9 MELKSTAL Bij bezoek aan een ligboxenstai valt het op dat de boer de doorloopmelkstal als de belangrijkste verbetering ziet bij de vergelijking van zijn nieuw stalsysteem met de oude situatie. Als doorloopmelkstal is tot 40 koeien (met een uitloop tot 50) de gesloten dubbele tweestandmelkstal met 1 melkapparaat per stand en laaggelegen melkleiding op haar plaats. Is het aantal melkkoeien groter dan komt de dubbele vierstandsvis- graatmelkstal in aanmerking. Het plaatsen en inrichten van de doorloopmelkstal moet nauwkeurig worden uitgevoerd. Aangezien het melken op dergelijke bedrijven al gauw twee keer daags 1 h iy2 uur arbeid vraagt, is het nodig hier ook een verwarmingsbron te plaatsen. De melker kan dan bij een be haaglijke temperatuur werken. Er kan vlot worden gemolken en de melker heeft de koeienuiers en de melkapparatuur goed onder ogen. De melker kan de uiers verder gemakkelijker voorbehande- len dan in de vastzetstal en hij hoeft bij zijn werk niet te buk ken. Als de boer het aantal koeien in de volgende jaren gelei delijk aan uitbreidt, behoeft hij wat het melken betreft in de doorloopmelkstal geen investeringen meer te doen. Hier kun nen immers net zo goed 30 als 45 koeien worden gemolken. Op de vastzetstal is dit niet mogelijk en er zouden dan wel wat extra investeringen bijv. verlenging vacuumleiding e.a. nodig zijn. Aangezien in de doorloopmelkstal het melken minder in spanning vraagt dan op de vastzetstal kan één man alleen dit groter aantal koeien melken. Op de vastzetstal kan één man globaal gesteld maximaal 30 koeien melken. Bij uitbreiding van de melkveestapel zal hier dan met 2 man moeten worden gemolken. Al met al heeft het melken in de doorloopmelkstal vele voordelen op het melken in de vastzetstal. DRIE VOORBEELDEN VAN DOELMATIGE AANPASSING IN BESTAANDE GEBOUW Verschillende melkveehouders zijn er in geslaagd zelf een goedkope en doelmatige stal in te richten in een bestaand gebouw. Hier volgt van drie voorbeelden in het kort te be schrijving (zie ook foto's). De lezer zal zich afvragen: „Hoe heeft een boer er tijd voor om zo'n verbouwing zelf uit de voeren?" Immers het werk op de boerderij zal dan in de verdrukking komen met alle nadeli ge consequenties van dien". Op deze opmerking gaven de betreffende melkveehouders het volgendie commentaar. In ons wisselvallige klimaat zijn er veel verleturen waarbij geen buitenwerk kan worden verricht. Denk maar eens aan afgelopen zomer. De boer kan dieze tijd dan zeer rendabel besteden aan de noodzakelijke aanpassing van zijn gebouw. Vooraf moeten indeling en constructie van de inrichting goed zijn overwogen en vastgesteld. Het voor de verbouwing beno digde hout, buizen en diverse andere benodigdheden hebben de drie verbouwers aangekocht in de vorm van deugdelijk tweedehands materiaal. Voor aanleg electriciteit, uitvoering laswerk en enig ander specialistisch werk hebben zij vaklui aangetrokken. Voerplaats buiten en met golfplaten afgedekte hooiruif tegen de schuur. Overzicht van de ligboxen, die door de boer in de bestaande schuur zijn aangebracht. A. In de oude schuur met rieten diak lengte 26 m, breedte 13 m zijn 34 ligboxen gemaakt. De boxafscheidingen zijn gemaakt van rondhout. De koeien lopen op een rooster- vloer, waaronder de drijfmestgrup. Er is een ruime voer plaats en de koeien vreten aan het zgn. Zweedse voerhek. Evenals in de twee andere voorbeelden heeft de boer het ijzerwerk en de automatische krachtvoerinstallatie in de dubbele gesloten tweestandsdoorloopmelkstal en de elek trische installatie met inschakeling van vaklui gemaakt. Ligruimte, voerplaats, wachtruimte en melkstal zijn hier onder één dak aangebracht. Voor deze inrichting en het loon aan de vaklui heeft de melkveehouder in totaal circa 11.000 gulden uitgegeven In dit bedrag is de melkmachine-apparatuur niet inbegre pen. B. De schuur met golfplaten dak is aan de overlangse zijwand uitgebouwd. Deze uitbouw is 7 m breed; de wanden zijn van hout en het dak van golfplaten. Ligruimte, voerplaats met Zweeds voorhek, wachtruimte en de dubbele gesloten tweestandsdoorloopmelkstal zijn in één overzichtelijke ruimte ondergebracht. Deze ruimte is 17 m breed en 25 m lang. In de ligruimte zijn geen ligboxen. De koeien liggen er oo stro. In deze grote ligruimte is plaats voor 45 koeien. De ligruimte bevindt zich onder de nok van het dak en mede door de grote deur in de zijwand is er geen enkel obstakel om met een kraan de stromest op de wagen te brengen als de stal moet worden uitgemest. Aan inrich ting, materiaal en uitbetaald loon heeft de melkveehouder in totaal circa 10.000 gulden betaald. C. In de oude schuur zijn tegen de overlangse lage zijwand 2 rijen van 21 ligboxen gemaakt. Er zijn in totaal 42 lig boxen en de breedte van de ligboxen met de ertussen ge legen mest- en loopgang is 6,60 m. Deze gang is 2,40 m breed. Aansluitend op deze schuur is het erf aangepast en waar nodig opgehoogd met zand. Hier is beton gestort en een Zweeds voerhok geplaatst (lengte 24 m). De mest op de loopgang in de ligboxenstai en achter de standplaats bij het Zweedse voerhek kan met een schuif in één rechte lijn in de gemaakte open grondput worden geschoven. Voor de ligruimte, voerplaats en hooiruif buiten, grondverzet en de inrichting van de dubbele gesloten tweestands doorloop melkstal. die hier in de oude koestal is gebouwd, heeft die boer 7.000 h 8.000 gulden uitgegeven. Indien het in een oud gebouw mogelijk is de voerplaats binnen in te richten dan verdient dit de voorkeur boven het maken van de voerplaats buiten. Doelmatige en goedkope constructie van de uitbouw.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 9