^l^oor de ^Urouu? van het 'platteland Romantisch voortborduren Handelingsbekwaamheid van de vrouw 25 Onder redactie van Mevrouw L. N. Huijsman Griep W ELE jaren was het mij zó gegaan: beneden wassen, drogen en strijken; schone was naar boven in de linnenkast. Voor gebruik: schoon goed naar beneden; vuil goed boven in de mand; voor de was >&er naar beneden enz. „Goede hemer, zei een moderne, efficiënte zoon, „stel dat een fabriek zo omslachtig werkte! Gewoon ouderwets!" En na die dag kwam er een plank in de keuken kast voor droogdoeken en in de kamerkast voor servetten. Geen trap op, trap af meer! Ik voel de me voldaan en modern arbeidsbesparend! I ATER logeerde ik bij mijn zuster. Onder L het theedrinken kwam het ter sprake. Ik vroeg: „Heb je wel eens uitgerekend hoeveel ener gie jij in je grote huis verspeelt met wegbergen en weer ophalen van linnengoed?" Toen ik vertel de van mijn gespreide opbergsysteem keek ze me ontzet aan. „En het kabinet dan?" Ik vind al die nette sta peltjes in de linnenkast juist zo fijn, daar kan ik gewoon verrukt naar kijken! Weet je nog hoe oma ons leerde vouwen? Ik doe het nog precies zo. Er zijn jonge mensen die vouwen een servet als ©en theedoek en een theedoek als een handdoek. Gewoon afschuwelijk!" Ze zette het gezicht, dat oma trok als we het nie* goed deden! EN nu heb ik bij een vriendin haar afwas machine bekeken. „Ideaal," zegt ze, „een tijd en energie dat het spaart! Geen geloop van la nadr tafel, van tafel naar afwasteil, van aanrecht naar la. Wat vuil is gaat direkt in de machine, pas als je iets nodig hebt haal je het er schoon weer ujt." „Maar je kast dan", zeg ik, „Je bestekla en je theeblad? Ik hou zo van die nette vakjes met rijtjes vorken en lepels. En de plank met de kop jes en de bekers op een rij, daar kan ik met ple zier naar kijken!" Ik schrik op. Zei ik dat? Of was het mijn zuster? Ofonze grootmoeder, in ons voort bordurend? De jonge vriendin zegt niet: „voorhistorisch", maar wel zegt ze heel vriendelijk: „Is dat niet wat onpraktisch eromantiek?" Ineens krijg ik een visioen van een zeer nabije toekomst Ik zie mijn dochter nylon bordjes en plastic lepels in een vuilnisbak gooien en ik hoor mezelf zeggen: bah, dat ongezellige weggooiser- vies van jou. En dan sta ik verrukt te kijken naar mijn „echte" bordjes en kopjes in een leuke ro mantische afwasmachine. Want iets zullen wij altijd overhouden om op voort te borduren! (romantisch voortborduren: uit „de Plattelandsvrouw"). IN dit artikel las ik tussen de regels door dat 1 de huisvrouw moet nadenken over wat ze doet in haar huishouding. Vele huisvrouwen kun nen heel goed organiseren. Maar toch is het no dig om na te gaan hoe het werk gedaan wordt. Ze beschikt over vele hulpmiddelen. Ze kan de was de deur uit doen. Er kunnen kant en klaar- produkten gekocht worden. Al is het veel meer vereenvoudigd dan vroeger het geval was, toch is nodig om met al deze dingen om te leren gaan. Hiertegenover staat dat de eisen van de ge zinsleden gestegen zijn. Niet alleen bij het klaar maken van de maaltijden, maar ook bij de opvoe ding. Ook zal de huisvrouw meer tijd willen heb ben voor zich zelf. Ze zal ook graag eens een boek willen lezen of een vriendin op willen zoe ken of misschien gaan sporten. Vaak moet de buisvrouw wegen zoeken om arbeid te besparen, zodat ze tijd vrij kan maken voor andere dingen. "TEKORT aan tijd is voor velen een probleem. 1 Vaak zuchten we dat de klok weer te snel loopt. Toch is er veel aan te doen. Er is een beschikbare tijd en energie. Voor de ene huisvrouw zal dit anders zijn dan voor de andere. Deze tijd en energie moet zo goed mogelijk be nut worden. Een belangrijk punt hierbij is dat we een goed overzicht hebben van wat er allemaal /gedaan moet worden. En heeft iedere huisvrouw dat „schema" wel? In Uw hoofd of op een pa piertje, dat doet er niet toe. Een algemene werkindeling op papier zetten is een onmogelijke zaak. De omstandigheden waarin U werkt, verschillen van gezin tot gezin. Denkt U maar aan het aantal en leeftijd van de kinderen, de grootte, de indeling en inrichting ran de woning, de aanwezige huishoudelijke ap paratuur, enz. En ook de huisvrouw zelf mag ik niet ver geten: hoe is haar gezondheid, hoe is haar leef tijd, haar instelling en interesse? Denk er zelf eens over na, met behulp van de volgende geheugensteuntjes: S wissel zwaar werk af met lichter werk. wissel staand werk af met zittend werk. wissel prettig werk of met minder prettig werk. voorkom topdagen. stel niet te hoge eisen. vraag de hulp van de gezinsleden, neem voldoende rust en ontspanning, voorkom dat U vele kilometers aflegt in Uw woning. Eigen U de spreuk toe DENK ALEER GE DOENDE Z1JT, ZÏJT GE DOENDE, DENK DAN NOG! WELE vrouwen zijn zich niet bewust wat er sinds V l januari 1957 is veranderd inzake de handelings bekwaamheid van de vrouw. Tot die tijd was de man het hoofd van de echtvereniging en kon er er geen huwe lijksvoorwaarden waren vrijelijk beschikken over het in gebrachte vermogen van zijn vrouw. Hij was gerechtigd hypotheken op te nemen, schenkingen te verrichten zon der dat de vrouw hiervan in vele gevallen iets afwist. Als de man stierf en zij de boel alleen beredderen moest wist zij niet waar zij aan toe was. Hoewel dus na I janua ri 1957 de zaken anders liggen komt het helaas nog al te veel voor, dat de vrouw door haar man buiten zaken of bedrijf wordt gehouden, maar dit is evengoed de schuld van de vrouw als van de man. Vele vrouwen hebben geen zin zich te verdiepen in de gang van zaken. Toch kunnen zij er zich niet meer geheel aan onttrekken. Als er bij voorbeeld een hypotheek moet worden gesloten, is de handtekening van de man niet meer voldoende, doch moet ook de vrouw als gelijkgerechtigde haar handteke ning onder de acte plaatsen. r\E vrouw is dus juridisch de gelijke van de man E-' geworden. Zij heeft het beheer over haar eigen vermogen. Dat wil zeggen, dat zij daarover geheel zelf standig kan beschikken. Wanneer de echtgenoten in al gehele gemeenschap van goederen zijn getrouwd, is er natuurlijk geen sprake van eigen vermogen van de vrouw, evenmin trouwens als dat van de man. Alles is van de echtgenoten samen. Voor 1957 was het zo, dat de man over dat gemeenschappelijk vermogen alléén de beschik king had. Zoals bekeqd zal zijn is de algehele gemeenschap van goederen het wettelijk stelsel van huwelijksgoederenrecht in ons land. Wanneer de echtgenoten dus trouwen zonder huwelijksvoorwaarden te maken zijn zij automatisch in algehele gemeenschap van goederen getrouwd. Tegenstanders van de handelingsbekwaamheid van de vrouw zeiden: JBr kunnen geen twee kapiteins op één schip zijn, doch dit is een foutieve gedachte. Denken wij alleen maar aan een firma, waar toch ook meerdere vennoten over het firmavermogen kunnen beschikken. In onze tegenwoordige wet is de volgende oplossing voor dk probleem gevonden: Ieder der echtgenoten kan beschikken over datgene dat van zijn of haar zijde in de huwelijksgemeenschap is gevallen. Bijvoorbeeld: erft de vrouw een huis, dan wordt dit wel gemeenschappelijk eigendom, wanneer er geen huwe lijksvoorwaarden zijn gemaakt Maar zij is degene, die het huis kan verkopen, verhuren, enz. Kan niet worden uitgemaakt van wiens zijde bepaalde zaken in de ge meenschap zijn gevallen, dan kunnen de echtgenoten daar over alleen gezamenlijk beschikken. CR zijn bepaalde rechtshandelingen, die de echtge- ■- noten niet zonder eikaars toestemming kunnen verrichten en dat onverschillig of zij op huwelijksvoor waarden zijn getrouwd of niet. Ten eerste: overeenkom sten tot vervreemding of bezwaring van de woning of de inboedel van die woning, die de echtgenoten tezamen be wonen en overeenkomsten tot ingebruikgeving of be ëindiging van het gebruik van die woning of inboedel. Wanneer dus in he>t hierbovenstaande voorbeeld, het huis, dat de vrouw heeft geëerfd, door de echtgenoten samen wordt bewoond, kan zij dit niet verkopen of ver huren zonder toestemming van haar man. Daarin be hoeft men geen discriminatie te zien, want omgekeerd zou de man het ook niet kunnen zonder toestemming van zijn vrouw. Dit is een bepaling, waarmee men in het dagelijks leven nogal eens te maken krijgt. Wanneer namelijk een huis wordt gekocht voor eigen bewoning, kan dit op naam van ieder der echtgenoten gebeuren. Wordt hier voor een hypotheek opgenomen, zo moeten dus beide echtgenoten tekenen. De tweede groep handelingen, die geen der echtgeno ten alleen mag doen betreft de schenkingen ook aan ei gen kinderen. (Kleine geschenken, zoals verjaars- en St, Nicolaascadeaus vallen hier buiten. CEN derde groep handelingen is die der overeen- *- komsten, waarbij een echtgenoot zich anders dan in beroep of bedrijf als borg of hoofdelijk medeschulde naar verbindt Immers door dergelijke verbintenissen kun nen grote financiële risico's worden gelopen. De reden, dat de wetgever voor deze drie groepen handelingen de toestemming van beide echtgenoten vereist is: de be scherming van het gezin. Wanneer één der echtgenoten ontdekt dat de ander zonder zijn medeweten een der gelijke handeling zonder zijn of haar toestemming heeft verricht, dan kan daartegen binnen een jaar na de ont dekking worden opgekomen en eventueel het ten on rechte vervreemde of geschonkene van derden worden teruggevorderd. Meestal duurt dit heel lang, terwijl het in sommige gevallen niet meer te achterhalen is. Bij het bestaan van een gemeenschappelijke huishou ding kan de ene echtgenoot niet zonder de medewerking van de andere zaken, die kennelijk ten behoeve van de huishouding strekken, op afbetaling kopen. VEEL vrouwen zijn zich nog niet van hun rechten bewust. Eeuwenlang zijn zij beschouwd als dom en alleen maar geschikt voor de drie k's: kinderen, kerk en keuken. Het lijkt of men zich daarvan nog niet geheel heeft kunnen losmaken. Veel vrouwen laten nog altijd het financiële beheer geheel aan de man over. Vooral in de hogere inkomstengroepen schijnt dat zo te zijn. Toch is het ook voor deze nodig, dat de vrouw zich voor de financiële zaken interesseert. Hoe vaak komt het voor dat de vrouw niets van deze dingen afweet als de man plotseling wegvalt. Naast het verdriet zit ze dan boven dien in de narigheid, bij anderen te moeten aankloppen om hulp, voor dingen, die zij gemakkelijk zelf zou kun nen oplossen. Waarschijnlijk zouden veel mannen het ook toejuichen als hun vrouw blijk gaf van belangstelling voor de finan ciële aangelegenheden. Hoe het ook zij, wij vrouwen moeten ons datgene waardig tonen, waarvoor onze voorgangsters zo hard en verwoed hebben gestreden. Wij hebben juridisch alle vrijheden verkregen, die wij nodig hebben. Laten wij er dan ook een dankbaar gebruik van maken TWEE NIEUWE BROCHURES Bij het centraal Bureau van de Vereniging van Directeu ren van Electriciteitsbedrijven verschenen hernieuwde uitgaven van twee brochures, nl. „Koelkasten en diep vriezers" en „Wassen en drogen". Hierin kunt u alle mogelijke informatie vinden over gebruik en onderhoud van de apparaten. U kunt deze boekjes bestellen bij het bovengenoemde bureau, Utrechtse Weg 310, Arnhem door storting van 0,35 per stuk op postgiro 868196.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 31