PLATTELANDSJEUGD Jongeren via Bakkeveen op nieuwe wegen p. j. G. 26 r\ IT jaar is gelukkig wederom de vierweekse cur- sus voor plattelandsjongeren van start ge gaan. Gelukkig, aangezien het aantal deelnemers zeer gering was, zodat men genoodzaakt was de Volkshogeschool van Valkenburg voor de vierweek- se te sluiten. Wij, deelnemers van de vierweekse in Bakkeveen, vragen ons af waar dat geringe aantal aan te wijten is. Zou er niet genoeg reclame ge maakt zijn, of schrikt men af voor het idee vier we ken lang te moeten doorbrengen in gezelschap van andere jongeren en een slaapkamer te moeten delen met een stelletje, die zich gedragen als nachtdieren? Ons antwoord op deze vragen spreken uit ervaring. Er is onnoemelijk veel reclame gemaakt voor het welslagen van deze cursus en het delen van slaap kamers met anderen leidt slechts tot gezelligheid en eendracht, die zich vooral uit in gezamenlijke ondernemingen, zoals het schrijven van dit stukje. Over de cursus zelf hebben we niet anders dan lovende woorden te vertellen. De onderwerpen zijn zó gekozen, dat ze gemakkelijk te volgen zijn, ook voor de gewone jongeren. Ook zijn de onderwerpen van dien aard, dat de cursus ook open staat voor niet plattelandsjongeren, hetgeen in de toekomst voor beide groeperingen tot grote voordelen kan leiden. Wij zijn dan ook van mening, dat er een mogelijk heid gevonden moet worden om de cursus voor niet- pïattelanders open te stellen. Reeds nu wordt de cursus gevolgd door scholieren van het nijverheids onderwijs, die de opleiding N XIX volgen. Aan welke eisen moet 11 voldoen om deze cursus te kunnen volgen? EEN vooropleiding is niet vereist. Het is niet nodig om middelbare of een lagere landbouw- of schoolakte te bezitten. Het enige wat u nodig hebt is een brokje gezond verstand en zelfvertrouwen. Verder moet u de leeftijd van 18 jaar hebben be reikt. Mocht u ouder zyn en toch niet te oud om iets te leren dan bent u toch van harte welkom (tot 23 jaar). De kosten van de cursus bedragen 240, Men kan eventueel subsidie verkrijgen van stand organisaties indien men er lid van is. Doel van de cursus HET doel van de cursus is, de jongeren onderhan den te nemen, dat ze in de maatschappij hun mannetje staan. Dat onderhanden nemen gebeurt dikwijls niet eens door de cursusleiding, maar door de cursist zelf. Het kleine brokje gezond verstand krijgt een dusdanige voeding dat het uitgroeit tot een grote brok en het kleine beetje zelfvertrouwen verandert, doordat men zich in een grote groep heeft leren handhaven, dat men niet bang is ook nog in de maatschappij een woordje te doen. Wij zien deze cursus dan ook van essentieel be lang voor de jongeren die later de maatschappij zul len vormen. Vriendelijke groeten van de vierweekse cursisten BAKKEVEEN Jongerenaktiviteiten STREEK WALCHEREN. Wat hebben we nodig om te trouwen??? een huwelijkspartner een dak boven het hoofd een uitzet en meubilering om onder dit dak te kunnen leven een inkomen om dit alles te kunnen betalen Over dit inkomen, met name op het agrarisch be drijf, kunt U op woensdagavond 29 januari a.s. om 19.30 uur in zaal „Kodde" te Aagtekerke samen met de heer J. Markusse discussiëren. Hoe ver kunnen we springen met hetgeen het be drijf opbrengt??? Het is goed om voor het trouwen een plan te ma ken over de geldelijke bestedingen voor en tijdens het huwelijk. Er moet een financieringsplan worden gemaakt yoor het bedrijf, maar óók voor de huishouding. In het huwelijk zijn er goedkopere en duurdere Jïerioden. In het begin van een huwelijk is de huis houding goedkoop. Alles is nieuw en het gezin is nog klein. Het bedrijf daarentegen vraagt in deze periode wel veel geld. Vaak moet een inventaris Worden overgenomen geheel of gedeeltelijk. We dienen ons dus echt wel af te vragen: „Kan het bedrijf opbrengen, wat we nodig hebben!!!" Kom naar zaal „Kodde" op 29 januari en praat snee!!! MIDDELBURG Op vrijdag 17 januari hield de afdeling haar eer ste bijeenkomst in het nieuwe jaar. De voorzitter kon op deze eerste bijeenkomst de verheugende mededeling doen, dat het aantalleden der afdeling gestegen was tot boven de vijftig. Het grote aantal leden dat aanwezig was symboliseerde de levensvat baarheid van de afdeling. Er werd o.a. gesproken over het komende winter- programma, terwijl bovendien gedacht werd aan de mogelijkheid om weer een schuur feest t.e organise ren. De sekretarisfunctie werd overgenomen door mej. L. Dekker, omdat de vorige sekretaris, de heer J. Caljé, opgeroepen werd voor vervulling van zijn dienstplicht. STUDIE-EXC URSIE naar de Internationale Landbouwtentoonstelling 1969 „Salon International de l'Agrieulture" te Parijs. van 28 februari t/m 3 maart van 6 maart t/m 10 maart Waarom deze studie-excursie 1969 voor u belang rijk kan zijn?? De internationale Tandbouwexpositie in Parijs is de grootste Europese vaktentoonstelling. Geeft efficiënte voorlichting over nieuwe land- bouw-economische ontwikkelingen in de E.E.G. en rationele en wetenschappelijke toepassingen op elk landbouwgebied. zoals b.v. veehouderij, bemesting, akkerbouw, pluimvee, tuinbouw, kasteelt, enz. maar ook b.v. over kassenbuw, ultra-moderne mechanisatie in alle sectoren Door inschrijving verrijkt u niet alleen uw vak kennis otp eigen gebied, doch u profiteert tevens van de gelegenheid om goed kennis te maken met een uiterst boeiend scala van andere belangensfe ren, andere specifieke E.E.G.-produkten (zoals vele wijnculturen), ook andere voedingsgewoonten. Er openen zich wellicht nieuwe afzetgebieden, import en export, terwijl ter plaatse reeds met des kundigen van gedachten gewisseld kan worden. Deelnemerskosten per persoon: alles inbegrepen vanaf Schiphol tot weer retour Schiphol; 4-daagse 5-daagse Cat. A meerbed kamers 265,285, B goede familiehotels 300,335, C goede middenklasse hotels 315,— 355,— Opgave bij het provinciale sekretariaat der P.J.G.Z. DE LANDBOUW OP WEG NAAR 1980 Dit jaar zal er wederom door de 8 C.J.O.'s een studiedag worden georganiseerd, welke zal hande len over het bovengenoemde thema. Hieronder laten wij de mening volgen van dr. A. Maris, direkteur van het L.E.I., welke een uit gesproken mening heeft over deze problematiek. Deze zienswijze en die van dr. S. L. Mansholt (zie volgend landbouwblad) dienen als uitgangspunt voor de Studiedag. Mocht u dus belangstelling hebben voor de stu diedag, dan kunt u zich met behulp van deze twee publicaties, reeds voorbereiden op de te behandelen problematiek. Bovendien kunnen verslagen van de Kadercur sus Walcheren u eveneens de nodige gegevens ver schaffen. Misschien is het nog effectiever, wanneer u eens een cursusmiddag bezoekt. Inlichtingen bij het provinciale sekretariaat te Goes. UITWISSELING NOORD-IERLAND In het kader van het z.g. European Committee's Farm Youth Exchange zou een Ierse jongedame (22) gedurende de zomer van 1969 (ongeveer 3 maanden) gaarne een bezoek willen brengen aan Nederland. Als tegenprestatie zou dan een Nederlands lid van onze organisatie gedurende diezelfde tijd naar Ierland kunnen gaan. Wie voelt hiervoor en zo ja, wilt u ons dit zo spoedig mogelijk laten weten. De verdere organisa tie kan dan worden gerealiseerd. Geef uw belang stelling door aan het prov. sekretariaat. TOP-KADERVORMING Reeds nu kunt u zich opgeven voor de bekende Top-Kadercursus. Deze cursus start in het najaar van 1969. Zij geeft u een prima voorbereiding voor functies, welke u in de toekomst zult uitoefenen in het organisatieleven. Een cursus, die niet alleen een uitdaging stelt aan uw parate kennis, maar boven al een beroep doet op uw persoonlijkheid eïi inzicht. Bent en blijft u vermoedelijk werkzaam in de land- en tuinbouw in het zuidwesten, dan kunt u zich vóór 31 januari 1969 opgeven voor deze cursus bij het provinciale sekretariaat te Goes. Het cursusgeld bedraagt 100,per persoon voor de 2-jarige cursus. VERGELIJKEND WARENONDERZOEK TWEE-STERRENKOELKASTEN De Stichting Vergelijkend Warenonderzoek, waarin diverse organisaties samenwerken heeft een onderzoek ingesteld naar de kwaliteiten en ge bruikseigenschappen van 19 zogenaamde twee sterren koelkasten. Deze werden onderzocht en/of getest op de vol gen punten: De uitwendige maten. De bergingsmogelijkheden. Het koeleffect. Het vrieseffect. Het electriciteits- verbruik. De bediening. Het ontdooien en schoon maken. De stevigheid van rekken en deuren. De warmtebestendigheid van het bovenblad. De elec- trische isolatie en aarding. Onverdiende sterren Een koelkast, die de twee-sterren aanduiding draagt, moet in de vriesruimte een temperatuur van 12 graden C. of lager halen, terwijl daarnaast in de koelruimte een temperatuur van tussen 0 en 5 graden C. heerst. Vijf van de negentien onder zochte kasten voldeden niet aan deze eis en dra gen derhalve onverdiende sterren. Van de overige 14 haalden er zes de vereiste combinatie van tem peraturen in vries- en koelruimte maar nauwe lijks, de overige acht voldeden royaal aan de eisen. De veiligheidsvoorzieningen bleken goed te zijn. Meer kritiek was er op de rekken, die bij zware belasting in sommige gevallen blijvend verbogen waren. Een brochure, waarin bovengenoemde gegevens zijn verwerkt en daarnaast nog een aantal nuttige wenken voor het gebruik van een koelkast wor den gegeven kan besteld worden. Hiervoor moet u storten of overschrijven een bedrag van 1,50 op giro 1477321 t.n.v. Stichting V.W.C. te Den Haag of door bijplakken van geldige postzegels op de adreszijde van een briefkaart aan Stichting V.W.O., Spui 27 te Den Haag. In beide gevallen duidelijk te vermelden: Brochure-2,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 32