TUINBOUWKLANKEN Sterke organisatie nodig! Presentatie erg belangrijk Een tijd om bij te „stellen" j PINGEN VAW DE WEEK We hebben het idee, dat de snoei op vele fruit- teeltbedrijven op SCHOUWEN-DUIVELAND al aardig vordert. Ook deze afgelopen week (1319 januari) waren er weer zeker drie mooie snoei- dagen bij. Zodoende lijkt het er op, dat er ook tijd zal zijn voor diverse kleinere cultuurmaat- regelen die onze aandacht vragen. Dat betreft dan de behandeling van kankerwonden en ook de ge maakte grote snoeiwonden. Vooral bij de Cox Orange gaan we in de richting van grote takken wegnemen, en deze Vormen vooral voor de bloed- luis nogal eens voortplantingsbronnen in de zomer, zodat deze wonden zeker afgedekt moeten wor den. Daarnaast is het van belang om eens rond te gaan of er niet opnieuw bindband aangebracht moet worden door slijtage of breuk, vooral bij de bomen op type IX. Zo zijn er nogal wat karwei tjes op te noemen die toch alles bij elkaar geno men weer belangrijk zijn. De fruitteeltdag is ook door vele fruittelers van ons eiland bezocht en met aandacht is geluisterd naar datgene wat ons op deze middag is gezegd. We hoeven daar niets aan toe te voegen, want onze vakpers heeft dit uitvoerig gedaan. Wat wij er aan toe kunnen voegen in de wens dat vooral datgene wat door de heer Prins is naar voren gebracht in de niet te verre toekomst merkbaar resultaat mag hebben. Want daar zitten velen, zo niet wij allemaal op te wachten. Niets is zo ver velend als het gevoel te hebben bedreigd te wor den door omstandigheden waar we individueel niets aan kunnen doen. Eén van de „dingen" die wij als land- en tuinbouw in Nederland ook goed in de gaten zullen moeten houden, is een goede organisatie om onze belangen te behartigen vooral in E.E.G.-verband. Zelf hebben we wel eens de gedachte dat de in onze ogen betere positie van onze collega's in an dere landen mede te danken is aan een sterkere organisatie. Met genoegen hebben we gezien dat de prijzen van de appelen iets beter zijn geworden. Vooral de Goudreinette is flink gestegen, maar ook de an dere rassen werden toch beter betaald. Laten we hopen dat dit in de volgende weken door blijft zetten. „Als de dagen lengen gaan de nachten stren gen", zo luidt een oud gezegde, dat zeker niet al leen voor WALCHEREN geldt. Tot nu toe hebben we uitzonderlijk goed weer gehad. Als we de korte felle vorstperiode van half december buiten be schouwing laten, hebben we tot nu toe weinig stagnatie gehad. Afgelopen weekend is er wel veel regen gevallen. Nu men 's morgens, maar vooral 's avonds, weer langer licht heeft wordt het weer prettiger om niet te vlug in huis te vluchten na de koffie Vooral in de fruitsector met de vele snoei, die, zo enigszins mogelijk, met weinig man kracht en niet machinaal op tijd klaar moet, is elke dag dubbel welkom. We waren op de veiling en constateerden met genoegen dat de prijzen wat aantrekkend zijn. Vooral voor de goudreinetten wordt momenteel heel goed betaald. We hebben nog eens terugge zocht in onze oude paperassen en ontdekten dat we reeds vijf jaar geleden waarschuwden om zuinig op Goudreinette te zijn. En uit de hand en om te moesen is het nog immer een zeer gewilde appel, vooral op de binnenlandse markt. En deze is voor ons toch nog steeds een bijzonder belangrijke markt! Nu weten ook wij drommels goed dat prijzen van 80 cent voor S. van Boskoop alléén komen door een minimaal aanbod. Maar dat men toch zuinig moet zijn op zijn S. v. B. staat vast. Ook bij grote oogst heeft hij o.i. toch een goede markt en is voor appelmoes nog steeds onvervangbaar. Met studie hebben we vorige week de grote inleiding gelezen in ons Land- en Tuinbouwblad, uitgesproken op de Fruitteeltdag van onze voor zitter. Op één aspect daaruit willen wij nog eens enkele regels wijden, n.l. de constatering van de producenten-organisaties in Frankrijk. Ons vei lingsysteem was tot nu toe een sterke troef en is het nog. Om in troef sfeer te blijven is 't nog steeds de boer uit 't kaartspel. De Franse afzet was nog steeds wat individualistisch. Dat men er hier niet mee komt op de grote internationale markt is vrij duidelijk. Grootafzet en vooral exportafzet eist een grote en sterke organisatie. Die hebben we in ons land. Nu gaat men dit manco te lijf door de oprichting van producentenorganisaties. In 1966 waren er drie en nu meer dan 300. Dit moeten grote organisaties zijn daar ze reeds 35 van de perzikoogst, 55 tomaten, 80 vroege aardappelen en 50 peren bestrijken. Nu hoeven we hier o.i niet te bang voor te zijn, want goed geordende afzet voorkomt ook dikwijls een débacle. In de maand januari is er op onze meeste THOOLSE bedrijven weer wat gelegenheid om alles weer eens te overzien. Er wordt weer gewikt en gewogen, waarmee zullen wij doorgaan of ver betering in moeten brengen. De beslissingen wel ke wij in onze ondernemingen moeten nemes, dienen wij zelf voor 100 te doen. Toch dienen wij, aleer wij hiertoe overgaan, alles zoveel moge lijk te onderzoeken wat tot ons voor- of nadeel kan zijn. Uit onze vakbladen kunnen wij al dikwijls enige wijsheid opdoen en daar meestal van profiteren. Een ander middel om tot meer inzicht van onae bedrijfsmogelijkheden en moeilijkheden te komen, is het zoveel mogelijk bijwonen van de voorlich tingsvergaderingen van onze standsorganisaties. Zo heeft dan ook in de afgelopen week ieder lid van de Z.G.O. de uitnodiging ontvangen tot het bijwonen' van de Zeeuwse groenteteeltdag, welk» te St. Annaland op 12 februari a.s. gehouden zal worden. Het bestuur van de Z.G.O. heeft er goed aan gedaan om deze dag eens op het eiland Tho- len te houden. Vooral voor de leden van de andere districten kan het zijn nut hebben om in de voor middag mee te doen aan de excursie naar enkele Thoolse bedrijven. Niet dat die voor 100 at zullen zijn, maar voor een goede opmerker is eg» altijd wel iets uit op te steken ten nutte van zij» eigen bedrijfsvoering. In de middagvergadering kan vermoedelijk ook veel opgestoken worden van de vier korte inlei dingen over: „Van producent tot consument". Het bestuur van de Z.G.O. heeft er buitengewoon veel werk van gemaakt om zoveel mogelijk Zeeuw» leden in de gelegenheid te stellen om kennis te nemen van hun Thoolse bedrijfsgenoten. De proef die dit jaar door een Thoolse glastuin- der is genomen om een gedeelte van zijn waren huis af te zonderen voor de teelt van snijbloemen, is voor 1968, dank zij de zeer hoge prijzen goed bevallen. Nochtans zal bedoelde teler er zich wel rekenschap van moeten geven hoe groot het be- drijfsrendement van genoemde teelt heeft opge leverd. Het is géén goedkope teelt, maar in de afzet van het produkt zit dikwijls veel muziek. Toch is het bemoedigend dat er altijd telers ge vonden worden, die iets durven riskeren. Naast de teelt van sla en tomaten heeft men dan bij de teelt van snijbloemen weer een nieuwe pijler onder het bedrijf geplaatst. Mogelijk dat, wanneer er meerdere tuinders tot de teelt van snijbloemen zouden overgaan, de verzendkosten naar de bloemenveiling aanmerkelijk lager kon den worden. Zo zijn er wel in alle verschillende groentetelersvormen dingen, waar men met een beetje uitkijken of samenwerking zijn voordeel mee kan doen. Het is dikwijls maar een kwestie van nu en dan de zaak eens bekijken en zo nodig „iets bijstellen". In een hoofdartikel in „Groenten en Fruit" gaf het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen vo rige week een overzicht van het perspectief voor de afzet van appelen in de komende maanden. Een van de conclusies van dit overzicht is, dat het appelsei zoen 1968'69 vrij rustig naar haar einde kan lopen, al zal met name de afzet van Golden Delicious in de lagere kwaliteitsklassen nog wel eens hoofdbre kens kosten. Als de bewaarders van Golden Deli cious sneller zullen ruimen dan twee jaar geleden, lijken er zich verder geen grote verrassingen te zul len voordoen. De voorraden in de belangrijkste Europese pro- duktiegebieden van appelen per eind december van de laatste drie jaren waren als volgt: Golden Deli cious 1966'67 626,9 miljoen kg, andere rassen 815,4 miljoen kg; 1967'68 824,4 miljoen kg, andere ras sen 1187,6 miljoen kg; 1968'69 771,7 miljoen kg, andere rassen 937,9 miljoen kg. Goudreinette is er maar 20 van de voorraad van het vorig jaar om streeks deze tijd en het Centraal Bureau verwacht dat dit ras waarschijnlijk nog wel veel duurder zal worden dit seizoen. Anders ligt het bij de Jonathan; vooral door de grote voorraden van dit ras in Italië. De Jonathan voorraad in Europa bedraagt 80 van die van het vorig jaar, maar voor Nederland is het maar 55 van het vorig jaar. De Nederlandse voorraad van Golden Delicious en daar gaat het bij de appel- afzet in de komende maanden in hoofdzaak om is 18 kleiner dan het vorig jaar; maar 45 gro ter dan twee jaar geleden in het begin van het jaar. De kans dat de prijzen van Golden Delicious weer zo sterk zullen stijgen in de komende tijd als dat twee jaar geleden het geval was, lijkt het Centraal Bureau minder groot. Niet alleen omdat de Neder landse voorraad groter is maar meer nog omdat in de belangrijkste buitenlandse produktiegebieden de voorraden veel groter zijn dan twee jaar geleden en zelfs groter dan het vorig jaar omstreeks deze tijd. Nederland zal dit seizoen heel weinig Golden De licious kunnen exporteren; misschien alleen in het einde van het seizoen, wanneer de Franse voorraden uitgeput zijn. Ruimte voor prijsstijging voor Neder landse Golden Delicious is er dit jaar wel tot in het voorjaar, maar zulke sterke stijgingen als twee jaar geleden zitten er niet in. Ook al omdat er veel klas se II en III is die matige prijzen zullen blijven no teren, lijkt het verstandig van nu af aan een regel matig aanvoertempo te blijven aanhouden, dat vry wat hoger zal moeten liggen dan het tempo van twee jaar geleden. Tot zover het bericht van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Het leek ons nuttig hiervan melding te maken omdat iedereen die nog appels voor verkoop beschikbaar heeft, er zijn voor deel mee kan doen. Er behoeft weinig aan toege voegd te'worden. Het belang van een regelmatige marktvoorziening is zó groot dat daarop niet genoeg de nadruk kan worden gelegd. Door middel van poolvorming kan er veel worden bereikt, maar niet iedereen is op dit ogenblik nog bereid zijn fruit voor verkoop in de pool beschikbaar te stellen. Een andere zaak waarop we deze week nog de aandacht willen vestigen is die van het contracteren van knolselderij voor industrie of export. U zult van uw veiling bericht over deze contractteelt ge kregen hebben. Het is de bedoeling het areaal van de leden der veilingen op Zuid-Beveland en Walche ren via de veilingklok in Kapelle aan te bieden op woensdag 19 februari a.s. Een tijdige opgave bij uw veiling is gewenst want de handel dient goed geïnformeerd te zijn over het kwantum dat beschikbaar is. Met belangstetlling wachten we de ontwikkeling af rond deze contract teelt Het zal wel noodzakelijk zijn dat er een hoge re prijs dan het vorig jaar uit de bus komt, want toen lag deze rond 19 cent per kg en gezien het risi co dat er schuilt in de teelt van dit produkt is een dergelijke prijs te laag. Heel wat knolselderijleiers hebben er in 1968 allesbehalve gunstige ervaringen mee opgedaan. Toch nemen wij aan dat er weer een redelijk kwantum opgegeven zal worden, zij het dan ook tegen een hogere prijs dan het afgelopen jaar. Het is een belangrijke teelt geworden voor Zeeland en het is te hopen dat de mogelijkheid om ze te be oefenen tegen lonende prijzen in 1969 aanwezig zal zijn. Daarom wachten we in spanning de verkoop af. Alleen zult u wel vooraf op moeten geven of u contracteren wilt. Tenslotte geven we nog door een idee van een Amerikaanse fruitteeltdeskundige, verbonden aan het ontwikkelingscentrum voor de landbouw te New York. In Elseviers Weekblad lazen we dat deze man het volgende heeft verklaard: „Het wordt tijd dat de vruchtbomen worden aangepast aan moderne pluk- en oogstmachines. De onregelmatige vormen van deze bomen zijn praktisch ongeschikt voor deze machines. De ideale vruchtboom moet, de vorm van een kerstboom hebben, ongeveer drie meter hoog zijn en een doorsnede van 2Vz meter hebben. Verder zijn mooie rechte takken een vereiste, opdat de met rubber beklede grijparmen van de plukmachine het ooft teder van de takken kunnen stropen. De vol gende stap die de fruittelers moeten doen om bij te blijverl is het kweken van vierkante vruchten om een efficiente verpakking mogelijk te maken". Dat weten we dan ook weer! mooie korte vertakking zeer goed lintgehaite en lintkwaliteit onvatbaar voor roest en zwart' stip GOEDE RESISTENTIE TEGEN BRAND goed lintgehalte en lintkwaliteit zeer goede stro-opbrengst onvatbaar voor roest en zwart, stip x

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6