Goedkoop bouwen in bestaande gebouwen 8 Ir. J. A. H. HAENEN R. L. V. D. Westelijk N.-Brabant Bestaande schuur aangepast aan de moderne melkveehouderij. Ligboxafscheidingen van rondhout, waarachter de roostervloer. Doelmatige en goedkope bouw is nodig. Immers het in de gebouwen te investeren geld moet via het melkgeld mede worden terugverdiend. Veel boerderijen zijn oud. In heel wat gevallen kan met weinig kosten in een bestaand gebouw een doelmatige huisvesting voor het melkvee wor den verkregen met relatief vrij weinig kosten. In de in dit artikel omschreven voorbeelden vroeg e.e.a. aan uitgaven 200 a 350 gulden per koe. Het werk bij het melken en voeren gaat nu veel vlotter en dit vraagt nu weinig inspanning. Wanneer de melkveehouder wegens uitbreiding van de melkveestapel, of omdat hij efficiënter wil werken, moet gaan bouwen, dient hij na te gaan of dit ook kan worden uitge voerd in de vorm van aanpassing van de op het bedrijf aanwezige gebouwen. Indien dit mogelijk is, is het aanmer kelijk goedkoper dan nieuwbouw. Dit is een veilige weg om te komen tot doelmatige en goedkope bedrijfsgebouwen, waaraan in de melkveehouderij zo'n grote behoefte is. De landbouw is op alle terreinen sterk in beweging. Dit geldt ook voor de melkveehouderij. Bijgaand overzicht geeft een beeld over deze ontwikkeling in ons land. AANTAL BEDRIJVEN MET MELKVEE De brede voergang is ook geschikt voor voeropslag voor meerdere dagen bijv. weekend. wordt opgeruimd, neemt het aantal bedrijven met grote een* heden melkvee toe. De ontwikkeling naar grotere eenheden melkvee op de boerderij zal in de toekomst blijven doorgaan. Op veel melkveebedrijven is de ondernemer toe aan nieuw bouw of vergaande verbouwing. Dit is een belangrijke beslis sing die diep ingrijpt in de bedrijfsvoering en de financiën. Als ondernemer moet men zich vooraf goed beraden of men hie*« toe al of niet zal overgaan. Indien hierop positief beslist wordl, moeten de gebouwen zodanig worden ingericht dat er doel» matig en efficient kan worden gewerkt. Bij grotere eenheden melkvee meer dan 2530 melkkoeien zal opsplitsing van de gebouwen in ligruimte, voerplaats en melkplaats noodzake lijk zijn. Dit kennen we b.v. in de ligboxenstal, die in de prak tijk vlot ingang heeft gevonden. In Noord-Brabant zijn er op dit ogenblik al meer dan 150 stallen van dit type. Speenbê» trappen, dat in veel stallen een ramp is, komt in de ligboxen stal vrijwel niet voor en tochtigheid is in de stalperiode ook makkelijker te constateren. De steeds verdergaande mechanisatie en automatisering in de melkveehouderij hebben ook hun consequenties ten aanzien van de inrichting en uitvoering van de gebouwen. Een en ander neemt zulke vormen aan dat zelfs met tussenpozen van 5 a 10 jaar behoefte ontstaat naar veranderingen wat de bedrijfs gebouwen betreft. De melkveehouder moet ook de gebouwen beschouwen als een produktiemiddel net zoals bijv. de melkmachineapparatuur. MODERNE STALINRICHTING IN HET OUDE BEDRIJFSGEBOUW Op veel gemengde bedrijven, van 15 tot 25 ha en groter, is dikwijls veel bouwland omgezet in grasland. Bij dergelijke be drijven staat nog al eens een vrij groot (oud) gebouw waarin vroeger ondermeer graan-rogge en/of haverschoven of ander materiaal werd geborgen. Zo'n schuur heeft nu zijn oorspron kelijke bestemming verloren en is oppervlakkig beredeneerd overbodig, ja mogelijk zelfs een sta in de weg. Is dat laatste nu wel juist? Mijn antwoord hierop is dat dit niet het geval behoeft te zijn. Een dergelijk oud gebouw mits voldoende groot en in redelijke staat kan immers met niet al te hoge kosten worden ingericht voor een goede en overzichtelijke huisvesting van het melkvee. De koe heeft alleen behoefte aan een droge en beschutte ligruimte, waarin zij gerieflijk kan lig gen. Het rundvee krijgt vóór de winter in het haarkleed haar natuurlijke isolatie. Hierdoor is voor koeien, diie los in de stal c.q. ligboxenstal lopen de zeer dure traditionele geïsoleerde stalommanteling (spouwmuren, geïsoleerd dak e.d.) overbodig. jaar I of meer 20—29 30—49 50 en koeien koeien koeien meer koeien 1953 203000 10500 4250 215 1964 162000 14500 6200 401 1966 148000 17500 7675 728 Hoewel er steeds meer bedrijven komen, waar het melkvee

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 8