DE RATTEN TE LIJF! Nazorg belangrijk II I Vrijwiligers aan het vullen van de plasticzakjes met het rattenbestrljdlngsmlddek Hier in aardappelopslagplaats van de „Wilhelmlnapolder". Het uitleggen van het bestrijdingsmiddel in de polder. Een handig apparaat wordt gebruikt om de rattenholen aan de overkant van een sloot te behandelen. ||UIZEN, boerderijen, schuren, opslagplaatsen, maar ook de plantsoenen, groenstroken enz. in onze dorpen en vooral in de steden zijn ideale schuilplaatsen voor ratten en muizen. Daarvan zijn er overigens meer dan men in het algemeen wel denkt. De schade die ze toebrengen is bijzonder groot. Dit betreft dan de materiële schade in geld uit te drukken. Daarnaast zijn ratten bijzonder ge vaarlijk uit het oogpunt van de volksgezondheid. Het verspreiden van parathyphus, ziekte van Weil, var kenspest door ratten zijn bekende voorbeelden. Ratten zijn buitengewoon slimme dieren en daarbij, door de ervaring met het gedrag van de mensen, zeer achterdochtig. Een „ervaren" rat negeert rustig nachten lang een verleidelijk stukje spek dat hij niet vertrouwt en verkent eerst uitgebreid de naaste om geving van het spek op mogelijk gevaar. Door deze slimheid en achterdocht is de bestrijder van ratten aangewezen op bepaalde middelen. Een rat die ziek is geworden van een in een bepaalde vorm. bijv. in een koekje, verwerkt vergif, raakt een der gelijk koekje de eerste vier weken beslist niet meer aan. Hij heeft voorlopig zijn lesje geleerdVergif dat een onnatuurlijke dood van een rat veroorzaakt wekt ook onmiddellijk het wantrouwen van zijn soort genoten op. Een ratten- of muizenval heeft meestal slechts enkele dagen succes. Daarna zijn de anderen gewaarschuwd en lopen er met een boog omheen, wat voor aantrekkelijks aan eetbaars er ook in wordt gelegd. Angstwekkend is de snelle voortplanting van ratten; 200 nakomelingen van één paar in een jaar tijd is niets bijzonders. Vandaar dat bij de ratten bestrijding het verdelgen van de laatste rat zo enorm belangrijk is. Blijven er na de bestrijdingsaktie nog enkele over dan zijn de gelederen in korte tijd weer aangevuld en is al het bestrijdingswerk in feite voor niets geweest. Een juiste bestrijding met de juiste middelen is van groot belang. De vroeger toegepaste vergiften hadden alle in meer of mindere mate gemeen dat ze een pijnlijke dood tot gevolg hadden. En de rat kan dan verband leggen tussen ziekte, pijn en het opge nomen voedsel. Zonder veel voorzorgen bleek het met deze middelen moeilijk de „laatste" rat uit te roeien. De zgn. cumarinemiddelen, die het stollings vermogen van het bloed vernietigen en de haarvaten van het bloedvatenstelsel „poreus" maken hebben deze bezwaren niet. De dieren sterven geleidelijk en pijnloos aan inwendige bloedingen zodat geen oor zakelijk verband tussen opgenomen voedsel en het doodgaan kan worden gemaakt. Zij blijven van het met cumarine vergiftigde lokaas eten tot ze verzwak ken door bloedarmoede en tenslotte sterven. Ook de oudste meest ervaren rat en muis wordt slachtoffer. Wel duurt de bestrijdingsaktie iets langer voordat de gewenst resultaten zijn bereikt. De eerste dagen na het uitleggen van het met cumarine vergiftigde lok aas geven geen direkte resultaten. Dode dieren wor den eerst na 35 dagen gevonden. De ratten moeten van het lokaas kunnen blijven eten. Vandaar dat de voorraad daarvan steeds moet worden aangevuld. De nazorg nè het eerste uitleggen is dan ook van bij zonder groot belang. Er moet zolang worden aange vuld tot er niets meer van wordt opgenomen. En als de plaatsing aan het rattenbestrijdingsmiddel op de juiste wijze plaats vindt zal ook de laatste rat en muis de dood vinden. |N Zuid-Beveland is de vorige week de georgani seerde rattenbestrijding, na enige tijd van voorbereiding, ter hand genomen. Een werkcommis- sie onder leiding van de heer F. de Groene en be staande uit vertegenwoordigers namens de gemeente besturen, het Waterschap, de standsorganisaties, en landbouwvoorlichtingsdienst met hulp van de afd. Ratten- en Muizenbestrijding te Wageningen van de Direktie Faunabeheer kocht midden december reeds een 50.000 ton N.A.K. gekeurde haver aan (geen risico van wilde haver500.000 plastic zakjes, de nodige hoeveelheid Cumarine en slaolie. Een uitge breide organisatie werd opgezet om deze zaken te mengen, en in klein verpakking van 100 gr. per zakje te verpakken en uit te leggen. Van alle kanten werd medewerking verleend, zowel financieel als in werk kracht. Ieder dorp levert zijn vrijwilligers; ock voor het uitleggen van de zakjes een enorm werk. Het behandelen van zo'n 3000 km sloot is voorwaar geen kleinigheidDe woonkernen worden door personeel van de betreffende gemeenten gecontroleerd en be handeld. De technische dienst van het Waterschap (Zie verder pagina 17) Duidelijk is het „rattenpaadje" te zien waar de ratten vanuit de sloot regelmatig de boomgaard in gaai: op zoek naar voedsel. Een gunstige plaats om met cuma rine behandeld lokaas uit te leggen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 13