 1 Pre-- betox. Laatstgenoemd middel is ook goed toe te pas sen in uitlopervormend roodzwenkgras en in Engels en Italiaans raaigras. Bij spuiten moet het gewas winddroog en de bodem iets vochtig zijn. Na het spuiten is droog schraal weer nodig. Tegen straatgras kan in veldbeemd worden gespo ten met 4 kg Eptapur of 2 kg AA-Karmex in 600 1 water. Het veldbeemd moet een beworteling van min stens 5 cm diepte hebben met goed ontwikkelde uit lopers die reeds bovengronds zichtbaar zijn. Dit is meestal rond half oktober het geval. Bij het spuiten dient het groeizaam weer te zijn. Beide middelen nemen ook andere zaadonkruiden mee. Vooraf over leg met de kontrakterende firma is steeds gewenst. ||IERIN kan zonodig nog worden gespoten met DNOC of met groeistofmengsels tegen zaad De organisatie en afstemming van het laden en de afvoer van bieten i bij grotere afstanden tussen perceel en stortplaats moet v<

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 10