UIT DE PRAKTIJK Feiten en cijfers over de consumptie-aardappelmarkt Belangstelling voor teelt van haver Mineurstemming Rijenafstand - overschakelen gewenst Goede begeleiding nodig..! 5 DE resultaten van de definitieve oogstraming 1968 van het C.B.S. zijn gepubliceerd. Dit valt samen met een scherpe daling van de note ringen op de termijnmarkt in aardappelen en men krijgt de indruk dat deze daling beïnvloed is door het bekend worden van de oogstraming, meent het secretariaat van de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap. Enkele grepen uit de noteringen op april 1969 voor bintje 40 mm: per eind oktober 13,20, be gin december 20,60, medio december 16,20, 13 januari 18,30 en 23 januari 13,80. De normale „dagmarkt" voor consumptie-aard appelen heeft daarentegen tót nog toe een bijzon der stabiel verloop gehad. UET is wel nodig deze zaak tot normale propor ties terug te brengen. Het is bekend dat het areaal consumptie-aardappelen vergeleken met het vorige jaar slechts een weinig is uitgebreid. Hiertegenover staat dat de opbrengst per ha in 1968 kleiner was dan in 1967 terwijl het percen tage uitval, met name van klei-aardappelen, dit jaar hoger is geraamd dan het vorige jaar. Volgens de in december jl. gehouden oogstra ming van het C.B.S. is de totale netto-opbrengst dus na aftrek van uitval van klei-consump- tie- en pootaardappelen 5 lager dan de raming van het vorige jaar en van zandaardappelen 19 lager. Dit scheelt met elkaar ruim 220.000 ton. Het is de vraag in hoeverre hiermede de werkelijkheid is weergegevén, omdat hierin het probleem van Dank zij het vrij zachte weer groeit op SCHOU- WEN-DUIVELAND zowel de op tijd gezaaide tar we als de laat gezaaide tarwe onder gunstige om standigheden. Voor herstelwerk zowel binnen als buiten was 't zachte weer ook gunstig. Plaatselijk werd nog ploegwerk verricht op de lichte grond. Op de gemengde bedrijven verliep het werk t.a.v. de verzorging van opgeslagen ruwvoedermiddelen ook nog zonder veel extra werk. Ten opzichte van de structuur van de grond kunnen we momenteel wel zeggen, dat die er gunstig uitziet. De eerste lenteboden hebben zich alweer aangekondigd, maar toch zijn we er nog niet en er kan heus nog wel een wintertje komen. Met de aardappelprijzen gaat het nog niet in de gewenste richting. Hopelijk komt dat nog. De belangstelling voor het zaaien van uien is groot. Eveneens is hier meer belangstelling voor haver. Vergelijken we haver met zomer gerst, dan blijkt dat de financiële resultaten van haver niet onder behoeven te doen voor zomergerst. Haver wordt Nu de produktenprijzen langzaam maar zeker afbrokkelen maakt zich op THOLEN en ST. PHI- LIPSLAND een wat ongeruste stemming meester over het uiteindelijke resultaat van oogst 1968. Vooral de aardappelprijzen zakken de laatste week onrustbarend. En met het beeld van vorig jaar voor ogen, vreest men het ergste. Als gevolg daarvan komt er momenteel o.i. te veel aanbod. Verder speelt de geringe arbeidsbezetting op onze bedrijven een rol. Als het straks maart is, wil men zijn akkers kunnen bewerken en heeft men be zwaar tegen het aardappels afleveren. Ook de uienprijzen zijn ongeveer een dubbeltje per kg gezakt en dat betekent ook een flinke streep door de rekening. Alhoewel wij de toe komst voor de uien toch niet direct slecht inzien. De laatste weken hebben de sorteerinrichtingen op de veilingen St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse op topcapaciteit uien gedraaid en daardoor zijn de uienvoorraden op de bedrijven reeds flink geslonken, terwijl de kwaliteit door de hoge temperaturen van de laatste dagen toch wel wat gaat lijden. De mineurstemming wordt verder in de hand gewerkt door de prijs van de tarwe; ook al luste loos in de markt liggend en op een duidelijk lager niveau dan vorig jaar. Dit gecompleteerd door Verschillende voorlichtingsaktiviteiten vroegen in de afgelopen weken de aandacht van een flink aantal kollega's op WALCHEREN. Ook in de ko mende weken zijn er nog diverse mogelijkheden om zich op verschillend terrein wat nader te oriën teren. Door de Coöp. Melkinrichting „Walcheren" werd voor de aanstaande „tankmelkers" een twee tal exkursies georganiseerd naar Sutjewinkel waar een dergelijk projekt reeds enige tijd in de praktijk wordt toegepast. Op 150 bedrijven de houdbaarheid en het mogelijke kwaliteitsver val van de opgeslagen aardappelen niet is verdis conteerd. Mede in verband met de natte herfst is het niet onwaarschijnlijk dat er nogal wat par tijen minder goed door de bewaring zullen heen komen. AE export van consumptie-aardappelen is tot en met december, in vergelijking met vorige jaren, als volgt geweest: oogst '66 oogst '67 oogst '68 ton ton ton kleiaardappelen 150.000 154.000 169.000 zandaardappelen 28.000 7.000 17.000 totaal t/m december 178.000 161.000 186.000 Vergeleken met het gemiddelde van de vier voorafgaande jaren (met inbegrip van de zeer gunstige export van oogst 1964 van 212.000 ton en 171.000 ton in 1965) is de export van klei aardappelen oogst 1968 bijna 11 groter geweest. De export van zandaardappelen is de laatste jaren sterk gedaald, doch is zich blijkbaar aan het her stellen. Westduitsland is in toenemende mate de grote afnemer en heeft nu 2A van onze export op genomen, voor een belangrijk deel voor de ver werkende industrie en als gewassen/kleinverpakte aardappelen. Dit neemt niet weg dat er van de oogst 1968 nog een flink kwantum zal moeten worden geëxpor teerd om in de loop van het seizoen te komen tot een zeker evenwicht tussen vraag en aanbod. AVER het verdere verloop van de export valt uiteraard weinig te zeggen. Wel kan er op worden gewezen dat er uit het buitenland, o.a. uit Duitsland, Frankrijk, Italië en Zweden berichten komen over vastere prijzen. Betreffende de aard appelsituatie kan het volgende worden gemeld. De prijzen in Westduitsland zijn aanzienlijk beter dan het vorige jaar en ongeveer gelijk aan onze prijzen. Behalve uit Nederland importeert Westduitsland ook uit Frankrijk. België heeft dit jaar een veel kleinere oogst. De export van België heeft weinig meer te betekenen; wel worden aardappelen ingevoerd uit Frankrijk en Nederland. Frankrijk exporteerde aanvankelijk weinig, doch de laatste tijd is de exportaktiviteit opgevoerd. Verondersteld wordt dat Frankrijk de export naar derde landen met behulp van subsidies tracht te stimuleren. Italië heeft een oogst die iets kleiner is dan vo rig jaar en importeert uit Zwitserland, Frankrijk en Nederland. Spanje heeft voor invoer vóór 15 februari een contingent van 12.000 ton vastgesteld; over de ver dere invoer valt nog niets te zeggen. De geruchten over een groot aanbod van Fran se bintje tegen zeer lage prijs en de hierover in een Nederlands vakblad verschenen advertentie zijn niet serieus. De bedoeling hiervan was waar schijnlijk de termijnmarktnoteringen te beïnvloe den. Zonder voorspellingen te doen over het ver dere verloop van de aardappelmarkt, lijkt de prijs- val op de termijnmarkt op basis van de thans be schikbare gegevèns zeker niet gegrond. niet aangetast door voetziekte en zij werkt legering door voetziekte bij andere granen .dan ook niet in de hand. Van de huidige rassen is het stro ook steviger, zodat de oogstzekerheid van dit gewas belangrijk is toegenomen. Bovendien is haver een goede dekvrucht. Er wordt veel gesproken over de te verwachten ontwikkelingen in de landbouw en veeteelt. In vele gevallen is men pessimistisch gestemd. Dit is wel begrijpelijk als men denkt aan o.a. plan- Mansholt, stijgende loonkosten, B.T.W.-effect zon der compensatie, geen prijzen verbetering enz., maar toch is pessimisme m.i. niet nodig. Betere verdeling en benutting van arbeid en machines met daarbij kwaliteitseisen aan de producten, zo wel voor de producent als voor de consument, kunnen bijdragen tot een gunstiger resultaat. Hier bij is een andere opstelling van de ondernemer gewenst, maar als dat in andere bedrijfstakken wel kan, dan moet dat ook in de landbouw en veeteelt kunnen. stroprijzen die zich evenmin op hoog niveau be vinden. De suikerbietenprijs is nog niet bekend, maar men fluistert dat de prijs toch wel zo omstreeks tussen de ƒ7 en 10 beneden de gegarandeerde prijs zal blijven, vermoedelijk afhankelijk van het quotum half-vette suiker dat men nu gaat gebrui ken. Zoals bekend heeft men vorig jaar reeds een flinke hoeveelheid half-vette suiker opgesoupeerd. Als we nu weer veel van dit quotum zouden ge bruiken dan zal de prijs voor 1969 nogmaals ver minderd moeten worden bij een gelijke produktie. Daarom dringen de suikerfabrieken ook terecht aan op een wijze zelfbeperking van de boeren. Want als men zijn bietenareaal blijft uitbreiden dan ziet het er beslist naar uit dat men van een grotere oppervlakte bieten, uiteindelijk toch min der geld gaat maken. Maar ja, wat wilt UDe andere produkten noden al evenmin uit om daarop over te stappen. Dat is dan ook wel één van de belangrijkste rede nen voor de areaaluitbreiding van de suikerbie ten. En daarom zal o.i. de oppervlakte suikerbie ten in 1969 wederom een uitbreiding te zien geven. Waarmee wellicht de contingentering steeds dich terbij komt wordt de melk dan in koeltanks bewaard, al of niet met gebruik van het melkleidingsysteem. De ervaringen die we daar mochten vernemen van de mensen die er dagelijks mee te maken hebben waren over het algemeen zeer gunstig. De deel nemers aan deze exkursie zien de toekomst wat het tankmelken betreft met vertrouwen tegemoet. Wat de veehouderij betreft zijn er nog verschil lende mogelijkheden voor de veehouders om zich buiten de provincie te oriënteren welke ontwikke Het is, wanneer we dit in WEST ZEEUWS VLA ANDEREN schrijven, alles behalve winter weer; zacht weer met temperaturen tot omstreeks 12° C. Aangenaam om buiten te vertoeven! Daar is echter niet veel tijd voor, want de verschillende vergaderingen en bijeenkomsten dienen te wor den bijgewoond. Dit, willen we tenminste enigs zins op de hoogte blijven van wat zich allemaal op technisch, organisatorisch en politiek vlak in de landbouw afspeelt. Met de beste wil is het echter niet allemaal meer „bij te benen". Meer nog dan in het ver leden dienen we als boer de beschikking te heb ben over deskundigen op velerlei gebied. Daarom is het jammer dat de service welke de landbouw- voorlichtingsdienst ons in het verleden heeft ge geven, in kwantiteit drastisch zal worden ver minderd; juist in een tijd dat deze zo hard nodig is. Half januari woonden we nog een studieclub bijeenkomst bij waar de bietenteelt centraal stond. Gesteld werd dat rollen na het zaaien veelal on gunstig werkt. Slechts de eerste dagen na het zaaien is de vochtvoorziening wat beter, terwijl deze in een droge periode tegen de opkomst slech ter is. Verder bestaat het gevaar van ernstige korstvorming wat de opkomst bemoeilijkt, terwijl tevens de kans op zoutsohade toeneemt. In ver band met dit laatste is het beter de bemesting, zo mogelijk 2 a 3 weken voor het zaaien toe te dienen of bij het zaaien en opéénzetten telkens de helft. Vooral bij op eindafstand zaaien dienen aan het klaarleggen van het zaaibed hoge eisen te worden gesteld om van een goede opkomst verzekerd te zijn. Van pillenzaad liggen de kosten 2530 hoger bij dezelfde afstand in de rij dan bij gewoon C zaad. Bij genetisch éénkiemig pillenzaad is 't ver schil nog groter. Een grondbehandeling met een insecticide is bij op eindafstand gezaaide bieten met pillenzaad, zeker in gevallen dat vreterij wordt verwacht te bevelen. Wanneer de winst per eenheid daalt is het zaak meer eenheden per man te produceren, zodat de totale winst toch nog stijgt of minstens geliik blijft. Dit mag dan weliswaar tot overschotten leiden, maar alternatief hebben we als goed on dernemer? We moeten daarom streven naar hoge opbrengsten met zo weinig mogelijk kosten. lingen daar plaats vinden. Zo hebben we aankon digingen gezien van exkursies naar het I.V.O. in Zeist, waar onderzoek plaats vindt op veeteelt- kundig gebied, naar enkele K. I.-stations in Zuid- Holland en een exkursie naar ligboxenstalle- en zo mogelijk varkensstallen in Brabant. We twijfe len er niet aan of er zal voor deze exkursies wel voldoende belangstelling zijn. (Zie verder pag. 17)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 7