16 ^LFA-LAVAL N.V. te Groningen brengt een nieuw mestverwerkingssysteem op de markt met bijzondere eigenschappen. Jaarlijks moet in Nederland ongeveer 35 miljoen ton mest van koeien en varkens uit de stal worden verwijderd en op het land worden ver spreid. Dit geschiedt door verschillende mestverwerkingssystemen. Daarom vraagt de Nederlandse veehouder reeds jaren naar een mengmestverwerkings- systeem, waarbij de tot nu toe voorkomende moeilijkheden zijn opgelost. Technici en deskundigen van Alfa-Laval hebben na jarenlange onderzoekingen en praktijk ervaringen een systeem ontwikkeld, dat aan aan alle eisen, die gesteld mogen worden aan de mengmestverwerking, voldoet. Dit nieuwe HYdro MEChanische Systeem wordt genoemd Het Hymec Systeem. Bij- de ontwikkeling van dit systeem, is men er niet alleen van uitgegaan dat een goede mengmestverwerking moet worden verkregen, maar ook dat dit systeem in alle soorten stal len moet kunnen worden toegepast. De bouw- en investeringskosten zouden daarbij voor de veehouder zo laag mogelijk moeten zijn. HET Hymec-Systeem is een gecombineerd mestverwerkingssysteem. Hierbij wordt de mest bedrijfszeker en automatisch door een vouwschuifinstallatie (natent aange vraagd) en/of een schuifstanginstallatie uit de stal verwijderd. Door een tijdklokschakelaar in het elektrisch circuit van deze mestafvoerinstallaties aan te brengen, wordt de stal vol ledig automatisch met regelmatige tussenpozen uitgemest. Dit vouwschuif- en/of schuifstanginstallatie transporteren de mest naar een kleine meng- kelder 30 m3 afhankelijk van het aantal runderen c.q. varkens). In deze kelder wordt de mengmest door een speciaal voor het Hymec-Systeem ontworpen pomp gesneden er geroerd tot een goed verpompbare èn voor opslag geschikte mengmest. Zelfs harde stukken mest, een dikke mestkoek, een bezinksellaag of een weinig stro is voor deze krachtige pomp geen probleem. De homogene mengmest, die een hoge bemest'ngswaarde heeft, wordt door middel van dezelfde pomp (elektrisch of door middel van de affakas van de trekker aangedreven) in de opslagruimte of de mengmestverspreider gepompt. |^E mengmest kan bij het Hymec-Systeem bovengronds in een silo worden opgeslagen, die qua bouwkosten aanzienlijk goedkoper is dan een ondergrondse kelder. Door mid del van een verbindingsbuis met afsluiter kan de mengmest weer in de menekelder worden teruggevoerd, waar deze wordt geroerd en overgepompt in een voor het Hymec-Systeem speciaal ontwikkelde mengmestverspreider. Het diepliggend zwaartepunt en de lichte constructie (slechts 16 van het totale ge wicht met gevulde tank) garanderen een mengmestverspreider met goede rijeigenschappen. Bovendien zorgen de brede banden en de tussenschotten in de tank ervoor, dat tijdens het uitrijden de mengmest in de tank zeer weinig schommelt en het structuurbederf van ie grond tot een minimum wordt beperkt. De mengmestverspreider is in standaarduitvoering voorzien van een centrifugaalverdeler. Ook kan de mengmestverspreider met een pompverdeler of zelfs een verdeler voor onder grondse bemesting (voor akkerbouwbedrijven) worden uitgerust. Volgens Alfa-Laval zou dit ontwikkelde complete mestverwerkingssysteem de veehouder vele voordelen bieden zoals: Grote tijdbesparing. Geen dure kelders met roosters. Lagere bouwkosten vanwege de eenvoudige constuctie van d^ mestafvoerinstallatie (vlakke mest- gangen). Bedrijfzeker transport van de mest, zelfs in de vorstperiode. Grote flexibiliteit van de gebouwen (vlakke mestgangen) zowel bij uitbreiding als bij gebruik voor andere doel einden. Geschikt voor alle typen stallen (koe- of varkensstallen) I |JE aanschaf en het aanleggen van de apparatuur van het Hymec-Systeem kan in etappes plaatsvinden. Een voordeel, omdat hierdoor ook in financieel opzicht de kosten over meerdere jaren kunnen worden verdeeld. Hieronder een voorbeeld van een dergelijke etappe- aanschaf. Het eerste jaar wordt de nieuwbouw of de verbouw aangepast aan de gewenste mestaf voerinstallatie. Achter het gebouw wordt een gierputje aangebracht, dat later als menekel der kan worden gebruikt. De mestafvoerinstallatie kan later worden aangeschaft. Samen met de mestafvoerinstallatie koopt de veehouder de mengmestpomp en de mengm°stverspreider. Daarna kan de opslagsilo worden gebouwd. Ook andere combinaties zijn mogelijk en al naar gelang de bedrijfsomstandigheden aan te passen. Enkele Nederlandse veehouders, die reeds enige tijd met het complete Hvmec-Systeem ot met delen van dit unieke systeem werken, zijn hierover zeer enthousiast. Met een groot aan tal buitenlandse veehouders bevestigen zij, dat het Hymec-Systeem de veehouderij verder moderniseert en rationaliseert. Daardoor wordt een betere bedrijfsvoering mogelijk die leidt tot betere bedrijfsresultaten. Alfa-Laval verstrekte ons de volgende prijsvergelijking van een ligboxenstai met en zonder roostervloer met een grootte van 70 ligplaatsen. Met roostervloer en driifmest met vacuum- Zonder roostervloer met Alfa-Laval H\ mengmestwagen Systeem Gebouw inclusief roostervloer Gebouw inclusief mengkelder en kelder 96.500,— van 42 m3 68.5 Vacuummengmestwagen 4.000,— Opslagsilo voor mengmest 3.5 Vouwschuifinstallatie h 7.0 Mengmestpomp 4.0 Mengmestwagen 4.5 Totaal, volledig met Totaal, volledig met verwerking van de mest 100.500,— verwerking van de mest 87.5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 22