Wat koppelt de hoogste eenkiemigheid aan een zeer hoge kiemkracht? Precies...Polykuhn precisiezaad. Bestel't alvast! Perspectieven voor graszaadteelt Teleac tv cursus „Het tuinbouwbedrijf als onderneming" Als u wat voelt voor meer resultaat met minder werk (wie niet?), bestel dan nu Polykuhn! 4 POIYKUHN door J. E. Wolfert Proefstation voor de Akker- en Weideboow Welke mogelijkheden zitten er in de graszaadteelt voor de Nederlandse boer? Om deze vraag te kunnen beant woorden, zullen eerst de economische en de bedrijfs- technische factoren, die hierbij een rol spelen, bekeken moeten worden. Het rendement van een teelt is een belangrijk punt bij de overweging van de boer of hij een gewas wel of niet zal opnemen in zijn bouwplan. Immers hiervan hangt zijn inkomen af. Binnen het raam van de technische mogelijkheden zal dan ook (dikwijls) worden gestreefd naar het verkrijgen van het hoogste inkomen. De ge wassen die het hoogste saldo opleveren zullen boven aan de lijst komen te staan. De te verwachten saldi zijn niet het enige dat de aantrekkelijkheid van een gewas bepaalt, ook financieel gezien. De arbeidsbehoefte en -spreiding, de invloed op de bodemvruchtbaarheid, teelt- en pro-f duktieproblemen zijn ook van belang. Daar de hakvruchten een aparte plaats in het bouwplan innemen, zullen de saldi van de overige produkten wor den vergeleken met die van granen. Van de granen neemt de wintertarwe de beste plaats in, dus een ver gelijking met dit gewas ligt voor de hand. Dit is een gewas, dat dikwijls zal voorkomen op een bedrijf, waar ook goed graszaad wordt geteeld. Binnen de EEG-landen is thans de tendens waar te ne men, dat de aanvankelijk in het vooruitzicht gestelde hoge prijs voor wintertarwe niet geheel haalbaar is. De prijs schommelt de laatste jaren rond de vijf en dertig cent en er is geen aanwijzing om te veronderstellen dat in de naaste toekomst hierin verandering ten gunste komt. Het te verbouwen areaal houdt hiermee direct verband. Het lijkt niet aantrekkelijk tegen de huidige prijs om de wintertarwe een grotere plaats in het bouw plan te geven dan hij nu heeft. De graszaadteelt is de laatste jaren van ca. 14000 ha teruggelopen tot ca. 9000 ha. Voor de 5000 ha die de oppervlakte graszaad is verminderd, is grotendeels graan en wel hoofdzakelijk wintertarwe in de plaats gekomen. REKENSCHUIF SUIKERBIETENZAAD In de komende weken zullen de Nederlandse bie- tentelers naast de brochure „Suikerbietenzaad 1969" en een zaadbestelformulier een Rekenschuif voor suikerbietenzaad ontvangen. Gaarne stelt de Zaadcommissie van de Ned. sui kerindustrie alle instanties die zich bezig houden met voorlichting, publiciteit en onderwijs in de landbouw, in de gelegenheid om meerdere exem plaren van deze rekenschuif aan te vragen op het Secretariaat, Postbus 1 Puttersboek, telefoon 01856—241 toestel 136. Toezending gratis en zolang de voorraad strekt. Nu echter de rendabiliteit van het graszaad aanzienlijk gunstiger komt te liggen omdat thans gecontracteerd wordt op vaste prijsbasis of minimumprijs, die bij een goed produkt een hoge kg-prijs garandeert, lijkt het de moeite waard weer meer aandacht aan dit gewas te schenken bij de samenstelling van het bouwplan. (In een volgend artikel zal op de rendabiliteit verder worden ingegaan). Onderzoek en ervaring in de graszaadteelt hebben het mogelijk gemaakt om de kosten op verschillende punten sterk te drukken. Het meest opvallend hierbij is wel de ontwikkeling bij de oogst. Aanvankelijk was de oogst van graszaad zeer arbeidsintensief en kostte dus veel geld. Het gemaaide grasland werd geruiterd of in hokken ge zet en na enkele weken gedorst. We zijn nu zo ver dat bijna alle grassoorten gemaaidorst kunnen worden. De tijd die hiervoor nodig is nadert die van het graan maaidorsen. Het lijkt reëel te veronderstellen, dat de maaidorskosten van graszaad en graan in de toekomst elkaar niet veel meer zullen ontlopen. Nu gebleken is dat het natte graszaad met succes op het eigen bedrijf gedroogd kan worden, indien dit goed wordt uitgevoerd, komen hierdoor ook de hoge droog- kosten, die de firma in rekening brengt, ais het zaad door hem gedroogd wordt, grotendeels te vervallen. Een eigen voorschoning lijkt nu ook binnen de praktische mogelijkheden te komen, waardoor deze pittige post op de kostenrekening dan aanzienlijk lager zal komen te liggen. Een verdere kostenbesparing is mogelijk omdat volgens de nieuwste regeling er uit 250 zakken gedorst materiaal slechts één monster voor analyse behoeft te worden in gestuurd naar het RPvZ, waarop de afrekening door de firma wordt gebaseerd. Deze ligt wel niet in de orde van grootte van de eerder genoemde posten. Intensief wordt gezocht naar een onkruidbestrijdings- methode die goedkoop en doeltreffend is. Indien meer dere malen moet worden gespoten voor verschillende doeleinden zou een efficiënte combinatie de kosten een stuk omlaag kunnen brengen. Ook op andere terreinen is veel bereikt. Vroeger zagen we de erwten en het vlas als de enige dekvruchten die in aanmerking kwamen voor graszaad. Nu mag gesteld wor den dat bijna alle graszaadsoorten, behalve veldbeemd, ook met succes onder granen kunnen worden verbouwd, mits de teeltaanwijzingen correct worden uitgevoerd. Ook is er verschil in voorkeur voor een graansoort af hankelijk van de graszaadsoort die geteeld wordt De opbrengst van het graszaad wordt in hoge mate be- invloed door het tijdstip waarop de werkzaamheder plaatsvinden. Vooral het tijdig uitvoeren hiervan resul teert meestal in een hogere kg-opbrengst per ha. Een heel aparte plaats op onze bedrijven neemt het structuurbehoud van de bodem in. Door de steeds ver der gaande mechanisatie, door het gebruik van grotere en zwaardere machines, door de hieraan aangepaste be drijfsvoering kan de structuur van de bodem sterk ach teruitlopen. Om dit te voorkomen of hierin verbetering te brengen kan een regelmatige graszaadteelt een belang rijk middel zijn. Zowel de gegevens die in het buitenland gepubliceerd zijn ten aanzien van het organisch materiaal, dat een graszaadstoppel levert, als de praktijkervaringen hiermee opgedaan in de laatste jaren op de bedrijven waar graszaad werd geteeld, laten geen twijfel bestaan over de bijzonder gunstige beïnvloeding op de structuur. Het is voor de practici niet moeilijk om hieruit conse quenties te trekken. Hakvruchten zijn zeer dankbaar voor 'n gunstige struc tuur, wat tot uiting komt in hogere opbrengsten van deze produkten. Dit kan een bijkomend voordeel van gras zaadteelt zijn, waardoor de bedrijfsuitkomst in gunstige zin wordt beïnvloed. Als de graszaad stoppel op een goe de manier wordt behandeld, geeft dit het volgend jaar ook een besparing t.o.v. de stikstofbemesting. Naast de teeltechnische spelen de bedrijfsorganisatori sche overwegingen een niet te verwaarlozen rol. Hierbij k de factor arbeid dominerend. Van een arbeidsintensief ge was is graszaad door de ver doorgevoerde mechanisatie van de teelt een arbeidsextensief gewas geworden. Ook dit is één van de punten, die voor graszaad in het bouw plan pleiten. Evenzeer doet dit de arbeidsspreiding. De benodigde arbeid bij de graszaadteelt valt meestal niet samen met andere activiteiten op het akkerbouwbedrijf, zodat met graszaad een meer doelmatige benutting van de aanwezige arbeid mogelijk kan zijn. Omdat graszaadteelt mogelijk is met weinig of geer, extra investeringen behoeft dit punt de ad spirant-teler al evenmin zorgen te baren. Globaal zijn enkele punten aangestipt, die als kapstok voor de verschillende gedachten hierover dienst kunnen doen. Enkele punten zullen in volgende artikelen uitge breider worden behandeld. RATTENBESTRIJDING (VI) Tot slot dient nog nader te worden inge gaan op de vraag vrat u persoonlijk kunt doen om rattenschade zoveel mogelijk te beperken. Hoe hunnen de resultaten zoveel mogelijk blijvend worden gemaakt? De volgende maatregelen kunnen worden ge noemd: Verhinder de ratten binnen te dringen. Maak alle toegangen dicht. Zelfs een vol wassen rat heeft aan amper 3 cm breedte genoeg. Vernauw desnoods ventilatieope ningen. Snoei bomen en klimplanten langs muren tot op 60 cm afstand van ramen en dak. Nooit rommel of stapels buiten tegen schuurkippen- of varkenshok. Houtsta pels van de grond plaatsen. Ontneem de ratten binnenshuis nestel gelegenheden en voedsel. Berg voedsel voorraden weg, onbereikbaar voor ratten. Voer vogelt nooit op de begane grond. Alleen op deze wijze kunt U persoonlijk uw bedrijf en GEZAMENLIJK Zuid-Beveland, rutvrij HOUDEN In de serie ondernemerscur sussen van Teleac waarin eerder „De boerderij als onder neming" werd uitgezonden, is dit seizoen een cursus opgenomen bestemd voor onderne mers in het tuinbouwbedrijf, maar ook an deren kunnen er hun voordeel mee doen, bijv. fruittelers. In een twaalftal lessen worden een aantal uiteenlopende aspecten behan deld, waarbij vooral de nieuwste ontwikke lingen aan de orde komen, zoals bedrijfsuit- rusting, organisatie en bedrijfsvoering, terwijl ook de mogelijkheden worden behandeld de rentabiliteit van een bedrijf te verhogen. Cursusbegeleiding: Evenals destijds de cursus „De Boerderij als Onderneming" mede in het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad. Bij voldoende belangstelling zullen gespreks groepen worden gevormd. Inlichtingen over de cursus en aanmeldingen voor gespreks- en studiegroepen bij: TeleacPostbus 225, Delft, tel. 01730 - 34940. Uitzendtijden: 12 uitzendingen via Ned. 1 van 1 februari t/m 1 mei elke zaterdag van 10.3011.00 uur, met herhalingen op donder dag van 23.00—23.30 uur. Geen uitzendingen op zaterdag 5/4 en donderdag 3/4. Teleactiviteit: Bij Teleac ingeschreven cur sisten ontvangen dit blad gedurende een jaar Abonnementsprijs voor niet cursisten 2, te voldoen door storting of overschrijving op postrekening 544232 t.n.v. Teleac, Delft. Tevens is er een vragenrubriek, waarin docenten vragen van cursisten behandelen. Voor deze rubriek kunt u zich richten tot: Teleactiviteit-kijkerspost, Postbus 225, Delft. Redaktie: A. G. A. van de Nes en drs. P. Bukman. De tekst van deze cursus is opgenomen op pao

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4