De Nederlandse Kontrakttelersvereniging doet nuttig werk Schuimaarde opnieuw in prijs verlaagd Nood bij lucernedrogers zeer groot 4 WAAR VOOR ZIJN GELD OP vrijdag 2 mei a.s. is er zoals ook in do agen da op bladzijde 2 is opgenomen een Alge mene Vergadering van de Kring Zuid-West van de NeJerlandse Kontrakttelersvereniging. Deze wordt gehouden in de „Prins van Oranje" te Goes en de bijeenkomst vangt aan om half drie. Niet alleen de leden, doch ook belangstellenden zijn hierbij .welkom. Dit is een mooie gelegenheid kennis te nemen van het vele en waardevolle werk van de jonge vereniging. Gaarne wekken wij U daarom op deze vergadering te bezoeken. Door ir. Kupers wordt een inleiding gehouden over het on derwerp: „De ontwikkelingen op de akkerbouwbe drijven in Z.-W.-Nederland en de plaats die de kon- traktteelten hierbij innemen". STEEDS MEER KONTRAKTTEELT De Nederlandse Kontrakttelersvereniging van de 3 C.L.O.'s is in 1966, dus pas drie jaar geleden, opge richt. Voordien waren er enkele regionale verenigin gen werkzaam, doch terecht werd ingezien dat bun deling van de krachten gewenst was. Bij het tot stand komen van de nieuwe vereniging waren de COÖPERATIEVE GRASDROGERIJEN BIJEEN De „Vereniging van Coöperatieve Grasdroge rijen in Nederland" (V. C. G.) heeft in Utrecht een goed bezochte ledenvergadering gehouden. Vrij wel alle aangesloten drogerijen waren vertegen woordigd. De voorzitter, de heer L. A. M. Elenbaas te Scherpenisse, sprak in zijn openingswoord over de moeilijke positie, waarin de lucernedrogers ver keren. Hij besloot met: De nood bij de lucerne drogers is inderdaad heel groot geworden. Er is geen reden om dat te verbloemen. Al het mogelijke moet worden gedaan om dat te veranderen. standsorganisaties nauw betrokken, vandaar de bin ding die hiermee bestaat. De vereniging stelt zich ten doel de belangen van de leden op het terrein van de kontraktteelt van land en tuinbouwprodukten zo goed mogelijk te behar tigen. Een belangrijke zaak, want de teelt van diverse produkten op kontrakt neemt snel toe. Tot nu toe waren vooral graszaad en doperwten erg belangrijk, maar ook diverse tuinbouwgewassen, bietenzaad, zaai granen, aardappelen, enz komen naar voren. Met name voor aardappelen verwacht men dat de kon traktteelt in de toekomst een zeer grote rol zal gaan spelen. DUIDELIJKE VOORWAARDEN Wat de werkwijze betreft, streeft de vereniging in de eerste plaats naar kontraktvoorwaarden, die zo duidelijk zijn dat verschil van mening over de inhoud zoveel mogelijk wordt voorkomen. Hierbij is al veel bereikt in de goede richting. Voor verschillende produkten zijn Algemene Modelvoor- waarden opgesteld, o.a. voor doperwten en aard appels. De handel wordt daarbij ook in het overleg betrokken, want het is natuurlijk van doorslaggevend belang dat de modellen bij het afsluiten van kontrak ten worden aanvaard. De samenwerking met fabri kanten, zaadfirma's, e.d. is over het geheel genomen goed. Dat is begrijpelijk want een goed verloop van de kontraktteelt is voor beide partijen gunstig. In het verleden waren er vaak geschillen, zoals ieder weet, omdat de kontraktvoorwaarden onduide lijk waren of te veel in het nadeel van boer en tuin der. Dank zij de aktiviteit van de vereniging zijn er thans minder konflikten, terwijl bovendien bij ge schillen de arbitrage beter geregeld is. PRODUKTENCOMMISSIE Elk produkt heeft zijn speciale eigenschappen en bijzonderheden. Daarom zijn er verschillende pro- duktencommissies, waarin deskundigen uit de ver schillende teeltgebieden van ons land zitting hebben. Er is een Zadencommissie, een Doperwtencommissie, een Aardappelcommissie, een Bietenzaadcommissie en een Groentencommissie. Deze laatste opereert in nauwe samenwerking met het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Spinazie, princessebonen, tuin bonen, e.d. worden voor de fabriek veel op akker- bouwbedrijven geteeld, zonder dat de veiling er aan te pas komt. Andere produkten als bijv. knolselderij Schuimaarde is al jaren een goede en goedkope kalkmeststof. Doordat de prijs van deze droge en direkt verwerkbare schuimaarde opnieuw is verlaagd, kan er nu van gezegd worden dat het spotgoedkoop is. Aldus een circulaire van de Suiker Unie-fabriek C.B.S. te Sas van Gent die er daarin op wijst dat de C.B.S.-schuimaarde als gevolg van een speciaal pro- duktie-procédé belangrijk droger is dan de schuim aarde welke vroeger in zgn. bezinkvijvers wordt ge spoten. Duidelijk is ook dat de droge schuimaarde be langrijk minder aan vracht kost dan de natte schuim aarde. Zo is de nu geldende prijs exclusief b.t.w. af fabriek Sas van Gent geladen op vervoermiddel 4,-, door de fabriek franko op het bedrijf geleverd 8,- De heer Elenbaas gaf een overzicht van de vele pogingen, die zijn aangewend om de lucerneprijzen te verbeteren. Hoewel dit veel tijd heeft gekost is men niets opgeschoten. Eén van de oorzaken is volgens de voorzitter de sterk uitgebreide produktie, in Frankrijk. Gelukkig verstrekt de Franse overheid thans geen subsidie meer voor het stichten van nieuwe drogerijen. Hij waar schuwde de lucernedrogers om ondanks alles toch voorzichtig te zijn en niet te verkopen tegen de hui dige lage prijzen, die de kostprijs benaderen. Een droge zomer in Frankrijk kan heel andere prijzen uit de bus doen komen. Het Nederlandse Ministerie van Landbouw acht het mogelijk door overleg tussen de producenten de prij zen op een hoger niveau te brengen. Of er iets van terecht komt? Dat moet worden afgewacht. Er is ge lukkig nog contact. VERRIJDBARE DROGER PAARD ACHTER DE WAGEN SPANNEN Daar de heer R. J. v. d. Leij te Leeuwarden, direk- teur van de V.C.G., door een sterfgeval in de familie niet aanwezig kon zijn, werden zijn mededelingen door de voorzitter voorgelezen. Eén van de onder werpen was de nieuwe Deense verrijdbare droger, waarover het Rijkslandbouwconsulentschap te Sneek het één en ander heeft gepubliceerd. Gerekend op 1250 netto draaiuren en een jaarproduktie van 1000 ton zou men tot een droogloon van 8l/2 cent per kg komen. Men geeft toe, aldus de heer Van der Leij, d'at voor ongunstige weersomstandigheden bepaalde voor zieningen moeten worden getroffen. Tenminste een kapschuur. Verder is niets gerekend voor transport kosten van en naar de droger, terwijl evenmin een bedrag voor verzekering, algemene leiding en ad ministratie is ingecalculeerd. Ook moet men er reke ning mee houden dat er op één bedrijf beslist geen 1000 ton zal worden geproduceerd en dus aanvoer van elders noodzakelijk wordt of dat er tenminste worden door bemiddeling van de veiling geeontrac* teerd. Vaak loopt voor een bepaald produkt een ge deelte over de veiling en een ander gedeelte niet. Daarom is het belangrijk dat er één lijn wordt ge trokken en dat alles in nauw overleg wordt opgesteld en geregeld. WAAR VOOR ZIJN GELD De basiscontributie van de Kontrakttelersvereniging bedraagt f 10,per jaar. Tot 2 ha kontraktteelt be* taalt men 17,50 en boven de 2 ha 25,per jaar. Als tegenprestatie verzorgtde vereniging dus de belangen, zoals hiervoor werd geschetst. Tevens ont vangen de leden om de twee maanden een Mededelin genblad, benevens alles wat verder in druk verschijnt, zoals bijv. de modelvoorwaarden voor kontraktteelt van doperwten, consumptieaardappelen, enz. Ooft wordt individuele voorlichting gegeven door de Ad* viesdienst. Men kan kontrakten ter beoordeling voor leggen, bemiddeling vragen bij geschillen, enz. In *t algemeen kan worden gesteld dat men (veel) waar krijgt voor zijn geld. Voorzitter is thans de heer T. Meier uit Gronin gen, die ir. C. S. Knottnerus opvolgde. Vice-voorzit- ter is de heer B. van Dueren den Hollander te Oude- molen (N.-Br.) die men als de stuwende kracht en „ziel" van de vereniging kan zien. Het is de man die zorgt voor de „public-relations", vele tientallen lezin gen houdt, overleg pleegt met de handel, bemiddelt coördineert en alles doet om de vereniging verder uit te bouwen en de leden van dienst te zijn. LEDENTAL IN ZEELAND NAM FLINK TOE Er zijn landelijk 7 kringen. De voorzitters van de produktencommissies en van de kringen, vormen samen met de vertegenwoordigers van de 3 C.L.O.'s het bestuur van de vereniging. Zeeland en Noord>-Brabant vormen samen de kring Zuid-West. Deze vergadert dus op 2 mei a.s. te Goes. De kring is in 1969 gegroeid tot de grootste van het land. Begin 1968 telde de kring 440 leden, waarvan bijna 100 in Zeeland. Begin 1969 was het aantal toe genomen tot 613, waarvan 142 in Zeeland. Er zit dus flink groei in! Maar het aantal wil men graag nog aanzienlijk opvoeren. We hopen dat dit artikel er toe bijdraagt dat dtft streven bewaarheid wordt. A. v. O. en door de fabriek gestrooid op het land 11,- per ton. Uit een door de C.B.S. Sas van Gent onder de af nemers van schuimaarde gehouden enquête is geble» ken dat de struktuur van bouwland, zowel oo zware klei, als op de lichtere gronden enorm verbeterd. Slempige en magere gronden, stukgereden percelen enz. bleken door een schuimaarde gift merkbaar beter bewerkbaar te zijn, betere groeiresultaten van de ge wassen te geven, en hogere opbrengsten op te leverei». Een voordelige meststof, daar een normale schuim- aardeeift ligt tussen 15/20 ton per ha op lichte grond en 20/30 ton per ha op zware grond. Daarbij komf dat regelmatige schuimaarde giften de kalktoestand van de grond op een gunstig peil houden. meermalen verhuisd moet worden. Wanneer men ook al deze kosten gaat rekenen dan. komen we tot een prijs, waarvoor ook de bestaande loondrogers kun nen produceren, aldus de directeur. Wanneer er dan bovendien gezegd wordt, dat, wanneer produkt met minder dan 70 vocht wordt aangevoerd, de capa citeit van de brokkenpers tekort schiet, dan rijn wij nog evenver als verleden jaar. De heer Van der Leij was dan ook van mening, dat er een pers moet komen, die onder alle omstandigheden niet alleen de produktie van de droger moet kunnen bijhouden, doch ook alle soorten produkt, zoals dat door de leden wordt geleverd, moet kunnen verwerken. De heer Elenbaas merkte nog op, dat het overgaan tot verrijdbare drogers hetzelfde zou zijn als het ver vangen van de combine door de stationaire dors machine van voorheen. JAARVERSLAG De produktie van de bij de V.C.G. aangesloten dro gerijen heeft in 1968 in totaal 93.835 ton bedragen. Dat is 1000 ton minder dan in 1967, maar nog ruim 11.000 ton meer dan in 1966. Het totaal gemiddelde aan ruw eiwit bedroeg het afgelopen seizoen 176 gram. Van het hooi was het 150 gram per kg. Bij de loondrogers waren de droogkosten over het laatst bekende jaar 13 34 per 100 kg (1968) en bij de handelsdrogers 13,62 (1967). De vraag naar grasdrogen blijft nog steeds toe nemen. Enerzijds omdat men het eigen produkt op die wijze beter waardeert en anderzijds om een ge* deelte van het werk en weerrisico kwijt te raken. Dit is dan ook de reden waarom diverse bedrijven hun droogcapaciteit weer aanmerkelijk uitbreiden. Gebleken is, dat koeien van kunstmatig gedroogde produkten een paar kg drogestof extra kunnen op nemen. Tot deze voorlopige conclusie is men bij proe ven gekomen. De proeven hiermee worden voort gezet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4