25 jaar ITT - Wageningen Kunststoffen in de tuinbouw Proeven met het machinaal oogsten van sla Instituut voor Tuinbouwtechniek. 18 door Ir. J. A. SONDERN, Instituut voor Tuinbouwtechniek, Wageningen. Kunststoffen worden in de tuinbouw in toene mende mate gebruikt als hulpmiddelen (bloempotten, zaaibakjes^ gieters, buizen enz.); materialen ter verbetering van de plantengroei (folies, enz.). Het toepassen van kunststofmaterialen stelt aan de onderzoeker de eis gedegen kennis te nemen van de eigenschappen van het materiaal, zoals b.v. de doorlatendheid voor licht- en warmtestralen, voor O2 en COa en voor waterdamp. Ook 't warmte- isolerend vermogen en de weersbestendigheid zijn van betekenis. KASSEN EN FOLIEBEDEKKING Het is technisch gezien mogelijk om een kas met kunststofomhulling te bouwen die méér licht doorlaat dan een glazen kas. De jaarkosten van een kas met glasbedekking zijn in Nederland ech ter dermate laag, dat noch een omhulling met goedkope (maar weinig duurzame) folie, noch een goedkope constructie met duurzame (maar dure) folie economisch aantrekkelijk is. Afgezien van de „plastic kassen" is het echter goed mogelijk, bijvoorbeeld door een bedekking met kunststof folie, een beter microklimaat te scheppen waar door de plantengroei wordt gestimuleerd. Bij ons onderzoek wordt o.a. nagegaan in hoeverre groen tegewassen in de volle grond door afdekken met een zeer dunne geperforeerde folie ook wel „flodderfolie" genoemd kunnen worden be schermd. Deze folie is goedkoop en machinaal aan te brengen. De tot dusver bereikte resultaten zijn bemoedigend. BODEMBEDEKKING Ter voorkoming van vervuiling bij vollegronds- sla, zijn in 1968 slaplanten uitgepoot op een door zichtige folie waarin plantgaten waren gebrand. Er werd een schoon produkt en bovendien een vroegere en hogere opbrengst verkregen. LICHTREFLECTIE Het benutten van het beschikbare licht in de wintermaanden is voor de glasteelten van groot belang. Streptocarpus, geteeld in kunststofpotten op een natzandtablet dat bedekt was met een lichtreflecterende folie, vertoonde in de winter een aanmerkelijk betere bloei. NACHTVORSTWERING Nachtvorstwering door middel van „waterma trassen" biedt perspectieven. Een watermatras is een huls van doorzichtige kunststoffolie die op de grond tussen de planten wordt gelegd en ver volgens met water wordt gevuld. Wanneer de zon schijnt wordt het water (dat niet kan verdampen) door de zonne-energie opgewarmd. Des nachts wordt de opgezamelde warmte geleidelijk afge staan aan de omgeving door straling en geleiding. In 1968 zijn bij een praktijkproef in zwarte bes sen reeds enkele percelen op deze wijze tegen nachtvorst beveiligd. Proeven met bloeiende tak ken in een koelcel hebben bovendien aangetoond dat bij een langzame temperatuurdaling de kans op vorstschade minder groot is. Dit laatste aspect maakt de toepassing van „watermatrassen" inte ressanter daar de temperatuur langzamer daalt en in de morgenuren langzamer stijgt. GROND VER WARMING Met betrekkelijk geringe investerings- en ener giekosten is het mogelijk de grond door middel van kunststof-warmwaterbuizen op te warmen. Vooral bij warmteminnende gewassen in de vol- legrond is hierdoor een belangrijke groei verbete ring te bereiken. De grondverwarming kan perio diek worden ingeschakeld en daardoor gekoppeld worden aan een bestaande kasverwarming. WATERRESERVOIRS Goedkope waterbassins worden met kunststof- f^lie bekleed. Het is te verwachten dat het gebruik van deze bassins in de toekomst veel opgang zal maken b.v. als gietwaterreservoir omdat op deze wijze besmetting van het gietwater b.v. door kom kommervirus, wordt voorkomen. Ook bij ontijze- ring van gietwater (o.a. in de fruitteelt) gaan deze waterbassins een rol spelen. Het gebruik van kunststoffen in de tuin bouw neemt sterk toe. Het aanbod wordt steeds groter, doch het is absoluut vereist dat van nieuwe materialen vooraf de toepassingsmoge lijkheden in de tuinbouw worden nagegaan. Het onderzoek, door het I.T.T. verricht, wil daartoe een bijdrage leveren. door Ir. H. C. P. DE VRIES. Wageningen. Het oogsten van kropsla vraagt minstens 250 man uren per ha. Dat is meer dan 25 van de totaal benodigde arbeidstijd voor deze teelt. Het is mede .daardoor verklaarbaar, dat op een aantal plaatsen in binnen- en buitenland wordt gewerkt aan de ontwikkeling van sla-oogstmachines, In de U.S.A. wordt reeds vanaf 1963 speciaal aandacht besteed aan apparatuur voor het af tasten van de kroppen, om een selectieve oogst van kropsla mogelijk te maken. Hierbij werd aan vankelijk de weerstand van de kroppen tegen in drukken bepaald. Nu zijn er echter ook systemen in ontwikkeling waarbij de krop niet meer wordt aangeraakt, maar waarbij de vastheid wordt be paald met behulp van radio-actieve straling. In Nederland spelen de problemen van het selectief oogsten gelukkig geen grote rol; vooral bij kassla is éénmalig oogsten al sedert enkele jaren een normale zaak. Ook vollegrondssla kan éénmalig geoogst worden, zoals afgelopen zomer op de I.T.T.-proeftuin is gebleken. Getracht wordt dan ook op het I.T.T. een oogstmachine voor krop sla te construeren, die geschikt is voor éénmalig oogsten. De afbeeldingen tonen een door het I.T.T. ge bouwd prototype van een proefmachine voor het afsnijden en opvoeren van slakroppen. De machine bevat twee instelbare cirkelzagen, diameter 15 cm, aangedreven door lange V-snaren. Nadat de zagen de krop hebben afgesneden wordt deze tot een hoogte van 40 cm opgevoerd door de V-snaren. De resultaten van de eerste proefnemingen waren gunstig, zodat nu wordt gewerkt aan de ontwikkeling van een prototype, waarbij vier rijen gelijktijdig geoogst worden. De sla wordt daarbij aanzienlijk hoger opgevoerd om de nabehandeling beter mogelijk te maken. Voorlopig wordt geen automatische hoogte-instelling van het snijge- deelte toegepast om de machine eenvoudig te hou den. Aan de grondbewerking en het planten van de sla moet daarom meer aandacht besteed wor den. De veredeling van sla beweegt zich in de richting van een iets steilere bladstand. Dit is voor het mechanisch oogsten aantrekkelijk, omdat dan een nabehandeling bij het oogsten tot een mini mum beperkt kan blijven, zodat een grotere capa citeit mogelijk wordt. De proeven met mechanisch sla-oogsten worden in het voorjaar voortgezet. Bij het I.T.T. is men gaarne bereid om eventuele suggesties voor de bouw van een sla-oogster vanuit de praktijk in overweging te nemen. Ook wordt contact met con structeurs of fabrikanten van sla-oogstmachines op prijs gesteld, teneinde gegevens uit te wisse len.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 24