Vergadering Tuinbouwcommissie der ZLM „nieuwe stijl" DINGEN VAN DE WEEK r Op vrijdag 2 mei kwam te Goes onder leiding van de heer P. J. J. Dekker de Tuinbouwkommis- sie van de ZLM voor het eerst in de nieuwe sa menstelling bijeen, dus met vertegenwoordigers uit Noord-Brabant. Deze laatsten voelden zich al direkt goed thuis en leverden een waardevolle bij drage in de diskussie. De besprekingen hadden vooral betrekking op de aanhoudend moeilijke situatie in de fruitteelt. Aansluitend werd veel aandacht besteed aan het onderwerp dat de laatste tijd de gemoederen in de tuinderswereld in sterke mate bezig houdt: de wijze van afzet. Hierover werd opbouwend en nut tig van gedachten gewisseld. Nadat de heer Dekker in zijn openingswoord spe ciaal de nieuwe leden uit Noord-Brabant en Rijks- tuinbouwconsulent ir. H. Sytstra welkom had ge heten, gaf hij een overzicht van de afzet van groen- ten en fruit. De tomaten hadden een goede start. De prijs ligt tot nu toe hoger dan vorig jaar. Er is een goede vraag voor export, maar door toenemend aanbod zal de prijs wellicht in de komende weken iets dalen. Het aanbod van komkommers is groot. Er is vraag naar dit produkt uit diverse landen. Het prijspeil is redelijk. De aanvoer van sla zal naar wordt ver wacht in de komende weken afnemen, waardoor de kansen op handhaving van 't prijspeil gunstig lijkt. Naar de overige glasprodukten is een goede vraag, met bevredigende prijzen. De aanvoer van glasaard beien neemt thans snel toe. Van appels is er een regelmatig aanbod ept een vlotte afzet. Er vindt thans o.a. export naar Frankrijk plaats. Het aanbod van peren loopt snel terug; de voorraden zijn thans grotendeels geruimd. Met ingang van 1 juli a.s. ko men de kwaliteitseisen die nu bij uitvoer naar an dere E.E.G.-landen gelden, te vervallen, omdat in feite de hele E.E.G. als „binnenland" wordt be schouwd. Tot nu toe mocht van de groenten alleen kwaliteit I en van fruit de kwaliteiten I en II wor den uitgevoerd, waarbij door het U.C.B. controle werd uitgeoefend. Deze normen zullen straks alleen nog gelden bij export naar derde landen. De kwaliteitseisen betekenden echter voor de af nemers in de overige E.E.G.-lidstaten een zekere garantie dat ze een goed produkt kregen. Dat was belangrijk voor de naam van het Nederlandse pro dukt en dus ook voor de prijs. Daarom is er intensief overleg gaande om ook straks nog waarborgen voor de kwaliteit van Nederlandse produkten te kunnen geven. PROEF MET NIEUWE AFFZETMETHODE Belangrijk waren ook de mededelingen van de heer Dekker over de proef van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen om tegen vaste prijzen te verkopen. Begin mei werd voor de derde maal een deel van de komkommer aan voer (10 in voorverkoop aangeboden, waarbij een kleine com missie vooraf heeft bepaald welke prijs de verschil lende sorteringen moeten opbrengen. Vooral voor grootwinkelbedrijven en exporteurs heeft dit ver koopsysteem aantrekkelijke kanten. De eerste erva ringen zijn gunstig. Van de zijde van de handel was er een bevredigende belangstelling en de besturen van de betrokken veilingen willen er ook graag mee doorgaan. Straks zal de proef worden uitgebreid met toma ten, -terwijl er ook plannen voor fruit worden uit gewerkt. Het is een ingewikkelde materie waarmee geleidelijk ervaring mee moet worden opgedaan. Bij fruit zal bijv. bij de bepaling van het aanbod met andere normen moeten worden gewerkt als met groenten, omdat er o.a. meer mogelijkheden tot spreiding zijn. Belangrijk is echter dat wordt ge zocht naar nieuwe wegen bij de afzet en dat de eerste ervaringen bij de voorverkoop van komkom mers tegen vaste prijzen zo gunstig waren, dat men kan spreken van goede perspektieven. Tevens is het echter ook belangrijk te weten, dat de veilingklok een belangrijke rol zal-blij ven spe len. Zeker bij de verkoop van fruit zelfs nog een hoofdrol. Uit de gedachtenwisseling die volgde, bleek eens te meer dat de afzet sterk in de belangstelling staat. Algemeen was men er mee ingenomen dat gezocht wordt naar andere wegen. Er werd op aangedron gen met het fruit dit najaar ook bijtijds te beginnen, bijv. met de James Grieve, als er van dit ras een grote oogst is. VACATURES In verband met de integratie moesten een aantal vacatures worden vervuld. Voor het Dagelijks Be stuur der ZLM werden de heren J. A. Vogelaar en R, den Engelse benoemd en voor het Hoofdbestuur de heren P. J. J. Dekker, J. A. Vogelaar, D. P. van Es, J. H. Stoutjesdijk, A. H. van de Zanden en R. G. Vermeulen. Als leden van de Commissie Tuinbouw van het K.N.L.C. de heren J. H. Stoutjesdijk en D. P. van Es, met M. P. C. van Nieuwenhuyzen en R. den Engelse als plaatsvervangers. Als leden van de Commissie Fruitteelt van het K.N.L.C. de heren J. H. Stoutjesdijk en R. den Engelse, van de Com missie groenteteelt van het K.N.L.C. de heren A. H. van de Zanden en R. G. Vermeulen en van de Com missies Bloembollenteelt, Boomkwekerij en Bloe menteelt van het K.N.L.C. resp. de heren D. P. van. Es, C. J. de Jongh en C. Elsman. TOEKOMST NEDERLANDSE FRUITTEELT Vervolgens werd het pas verschenen rapport „Toekomstperspektief van de Nederlandse Fruit teelt" besproken. Dit rapport, samengesteld door een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de standsorganisaties, de N.F.O. en het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, bevat een ver- gelijking van de fruitteelt in ons land in verge lijking met die in de andere E.E.G.-lidstaten, waar bij niet wordt geschroomd de zwakke punten aan te geven. Vooral de structuur laat te wensen over, doordat het gros van de bedrijven te klein is. Daar door wordt het aanbod sterk versnipperd, zijn er te weinig grote partijen (bijv. voor export) en zijn de afzetkosten hoger dan bij een gunstiger bedrijfs- grootte het geval zou zijn. Het streven moet zijn op dit punt in de komende jaren verbetering te brengen, waarbij de groep be drijven van 58 ha de ruggegraat kan vormen. Anderzijds wordt duidelijk naar voren gebracht dat de huidige moeilijkheden in de fruitteelt vooral te wijten zijn aan overproduktie, door onverantwoorde en van overheidswege gestimuleerde uitbreiding in Frankrijk en Italië. De Nederlandse Fruitteelt heeft reden van be staan en zou onder normale omstandigheden de con currentie aan kunnen. In andere landen worden echter forse subsidies gegeven en daardoor ver keren de telers in ons land in een nadelige positie. Het is dringend nodig dat de Nederlandse overheid helpt in de komende moeilijke jaren. De fruittelers vragen om gelijke kansen als hun collega's in de rest van de E.E.G. Voor de te zwakke bedrijven is een redelijke beëindigingsregeling gewenst, voor dc levenskrachtige bedrijven is steun nodig om het uit te kunnen zingen tot er weer evenwicht is tussen produktie en consumptie. De vergadering kon in grote lijnen akkoord gaan met de strekking van het rapport. Met nadruk werd er op gewezen, dat niet alleen in ons land, maar ook in de andere E.E.G.-landen gerooid moet worden. Als alleen hier op grote schaal gerooid wordt, be reikt men slechts dat de weg wordt vrij gemaakt voor invoer van Franse Golden Delicious en ander buitenlands fruit. Verder werd er met klem op aan gedrongen niet te verzwakken bij het aandringen op begrip voor de nadelige positie van onze fruitteelt bij de overheid. Nadat op de „Fruitteeltdag" te Goes en de „pro testvergadering" van de N.F.O. te Utrecht door o.a. ir. Prins zeer scherp en duidelijk de gerechtvaar digde eisen en verlangens van de fruittelers naar voren zijn gebracht, is men thans bang, dat er ver slapping zal optreden. De voorzitter was het er mee eens dat de zaak „warm" gehouden moet worden. De fruittelers ons land zijn buiten hun schuld in deze positie ge raakt en worden thans door concurrentieverval sende maatregelen van andere landen direkt in hun bestaan bedreigd. De minister moet overtuigd wor den van de noodzaak te helpen. Hij gaf de verzeke ring dat dit punt aandacht zou krijgen. Nadat nog enkele andere punten waren bespro ken, sloot hij vervolgens de vergadering. QP de groenteveilingen begint het aanbod be- w hoorlijk toe te nemen. Voor wat Zeeland be treft hebben we daar niet zoveel aandeel in want de groenteteelt speelt hier in het voorjaar maar een bescheiden rol. Wel gaat hier de winterbloem- koolcampagne beginnen. In de komende week zul len veel tuinders het druk hebben met het oogsten en veilingklaar maken van dit produkt. Hopelijk wordt het een goed seizoen. Verheugend is dat het gewas zich behoorlijk heeft onwikkeld in de afgelopen weken. Er Is wat „lijf" aan de planten gekomen zodat verwacht mag worden dat het per centage grote kool groter zal zijn dan eerst werd verwacht. Overigens zullen we wel met eert goed produkt aan de veiling moeten komen om er een goede prijs voor te krijgen. De" consument van deze tijd is verwend. Hij kan goede buitenlandse kool ko pen. Die moet duur betaald worden maar dikwijls doet men dat liever dan voor weinig geld een slech te kwaliteit kopen. De consument van deze tijd wordt steeds opnieuw aangeraden om prijsbewust te zijn maar ze is in de eerste plaats ook kwali teitsbewust. Daarmede zullen we als tuinders meer en meer rekening moeten houden. In de oogsttijd vraagt de winterbloemkool veel zorg van de teler. Regelmatig en goed afdekken is een eerste vereiste maar ook een goede sorte ring en verpakking is belangrijk om een zo hoog mogelijke prijs te maken. Heeft men vragen op dat gebied dan is het ver standig zich in verbinding te stellen met de vei ling waar men weet hoe het moet en dat ook zal laten zien. We begonnen met te constateren dat A de aanvoeren op de Nederlandse groenteveilingen belangrijk toenemen. Dat is in de eerste plaats het geval met de komkommers. Vele honderdduizenden stuks worden er dagelijks aangeboden vooral op de Westlandse veilingen met Delft ais belangrijk ste veiling voor dit produkt. De prijzen konden zich goed handhaven op 35 tot 45 cent voor de meest gangbare maten. De voorverkoop van komkommers door het Cen traal Bureau van de veilingen heeft in eerste instan tie een gunstig resultaat opgeleverd. Naast de kom kommers neemt de sla nog steeds een grote plaats in. Vooral de veiling in Venlo telt wat dat betreft mee. Daar zijn de laatste tijd steeds dagaanvoeren van 600.000 tot 800.000 stuks sla. De prijs was vo rige week wat minder geworden en lag tussen 16 en 21 cent per krop. Voorts begint thans ook de aanvoer van to maten van betekenis te worden. Eind vorige week had de veiling in Rotterdam reeds dagaanvoeren van 40.000 bakjes tomaten waarvoor toen tussen 12,50 en t5,per bakje werd betaald. Op die manier is men gauw aan een grote omzet toe, QEZE week maandag Is de nieuwe minimum- prijsregeling voor tomaten vanwege het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen in werking getreden. De ophoudprijs is vastgesteld op 4, per krat van 6 kg. Bij eventuele doordraai bedraagt de vergoeding voor de kwaliteitsklassen extra en I ƒ3,20 per 6 kg en voor klasse II en bonken is dat 2,40 per 6 kg. De heffing ten behoeve van het minimumprijzenfonds van het Centraal Bureau is vastgesteld op ƒ0,15 per krat van 6 kg. De tomaat is nog steeds rn hoofdzaak een exportpro- dukt. De afzet in het binnenland bedraagt slechts een farktie van wat er de grenzen over gaat. Vooral naar West-Duitsland wordt veel verladen maar ook Engeland, Frankrijk eri Zweden zijn steeds aan de markt. Ook naar Ierland werden tot dusver steeds wat tomaten verladen, maar dit land heeft per begin mei weer haar grenzen gesloten. Dat is daar een bekend verschijnsel. Men beschermt daar graag en goed de eigen produktie en daarom wordt geen invoer toegestaan. Het uienseizoen 1968'69 behoort nu vrijwel tot het verleden. Slechts hier en daar op de Noord hollandse veilingen is nog een aanbod van bete kenis. De weinige partijen van goede kwaliteit die nog te koop worden aangeboden noteren reed9 enige tijd steeds tussen 20 en 25 cent per kg. Voor de klasse II is weinig of geen belangstelling. De veilingprjjs hiervan lag eind vorige week tussen 8 en 12 cent per kg. Het uienseizoen is wat de prijs betreft tot het laatst, toe teleurstellend blijven verlopen. Slechts even in het begin van dit jaar is er sprake ge weest van een flnike opleving van de markt maar spoedig was dat weer ongedaan gemaakt en het is nadien niet meer gekomen. De meeste uientelers en zeker de bewaarders zullen geen al. te beste herinneringen overhouden aan dit seizoen. Onder tussen hebben we toch wel de indruk dat er heef wat uien zijn uitgezaaid in ons gebied. Pootuien zijn er belangrijk minder dan het vorig jaar. Cij fers hieromtrent ontbreken, maar dat het verschH met 1968 wat areaal betreft groot is, staat vast De zeer hoge prijzen- van het plantmateriaal zul len daaraan niet vreemd zijn. Velen zullen in de komende weken ook weer over gaan tot het planten van knolselderij. De tijd is hiervoor aangebroken. Van groot belang is dat het land goed ligt voor dit werk. Volgende week hopen we daarover nog enkele algemene opmer kingen te maken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4