DE MAAND FEBRUARI op het ZEEUWS LANDBOUWBEDRIJF A VERG IF 12 Hoewel de natuur rustig lijkt moet de boer aktief zijn. Voorbereidingen moeten getroffen worden. Daaronder behoort ook het bestellen van zaaizaad. F. VADER R. L. V. D. - Goes Als er vermoeden bestaat dat de drains minder goed gaan wer ken, laat ze dan doorspuiten. Op tijd doorspuiten kost minder tijd en geld dan te wachten tot ze geheel vol zitten. In deze maand kan ook weer zomertarwe gezaaid worden, als de grond het toelaat. Houdt de temperatuur van de konsumptie-aardappelen goed bi de gaten, probeer deze op 8° C te houden of te brengen. Als ze afgeleverd moeten worden, pleeg dan overleg met de koper hoe te handelen ta.v. de temperatuur. Als er pootaardappelen thuis komen, leg of zet deze dan niet In een ruimte die behandeld is met kiemremmingsmiddelen. Als er bij het ploegen van de kopakkers Italiaans raaigras boven» geploegd is, kan men dat nu doodspuiten met Gramoxone. Besteed zorg aan uw zaaizaad. In februari hebt u de gelegenheid de nodige voorzieningen te treffen. Als men zaaizaad, afkomstig van eigen bedrijf, gebruikt, moet dit vaak nog een keer extra geschoond worden (onkruidzaden!!). Denk in dit verband ook aan de „kleine" gewassen zoals KARWIJ. Gebruik alleen karwijzaad dat zoveel mogelijk vrij is van „rattekeutels" en ook voor karwij geldt: alleen ONTSMET zaad gebruiken. Bij het begin van de maand februari zitten we nog volop in de winter, er kan nog van allerlei winterweer over ons hoofd komen, maar de boer zal toch alweer vooruit moeten zien en zich gereed maken voor het komende seizoen. Het bouwplan moet definitief vastgesteld worden, er moet een keus gemaakt worden uit de verschillende rassen, de kunstmestgiften moeten bepaald worden, er moet een plan voor de chemische bestrijdingen opgesteld wor den, enz. Al met ai stof genoeg om over na te denken en ook om over te praten met kollega's. Hiervoor is o.a. gelegenheid op de verschillende vergaderingen die deze maand weer gehouden wor den. Ook kunnen er bij gunstig weer al verschillende werkzaam heden uitgevoerd worden. Op enkele aspekten, die deze maand aan de orde komen, wordt in dit artikel nader ingegaan. samenstellingen die, omgerekend, op hetzelfde prijsniveau liggen als enkelvoudige meststoffen, soms zelfs goedkoper, maar er zijn er ook die aanmerkelijk duurder zijn! Wees dan ook prijsbewust bij de keuze van de meststof. Een tweede aspekt bij de bemesting is de tijd van aanwending. Als de keus gevallen is op enkelvoudige meststof of mengmest zonder stikstof, kan, als de grond het toe laat, de fosfaat en de kali reeds in deze maand gestrooid Worden. Bij een gewas als aardappelen heeft men dan nog de gelegenheid om kalizout te strooien in plaats van later een duurdere chloor- arme mengmest. Dit kan een verschil in kosten betekenenen van f 30,50,per ha. Als het open weer is of na nachtvorst, kan op graszaad reeds in het begin en op wintertarwe aan het eind stof worden gestrooid. Het is gebleken dat in deze tijd van het Jaar de vervluchtiging is. Hierbij komt dat de meststof toch vaak De laatste jaren zijn de kunstmestgiften nc door de toepassing van mengmest de me zaaien of poten wordt gegeven. Hierdoor veelheid zouten in de bovenste grondlaag, blijft, worden deze niet naar beneden ve koncentratie in de bovenlaag te hoog blijft nen hier slecht tegen en zo ze niet weg vaak een duidelijke groeiremming. Vooral BOUWPLAN De beste manier om een verantwoord bouwplan samen te stellen is, door een begroting te maken of te laten maken. Hierbij moeten dan de te verwachten opbrengsten en kosten berekend worden. Hierbij moet men gebruik maken van de ervaringen van de voor gaande jaren. Het mooiste gaat dit als men de benodigde gegevens uit een bedrijfsekonomische boekhouding kan halen. De gegevens over kosten en opbrengsten zijn hierin naar soort duidelijk gerang schikt, waardoor men een goed overzicht heeft. Eventuele fouten in de bedrijfsvoering kunnen hierdoor soms opgespoord worden, ter wijl men ook een goede vergelijkingsbasis heeft met andere soort gelijke bedrijven. Als u nog geen bedrijfsekonomische boekhouding heeft, informeer dan eens naar de mogelijkheden, om hiermee dit jaar te starten. U zult er geen spijt van krijgen, als u mee gaat doen! Het vaststellen van het bouwplan is natuurlijk ook afhankelijk van de beschikbare arbeid, de vruchtwisseling en de grondsoort. Wat de vruchtwisseling betreft, is het aan te bevelen, om een plan op langere termijn op te stellen. Dit hoeft dan geen „ijzeren bouwplan" te zijn, maar wel een richtlijn voor de plaats van de belangrijkste gewassen in de komende jaren. Het komt b.v. nog te veel voor dat op een perceel waar vorig jaar erwten wikken gestaan hebben, gerst gezaaid moet worden, terwijl aardappelen of bieten daar juist op hun plaats geweest zouden zijn. Op dat moment is er misschien geen andere keus, maar het was te voorkomen geweest door een planning op langere termijn. Deze planning is ook op zijn plaats, omdat men dan een meer gericht beleid kan voeren wat betreft ziekten (aaltjes, voetziekte, e.d.) en groenbemesting. BEMESTING Als het bouwplan vastgesteld is, kan men gaan bekijken welke kunstmest en hoeveel men moet strooien. Het beste kan men dit doen aan de hand van de gegevens van het chemisch grond onderzoek. In de eerste plaats komt hierbij ter sprake de keuze van de mest stof, mengmest of enkelvoudig. Deze keus is afhankelijk van de beschikbare arbeid in het voorjaar en van de vraag of de soort mengmest in de gegeven omstandigheden past. Daarnaast is er soms een aanzienlijk prijsverschil tupsen de fvele) soorten. Er fijn MS'aUDINGSMIODEEiN Op vete bedrijven void opbergplaats voor bestri middelen nog niet gehe de daaraan in de bestri middelenwet opgelegde schriften. Met wat goe< kan op eenvoudige wijze aan voldaan worden. Me loopt dan het risico va proces-verbaal! Nu is e tijd voor om er zelf een ken, die aan de gestelde voldoet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 14