Nu ook goedgekeurd en verkrijgbaar als NIET ingehuld zaad voor C-apparatuur! De ratten te lijf! Onkruidbestrjjding in wintertarwe en klavergroenbemester Rjjenafstand - overschakelen gewenst 17 In de groenstroken tussen flats is voor ratten wel het een en ander aan eetbaars te vinden. Kruimels etensresten zelfs hele boterhammen zijn tussen de struiken te vinden. Ideale omstandigheden voor ratten en muizen om daar op een makke lijke manier aan hun kostje te komen. (Vervolg van pagina 11) „De Breede Watering" coördineert de werkzaam heden terwijl het Waterschap en de gemeenten de kosten van lokaas en cumarine dragen. Dit alleen al vraagt een bedrag van ca. 75.000,Zouden de kosten van medewerkers, de boeren en hun personeel enz. ingecalculeerd worden dan kost deze groot scheepse rattenbestrijdingsaktie een zeer aanzienlijk bedrag. Een bedrag waar echter alle inwoners van Zuid-Beveland profijt van trekken. Maar nogmaals: deze aktie slaagt alleen wanneer de nazorg de volle aandacht krijgt. Steeds weer aan vullen van het rattenbestrijdingsmiddel is en blijft noodzakelijkDe commissie doet een beroep op alle grondgebruikers regelmatig het uitgelegde lokaas te controleren en naar behoefte aan te vullen Tot slot nog een waarschuwing. Alhoewel door de commissie de nodige voorzorgen genomen zijn, het lokaas met cumarine is en blijft een vergift, dat voor alle warmbloedige wezens, dus ook mens en dier op den duur dodelijk is. Tenzij zeer grote hoeveelheden van het lokaas opgenomen zouden worden heeft een eenmalige opname van een kleine portie geen direkte gevolgen. Waarschuw in elk geval, mocht dit het ge val zijn, onmiddellijk de dokter of veearts en ver meldt dat er een vergiftiging door een anticoagulant wordt vermoed. Tegengif voor cumarinevergiftiging is er in de vorm van vitamine K-injecties. Een ander nadeel van het bestrijdingsmiddel cumarine is dat de door cumarine ziek geworden of gestorven ratten gevaarlijk zijn voor dieren die erop azen. Worden te veel van deze ratten door kat, hond of bijv. var kens, die gevoeliger voor cumarine zijn dan andere dieren, gegeten dan worden ook zij vergiftigd en ster ven. Een enkele vergiftigde rat kan niet direkt kwaad maar meerdere wel. Zorg dus dat het lokmiddel bui ten bereik van kinderen, huisdieren en vee ligt, en verwijder zo spoedig mogelijk de traag geworden of dode ratten. BI. We schrijven in OOST ZEEUWS-VLAANDEREN 29 januari. De in de laatste week gevallen neer slag is op vele gronden welkom geweest. Het is immers redelijk droog geweest deze winter, zodat diverse middelen die gespoten zijn b.v. TCA over de ploegsneden, maar matig zijn ingespoeld. Over de kweek-bestrijding in bieten valt zeker iets nieuws te zeggen. De bespuiting tijdens het zaaien van 15 tot 25 kg TCA ter bestrijding van kweek in bieten is iets veranderd. Uit ondervinding blijkt een bestrijding beter te slagen als de bespuiting van de TCA een aantal weken vóór het zaaien plaats vindt. Dus nü spuiten van 1525 kg TCA op licht opengetrokken grond en daarna ongeveer begin maart zaaien van de bieten gevolgd door een onkruidbestrijding blijkt op gronden boven de 25 afslibbaar goed te werken. Nu de zaaizaadbestelling van bieten aktueel is dienen we rekening te houden met het feit dat het pillenzaad niet ontsmet is tegen insectenvrete- rij. Het verdient ook geen aanbeveling dit zelf daartegen te beschermen, omdat het onvoldoende aan het zaad hecht en een vrij grote kans op kiem- beschadiging aanwezig is.Wanneer we op percelen waar kans is op vreterijschade, toch pillenzaad willen zaaien (b.v. genetisch eenkiemig) dan dient een grondbehandeling te worden uitgevoerd met dieldrin, aldrin of lindaan. De Tekenschuif voor bietenzaad kan ons overigens bij de zaadbestelling goede diensten verlenen Bij de onkruidbestrijding in winter- en zomer - tarwe zal het middel Tribunil perspectieven heb ben, in wintertarwe bij 4 a 5 blaadjes zo vroeg mogelijk gespoten dus februari, zal het grassen en duist, doch ook later komende breedbladige on kruiden grondig opruimen. Het ligt in de verwach ting dat dan na 5 a 6 weken tijd een klavergroen bemester kan worden ingezaaid, wat dan nog op tijd is. Zodoende kan DNOC door een bodemher bicide worden vervangen, terwijl tevens nog groenbemester kan worden gezaaid. (Vervolg van pag. 5) Op akkerbouwgebied was er een lezing van Dr. Ir. v. d. Zaag over de aardappelteelt. In het betoog van de heer v. d. Zaag kwam vooral naar voren dat er naar gestreefd moet worden om zo gunstig mogelijke voorwaarden te scheppen om tot een hoge kg-opbrengst/ha te komen met een goede kwaliteit aardappel. Alleen bij een hoge kg-op- brengst kan de aardappelteelt nog rendabel be dreven worden. Verschillende aspekten van teelt- technische aard werden door de spreker zeer dui delijk uiteengezet. De voorkeur gaat uit naar een rijenafstand van 75 cm. De nadruk werd gelegd op zo weinig mogelijk bewerkingen na het poten. Veel bewerkingen doen meer schade dan voordeel, vooral tijdens een droge periode. INDIENING AANVRAGEN MARKTSTRUKTUUR- OBJEKTEN 1970 EUROPESE ORIËNTATIE- EN GARANTIEFONDS VOOR DE LANDBOUW ||OEWEL het beraad over het onlangs door de Europese Commissie bij de E. E. G.-Minister- raad ingediende „Memorandum Manshalt" aanleiding zou kunnen geven tot een volledige wijziging van het tot nu toe gevoerde beleid met betrekking tot structuurverbeterende projecten, wordt voorshands de aanmelding van projecten bij het ministerie van landbouw en visserij opengesteld. Aanmeldingen van verzoeken tot bijstand op het gebied van de agrarische marktstructuur uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Land bouw voor het jaar 1970 moeten vóór 15 maart 1969 zijn ingediend bij de Directie Agrarische Handel en We hebben de indruk dat verschillende aard appeltelers er wel voor voelen bij de aardappelen een rijenafstand van 75 cm te gaan toepassen. Blijft men cte suikerbieten nog op 44 cm rijen afstand telen dan kan dit moeilijkheden geven bij de verzorging o.a. wat betreft de spoorbreedte van de trekker met de sproeimachine. Vooral voor de loonwerkers schept dit weer problemen. We ver wachten niet dat deze in één jaar opgelost wor den, maar het kan ook geen slepende zaak blij ven. Overschakelen heeft verschillende konse- kwenties, maar laten we hopen dat wanneer dit eenmaal heeft plaats gevonden er dan ook wat rust komt op het gebied van de normalisatie van de rijenafstand. In verschillende andere gebieden is dit al geen probleem meer Nijverheid, Afd. Handels- en Industrie-Ontwikkeling van het ministerie van landbouw en visserij. Voorshands wordt prioriteit verleend aan: algemene infra-structurele projecten, die in prin cipe aan een gehele bedrijfstak of meer bedrijfs takken tezamen ten goede komen; projecten, die investeringen omvatten, ten behoeve van het zoeken naar nieuwe toepassings- en ver werkingsmogelijkheden in het belang van nieuwe of verbeterde afzet. Het is daarnaast niet uitgesloten, dat ook projec ten die voldoen aan de voorwaarde, dat zij een we zenlijke bijdrage vormen tot een daadwerkelijke ver betering van de marktstructuur in een groot geogra fisch gebied, in aanmerking kunnen komen. Hierbij zal dan bovendien nog rekening gehouden worden met de vraag of de projecten gelegen zijn in de sti muleringsgebieden, en/of werkloosheidsgebieden. Vervolgens zal een beslissing worden genomen of het betrokken project voor het verlenen van bijstand m principe bij de Europese Commissie zal worden inge diend. De aanmelding dient te worden beschouwd als een kennisgeving, waarbij voorlopig kan worden volstaan met het verstrekken van de volgende ge gevens: globale omschrijving van het project; omschrijving van de geografische ligging van het project met vermelding van het gebied van aan voer en afzet dat wordt bestreken; totaal beoogde investering en wijze van financie ring van het project; het projecten betreft betrekking hebbende op sec toren waarvoor een gemeenschappelijke ordening van de agrarische markt in de E. E. G. bestaat; met de aanvang van de bouw mag niet begonnen zijn, voordat het project te Brussel is ingediend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 19