I Door de mens wordt veelal het gevaar van vuur onderschat en dat schijnt hem nonchalant er voor te maken. Met deze blijkbaar gemakzuchtige instel ling worstelt niet alleen de stedeling, maar ook de plattelander. De agrarische sector, zo blijkt uit de statistieken is in het bijzonder kwetsbaar voor brand. Op basis van gegevens over 1967 kan de schade aan brand aan woonhuizen in stedelijke bebouwin gen op ca. 9,3 miljoen gulden becijferd worden maar is deze bij boerderijen een bedrag van ca. 28 miljoen gulden. Gemiddeld zijn deze cijfers per brand respec tievelijk ƒ4000,schade per brand in de stad en 31.400,per boerderij. Het aantal boerderij- branden schommelt eindelijk gemiddeld rond de drie per dag, ongeveer duizend per jaar. Bepaald geen gering aantal. ONVOORZICHTIGHEID. Is daar uit het oogpunt van brandpreventie nu iets aan te doen? Met vrij grote zekerheid kan worden aangenomen, aldus een uitvoerige publikatie van de Stichting Nationaal Brandpreventie Instituut te Den Haag, dat ruim 60 van de totale brandschade in de landbouw- en veeteeltsector te wijten is aan onvoorzichtigheid. Met een beetje goede wil en een zekere mate van „brandbewustheid" kan deze hoge jaarlijkse brandschade tot de helft teruggebracht worden. Een besparing die ca 14 miljoen gulden oplevert als de nodige voorzorgen worden genomen. En aan deze brandpreventie tips, verwerkt in het aprilnummer van het drie maandelijks bulletin van het N.B.P.I. ontlenen wij, zeer in het kort een aan tal punten. OORZAKEN, Als voornaamste veroorzakers van brand in boer derijen staan bekend: spelen met vuur; hooibroei en blikseminslag. Daarna treden als boosdoeners naar voren: electriciteit, verwarming, zowel van woon huis, stallen, hokken, enz. Dan nog vuile schoorste nen, motoren en vliegvuur uit schoorstenen. Kleine oorzaken hebben vaak grote gevolgen. Elke brand die in de agrarische sector toeslaat komt dubbel hard aan. Een boerderij is groter dan een doorsnee woonhuis. Afhankelijk van het bedrijfstype zijn in de schuur doorgaans landbouwmachines, grote hoe veelheden zeer brandbare produkten opgeslagen dan wel is er vee in opgestald. Tegen blikseminslag kan een bliksembeveiligings installatie aangebracht worden. Dat kost geld, maar kosten gaan nu eenmaal voor de baat uit. De brand verzekering geeft in verschillende gevallen korting op de brandverzekeringspremie indien een beveili ging tegen blikseminslag is aangebracht. ELECTRISCHE INSTALLATIE. De gevolgen van fouten bij gebruik van electri citeit spelen zich vaak af om moeilijk bereikbare en dus niet direct controleerbare plaatsen. Het smeu lende begin van een overbelaste leiding, een on deugdelijke of beschadigde armatuur kan zich vaak zonder dat men het merkt, verder ontwikkelen. Van belang zijn een goede vaste aardleiding en een be trouwbare aarding voor wasmachines, centrifuges, melkmachines enz. Daarbij nooit losse snoeren ge bruiken naar kippenhokken, stallen en schuurtjes en de spanninggever voor de weideafrastering niet aanbrengen op brandgevaarlijke plaatsen. De schrikdraadinstallatie dient overigens tegen blik seminslag beveiligd te worden. Schoorstenen dienen aan de daartoe te stellen eisen te voldoen zoals: geen vernauwingen, korte knikken of bochten, voldoende boven het dak uit steken, van goed materiaal gebouwd te zijn (geen asbest- of gresbuizen) en regelmatig (minstens 1 x per jaar) te worden geveegd. UIT de uitlaat van tractoren en andere machines met verbrandingsmotoren kunnen vonken vliegen met alle nare gevolgen vandien. Met goed onderhoud kan dit voorkomen worden. Het aan brengen van een vonkenvanger op de uitlaat is stellig aan te raden. Het bijvullen met brandstof moet in de buitenlucht gebeuren. Wees erg voor zichtig met roken in de schuur en let op het weg gooien van peuken en lucifers! Hooiventilatie is het ei van Columbus om hooi broei te voorkomen! Mits het op de juiste wijze en oordeelkundig gebeurt! Warmteontwikkeling en warmteafvoer moeten minstens daarbij in even wicht zijn. Door te kleine hoeveelheden lucht in te blazen kan het broeigevaar juist vergroot worden. Door de verhoogde te geringe luchttoevoer gaan oxydatieverschijnselen in de hooiberg sneller ver lopen, waardoor er meer warmte geproduceerd wordt, die onvoldoende wordt afgevoerd! HET zijn slechts enkele punten van de brand preventie die hier werden aangeroerd. Niet vermeld is o.m. de brandveiligheidseisen die bij de moderne boerderijbouw worden toegepast, waar door met doorgetrokken brandgevels, brandweren de deuren enz. het risico van overslaan van brand van bedrijfsruimte naar woonhuis sterk wordt ver minderd. Het opdelen van een gebouw in gedeelten, met brandbeveiligde afscheidingen is de beste manier tot verhoging van de brandveiligheid. Brandslangaansluitingen op een vorstvrije centrale plaats, met een aangekoppelde slang op een haspel voor gebruik gereed, is geen overbodige luxe. Nogmaals, wij konden niet volledig zijn. De be doeling is vooral te wijzen op de vele mogelijk heden die er zijn om van'te voren de nodige maat regelen te treffen om brand te voorkomen en zelf eens kritisch rond te kijken wat er aan gedaan moet worden om de risico's zo klein mogelijk te doen zijn! ML BESTEMMINGSPLANNEN Streekplan Schouwen-Duiveland: Met ingang van 29 mei ligt op de prov. griffie te Middelburg alsmede op de secretarieën van de gemeenten Brouwershaven, Bruinisse, Duiveland, Middenschouwen, Westerschou- wen en Zierikzee voor een ieder ter inzage de Eerste herziening van het Streekplan Schouwen-Duiveland, zoals deze is vastgesteld door de prov. staten in hun vergadering d.d. 16 december 1968. Deze herziening wordt van kracht op 30 mei 1969. Exemplaren van dit plan zijn tegen kostprijs ad. 2,75 verkrijgbaar bij de prov. planologische dienst voor Zeeland, Nieuw- straat 27, Middelburg, tel. 011805448. Middelburg: Met ingang van 13 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan Lange Geere en omgeving, fase III. Gedurende boven genoemde termijn kan een ieder tegen dit ontwerp bij de gemeenteraad schriftelijke bezwaren indienen. Veere: De gemeenteraad heeft vastgesteld: 1. het structuurplan voor hët grondgebied der gemeente Veere; 2. het bestemmingsplan „Bungalowpark buiten de Veste" (herziening 1969); 3. het bestemmingsplan „Zanddijk" (herziening 1969); 4. het bestemmingsplan „De Zandput", regelende de bestemming van gronden, behorende tot en gelegen nabij het kampeerterrein „De Zandput" te Vrouwenpolder (herziening 1969); 5. het bestemmingsplan „Oranjezon", regelende de bestemming van gronden behorende tot en gelegen nabij de „Camping Oranjezon" te Vrouwenpolder (her ziening 1969). Het structuurplan (1) met bijbehorende toelichting en de bestemmingsplannen 2 t/m 5 met de daarop betrekking hebbende voorschriften liggen met ingang van 15 mei gedurende een maand ter in zage. Gedurende Jeze termijn kunnen zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben ge wend, bij G. S. tegen deze bestemmingsplannen be* zwaren indienen. Middelburg: Met ingang van 12 mei ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goed gekeurde bestemmingsplan Zuid I C. Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G. S. hebben,gewend, kunnen gedurende boven* genoemde termijn bij die Kroon beroep instellen. Ge* lijke bevoegdheid komt toe aan een ieder die bezwa ren heeft tegen onthouding van goedkeuring door

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 7